Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Καλησπέρα,
    Μια φίλη μου έδωσε το λάπτοπ της για επισκευή, γιατί μου είπε πως υπήρχε ένα προβληματάκι με το Antivirus. Απ' ό,τι αποδείχτηκε απλά είχε λήξει η άδεια του Avast. Όσο όμως κοίταζα μήπως χρειαζόταν ενημέρωση τίποτα άλλο στον υπολογιστή (FF, Windows κλπ), ξαφνικά το λάπτοπ έσβησε απροειδοποίητα. Κοίταξα για την περίπτωση υπερθέρμανσης, αλλά το λάπτοπ ήταν στη φυσιολογική θερμοκρασία. Κατόπιν το άνοιξα ξανά, όπου έσβησε και πάλι 3-4 φορές. Δοκίμασα χωρίς το καλώδιο του ρεύματος, χωρίς την μπαταρία, αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο. Άλλες φορές κατά τη διάρκεια του boot, άλλες λίγο μετά το BIOS, άλλες στη Welcome Screen, το λάπτοπ έσβηνε μόνο του. Φορτώνω Ubuntu για να δω μήπως είναι πρόβλημα Windows αλλά και εκεί το λάπτοπ σβήνει, καθώς φορτώνει τη διανομή. Άνοιξα το καπάκι με τις μνήμες, αφαίρεσα εναλλάξ και τις δύο, βάζοντάς τον παράλληλα μπροστά, αλλά τίποτα. Να σημειώσω πως στην αρχή δε μου έβγαλε κανένα πρόβλημα, η φίλη μου μου είπε πως σ' αυτήν το λάπτοπ δεν έκλεινε και το τελευταίο πράγμα που έκανα, ήταν να ανοίξω το προγραμματάκι που επιλέγεις τι θέλεις να φορτώνεται στην εκκίνηση των Windows (msconfig από Έναρξη), χωρίς καν να προλάβω να πειράξω κάτι. Το λάπτοπ είναι το Sony VAIO VGN-NW21SF με Windows 7 Home Premium (32bit απ' ό,τι φαντάζομαι) και απ' ό,τι υποψιάζομαι πρέπει να είναι μητρική ή CPU το πρόβλημα. Καμιά ιδέα για το πώς θα το ελέγξω ή μήπως πρόκειται για κάτι άλλο; Ευχαριστώ.

    Υ.Γ.: Η μεγαλύτερη στιγμή που έμεινε ανοικτό χωρίς προβλήματα, όπου έβαλα και το Avast να κάνει ένα φουλ check, είναι περίπου 5 λεπτά, όταν αφαίρεσα την μπαταρία (σκεπτόμενος μήπως φταίει αυτή) και τον είχα συνδεδεμένο στο ρεύμα, αλλά και πάλι έσβησε μόνο του.
    Υ.Γ.2: Αν υποθέσουμε πως το λάπτοπ το έχει λιγότερο από διετία (αν έχει 2ετή και όχι 1 χρόνο εγγύηση), πόσο πιθανόν είναι να το πάρουν απ' τη Sony για επισκευή, τη στιγμή που απ' ό,τι βλέπω έχει αρκετά χτυπηματάκια και σπασιματάκια;

    Edit: [ Το έβαλα να φορτίζει και το είχα κλειστό, γιατί η μπαταρία ήταν σχεδόν άδεια. Πριν λίγο το άνοιξα και αυτή τη φορά έμεινε για μεγαλύτερο διάστημα ανοιχτό χωρίς να σβήσει. Μήπως το θέμα είναι με την τροφοδοσία ρεύματος; ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiXel : 30-01-12 στις 14:24.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Αν μπεις στο bios μπορεις να δεις ταxυτητα ανεμηστηρα και θερμοκρασια cpu?Μεινε στο bios παρακαλουθοντας τα μεχρι να σβησει ξανα.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Λες να είναι θέμα θερμότητας, ε; Θα το κοιτάξω. Προς το παρόν έσβησε πάλι, έπειτα από χρήση περίπου 15 λεπτών.

    ........Auto merged post: PiXel πρόσθεσε 14 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τον άνοιξα και το έβαλα στο BIOS, αλλά δε λέει πουθενά θερμοκρασίες κλπ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiXel : 30-01-12 στις 16:20. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Αστο να κρυωσει,βαλε δυο στυλο απο κατω σαν βασεις και ακουπησε το πανω τους.Εγκατεστησε το speedfan http://www.almico.com/speedfan445.exe και τσεκαρε τα παραπανω.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjokeris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστο να κρυωσει,βαλε δυο στυλο απο κατω σαν βασεις και ακουπησε το πανω τους.Εγκατεστησε το speedfan http://www.almico.com/speedfan445.exe και τσεκαρε τα παραπανω.
    Θα το κάνω και αυτό. Προς το παρόν τον άνοιξα και έβαλα το Speecy. Όταν ξεκίνησε ο Η/Υ μου έδειχνε θερμοκρασία CPU από 49 έως 51oC. Όταν του έβαλα να κάνει update τα Windows (πριν, έκλεισε όταν τον είχα βάλει να το κάνει), η θερμοκρασία ανέβηκε έως τους 62oC όπου και έκλεισε. Πάντως από κάτω έχει τη φυσιολογική θερμότητα για λάπτοπ.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 VDSL Cosmote
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    probably κάηκε το fan μέσα στο κουτί. Το qosmio μου έκανε το ίδιο.
    I admit to the possibility of the impossible.
    What i am having trouble is accepting the probability of the possibility.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ep103855 Εμφάνιση μηνυμάτων
    probably κάηκε το fan μέσα στο κουτί. Το qosmio μου έκανε το ίδιο.
    Το fan της CPU;

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Οταν βαλεις το speedfan δες την ταχυτητα του ανεμιστηρα.Αν δεν δειχνει ταχυτητα τοτε το ανεμιστηρακι εχει ..αποπλευσει....αν δειχνει στροφες αλλα η θερμοκρασια ανεβαινει τοτε πρεπει να το ανοιξεις και να βγαλεις την "φλοκατη" που εχει μαζεψει.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Λοιπόν, κατάφερα και το έβαλα. Δύο fans βλέπει, ένα της CPU και ένα άσχετο fan2 με 0 στροφές και τα δύο, άρα πρέπει να έχουν καεί. Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Απλά το στέλνω στη Sony; Υπάρχει περίπτωση (και πώς) να το φτιάξω μόνος; Το λάπτοπ παίζει να είναι ακόμα στην εγγύηση αλλά φοβάμαι μήπως δε μπορέσουν να το στείλουν (τους πουν πως είναι άκυρη επειδή έχει αρκετά χτυπήματα ή έχουν χάσει την απόδειξη αγοράς).

    Υ.Γ.: Τον έχω περίπου 7 λεπτά ανοιχτό και μου έχει θερμοκρασία CPU γύρω στους 60 αλλά τα fans σταθερά στα 0 RPM. Αν έχουν καεί οι ανεμιστήρες, πώς είναι δυνατόν να δουλεύει τόση ώρα; Επίσης, τι μπορεί να προκάλεσε το κάψιμό τους;
    Υ.Γ.2: Να επιχειρήσω το άνοιγμά του μήπως κάτι μπλοκάρει τα ανεμιστηράκια απ' το να γυρίζουν; Μήπως σκόνη; Μήπως βγήκε κανένα απ' τα καλώδιά τους;

  10. #10
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, κατάφερα και το έβαλα. Δύο fans βλέπει, ένα της CPU και ένα άσχετο fan2 με 0 στροφές και τα δύο, άρα πρέπει να έχουν καεί. Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Απλά το στέλνω στη Sony; Υπάρχει περίπτωση (και πώς) να το φτιάξω μόνος; Το λάπτοπ παίζει να είναι ακόμα στην εγγύηση αλλά φοβάμαι μήπως δε μπορέσουν να το στείλουν (τους πουν πως είναι άκυρη επειδή έχει αρκετά χτυπήματα ή έχουν χάσει την απόδειξη αγοράς).

    Υ.Γ.: Τον έχω περίπου 7 λεπτά ανοιχτό και μου έχει θερμοκρασία CPU γύρω στους 60 αλλά τα fans σταθερά στα 0 RPM. Αν έχουν καεί οι ανεμιστήρες, πώς είναι δυνατόν να δουλεύει τόση ώρα; Επίσης, τι μπορεί να προκάλεσε το κάψιμό τους;
    Υ.Γ.2: Να επιχειρήσω το άνοιγμά του μήπως κάτι μπλοκάρει τα ανεμιστηράκια απ' το να γυρίζουν; Μήπως σκόνη; Μήπως βγήκε κανένα απ' τα καλώδιά τους;
    Εσυ ακους ανεμιστηρα,ασχετα με το τι λεει το πραγραμμα.Αν ειναι στη εγγυηση πηγαινε το στην sony.Αν οχι μπορει να βρεις οδηγιες στο ιντερνετ για το πως να το αλλαξεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... αλλά φοβάμαι μήπως δε μπορέσουν να το στείλουν (τους πουν πως είναι άκυρη επειδή έχει αρκετά χτυπήματα ή έχουν χάσει την απόδειξη αγοράς).
    Γιατί όχι ;;
    Επισκευή θα ζητήσει, όχι αντικατάσταση.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παιδιά όλα ΟΚ. Τελικά φαίνεται ήταν η σκόνη, γιατί αφού τον άνοιξα και τον καθάρισα από σκόνες και λοιπά, πλέον ο ανεμιστήρας της CPU μου βγάζει RPM (~1900-2500) και το σύστημα πλέον δεν κλείνει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Παρόμοια Θέματα

  1. sony vaio
    Από argentios στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-11, 13:53
  2. H Sony παρουσιάζει τις νέες σειρές Sony Vaio
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-11, 17:33
  3. Sony Vaio FW 41/E
    Από libitas στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-09, 16:11
  4. sony vaio
    Από gianpanatha στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-08, 15:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας