Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    25-08-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20550/2495
    ISP
    OTE Conn-x IPv4/IPv6
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ASUS RT-N66U
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι νομίζω πως full native ipv6 θα δούμε σε 10 χρόνια από τώρα. Εγώ έχω το router μου εδώ και 6 χρόνια και δεν σκοπεύω να το αλλάξω σύντομα..
    Ευτυχώς που η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Ακόμα και στην Ελλάδα πάροχοι όπως ο ΟΤΕ, Forthnet και Cyta έχουν ήδη native IPv6.
    “The good thing about Science is that it's true whether or not you believe in it.”

    - Neil deGrasse Tyson

  2. #17
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Και εγώ δεν καταλαβαίνω αυτό το θέμα με τον εξοπλισμό.

    Ότι ADSL modem έχω πάρει τα τελευταία 5 χρόνια από Vivodi/Forthnet/HOL, όλα υποστηρίζουν IPv6.

  3. #18
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ δεν καταλβαίνω αυτό το θέμα με τον εξοπλισμό.

    Ότι ADSL modem έχω πάρει τα τελευταία 5 χρόνια από Vivodi/Forthnet/HOL, όλα υποστηρίζουν IPv6.
    Για το τοπικό δίκτυο, όχι για net ip

  4. #19
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Έχεις δίκιο, δικό μου λάθος.

    Τώρα που τα ξαναείδα και τα τρία, βλέπω ότι κανένα δεν λέει κάτι για IPv6 στο WAN.

    Ίσως με κάποιο firmware upgrade, αλλά ποιος κάθεται να ασχοληθεί με παλιά μηχανήματα...

  5. #20
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paspro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς που η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Ακόμα και στην Ελλάδα πάροχοι όπως ο ΟΤΕ, Forthnet και Cyta έχουν ήδη native IPv6.
    Άλλο αυτό και άλλο να το έχεις στην καθημερινότητα σου. Πόσες εφαρμογές το υποστηρίζουν? Πόσα sites το υποστηρίζουν? Γενικά είναι λίγο ότι να ναι.

  6. #21
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι νομίζω πως full native ipv6 θα δούμε σε 10 χρόνια από τώρα. Εγώ έχω το router μου εδώ και 6 χρόνια και δεν σκοπεύω να το αλλάξω σύντομα..
    Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις.

    Συγχρονίζει υψηλά και σταθερά; Το γυρνάς σε bridge και βάζεις το IPv6 router που θα σου δώσει κάποια στιγμή ο πάροχος να τρέχει το PPPoE.

    Έχει καλό ασύρματο; Το συνδέεις στο IPv6 router του παρόχου και το χρησιμοποιείς σαν access point (δεν χρειάζεται να καταλαβαίνει από IPv6).

    Είναι καλό από κάθε άποψη; Κοιτάς αν μπορείς να το αξιοποιήσεις καλύτερα με κάποιο εναλλακτικό firmware, π.χ. το OpenWrt.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  7. #22
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    όταν με το καλό.....θα μεταφέρουμε και τις ipv6 διευθύνσεις μας από πάροχο σε πάροχο όπως με την φορητότητα στο τηλεφωνικό νούμερο ή θα έχουμε κλάματα κάθε φορά; κανονικά θα πρέπει να υπάρξει πλέων και διεθνής φορητότητα ip.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #23
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν με το καλό.....θα μεταφέρουμε και τις ipv6 διευθύνσεις μας από πάροχο σε πάροχο όπως με την φορητότητα στο τηλεφωνικό νούμερο ή θα έχουμε κλάματα κάθε φορά; κανονικά θα πρέπει να υπάρξει πλέων και διεθνής φορητότητα ip.
    Με φοβίζει αυτό. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει δεμένη ip γιατί θα μπορούν να σε trackάρουν sites και δεν λέει.

  9. #24
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.144
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν με το καλό.....θα μεταφέρουμε και τις ipv6 διευθύνσεις μας από πάροχο σε πάροχο όπως με την φορητότητα στο τηλεφωνικό νούμερο ή θα έχουμε κλάματα κάθε φορά; κανονικά θα πρέπει να υπάρξει πλέων και διεθνής φορητότητα ip.
    Δεν είναι ούτε εύκολο ούτε βέλτιστο να γίνει κάτι τέτοιο τεχνικά και δεν έχει κανένα νόημα για οικιακούς πελάτες. Για εταιρικούς, ήδη μπορεί να πάρει κάποιος και ipv4 provider-independent prefixes .
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  10. #25
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις.

    Συγχρονίζει υψηλά και σταθερά; Το γυρνάς σε bridge και βάζεις το IPv6 router που θα σου δώσει κάποια στιγμή ο πάροχος να τρέχει το PPPoE.

    Έχει καλό ασύρματο; Το συνδέεις στο IPv6 router του παρόχου και το χρησιμοποιείς σαν access point (δεν χρειάζεται να καταλαβαίνει από IPv6).

    Είναι καλό από κάθε άποψη; Κοιτάς αν μπορείς να το αξιοποιήσεις καλύτερα με κάποιο εναλλακτικό firmware, π.χ. το OpenWrt.
    Επίσης με bridge mode σε ένα non-ipv6 modem/router μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο ήδη IPv6 PPPoE client ενός dekstop/server (Linux, Mac OS X, Windows 7) για πρόσβαση σε IPv6 sites απο τον συγκεκριμένο client. Αν δίνετε απο τον πάροχο ένα πρόθεμα IPv6 διευθύνσεων (PD-Prefix Delegation) τότε σε Linux/Mac OS X μέσω του RADVD μπορούν (μιας και εχουν δυνατότητα να λειτουργήσουν κάνοντας δρομολόγηση) να μοιράσουν διευθύνσεις και σε υπόλοιπους end hosts.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-10, 11:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας