Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-31 από 31
  1. #31
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Καλή ιδέα αυτή με τις έτοιμες μπαταρίες, απλά κόβεις τα καλώδια, τα ενώνεις, θερμοσυστελλόμενο, και είσαι έτοιμος με νέα μπαταρία..
    Και το κόστος δεν είναι και τόσο ψηλό.. Βέβαια και πάλι νομίζω θα έκανα τη παρακάτω πατέντα... Η θα έπαιζε ebay... Η μπορεί στη τελική να έπαιρνα και 2-3 από τις έτοιμες να τελειώνουμε και για πιο σίγουρα.. Ανάλογα τη διάθεση - φάση της στιγμής..

    Εμένα λοιπόν μια φορά που μου είχε χρειαστεί σε λάπτοπ φίλου (είχε τελειώσει η μπαταρία και έκανε corrupt το bios με αποτέλεσμα να ανάβει όποτε ήθελε, πολύ κουλή φάση) είχα ανοίξει το σακουλάκι/μεμβράνη της τελειωμένης μαμάς μπαταρίας και αφού ξεκόλλησα τους soldered ακροδέκτες από τη παλιά μπαταρία, τους "κόλλησα" ας πούμε, με σιλικόνη από πάνω στη νέα μπαταρία, αφού βέβαια βεβαιώθηκα ότι έκαναν επαφή μέταλλο με μέταλλο ακροδέκτης μπαταρία..

    Πάταγα με οδοντογλυφίδα τον ακροδέκτη όσο έριχνα σιλικόνη για να μη πάει από κάτω και σταματήσει να κάνει επαφή.. Μετά μόλις πάγωσε η σιλικόνη αφαίρεσα οδοντογλυφίδα τύλιξα με μονωτική και το σφήνωσα - έσπρωξα ενδιάμεσα στο case του λάπτοπ εκεί που ήταν η θέση της μπαταρίας...
    Δούλεψε.. Και δεν ήταν σε σημείο που ζεσταινόταν νομίζω ώστε να μαλακώσει η σιλικόνη και να έχουμε θέματα..

    Η μόνη διαφορά ήταν ότι με τη πατέντα επειδή πήρε λίγο πάχος αντί για 2032 είχα χρησιμοποιήσει 2025 νομίζω.. Κολλητήρι δεν δοκίμασα να χρησιμοποιήσω τότε γιατί α) δεν είναι το ατού μου β) δε νομίζω να κόλλαγε σε τέτοια επιφάνεια αν θυμάμαι καλά.. γ) λόγοι ασφάλειας όταν δουλεύεις με ζεστά αντικείμενα σε μπαταρίες...

    Σε ένα άλλο δικό μου λάπτοπ τώρα ήμουν τυχερός γιατί η μπαταρία ήταν κουμπωτή όπως στα desktop..

    Τις μπαταρίες αυτού του τύπου επειδή στα μαγαζιά εδώ συνήθως είναι ακριβές, παίζει ebay...
    Κάποτε δλδ συνέφερε... Τώρα με τα τελωνεία δεν το έχω ψάξει γιατί έχω ακόμα stock.. Το οποίο βέβαια τελειώνει σιγά σιγά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-11-22 στις 15:56.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Το Laptop χάνει τις ρυθμίσεις ημερομηνίας & ώρας
    Από angie4 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-11, 19:34
  2. Χάσιμο ώρας και ημερομηνίας
    Από kodimis στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-10, 09:04
  3. WAG54G2 δεν κραταει ρυθμίσεις
    Από xroupista στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-09, 21:08
  4. Ρύθμιση ώρας/ημερομηνίας στο WAG354G
    Από v_george στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-06, 15:21
  5. Ρύθμιση ώρας/ημερομηνίας σε 9105
    Από Chris Valis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-05, 22:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας