Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    23-05-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    επιτελους 3 φεβρουαριου θα δουμε κι εμεις ποιο καθαρα, αν δεν αλλαξει κατι μεχρι τοτε!!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Σαν τι να αλλαξει;;;

    Ολα προχωρανε για την καλυψη της Πατρας ψηφιακα στις 3/2/12

  3. #3
    Εγγραφή
    23-05-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    στην ελλαδα ζουμε ποτε δεν ξερεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Nαι με το ζώρι, αφού μας κλείνουν τον αναλογικό πομπό από 3/2, ενώ η οδηγία προβλέπει διακοπή του αναλογικού το 2015.

    Πολύ έξυπνο σαν κίνηση μέσα σε τέτοια κρίση να υποχρεώνεις τον κόσμο να δίνει 50ευρα.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλά αυτό είναι εντελώς γελοίο - όχι μόνο επιβαρύνει οικονομικά τον κόσμο, αλλά και βάζι σε "μπλεξίματα" τους γέροντες που άντε να μάθουν να χειρίζονται δύο διαφορετικά τηλεκοντρόλ.

    Το λέω "από πρώτο χέρι", καθώς κοιτάζω τώρα να πάρω αποκωδικοποιητή για τη γιαγιά μου, που ούτε 30-40 ευρώ έχει (θα της τα δώσω εγώ), ούτε μπορεί εύκολα να μάθει τις νέες τεχνολογίες (η γιαγιά είναι 90 χρονών, και δεν έχει πάει και σχολείο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να διαβάζει καν τα πλήκτρα του τηλεκοντρόλ, τα οποία απλά μαθαίνει απέξω "ποιο πλήκτρο κάνει τι"). Άντε λοιπόν τώρα αυτή η γυναίκα να μαθαίνει "νέα κόλπα" και να υποχρεώνεται οικονομικά στον εγγονό της, μόνο και μόνο για να δει τηλεόραση.

    Θα έπρεπε να αφήσουν παράλληλα και την αναλογική μετάδοση, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα ακόμα, ώστε αυτοί που δε μπορούν/δε θέλουν να πάνε στην ψηφιακή μετάδοση, να μείνουν με τις "απλές" τηλεοράσεις τους.

    Πάντως, με λίγο ψάξιμο που έκανα σήμερα στη δουλειά, είδα το εξής:
    Όπως έχουμε ήδη αναφέρει για τις 3 Φεβρουαρίου έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει η εκπομπή ψηφιακού σήματος από το κέντρο εκπομπής της Αρόης, με την έναρξη των ψηφιακών εκπομπών της Digea και ΕΡΤ, που θα εξυπηρετήσει περισσότερους από 280.000 κατοίκους στις πόλεις της Πάτρας, του Μεσολογγίου και της Ναυπάκτου, καθώς και τα παράλια του νότιου τμήματος του νομού Αιτωλοακαρνανίας, τμήμα του νομού Αχαΐας και τα βορειοδυτικά παράλια του νομού Ηλείας... Η πόλη της Πάτρας και η ευρύτερη περιοχή εξυπηρετείται τηλεοπτικά από τα κέντρα εκπομπής της Αρόης, του Παναχαϊκού, του Δασυλλίου, του Παλαιοπλάτανου (από την περιοχή Ναυπακτίας) και μπορούμε να έχουμε λήψη από το κέντρο εκπομπής του Αίνου της Κεφαλονιάς.

    Είναι ήδη γνωστό ότι θα γίνει διακοπή των αναλογικών εκπομπών των τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας που εκπέμπουν από το κέντρο εκπομπής της Αρόης, σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση 21161/08.
    [...]
    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

    Από το συγκεκριμένο κέντρο εκπομπής οι αναλογικές εκπομπές των τηλεοπτικών σταθμών περιφερειακής και τοπικής εμβέλειας θα συνεχίσουν κανονικά.

    Από το κέντρα εκπομπής Παναχαϊκού και Αίνου δεν προβλέπεται διακοπή των αναλογικών εκπομπών, ούτε έναρξη των ψηφιακών.

    Το Κ.Ε Δασύλλιο και το Κ.Ε. Αρόη μπορούν να θεωρηθούν ως ένα ενιαίο κέντρο εκπομπής, με αποτέλεσμα η έναρξη των ψηφιακών εκπομπών και η διακοπή των αναλογικών θα γίνει και στο κέντρο εκπομπής Δασυλλίου εκτός από την Αρόη.
    Οπότε αν τυχόν κάποιος λαμβάνει από άλλο πομπό (όχι από Αρόη) θα μπορεί να βλέπει και αναλογικό σήμα. Η πλειοψηφία όμως της Πάτρας δε θα βλέπει, μιας και καλύπτεται μόνο από Αρόη (το σήμα από τους υπόλοιπους πομπούς είναι ανύπαρκτο ή "της πλάκας"). Οπότε αναγκαστικά θα πληρώσεις
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  6. #6
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενταξει με 25 ευρω βρισκεις δεκτη. Δεν ειναι τοσο τραγικο. Αλλωστε να παμε και μερικα βηματα εμπρος. Γιατι με τον ωχ αδερφισμο μας εχουμε μεινει ετη φωτος απο την υπολοιπη Ευρωπη.

    Αλλωστε η ενημερωση για το χρονοδιαγράμμα μεταβασης τρεχει εδω και πολυ καιρο. Το μαζευεις το 25 αρι ευκολα.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-09-2006
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100000/90000
    ISP
    fiber
    Router
    CISCO 7206VXR G2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλωστε η ενημερωση για το χρονοδιαγράμμα μεταβασης τρεχει εδω και πολυ καιρο. Το μαζευεις το 25 αρι ευκολα.
    συνήθως όμως υπάρχουν 2-3 τηλεοράσεις σε κάθε σπίτι
    PEBKAC (Problem Exists Between Keyboard And Chair)

  8. #8
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NETFASTER IAD
    Εχει γίνει έναρξη εκπομπής σήματος στη παραπάνω περιοχή και στις συχνότητες που θα εκπέμψουν τα κανάλια???

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Oχι, θα 3/2 ξεκινάει το ψηφιακό και μας κόβουν το αναλογικό. Αφού μας κόψουν τον *^&% οι μαγαζάτορες που θα πρέπει να δώσουν μισό εκατομμύριο δέκτες σε 2 εβδομάδες.

    Αλλό πράγμα η ομαλή ψηφιακή μετάβαση, και άλλο το ψηφιακό νταβατζιλίκι με το πιστόλι στον κρόταφο.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  10. #10
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oχι, θα 3/2 ξεκινάει το ψηφιακό και μας κόβουν το αναλογικό. Αφού μας κόψουν τον *^&% οι μαγαζάτορες που θα πρέπει να δώσουν μισό εκατομμύριο δέκτες σε 2 εβδομάδες.

    Αλλό πράγμα η ομαλή ψηφιακή μετάβαση, και άλλο το ψηφιακό νταβατζιλίκι με το πιστόλι στον κρόταφο.
    Το νούμερο που αναφέρεις είναι εξωπραγματικό. Μπορεί να καλύπτει η Αρόη σχεδόν μισό εκατομμύριο τηλεθεατές αλλά δεν αντιστοιχεί μια τηλεόραση στον καθένα και μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού είναι ήδη έτοιμοι από θέμα εξοπλισμού αφού οι επίπεδες τηλεοράσεις εδώ και χρόνια είναι εξοπλισμένες με ψηφιακό δέκτη.
    Για τους υπόλοιπους υπάρχει η ελεύθερη αγορά που πλέον δεν περιορίζεται εκεί που κατοικείς αλλά επεκτείνεται σε όλη την Ελλάδα. Ο καθένας κάνει την έρευνα αγοράς και επιλέγει. Αν απλά πας σε ένα κατάστημα να αγοράσεις τότε είναι λογικό πως θα σου χρεώσουν όσο θέλουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-05-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    και εγω παιδια μενω στην πατρα. δεν μου αρεσει που ο καθε νταβατζης με υποχρεωνει να αγορασω το προιον του! ασε παραλληλα και τα αναλογικα καναλια με τα ψηφιακα, και οποιος ειναι γκατζετακιας ή γουσταρει τελεια εικονα ας αγορασει αποκωδικοποιητες και οτι αλλα σκατολοιδια θελει! ο αλλος που δεν εχει η δεν θελει βρε αδελφε ας παραμεινει με τα αναλογικα καναλια. τι το ενοιαξε το κρατος αν εγω βλεπω με χιονια στην τηλεοραση μου? γουσταρω βρε φιλε χαμηλοτερη ποιοτητα! την βρισκω με χιονια στην εικονα! ετσι γουσταρω εγω. αμαν πια. εχει ερθει ο καθε νταβατζης και βρισκει καθε μερα και κατι καινουριο για να μας παρει χρηματα απο το ηδη πενιχρο εισοδημα που μας εχει απομεινει! τον ρωτησες τον ανεργο η τον χαμηλομισθο αν εχει 30-50€ να δωσει για την νεα μπουρδα που του βαζεις? δεν φτανει που πληρωνουμε την ερτ τοσα χρονια σαν να ειναι συνδρομητικο καναλι την διπλοπληρωνουμε τωρα και με τους αποκωδικοποιητες. να μου το θυμηθειτε. αυτο ειναι το πρωτο σταδιο.σε 1-2 χρονια θα καταργηθουν οι αποκωδικοποιητες και θα παμε σε καθαρα συνδρομητικη τηλεοραση με μηνιαια συνδρομη οπως γινεται σε πολλα κρατη του εξωτερικου.

    καλη μας ορεξη!

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω παιδια μενω στην πατρα. δεν μου αρεσει που ο καθε νταβατζης με υποχρεωνει να αγορασω το προιον του! ασε παραλληλα και τα αναλογικα καναλια με τα ψηφιακα, και οποιος ειναι γκατζετακιας ή γουσταρει τελεια εικονα ας αγορασει αποκωδικοποιητες και οτι αλλα σκατολοιδια θελει! ο αλλος που δεν εχει η δεν θελει βρε αδελφε ας παραμεινει με τα αναλογικα καναλια. τι το ενοιαξε το κρατος αν εγω βλεπω με χιονια στην τηλεοραση μου? γουσταρω βρε φιλε χαμηλοτερη ποιοτητα! την βρισκω με χιονια στην εικονα! ετσι γουσταρω εγω. αμαν πια. εχει ερθει ο καθε νταβατζης και βρισκει καθε μερα και κατι καινουριο για να μας παρει χρηματα απο το ηδη πενιχρο εισοδημα που μας εχει απομεινει! τον ρωτησες τον ανεργο η τον χαμηλομισθο αν εχει 30-50€ να δωσει για την νεα μπουρδα που του βαζεις? δεν φτανει που πληρωνουμε την ερτ τοσα χρονια σαν να ειναι συνδρομητικο καναλι την διπλοπληρωνουμε τωρα και με τους αποκωδικοποιητες. να μου το θυμηθειτε. αυτο ειναι το πρωτο σταδιο.σε 1-2 χρονια θα καταργηθουν οι αποκωδικοποιητες και θα παμε σε καθαρα συνδρομητικη τηλεοραση με μηνιαια συνδρομη οπως γινεται σε πολλα κρατη του εξωτερικου.

    καλη μας ορεξη!

    Σε περίπτωση που δεν το έχεις προσέξει, πληρώνεις για την τηλεόραση
    αν θέλεις χιόνια μπορείς να τα έχεις

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θέλεις χιόνια μπορείς να τα έχεις
    Aμ ΔΕ!, ο πομπός σου λέω θα σταματήσει να εκπέμπει αναλογικό σήμα. Ο κοντινότερος αναλογικός αναμεταδότης είναι στη Ζάκυνθο (από Παναχαϊκό δεν πιάνουμε ούτε για πλάκα).

    Η φάση είναι ή βάζεις 3/2 αποκωδικοποιητή, ή μένεις στα PatraTV,Achaia Channel, SuperB κλπ κλπ

    Και όλα αυτά τη στιγμή που η κοινοτική οδηγία προβλέπει διακοπή αναλογικού το 2015! Να αφήσω και το γεγονός ότι έπρεπε να έρθει το 2012 για να δούμε στην δυτική Ελλάδα ψηφιακό σήμα (ούτε καν ψηφιακή ΕΡΤ δεν είχαμε).

    Και ειδικά ο χρονισμός της κίνησης όπως αναφέρει και ο πιο πάνω φίλος, είναι τουλάχιστον αποτυχημένος.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  14. #14
    Εγγραφή
    25-08-2007
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~13000/~1000
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όλα αυτά τη στιγμή που η κοινοτική οδηγία προβλέπει διακοπή αναλογικού το 2015!
    Κανονικά η διακοπή προβλέπεται για το τέλος του 2012 (άλλο που θα πάρουμε παράταση ως το 2015).
    Φιλικά, Άκης

  15. #15
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NETFASTER IAD
    Tα τοπικά κανάλια θα μπόυν σε κάποιο μπουκέτο όπως το LEPANTO και τα αλλα τρία περειφερειακα?? ξερει καποιος φίλος??

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)
    Από treli@ris στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 1369
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-23, 08:54
  2. Μηνύματα: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-10, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας