Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    19-10-2006
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    9Mbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 43(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους,έχω 5-6 χρόνια adsl και παίρνω Internet από το Α/Κ του Παύλου Μελά Σταυρούπολης.Η ταχύτητα που πιάνω είναι 7-8mbit(Forthnet Double Play 24ρα) με Attentuation 39,5-43 ανάλογα με το router.Το "πρόβλημα" είναι ότι βρίσκομαι πιο κοντά στο Α/Κ της Ευκαρπίας αντί του Παύλου Μελά Σταυρούπολης από όπου και παίρνω το Internet.

    Σπίτι μου - Α/Κ Παύλου Μελά περίπου 3,5χλμ

    Σπίτι μου - Α/Κ Ευκαρπίας περίπου 1,8χλμ


    Υπάρχει περίπτωση να μπω στο DSLAM Ευκαρπίας ή απλά δεν υπάρχει περίπτωση γιατί πρέπει να τραβήξουν καινούργια καλώδια από το Α/Κ μέχρι το σπίτι μου??

  2. #2
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Όχι.
    Παίζει ρόλο πως έχει χαραχθεί το δίκτυο ασχέτως αν υπάρχει άλλο Α/Κ πιο κοντά σε σένα.
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  3. #3
    Εγγραφή
    02-09-2013
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2400/928
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Cellpipe 7130
    SNR / Attn
    11(dB) / 60(dB)
    Εάν είσαι ακριβώς πάνω στα όρια των δρόμων, τότε τι ακριβώς γίνεται, γνωρίζει κανείς, μπορεί να γίνει κάποια εξαίρεση και να συνδεθείς στο κοντινότερο σου dslam; Υπάρχουν κάπου διαθέσιμοι οι χάρτες των δρόμων που δείχνουν σε ποιο dslam ανήκουν οι δρόμοι της Πάτρας;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostolis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν είσαι ακριβώς πάνω στα όρια των δρόμων, τότε τι ακριβώς γίνεται, γνωρίζει κανείς, μπορεί να γίνει κάποια εξαίρεση και να συνδεθείς στο κοντινότερο σου dslam; Υπάρχουν κάπου διαθέσιμοι οι χάρτες των δρόμων που δείχνουν σε ποιο dslam ανήκουν οι δρόμοι της Πάτρας;
    Οχι δεν γίνεται

  5. #5
    Εγγραφή
    02-09-2013
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2400/928
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Cellpipe 7130
    SNR / Attn
    11(dB) / 60(dB)
    Αν όντως ισχύει αυτό που λες, είναι πράγματι τραγικό, μια φίλη μου που μένει ακριβώς απέναντι συγχρονίζει στα 14 Mbps και γω στα 2 Mbps (attenuation 60 db), τα σπίτια μας έχουν μόλις 20 μέτρα διαφορά

    Έτσι κι αλλιώς θα φύγω από την HOL που ήμουν ένα χρόνο γιατί δεν έμεινα ικανοποιημένος από την σύνδεση και την ταχύτητα και πήρα τηλέφωνο στην τεχνική εξυπηρέτηση και δεν με βοήθησαν με το πρόβλημα μου, μου είπαν δεν γίνεται και τα γνωστά τους, μου είπαν να φέρουν τεχνικό να δει την γραμμή, τι να τον κάνω τον τεχνικό, dslam θελω να αλλαξώ, η γραμμή ξέρω πως είναι χάλια

    Δεν χάνω βέβαια κάτι να ρωτήσω ένα γνωστό που έχω στον ΟΤΕ, αν μπορεί να με κουμπώσει στο κοντινότερο dslam, οπότε ζητάω μεταφορά στον OTE και με τη βοήθεια του γνωστού ας ελπίσουμε να κουμπώσουμε στο κοντινότερο dslam (αν είναι τεχνικά εφικτό βέβαια) και να δούμε και εμείς το 14 Mbps

  6. #6
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γίνεται να σε βάλουν σε άλλο. Εφόσον τα καλώδια του KV (ΚΑΦΑΩ) καταλήγουν στο x Α/Κ δεν γίνεται να σε συνδέσουν στο dslam του ψ Α/Κ

  7. #7
    Εγγραφή
    02-09-2013
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2400/928
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Cellpipe 7130
    SNR / Attn
    11(dB) / 60(dB)
    Δεν ξέρω καν αν υπάρχει και KV στη μέση, μπορεί να συνδεόμαι απευθείας στο Α/Κ Κων/πολεως, θα ρωτήσω βέβαια και τις εναλλακτικές λύσεις που μπορούν να μου δώσουν πχ έχω δει 2 KV στον Καστελλόκαμπο και στα Μποζαΐτικα και υπάρχει μια περίπτωση να είναι FTTC, οπότε μετά απέχω 1 χιλιόμετρο περίπου, οπότε αν με συνδεσουν εκεί μπορεί να εχώ πολύ καλές ταχύτητες, ολά αυτά είναι υποθέσεις όμως διότι γνωρίζω πως στο Πανεπιστημίο Πατρών φτάνει οπτική ίνα καθώς και στο επιστημονικό πάρκο φτάνει οπτική ίνα, οπότε θα περνάνε λογικά από Καστελλόκαμπο και Μποζαΐτικα για να φτάνουν μέχρι εκεί, οπότε ίσως έιμαι τυχερός

    Φυσικά θα ρωτήσω στον ΟΤΕ πριν από οποιαδήποτε αλλαγή και θα ζητήσω να στείλουν τεχνικό για να με διαφωτίσει περισσότερο

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάθε οικοδομή συνδέεται με ένα καλώδιο (υπόγεια ή εναέρια, ανάλογα τι ισχύει στην περιοχή) με την πλησιέστερη καμπίνα ή σε στύλο και μετά σε κάποια καμπίνα.
    Από εκεί, με όδευση (που την γνωρίζει μόνο η τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ), το συγκεκριμένο καλώδιο τερματίζει κατευθείαν στο αστικό κέντρο.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αλλαγή στη σύνδεση της οικοδομής από την υπάρχουσα σε άλλη καμπίνα.
    Υπάρχει και η περίπτωση να γίνει σύνδεση κατευθείαν στο αστικό κέντρο, χωρίς ενδιάμεση καμπίνα, μόνο που γίνεταιόταν η απόσταση είναι ελάχιστη ή πρόκειται για κάποια υπηρεσία ή εταιρεία.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-09-2013
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2400/928
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Cellpipe 7130
    SNR / Attn
    11(dB) / 60(dB)
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να καταλάβω πως λειτουργεί το δίκτυο του ΟΤΕ.

    Στην κοντινή μου περιοχή υπάρχουν 3 στύλοι του ΟΤΕ, αναγράφουν 2 αριθμούς πάνω τους, πχ αυτός που συνδέται με την οικοδομή μου αναγράφει 439, 10. Ένας στύλος πιο πριν αναγράφει 439, 09 οποτε υπάρχει μια λογική συνέχεια στα νούμερα. Και ξαφνικά ο ενδιάμεσος αναγράφει 439,21-22 και υποψιάζομαι πως αυτός έιναι που έρχεται από το dslam στο ΡΙΟ και οι άλλες 2 κολώνες συνδέονται με το dslam στην Κων/πολεως. Αρά για μια κολώνα διαφορά χάσαμε τα 14 Mbps και είμαστε καταδικασμένοι στα 2 Mbps

    Στους στύλους του ΟΤΕ καταγήγουν ορισμένα καλώδια, 1 έρχεται υπόγεια και ανεβαίνει προς τα πάνω όπου εισέρχεται σε ένα κουτί που υπάρχει σε όλους τους στύλους (όποιος γνωρίζει τι είναι αυτό το κουτί, ας βοηθήσει), υπάρχει συνήθως ένα μαύυρο καλώδιο που έρχεται από τον γειτονικό στύλο και εισέρχεται και αυτό μέσα στο κουτί και από το κουτί βγαίνουν 2-3 ή και 4 καλώδια που συνδέονται στα εκάστοτε σπίτια-οικοδομές.

    Άρα θεωρητικά για να συνδεθώ με την κολώνα που φέρνει το σήμα από το dslam στο ΡΙΟ θα πρέπει να τραβηχτεί καλώδιο από την κολώνα 439,21-22 (αν υπόθεσουμε πως φέρνει σήμα από το dslam ΡΙΟΥ) και να συνδεθεί απευθείας πάνω στον πίνακα του ΟΤΕ στο σπίτι μου (στην πόρτα που αφορά το διαμερισμά μου)

    Προφανώς αυτό γίνεται από εξειδικευμένο τεχνικό του ΟΤΕ και επειδή είμαι ακριβώς πάνω στα όρια των dslam είναι εφικτό με μια απλή μόντα αν κατάλαβα το σκεπτικό με το οποίο φτάνει το σήμα σπίτι μας.

    Το θέμα είναι πως εγώ είμαι διατεθειμένος να πληρώσω για αυτή την αλλαγή και τον τεχνικό που θα την κάνει, το θέμα είναι αν το σκεπτικό μου είναι σωστό και το πώς ζητάς κάτι τέτοιο από τον ΟΤΕ

    Anyway επειδή ίσως και να μην αξίζει όλο αυτό πραγματικά, μου φαίνεται πως θα το γυρίσω σε δορυφορικό να τελειώνει όλο αυτό με τις χαμηλές ταχύτητες στην περιοχή μου και με την αδυναμία των παρόχων να μπορούν να αλλάξουν dslam σε περίπτωση που τύχει να είσαι πάνω στα όρια ακριβώς

    Αν κάποιος συμφορουμίτης είναι τεχνικός στον ΟΤΕ και θέλει να μοιραστεί τις γνώσεις του για τον τρόπο λειτουργίας του δικτυου του ΟΤΕ και τι είναι όλα αυτά τα καλώδια (και το κουτί πάνω στον στύλο) που φτάνουν και φεύγουν από τους στύλους, θα χαρώ πολύ να μάθω

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostolis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να καταλάβω πως λειτουργεί το δίκτυο του ΟΤΕ.

    Στην κοντινή μου περιοχή υπάρχουν 3 στύλοι του ΟΤΕ, αναγράφουν 2 αριθμούς πάνω τους, πχ αυτός που συνδέται με την οικοδομή μου αναγράφει 439, 10. Ένας στύλος πιο πριν αναγράφει 439, 09 οποτε υπάρχει μια λογική συνέχεια στα νούμερα. Και ξαφνικά ο ενδιάμεσος αναγράφει 439,21-22 και υποψιάζομαι πως αυτός έιναι που έρχεται από το dslam στο ΡΙΟ και οι άλλες 2 κολώνες συνδέονται με το dslam στην Κων/πολεως. Αρά για μια κολώνα διαφορά χάσαμε τα 14 Mbps και είμαστε καταδικασμένοι στα 2 Mbps

    Στους στύλους του ΟΤΕ καταγήγουν ορισμένα καλώδια, 1 έρχεται υπόγεια και ανεβαίνει προς τα πάνω όπου εισέρχεται σε ένα κουτί που υπάρχει σε όλους τους στύλους (όποιος γνωρίζει τι είναι αυτό το κουτί, ας βοηθήσει), υπάρχει συνήθως ένα μαύυρο καλώδιο που έρχεται από τον γειτονικό στύλο και εισέρχεται και αυτό μέσα στο κουτί και από το κουτί βγαίνουν 2-3 ή και 4 καλώδια που συνδέονται στα εκάστοτε σπίτια-οικοδομές.

    Άρα θεωρητικά για να συνδεθώ με την κολώνα που φέρνει το σήμα από το dslam στο ΡΙΟ θα πρέπει να τραβηχτεί καλώδιο από την κολώνα 439,21-22 (αν υπόθεσουμε πως φέρνει σήμα από το dslam ΡΙΟΥ) και να συνδεθεί απευθείας πάνω στον πίνακα του ΟΤΕ στο σπίτι μου (στην πόρτα που αφορά το διαμερισμά μου)

    Προφανώς αυτό γίνεται από εξειδικευμένο τεχνικό του ΟΤΕ και επειδή είμαι ακριβώς πάνω στα όρια των dslam είναι εφικτό με μια απλή μόντα αν κατάλαβα το σκεπτικό με το οποίο φτάνει το σήμα σπίτι μας.

    Το θέμα είναι πως εγώ είμαι διατεθειμένος να πληρώσω για αυτή την αλλαγή και τον τεχνικό που θα την κάνει, το θέμα είναι αν το σκεπτικό μου είναι σωστό και το πώς ζητάς κάτι τέτοιο από τον ΟΤΕ

    Anyway επειδή ίσως και να μην αξίζει όλο αυτό πραγματικά, μου φαίνεται πως θα το γυρίσω σε δορυφορικό να τελειώνει όλο αυτό με τις χαμηλές ταχύτητες στην περιοχή μου και με την αδυναμία των παρόχων να μπορούν να αλλάξουν dslam σε περίπτωση που τύχει να είσαι πάνω στα όρια ακριβώς

    Αν κάποιος συμφορουμίτης είναι τεχνικός στον ΟΤΕ και θέλει να μοιραστεί τις γνώσεις του για τον τρόπο λειτουργίας του δικτυου του ΟΤΕ και τι είναι όλα αυτά τα καλώδια (και το κουτί πάνω στον στύλο) που φτάνουν και φεύγουν από τους στύλους, θα χαρώ πολύ να μάθω


    Όπως είπαμε αρκετές φόρες, κάτι τέτοιο δεν γίνεται
    Αλλά έτσι για χάρη της συζήτησης τι πόσο είχες στο μυαλό σου;

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα μεταλλικά (ή πλαστικά) κουτιά που βλέπεις πάνω στους στύλους, είναι μικροί κατανεμητές (box) που παίρνουν το υπόγειο καλώδιο και το μεταφέρουν σε επόμενους στύλους ή στα γειτονικά σπίτια.
    Ο 3ψήφιος αριθμός που βλέπεις πάνω τους είναι ο αριθμός της υπαίθριας καμπίνας από την οποία έρχεται το υπόγειο καλώδιο. Ο 2ψήφιος αριθμός δείχνει σε ποια οριολωρίδα της καμπίνας συνδέεται. το συγκεκριμένο καλώδιο.

    Όπως έγραψες όλοι οι στύλοι στην περιοχή σου έχουν τον ίδιο 3ψήφιο αριθμό και διαφέρει ο 2ψήφιος.
    Αυτό σημαίνει ότι όλα τα υπόγεια καλώδια και κατ' επέκταση οι συνδέσεις όλων των οικοδομών της περιοχή σου, συνδέονται σε μία και μόνο μία υπαίθρια καμπίνα η οποία βρίσκεται κάπου στην ευρύτερη περιοχή.
    Από αυτήν, φεύγει υπόγεια άλλο μεγαλύτερο καλώδιο κατευθείαν για το αστικό κέντρο. Δεν υπάρχει φυσική σύνδεση μεταξύ των υπαίθριων καμπίνων. Άρα δεν μπορεί να γίνει αυτό που θέλεις.

    Αν, όπως γράφει και ο @sdikr, έχεις οικονομική άνεση και τα "μέσα" στον ΟΤΕ, υπάρχει πιθανότητα να σκάψεις από το σπίτι σου έως την καμπίνα που που εξυπηρετείται από το ΑΚ Ρίου, με το ανάλογο φυσικά κόστος.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πληροφοριακα ... εξω γινονταν απο τον τοπικο οτε (British Telecom) δεν αναλαμβαναν ιδωτες - αλλα με εξοδα του πελατη ... το κοστος ομως πιθανον να εβαζες αλλα λιγα και να πηγαινες σε αλλο σπιτι για αγορα (που λεει ο λογος)

    Αλλη περιπτωση - πληροφοριακα και αυτο ετσι για μια ιδεα - μια οπτικη ινα (ο εξοπλισμος ηταν ηδη ετοιμος) να πηγαινει μεσα στο σπιτι ειχε 500 λιρες μονο στην παραγγελια και απο εκει και περα 100 λιρες τα 100 μετρα (απο οτι θυμαμαι την τελευταια φορα που ημουν Αγγλια)

    Θα ελεγα να απευθυνθεις στον οτε που ειναι αρμοδιος να βαζει γραμμες αν γινεται (οι χρηστες λενε οχι) και τι θα σε χρεωσουν

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Εγω πάντως στη θέση σου θα πήγαινα στη φίλη σου να πιούμε ενα καφέ και να συζητήσουμε το πρόβλημα...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #14
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μόνο με μετακόμιση γίνεται, δυστυχώς.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-09-2013
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2400/928
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Cellpipe 7130
    SNR / Attn
    11(dB) / 60(dB)
    Καλημέρα σε όλους, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ήταν όλες πολύ κατανοητές! Μετακόμιση δεν υπάρχει στο πρόγραμμα τουλάχιστον για τους επόμενους 6 μήνες, οπότε θα κοιτάξω τις λύσεις δορυφορικού internet σαν το tooway, οπότε θα συνεχιστεί η συζήτηση στην κατηγορία satellite

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dslam Ν.ΙΩΝΙΑΣ : που βρίσκεται;
    Από mat7 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-09, 10:21
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-09, 16:37
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-08, 13:42
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-08, 01:51
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-04, 17:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας