Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 84
  1. #31
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από criss_x Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά... ας σοβαρευτούμε λίγο...

    Τι σχέση έχει τι "πιάννει" κανείς με το ADSL????

    Κατ' αρχήν, βασική προϋθπόθεση για το VDSL είναι να μην είναι πάνω από 1 χιλ/τρο, αυτό σημαίνει ότι όσο χάλια κι αν είναι ο χαλκός μετά την καμπίνα θα είναι απείρως καλύτερο από το ADSL...

    2o) Οι πάροχοι που θα δώσουν VDSL μόλις θα ξεκινήσει το πανηγύρι με τις διαματρυρίες θα αναγκαστούν να ζορίζουν τον ΟΤΕ να αντικαταστήσει την απαρχαωμένη υποδομή σε καλωδιώσεις!!! Εξάλλου, όσον καιρό είμαι σε αυτό το Site, δεν διάβασα ΠΟΤΕ από κανέναν να προτείνει μια ομαδική προσφυγή εναντίον του ΟΤΕ που ευθύνεται γι αυτό το χάλι!!!

    Όλοι ξέρουμε ότι ο μόνος υπέυθυνος γι' αυτό χάλι της ποιότητας των γραμμών είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Ο ΟΤΕ!!!

    Το χειρότερο είναι, ότι όσο πήγαν σε εναλλακτικό πάροχο (εκτός ΟΤΕ), επέστρεψαν και πάλι σ' αυτόν με την ελπίδα ότι θα έχουν καλύτερης ποιότητας υπηρεσίες!!!
    ΛΑΘΟΣ!!!

    Είναι επίσης γνωστό -αλλά κανείς δεν το ομολογεί-, ότι ο ΟΤΕ σαμποτάρει μ' αυτόν το τρόπο τους εναλλακτικούς παρόχους για να επανακτήσει την πελατεία που έχασε με την εμφάνιση τους στην αγορά και καθώς είχε ισχυρό ανταγωνισμό!!!

    Εδώ στο Πολύγωνο, η κατάσταση είναι φρικτή και να σκεφτεί κανείς ότι το κέντρο μας είναι στα ....κεντρικά της Πατησίων/Γ' Σεπτεμβρίου!!! Με απόσταση 1840-1900 μέτρα έχουμε 43db attenuation και μέγιστη ταχύτητα 4.880 kbp/s!!!

    Επανέρχομαι λέγοντάς σας ότι το VDSL τροφοδοτεί την καμπίνα με οπτικές ίνες κι από εκεί κι έπειτα ο πελάτης συνδέεται με χαλκό!!! Τώρα αν στο μέγσιτο του ενός χιλ/τρου είναι τόσο "τυχερός" κανείς να έχει 35db attenuation τι να πω;;; Αν μη τι άλλο στο όριο της απόστασης(1 χιλ/τρο) θα έχει σε μία 35άρα τουλάχιστον 25 Mbp/s!!!

    Εγώ έχω φτύσει αίμα εδώ.. έχω ξεκινήσει ένα πρότζεκτ για web TV και περιμένω πως και πως πότε θα έρθει μία καμπίνα VDSL πιο κοντά... Η κοντινότερη είναι στην Πανόρμου με Αλεξάνδρας περίπου!!!
    αν δεν γνωριζεις καλυτερα να μη μιλας...

    φιλικη συμβουλη...

    οταν μαθεις για την υλοποιηση της CYTA που δεν χρειαζεται και πολυ ψαξιμο (2 thread ειναι ολα και ολα να δεις θα καταλαβεις ακομα και σαν αδαης που εισαι στο συγκεκριμενο θεμα οτι εχω απολυτο δικιο...)

    hint : αν ερχοταν η οπτικη μεχρι την καμπινα γιατι να υπαρχει ο περιορισμος του 1km??? (δε ξερεις ποσο αστειο ακουγεται)

    καλο βραδυ...
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  2. #32
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αν κάποιος βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη του ενός χιλιομέτρου από το κέντρο και μπορεί να ωφεληθεί, γιατί όχι; Επειδή δηλαδή εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ λόγω απόστασης να βάλω, δεν πρέπει να να έχει κανείς; Ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω από εμένα.Υπάρχει ζωή κι αλλού στον πλανήτη..

    Αν περιμένουμε να σκάψουν στην Θεσσαλονίκη για να περάσουν οπτικές ίνες μέχρι την καμπίνα έξω από το σπίτι μας, θα κάνουμε πολλά χρόνια μέχρι να δούμε VDSL. Δεν ξέρω τι θα γίνει με το θέμα των παρεμβολών, ούτε τί προβλήματα ίσως δημιουργηθούν σε όσους έχουν ADSL και ο γείτονας βάλει VDSL της CYTA, αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα της ΕΕΤΤ. Οφείλει να ορίσει προδιαγραφές και να ελέγξει την εφαρμογή τους. Ή κάνουν την δουλειά τους ή όχι. Συνήθως δεν την κάνουν.
    Η φαλάκρα είναι απόδειξη αρρενωπότητας μόνο αν είσαι Klingon.

  3. #33
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από criss_x Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επανέρχομαι λέγοντάς σας ότι το VDSL τροφοδοτεί την καμπίνα με οπτικές ίνες κι από εκεί κι έπειτα ο πελάτης συνδέεται με χαλκό!!! Τώρα αν στο μέγσιτο του ενός χιλ/τρου είναι τόσο "τυχερός" κανείς να έχει 35db attenuation τι να πω;;; Αν μη τι άλλο στο όριο της απόστασης(1 χιλ/τρο) θα έχει σε μία 35άρα τουλάχιστον 25 Mbp/s!!!

    Εχεις μπερδέψει 2 διαφορετικές εννοιες. Αλλο το VDSL και άλλο το FTTC (fiber to the curb/cabinet). Ο ΟΤΕ προχωράει στην υλοποίηση του FTTC απο την οποία αναβάθμιση θα επιρεαστούν θετικά και οι συνδέσεις ADSL. Για να έχεις "σωστό" VDSL θα πρέπει να υλοποιηθεί το FTTC ή να απέχεις απο τα κέντρα του ΟΤΕ τόδο οσο απέχεις απο τα ΚΑΦΑΟ.

  4. #34
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    πριν λιγο παντως πηρα τηλεφωνο στην συτα και για βεροια ακομα δεν εχει .... μονο λεει αθηνα και κατω απο καποιες προυποθεσεις πχ να ειναι κοντα σε αστικο κεντρο κτλ κτλ

    για να δουμε τι θα δουμε
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  5. #35
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Περιοχή
    Hell
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Pirelli DRG A124
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 27(dB)
    Μόλις κάλεσα τη CYTA από Θεσσαλονίκη και μου είπαν πως δεν είναι διαθέσιμο ακόμα το VDSL2 σε άλλες περιοχές εκτός τη Αθήνας

  6. #36
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hackergr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις κάλεσα τη CYTA από Θεσσαλονίκη και μου είπαν πως δεν είναι διαθέσιμο ακόμα το VDSL2 σε άλλες περιοχές εκτός τη Αθήνας
    το ιδιο ειπαν κ σε εμενα για βεροια...η ακομα δεν εχουν ενημερωθει καλα η τι να πω...θα περιμενω παντως
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  7. #37
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Οι ανακοινώσεις αυτές δεν βγαίνουν τυχαία Παρασκευή. Να γίνει ντόρος το Σαββατοκύριακο και να βάλεις τους πελάτες να σε ψάχνουν αντί να τους ψάχνεις εσύ.

  8. #38
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Επειδή διακρίνω μια μικρή σύγχυση θα προσπαθήσω πολύ σύντομα να βοηθήσω.

    Η γενική αρχή για το VDSL είναι ότι πρέπει να είσαι σχετικά κοντά (< 1χλμ.) στον ενεργό εξοπλισμό (βλ. DSLAM). Και προσοχή μιλάμε για ηλεκτρικό μήκος, σχεδόν ίσο με το μήκος του καλωδίου ή των καλωδίων (αν έχουμε ενδιάμεσες συνδέσεις) και όχι για τοπογραφική απόσταση. Συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις να υπάρχουν μεγάλες αποκλείσεις μεταξύ του καλωδιακού μήκους και της γεωγραφικής απόστασης από το Α.Κ. Άρα είναι πολύ δύσκολο για έναν καταναλωτή να γνωρίζει ή να υπολογίσει την απόσταση αυτή καθώς απαιτείται η πλήρης γνώση της καλωδιακής συνδεσμολογίας που συνδέει το χώρο του με το Αστικό Κέντρο.
    Από την εμπειρία μου, και είναι μεγάλη, η πιθανότητα ένας χρήστης να βρίσκεται σε απόσταση < 1 χλμ. από Αστικό Κέντρο είναι μικρή. Επιπλέον, παίζει σημαντικό ρόλο τόσο η ποιότητα του χαλκού όσο και η κατάσταση του καλωδίου / καλωδίων καθώς προσθέτουν επιπλέον εξασθενίσεις στο σήμα (πάντα σε συνδυασμό με την απόσταση).
    Η μόνη υλοποίηση VDSL που έχει μεγάλες πιθανότητες να διασφαλίζει τον χρήστη όσον αφορά την ποιότητα των υπηρεσιών είναι αυτή του ΟΤΕ (FTTC) ή τα FTTN και FTTB και γενικότερα οποιαδήποτε λύση φέρνει το ενεργό εξοπλισμό πλησιέστερα στο χρήστη και παράλληλα διασφαλίζει αξιόπιστο back-holing (βλ. οπτική ίνα).

    Άρα, καλή η ανακοίνωση της CYTA αλλά μάλλον προς πυροτέχνημα μάρκετινγκ δείχνει και όχι προς κάτι πραγματικά χρηστικό. Βέβαια, για κάποιους (πόσους??? δεν μπορώ να ξέρω) "τυχερούς" που θα μπορούν τεχνικά να παίξουν πιθανώς να αποτελέσει λύση και να τους ενδιαφέρει.
    Άλλωστε, δεν είναι τυχαία η αναφορά της απόστασης στην ανακοίνωση της CYTA.
    Γενικά, η ανάπτυξη προηγμένων υπηρεσιών συνήθως απαιτεί και την υλοποίηση νέων υποδομών (κοινός το χέρι βαθιά στην τσέπη). Στα λόγια όλοι καλοί είναι και παρέχουν "σούπερ - ντούπερ" υπηρεσίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manara : 21-01-12 στις 14:43.

  9. #39
    Εγγραφή
    21-06-2004
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saponas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι τελευταίο για τους moderator/administrator, στο «Χάρτη Διαθεσιμότητας» δεν υπάρχει καθόλου το κέντρο ΕΡΜΟΥ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης (διασταύρωση Ερμού με Καρόλου Ντηλ )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος asfalis : 21-01-12 στις 17:08. Αιτία: auto merged post

  10. #40
    Εγγραφή
    21-09-2011
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Έτσι απλά προς ενημέρωσιν, με δική μου πρωτοβουλία μιας και κανείς από τη Cyta δεν μπήκε στον κόπο να το κάνει, επικοινώνησα με την εταιρεία να μάθω νεα για το χαμηλό συγχρονισμό που εχω (VDSL στα 50 και πιάνω...25!!). Μού είπαν οτι δυστυχώς αυτή είναι η ταχύτητα που μπορώ να πιάσω, ενω όταν πήρα τηλέφωνο για να μάθω πληροφορίες μού μέτρησαν τη γραμμή και βρήκαν ότι σηκώνει 50 (και καλά...). Εγω λοιπόν τούς είπα οτι θέλω να πάρω το παλιό πακέτο πίσω τού ADSL που είχα και μού είπαν δεν γίνεται γιατί πρέπει να το κρατήσω για 1 χρόνο. Και ακόμη και όταν τούς είπα οτι αυτοί μού είπαν οτι σηκώνει η γραμμή 50 προχώρησα στην αναβάθμιση και οχι μόνος μου, δεν δέχονται να με γυρίσουν πίσω. Εγω φυσικά τούς είπα αν μέχρι τη Δευτέρα δεν έχω νεα τους για την υποβάθμιση θα κάνω αίτηση σε άλλη εταιρεία και θα την κόψω την Cyta. Άκου λογική φίλε μου!!! Σε μακάκες νομίζουν οτι απευθύνονται!! Λυπάμαι ειλικρινά γιατί 1 χρόνο που τούς είχα ήμουν πολύ ικανοποιημένος εως και πάρα πολύ. Αλλά, υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές....

  11. #41
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από περιέργεια..
    Πόσο κλείδωνες με 24άρι ADSL?

  12. #42
    Εγγραφή
    21-09-2011
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ownagE_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια..
    Πόσο κλείδωνες με 24άρι ADSL?
    19.5 με 20

  13. #43
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εχεις δικιο εσυ που φωναζεις που αντι για 50 εχεις 25 αλλα δυστυχως υπογραψες την αιτηση που σε δεσμευει για 1 χρονο αρα ειτε σου βρουν λυση και πιασεις τα 50 (που στο ευχομαι) ειτε οχι και πιανεις τα 25 δυστυχως δεν θα μπορεσεις να κανεις τιποτα απολυτως (προσωπικη αποψη)

    παντως ευχομαι καλη επιτυχια.

    προς στιγμη το σκεφτηκα και εγω...αλλα τελικα αποφασισα να κρατησω την 24αρα μου και να εχω το κεφαλακι μου ησυχο.

    παντως φιλος απο καλλιθεα εβαλε την CYTA (αποσταση απο το κεντρο λιγοτερο απο 200μ και πιανει τα 50) απλα επειδη ηθελε και static ip πληρωνει 60 το μηνα (σε αντιθεση με εμενα που δινω 48 το μηνα)

    καποιος απο τους διαχειριστες εβαλε την CYTA θα ηθελα να ρωτησω κατι? το ρουτερ φαινεται αρκετα καλο...αλλα γιατι ειστε "απλοι χρηστες" με περιορισμενα δικαιωματα αντι για διαχειριστες?

  14. #44
    Εγγραφή
    21-09-2011
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δικιο εσυ που φωναζεις που αντι για 50 εχεις 25 αλλα δυστυχως υπογραψες την αιτηση που σε δεσμευει για 1 χρονο αρα ειτε σου βρουν λυση και πιασεις τα 50 (που στο ευχομαι) ειτε οχι και πιανεις τα 25 δυστυχως δεν θα μπορεσεις να κανεις τιποτα απολυτως (προσωπικη αποψη)

    παντως ευχομαι καλη επιτυχια.

    προς στιγμη το σκεφτηκα και εγω...αλλα τελικα αποφασισα να κρατησω την 24αρα μου και να εχω το κεφαλακι μου ησυχο.

    παντως φιλος απο καλλιθεα εβαλε την CYTA (αποσταση απο το κεντρο λιγοτερο απο 200μ και πιανει τα 50) απλα επειδη ηθελε και static ip πληρωνει 60 το μηνα (σε αντιθεση με εμενα που δινω 48 το μηνα)

    καποιος απο τους διαχειριστες εβαλε την CYTA θα ηθελα να ρωτησω κατι? το ρουτερ φαινεται αρκετα καλο...αλλα γιατι ειστε "απλοι χρηστες" με περιορισμενα δικαιωματα αντι για διαχειριστες?
    Εγω υπέγραψα αίτηση για 1 χρόνο, αλλά κι αυτοί οφείλουν να παρέχουν και σψστές υπηρεσίες από μέρους τους. Και επειδή υπάρχει και ΕΕΤΤ και υπάρχουν και καταγγελίες, δεν νομίζω οτι πολυστέκει αυτό που μού λες. Κάτι τέτοια παλιότερα μού έλεγαν και από HOL μεριά, αλλά μόλις τούς ήρθε η καταγγελία μου από την ΕΕΤΤ, το βούλωσαν....

  15. #45
    Εγγραφή
    01-01-2011
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Η διαφορά με το πακέτο adsl είναι μικρή ενώ με το vdsl μεγάλη,πιστεύω αν το κυνηγήσεις να βρεις το δίκιο σου.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 258
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-11, 13:33
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-11, 12:27
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-11, 19:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας