Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Πρόκειται για ένα παιχνίδι που έχω ξεκινήσει με επιτυχία σε άλλα φόρουμ και σκέφτομαι να το ξεκινήσω κι εδώ, αν υπάρξει ανταπόκριση.

    Η ιδέα είναι απλή: Υπάρχουν 12 παίκτες και 12 γύροι. Σε κάθε γύρο, κάθε παίκτης μου στέλνει με pm το link από ένα video του youtube με κάποιο τραγούδι ή μουσικό κομμάτι. Όταν μου στείλουν και οι 12 παίκτες τις συμμετοχές τους, ανεβάζω μια λίστα με τα κομμάτια σ'αυτό το thread. Στη συνέχεια, οι παίκτες ακούν τα κομμάτια και τα βαθμολογούν από το 0 μέχρι το 12 ως εξής: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12. Φυσικά δεν βαθμολογούν το δικό τους κομμάτι. Οι βαθμολογίες μου στέλνονται επίσης με pm. Αν μαζί με τις βαθμολογίες στείλουν και σχόλια για το κάθε τραγούδι, ακόμα καλύτερα. Όταν όλοι οι παίκτες στείλουν τις βαθμολογίες, βγάζω την συνολική κατάταξη αυτού του γύρου και την ανεβάζω (μαζί με τα σχόλια, αν υπάρχουν). Ο τελικός νικητής είναι φυσικά αυτός που έχει συγκεντρώσει τη μεγαλύτερη βαθμολογία μετά από 12 γύρους.

    Σ'αυτό το παιχνίδι έχει πλάκα το ότι οι παίκτες παλεύουν συνεχώς με τον εαυτό τους: Να επιλέξουν κομμάτια που (πιστεύουν ότι θα) αρέσουν στην πλειοψηφία των άλλων παικτών ώστε να πάρουν καλή βαθμολογία, ή να διαλέξουν κομμάτια που αρέσουν στους ίδιους αδιαφορώντας για την βαθμολογία; Απ'όσο έχω δει, οι περισσότεροι προσπαθούν να βρουν μια χρυσή τομή!

    Επειδή η πρόοδος του παιχνιδιού εξαρτάται από καθέναν παίκτη ξεχωριστά, οι συμμετέχοντες θα πρέπει να είναι σίγουροι ότι έχουν την δυνατότητα, τον χρόνο και την διάθεση να ακούσουν και να βαθμολογήσουν 11 τραγούδια κάθε 3-5 μέρες, κατά προτίμηση και σε μικρότερο διάστημα, ώστε να προχωράμε με ρυθμό τουλάχιστον ενός γύρου ανά βδομάδα. Αν κάποιοι έχουν πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο, μη σταθερή σύνδεση ίντερνετ, δύσκολη εξεταστική σε ένα μήνα, ταξίδι σύντομα σε μέρος που δεν θα έχουν ίντερνετ κτλ, θα ήταν καλύτερα να μην συμμετάσχουν ώστε να μην καθυστερούν και οι υπόλοιποι.

    Συμμετοχές σ'αυτό το thread, με σειρά προτεραιότητας

  2. #2
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Επαναφέρω το θέμα μήπως υπάρξει ενδιαφέρον αυτή τη φορά, πλησιάζει και η κανονικη Eurovision άλλωστε

    Σε άλλα fora παίζουμε αυτό το παιχνίδι εδώ και πολλά χρόνια και έχουμε φτιάξει πίνακες με στατιστικά σε εξέλ, ιστοσελίδες για βαθμολογίες κτλ. Πχ αυτός ήταν ένας προηγούμενος γύρος σε ένα παιχνίδι που παίζουμε τώρα. https://forumvision.github.io/bwgt/g...ass=k6r3nAV9xR

    Αν ενδιαφέρεστε, γράψτε
    Akufukuzae hakwambii toka

Παρόμοια Θέματα

  1. Eurovision 2011
    Από nnn στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 241
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-11, 04:44
  2. Eurovision...
    Από arrow στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 267
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-07, 23:08
  3. Eurovision!!!
    Από NeKaKoS στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 222
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-06, 19:34
  4. eurovision
    Από ALiTiS στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-04, 15:05
  5. Παει η eurovision :(
    Από koropi στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-04, 17:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας