Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Τί είδους θέρμανση χρησιμοποείτε?

Ψήφισαν
146. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Κλασικό καλοριφέρ πετρελαίου

    59 40,41%
  • Καυστήρα φυσικού αερίου

    25 17,12%
  • Ηλεκτρικό καλοριφέρ λαδιού

    6 4,11%
  • Αερόθερμο

    3 2,05%
  • Τηλεθέρμανση

    4 2,74%
  • Σόμπα

    8 5,48%
  • Κλιματιστικό

    20 13,70%
  • Άλλο (διευκρινίστε)

    21 14,38%
Σελ. 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 174
  1. #16
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Κλασικό καλοριφέρ πετρελαίου + Air Condition γιατί το ανάβουν μια ώρα τη μέρα.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.171
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Πετρέλαιο (αυτονομία) + τζάκι όποια απογεύματα/βράδια είναι κάποιος στο σπίτι και έχει όρεξη να το ανάψει
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  3. #18
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Aircodition ευτυχως δεν πληρωνει κανενας στην πολυκατοικια πετρελαιο και μενω μονος μου

  4. #19
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geost91gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ στην Αθήνα που είμαι φοιτητής το καλοριφέρ πετρελαίου με αυτόνομη κάνει τη δουλειά του... επειδή όμως το πετρέλαιο ξεπέρασε πρόσφατα το 1 €, στο σπίτι στο χωριό μου εδώ και 1 χρόνο δουλεύει καυστήρας πυρήνα... ποια κλιματιστικά και οικονομία; Ο πυρήνας έχει απόδοση πολλαπλάσια του πετρελαίου ανά € και με κανονικό καλοριφέρ χωρίς τα θέματα ξήρανσης της ατμόσφαιρας που μπορεί να έχουν τα κλιματιστικά. Θέλει βέβαια λίγο δουλειά από μέρους τη χρήστη (γέμισμα του σιλό του καυστήρα με υλικό κάθε μερικές μέρες) και ικανό αποθηκευτικό χώρο, αλλά η οικονομία που επιτυγχάνεται το αξίζει. Αυτοί δε οι καυστήρες εκτός από πυρήνα καίνε pellets, βιομάζα, ακόμα και καυσόξυλα. Για όποιον είναι στην περιφέρεια και έχει την ικανότητα να κάνει αυτή την αλλαγή από το πετρέλαιο, με τις παρούσες τιμές η απόσβεση θα γίνει στον 1 χρόνο, ανάλογα με τη χρήση φυσικά.
    Μηπως φιλε μου θα μπορουσες να μας δωσεις καποια παραπανω στοιχεια , οπως κοστος καυστηρα , κοστος καυσιμης υλης , περιπου ημερησια καταναλωση κατα μεσο ορο ?

  5. #20
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4.999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Thomson TG589vn v3
    SNR / Attn
    25.5(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nodasz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως φιλε μου θα μπορουσες να μας δωσεις καποια παραπανω στοιχεια , οπως κοστος καυστηρα , κοστος καυσιμης υλης , περιπου ημερησια καταναλωση κατα μεσο ορο ?
    Φίλε nodasz, πρόκειται περί αρκετά μεγάλης επένδυσης, η οποία όμως ανάλογα με τη χρήση έχει και ανάλογο χρόνο απόσβεσης. Για να μιλάμε με αριθμούς:
    Υπολόγιζε γύρω στα 4000 € το κόστος του καυστήρα. Μεγάλο το κόστος θα μου πεις σε σχέση με τα 1000-1500 € ενός καυστήρα πετρελαίου αλλά τα υπόλοιπα κόστη κάνουν τη διαφορά.
    Η τιμή του πυρήνα (αυτό χρησιμοποιούμε στο σπίτι μου) κυμαίνεται στα 70 € τον τόνο. Όταν είχαμε πετρέλαιο (με τιμή ~0,60€/lt) η ημερήσια κατανάλωση ήταν περίπου 20 €, και αυτό με 8 ώρες λειτουργίας την ημέρα . Με τον πυρήνα και λειτουργία άνω των 16 ωρών ημερησίως η κατανάλωση μας είναι στα 120 κιλά, δηλαδή στα 8,4 € την ημέρα. Τα παραπάνω ισχύουν για 2 σπίτια συνολικού εμβαδού περίπου 300 τ.μ., αρά είναι άνω του μέσου όρου. Ένας μέσος χρήστης θα κατανάλωνε καθημερινά λιγότερα από τα μισά αυτών που γράφω πιο πάνω, αλλά θα αργούσε να αποσβέσει το κόστος του καυστήρα.
    Ελπίζω να βοήθησα.

    ........Auto merged post: geost91gr πρόσθεσε 7 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Το μόνο μείον πέραν του κόστους του καυστήρα είναι ότι ανά 1-2 μέρες να γεμίζει το σιλό του με υλικό και ότι πρέπει να υπάρχει χώρος να αποθηκευτεί ο πυρήνας. Υπάρχει και η εναλλακτική του πέλλετ που έχει πολλαπλάσια απόδοση σε θερμίδες ανά κιλό αλλά δε γνωρίζω την απόδοσή του ανά € σε σχέση με αυτή του πυρήνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geost91gr : 04-02-12 στις 22:55. Αιτία: auto merged post

  6. #21
    Εγγραφή
    31-03-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.177
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Πετρέλαιο(ατομικός καυστήρας) και τζάκι.

  7. #22
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Belkin
    Καλοριφερ με πετρελαιο. τουλαχιστον φετος εγινε αυτονομη η θερμανση και γλυτωσα το πρωινο και μεσημεριανο αναμα αφου λειπουμε στην δουλεια!

  8. #23
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geost91gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε nodasz, πρόκειται περί αρκετά μεγάλης επένδυσης, η οποία όμως ανάλογα με τη χρήση έχει και ανάλογο χρόνο απόσβεσης. Για να μιλάμε με αριθμούς:
    Υπολόγιζε γύρω στα 4000 € το κόστος του καυστήρα. Μεγάλο το κόστος θα μου πεις σε σχέση με τα 1000-1500 € ενός καυστήρα πετρελαίου αλλά τα υπόλοιπα κόστη κάνουν τη διαφορά.
    Η τιμή του πυρήνα (αυτό χρησιμοποιούμε στο σπίτι μου) κυμαίνεται στα 70 € τον τόνο. Όταν είχαμε πετρέλαιο (με τιμή ~0,60€/lt) η ημερήσια κατανάλωση ήταν περίπου 20 €, και αυτό με 8 ώρες λειτουργίας την ημέρα . Με τον πυρήνα και λειτουργία άνω των 16 ωρών ημερησίως η κατανάλωση μας είναι στα 120 κιλά, δηλαδή στα 8,4 € την ημέρα. Τα παραπάνω ισχύουν για 2 σπίτια συνολικού εμβαδού περίπου 300 τ.μ., αρά είναι άνω του μέσου όρου. Ένας μέσος χρήστης θα κατανάλωνε καθημερινά λιγότερα από τα μισά αυτών που γράφω πιο πάνω, αλλά θα αργούσε να αποσβέσει το κόστος του καυστήρα.
    Ελπίζω να βοήθησα.

    ........Auto merged post: geost91gr πρόσθεσε 7 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Το μόνο μείον πέραν του κόστους του καυστήρα είναι ότι ανά 1-2 μέρες να γεμίζει το σιλό του με υλικό και ότι πρέπει να υπάρχει χώρος να αποθηκευτεί ο πυρήνας. Υπάρχει και η εναλλακτική του πέλλετ που έχει πολλαπλάσια απόδοση σε θερμίδες ανά κιλό αλλά δε γνωρίζω την απόδοσή του ανά € σε σχέση με αυτή του πυρήνα.
    Ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περιοχή
    Γαργαλιάνοι - Γουδή
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    NetFaster IAD
    Τζάκι και θερμοπομπούς

  10. #25
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κλασικος καυστηρας πετρελαιου και τζακι. Το καλοκαιρι θα γινει το τζακι ενεργειακο και ο καυστηρας ξυλου τσεχικος που καιει τα παντα ολα. Και επιπλεον θα συνδεσουμε και τους ηλιακους στο κυκλωμα για ηλιακη θερμανση. Ολα στα αγωνα
    They see me postin', they hatin'...

  11. #26
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το μεγαλείο σου χώρα-φρενοκομείο....

    Οι ακριβότερες τιμές βενζίνης στην Ευρώπη και άτυπο εμπάργκο της Δύσης που δε μας προμηθεύει με πίστωση... μόνο από το Ιράν! Σε λίγο θα μας αποκαλέσουν συμμάχους του Ιράν και θα απειλήσουν με εισβολή οι "εταίροι"...

    Τιμές πετρελαίου απίστευτες αυξήσεις. Αν δεν ξέρετε τι συμβαίνει στις ημιορεινές και ορεινές περιοχές της χώρας, οι άνθρωποι γυρνούν σε πρωτόγονες καταστάσεις για να ζεσταθούν. Ξύλα, πολλά ξύλα και τα περισσότερα από αυτά κομμένα φυσικά χωρίς κανενός είδους άδεια.. λίγα χρόνια να συνεχιστούν αυτές οι τιμές και τα μισά δάση της Ελλάδας θα κοπούν από τους κατοίκους για να ζεσταθούν... και τι θα τους πεις, μην τα κόβεις, πάνε βγάλει άδεια; Ή πλήρωνε 100-130 τον τόνο; Εδώ οι καταπατητές τόσων εκτάσεων, τώρα νομιμοποιούνται για να βγάλει το κράτος πρόστιμα να κλείσει τις χαβούζες του, ούτε για αστείο δεν μπορείς να τους πεις ότι δεν έχουν άδεια να κόβουν ξύλα στο δάσος!

    Προσωπικά χρησιμοποιώ σε διαμέρισμα χωρίς κεντρική θέρμανση ένα κλιματιστικό σε σαλόνι, και ένα μικρό αερόθερμο σε δωμάτιο. Πολύ καλή απόδοση, ο λογαριασμός βέβαια θα δείξει. Τα άλλα δωμάτια δε θερμαίνονται, στο μπάνιο μερικές φορές πηγαίνω το αερόθερμο για λίγη ώρα να ζεστάνει ο χώρος αν θέλω να κάνω μπάνιο...

  12. #27
    Εγγραφή
    14-03-2010
    Περιοχή
    Περαια
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    cyta
    Router
    black pirelli
    ενας φιλος μου εχει βαλει καυστηρα απο την καμπινα φορτηγου,μου λεει οτι ειναι ευχαριστημενος
    ,προσωπικα εχω λεβητα αεριου με φιαλες υγραεριου αλλα γιοκ δεν συμφερει αδειαζουν πολυ γρηγορα και σκεφτομαστε την σομπα υγραεριου,καταλυτικη.

  13. #28
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bilirius Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενας φιλος μου εχει βαλει καυστηρα απο την καμπινα φορτηγου
    Τί είναι αυτό;

  14. #29
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Ανοίγω την πόρτα του ψυγείου και ζεσταίνομαι..

  15. #30
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.171
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί είναι αυτό;
    Τα φορτηγά έχουν εναν μικρό καυστήρα που καίει πετρέλαιο για να κρατάει την καμπίνα και το ψυκτικό του κινητήρα ζεστό οταν είναι παρκαρισμένο και δεν δουλεύει ο κινητήρας (οταν πχ κοιμάται ο οδηγός) Τώρα σε σπίτι δεν ξέρω κατα πόσο θα κάνει δουλειά!!

    Και αυτοκίνητα κυρίως στις βόρειες χώρες που έχουν συνέχεια <0 θερμοκρασίες εχουν τέτοια κόλπα και συνήθως λειτουργούν με τηλεχειρισμό, οπότε το πατας κάποια ώρα πριν φύγεις και αυτό αρχίζει και ζεσταίνει
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

Σελ. 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οικονομική θέρμανση
    Από anon στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5620
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-24, 10:27
  2. Aυτόνομη θέρμανση με αέριο
    Από giorgosk στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-12, 12:14
  3. Κεντρικη Θερμανση
    Από idolent στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 19:23
  4. Θέρμανση
    Από Christos12 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-11, 14:44
  5. Τι είδους οθόνη χρησιμοποιείτε;
    Από Giorgos1996 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 19:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας