Σελ. 97 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.441-1.455 από 2255
  1. #1441
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Δεν έχω ιδέα, τώρα το βρήκα. Λογικα αν ανήκεις στο μητρώο του 11 δικαιούσαι αποζημίωση.
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  2. #1442
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αναδημοσίευση από το http://lawandtech.eu/2017/04/10/spam-calls/

    Στον καθένα μας έχει τύχει τουλάχιστον μία φορά να δεχτεί τηλεφωνική κλήση από εταιρείες με σκοπό τη διαφήμιση προϊόντων και υπηρεσιών, δίχως να έχει δώσει τη συγκατάθεσή του για κάτι τέτοιο ή να έχει παραχωρήσει σε τρίτους τον αριθμό του τηλεφώνου του.

    Μολονότι η άμεση διαφήμιση μέσω τηλεφωνικών κλήσεων δύναται υπό όρους να είναι μία νόμιμη εμπορική δραστηριότητα, στις περισσότερες των περιπτώσεων οι προϋποθέσεις του νόμου δεν τηρούνται. Στις περιπτώσεις αυτές η ισχύουσα νομοθεσία προβλέπει μία σειρά από δικαιώματα και μέσα προληπτικής αλλά και εκ των υστέρων δικαστικής προστασίας για όσους επιθυμούν να μην οχλούνται από τέτοιες πρακτικές.

    Ορισμός
    Ως μη ζητηθείσα τηλεφωνική κλήση ορίζεται στον νόμο η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών επικοινωνιών μέσω των δικτύων τηλεφωνίας, με ή χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση, για σκοπούς απευθείας εμπορικής προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς δίχως ο συνδρομητής να έχει συγκατατεθεί εκ των προτέρων ρητώς (άρθρο 11 § 1 Ν. 3471/2006).

    Νομικό Πλαίσιο
    Η μη ζητηθείσα ηλεκτρονική επικοινωνία μέσω τηλεφωνικής κλήσης ρυθμίζεται στο Ελληνικό δίκαιο από τις γενικές διατάξεις περί προστασίας της προσωπικότητας (άρθρα 9Α Συντάγματος, 57 – 59 και 914 επ. ΑΚ) και από τις ειδικότερες διατάξεις του άρθρου 11 του Νόμου 3471/2006, ο οποίος ενσωμάτωσε στην Ελληνική έννομη τάξη την Οδηγία 2002/58/ΕΚ για την προστασία των προσωπικών δεδομένων και της ιδιωτικής ζωής στον τομέα των ηλεκτρονικών επικοινωνιών. Η συλλογή και επεξεργασία προσωπικών δεδομένων επικοινωνίας για τις ανάγκες αποστολής μη ζητηθεισών ηλεκτρονικών επικοινωνιών μέσω τηλεφωνικής κλήσης ρυθμίζεται από τον Νόμο 2471/1997, ο οποίος ενσωμάτωσε στην Ελληνική έννομη τάξη την Οδηγία 1995/46/ΕΚ για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.

    Στις περιπτώσεις που η μη ζητηθείσα ηλεκτρονική επικοινωνία μέσω τηλεφωνικής κλήσης έχει και εμπορικό χαρακτήρα, ρυθμίζεται περαιτέρω με τις σχετικές διατάξεις του νόμου 2251/1994 περί προστασίας των καταναλωτών και του Προεδρικού Διατάγματος 131/2003. Αν τέτοια επικοινωνία συνιστά αθέμιτο ανταγωνισμό, δύναται να εφαρμοστούν και τα σχετικά άρθρα του ν.δ. 146/1914, που δίνουν υπό προϋποθέσεις το δικαίωμα αποζημίωσης σε θιγέντες ανταγωνιστές.

    Η Ένταξη στο Μητρώο του Άρθρου 11 του Ν. 3471/2006
    Οι τηλεφωνικές διαφημιστικές κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση επιτρέπονται και χωρίς τη συγκατάθεση του καλούμενου, εφόσον γίνονται με ανθρώπινη παρέμβαση και όχι αυτοματοποιημένα (άρθρο 11 § 2 Ν. 3471/2006).

    Εφόσον όμως δεν επιθυμεί να καλείται για εμπορικούς σκοπούς, οποιοσδήποτε καλούμενος έχει το δικαίωμα με μια απλή και δωρεάν αίτηση προς τον πάροχο τηλεφωνίας του να αιτηθεί την εγγραφή του αριθμού του στο μητρώο του άρθρου 11 του Ν. 3471/2006, οπότε η ένταξη αυτή λογίζεται ως δήλωση ότι δεν επιθυμεί να δέχεται τέτοιες κλήσεις (σύστημα «opt out») (άρθρο 11 § 2 Ν. 3471/2006).

    Έτσι, για την προληπτική διαφύλαξη της ιδιωτικότητας του τηλεφωνικού του αριθμού κάθε συνδρομητής σταθερής / κινητής τηλεφωνίας μπορεί να προβεί ανέξοδα στην εγγραφή του τόσο στο παραπάνω μητρώο του τηλεπικοινωνιακού του παρόχου, μετά την οποία οποιαδήποτε επεξεργασία του αριθμού του για σκοπούς εμπορικής προώθησης προϊόντων / υπηρεσιών καθίσταται αυτομάτως παράνομη.

    Επιπρόσθετα, καθένας έχει δικαίωμα να δηλώσει στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΑΠΔΠΧ) ότι δεδομένα που τον αφορούν δεν επιθυμεί να αποτελέσουν αντικείμενο επεξεργασίας από οποιονδήποτε, για σκοπούς προώθησης πωλήσεως αγαθών ή παροχής υπηρεσιών εξ αποστάσεως μέσω ταχυδρομίου. Η ΑΠΔΠΧ τηρεί μητρώο με τα στοιχεία ταυτότητας των ανωτέρω. Οι υπεύθυνοι επεξεργασίας των σχετικών αρχείων έχουν την υποχρέωση να συμβουλεύονται πριν από κάθε επεξεργασία το εν λόγω μητρώο και να διαγράφουν από το αρχείο τους το πρόσωπα της παραγράφου αυτής (άρθρο 13 § 3 Ν. 2472/1997).

    Μέσα Έννομης Προστασίας
    Αν παρ’ όλα αυτά γίνει αποδέκτης μη ζητηθείσας τηλεφωνικής κλήσης, ο συνδρομητής έχει τα εξής μέσα έννομης προστασίας :

    Αίτηση προς τον καλούντα για την ανάκληση της συγκατάθεσης, αν τέτοια έχει στο παρελθόν δοθεί.
    Αίτηση προς τον καλούντα για την πρόσβαση στα προσωπικά δεδομένα του αποδέκτη, που έχουν τύχει επεξεργασίας.
    Αίτηση προς τον καλούντα για την διαγραφή των προσωπικών δεδομένων του αποδέκτη, που ο πρώτος έχει συλλέξει.
    Προσφυγή στην ΑΠΔΠΧ με αίτημα την επιβολή προστίμου.
    Καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή και στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.
    Σε περίπτωση που ο αποδέκτης έχει υποστεί οικονομική ζημία ή/και ηθική βλάβη, άσκηση αγωγής αποζημίωσης στα αρμόδια δικαστήρια.

    Παράβαση του Ν. 2472/1997
    Παρ’ όλα αυτά, η πραγματοποίηση τέτοιων κλήσεων προϋποθέτει τη συλλογή και επεξεργασία προσωπικών δεδομένων του αποδέκτη της κλήσης, όπως κατ’ ελάχιστο του τηλεφωνικού του αριθμού. Τέτοια λοιπόν συλλογή και επεξεργασία προσωπικών δεδομένων είναι νόμιμη μόνο με την πρότερη συγκατάθεση του τελευταίου (άρθρο 5 § 1 του Ν. 2472/1997). Συνεπώς, αν εκτελεστεί κλήση για εμπορικούς σκοπούς, χωρίς το τηλέφωνο του αποδέκτη της κλήσης να έχει συλλεχθεί με τη συγκατάθεσή του να καλείται για τέτοιους σκοπούς, η επεξεργασία αυτή καθίσταται παράνομη.

    Αντιθέτως, η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών τηλεφωνικών κλήσεων για εμπορικούς σκοπούς χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση επιτρέπεται μόνο με την πρότερη συγκατάθεση του αποδέκτη της κλήσης (άρθρo 11 § 1 Ν. 3471/2006). Τέτοια συγκατάθεση εξάγεται νομίμως, μόνο εφόσον είναι ελεύθερη, ειδική και ρητή. Ειδική είναι η συγκατάθεση, αν ο λήπτης έχει προηγουμένως ενημερωθεί ότι παραχωρεί τον αριθμό σταθερής/κινητής τηλεφωνίας του για το σκοπό της άμεσης διαφήμισης, για τα δεδομένα ή τις κατηγορίες αυτών που θα αποτελέσουν αντικείμενο επεξεργασίας, τους αποδέκτες ή τις κατηγορίες αυτών, στους οποίους τυχόν αποσταλούν τα δεδομένα καθώς και τα στοιχεία του υπευθύνου επεξεργασίας (άρθρο 2 ια΄ Ν. 2472/1997).

    Αν η συγκατάθεση δίνεται με ηλεκτρονικά μέσα, ο υπεύθυνος επεξεργασίας εξασφαλίζει ότι ο συνδρομητής ή χρήστης ενεργεί με πλήρη επίγνωση των συνεπειών που έχει η δήλωση του η οποία καταγράφεται με ασφαλή τρόπο, είναι ανά πάσα στιγμή προσβάσιμη στον χρήστη ή συνδρομητή και μπορεί οποτεδήποτε να ανακληθεί με τα ίδια μέσα που δόθηκε (άρθρα 5 § 3 Ν. 3471/2006 και 6 Οδηγίας ΑΠΔΠΧ υπ’ αρ. 2/2011).

    Παράβαση του Ν. 2251/1994
    Επιπλέον, αν μία μη ζητηθείσα εμπορική τηλεφωνική κλήση κριθεί ως αθέμιτη εμπορική πρακτική, δηλαδή αν είναι αντίθετη προς τις απαιτήσεις επαγγελματικής ευσυνειδησίας και στρεβλώνει ουσιωδώς ή ενδέχεται να στρεβλώσει ουσιωδώς την οικονομική συμπεριφορά του μέσου καταναλωτή, τότε απαγορεύεται (άρθρο 9γ § 2 του Ν. 2251/1994). Ειδικότερα, απαγορεύονται μη ζητηθείσες εμπορικές τηλεφωνικές κλήσεις που έχουν επιθετικό χαρακτήρα, δηλαδή όσες χρησιμοποιούν παρενόχληση ή καταναγκασμό, και, ως εκ τούτου, παρεμποδίζουν ή ενδέχεται να παρεμποδίσουν σημαντικά την ελευθερία επιλογής ή συμπεριφοράς του μέσου καταναλωτή (άρθρο 9ζ΄ του Ν. 2251/1994). Τέτοιες επιθετικές εμπορικές τηλεφωνικές κλήσεις είναι, μεταξύ άλλων, η συνεχής και ανεπιθύμητη άγρα πελατών μέσω τηλεφώνου καθώς και η ένταξη σε διαφήμιση άμεσης πιεστικής πρόσκλησης προς τα παιδιά να αγοράσουν ή να πείσουν τους γονείς τους ή άλλα ενήλικα άτομα να τους αγοράσουν διαφημιζόμενα προϊόντα (άρθρο 9η του Ν. 2251/1994).

    Νομική Συμβουλή : Αν έχετε γίνει αποδέκτης τηλεφωνικών διαφημιστικών κλήσεων μετά την εγγραφή σας στο μητρώο του άρθρου 11 του Ν. 3471/2006, προχωρήστε σε κατάθεση αγωγής χρηματικής ικανοποίησης για ηθική βλάβη κατά της οχλούσας εταιρείας.

    Περισσότερα
    Ν. 2251/1994 περί προστασίας του καταναλωτή.
    Ν. 2472/1997 για την προστασία του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.
    Ν. 3471/2006 για την προστασία προσωπικών δεδομένων στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες.
    ΠΔ 131/2003 σχετικά με ορισμένες νομικές πτυχές των υπηρεσιών της κοινωνίας της πληροφορίας.
    Οδηγία 2/2011 της ΑΠΔΠΧ για την ηλεκτρονική συγκατάθεση στο πλαίσιο του άρθρου 11 του ν. 3471/2006.

  3. #1443
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Όποιος αγοράσει μαζικά μηχανάκια μπλοκαρίσματος κλήσεων, τα κρατά up to date με τους γνωστότερους spammer (και τακτικές αναβαθμίσεις) και τα πουλά στο κοινό θα βγάλει πολλά χρήματα.

  4. #1444
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.722
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από τότε που αγόρασα τηλέφωνο με επιλογή Black List γενικά έχω ηρεμήσει..

    + επιλογή μπλοκάρισμα κλήσεων με απόκρυψη..
    + ώρες χωρίς κουδούνισμα..

  5. #1445
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος αγοράσει μαζικά μηχανάκια μπλοκαρίσματος κλήσεων, τα κρατά up to date με τους γνωστότερους spammer (και τακτικές αναβαθμίσεις) και τα πουλά στο κοινό θα βγάλει πολλά χρήματα.
    δύσκολο το να τα κρατάς Up to Date η μαύρη λίστα όλο και μεγαλώνει δυστυχώς και σε αυτό φταίει η ατιμωρησία των ενόχων και η απάθεια του κοινού.

  6. #1446
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Να ξέρετε είναι υποχρεωτικό οι πάροχοι να έχουν blacklist.
    Απλά έχουν βρει κάποιο παράθυρο και αυτό που προσφέρουν είναι-θα είναι μια σταγόνα στον ωκεανό.

  7. #1447
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Μπορεί κάποιος που γνωρίζει βασικές νομικές έννοιες να συγγράψει ένα κείμενο καταγγελίας προς της ΑΠΔΠΧ που θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε όλοι εδώ;

    Να υπάρχει δηλαδή η καταγγελία γραμμένη εδώ σαν sticky και να αλλάζουμε εμείς μόνο τον αριθμό του spammer βομβαρδίζοντας την ΑΠΔΠΧ με καταγγελίες ώστε να αναγκαστεί να εφαρμόσει τον νόμο.

    Στην ανάγκη όσοι ενδιαφερόμαστε για αυτό να συμβάλλουμε ώστε να γίνει εφικτό κάτι τέτοιο.

  8. #1448
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος που γνωρίζει βασικές νομικές έννοιες να συγγράψει ένα κείμενο καταγγελίας προς της ΑΠΔΠΧ που θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε όλοι εδώ;

    Να υπάρχει δηλαδή η καταγγελία γραμμένη εδώ σαν sticky και να αλλάζουμε εμείς μόνο τον αριθμό του spammer βομβαρδίζοντας την ΑΠΔΠΧ με καταγγελίες ώστε να αναγκαστεί να εφαρμόσει τον νόμο.

    Στην ανάγκη όσοι ενδιαφερόμαστε για αυτό να συμβάλλουμε ώστε να γίνει εφικτό κάτι τέτοιο.
    το βλέπω δύσκολο καθώς η ίδια η ΑΠΠΔΧ έχει ιστοσελίδα που απαιτεί την εγγραφή σου για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την φόρμα της επίσημης καταγγελίας

    αν φτιάξουμε δική μας φόρμα θα πρέπει να την στέλνεις μέσω ταχυδρομείου ή ηλεκτρονικά αν γίνεται ή μέσω φαξ (δεν ξέρω όμως αν είναι λειτουργικό) περισσότερο έχω εμπιστοσύνη να μπω στην ιστοσελίδα της ΑΠΠΔΧ ή του ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ή στην ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

    καθώς παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και βλέπεις την πορεία και σε ενημερώνουν

    βέβαια οι καταγγελίες μέχρι να αποδώσουν πρόστιμα που να τα πάρουν σοβαρά οι παραβάτες θα πρέπει να είναι πολλές και να μην υπάρχει αδιαφορία από μέρους μας.

  9. #1449
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω πως το μητρώο 11 υπάρχει απλά για να υπάρχει, δεν έχει χρηστική αξία και οι όποιες καταγγελίες πάνε στον κουβά.
    Το αναφέρει και η αρχή πως
    Δυστυχώς, η διάταξη δεν προβλέπει την τήρηση ενός ενιαίου μητρώου από τους παρόχους ή άλλους φορείς, κι έτσι κάθε πάροχος τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών μπορεί να τηρεί το δικό του μητρώο «opt-out», με συνέπεια οι ενδιαφερόμενοι για την απευθείας εμπορική προώθηση να πρέπει να συμβουλεύονται όλα τα υπάρχοντα μητρώα.
    http://www.dpa.gr/portal/page?_pagei..._schema=PORTAL
    Με λίγα λόγια σου λέει ότι ο πχ ΟΤΕ δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερωθεί από την Forthnet και ο Χ έμπορος μπορεί κάλλιστα να πει ότι συμβουλεύτηκε το μητρώο του Χ παρόχου, δεν είδε το τηλέφωνό μου και με κάλεσε.
    Αν κάποιος που έκανε καταγγελία είδε φως ας μας το πει.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  10. #1450
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βλέπω δύσκολο καθώς η ίδια η ΑΠΠΔΧ έχει ιστοσελίδα που απαιτεί την εγγραφή σου για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την φόρμα της επίσημης καταγγελίας

    αν φτιάξουμε δική μας φόρμα θα πρέπει να την στέλνεις μέσω ταχυδρομείου ή ηλεκτρονικά αν γίνεται ή μέσω φαξ (δεν ξέρω όμως αν είναι λειτουργικό) περισσότερο έχω εμπιστοσύνη να μπω στην ιστοσελίδα της ΑΠΠΔΧ ή του ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ή στην ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

    καθώς παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και βλέπεις την πορεία και σε ενημερώνουν

    βέβαια οι καταγγελίες μέχρι να αποδώσουν πρόστιμα που να τα πάρουν σοβαρά οι παραβάτες θα πρέπει να είναι πολλές και να μην υπάρχει αδιαφορία από μέρους μας.
    Φυσικά θα εγγραφούμε μέλη στην ιστοσελίδα της ΑΠΠΔΧ και θα κάνουμε ατομικά τις καταγγελίες. Απλά θα ήθελα να δημιουργηθεί το κείμενο που να αναφέρει ξεκάθαρα τους νόμους που παραβιάζει ο εκάστοτε spammer και συμπληρώνοντας εμείς τα στοιχεία του να αναφέρουμε βάσιμα τι ζητάμε από την υπηρεσία.

  11. #1451
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το μητρώο 11 υπάρχει απλά για να υπάρχει, δεν έχει χρηστική αξία και οι όποιες καταγγελίες πάνε στον κουβά.
    Το αναφέρει και η αρχή πως
    Με λίγα λόγια σου λέει ότι ο πχ ΟΤΕ δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερωθεί από την Forthnet και ο Χ έμπορος μπορεί κάλλιστα να πει ότι συμβουλεύτηκε το μητρώο του Χ παρόχου, δεν είδε το τηλέφωνό μου και με κάλεσε.
    Αν κάποιος που έκανε καταγγελία είδε φως ας μας το πει.
    όπως είπα εξ αρχής εγώ προσωπικά έχω κάνει σε όλους καταγγελία στην ΑΠΠΔΧ καθώς από όλους έχω δεχτεί ενόχληση είτε στο σταθερό (που ανήκει στην COSMOTE) είτε στο κινητό (που ανήκει στην COSMOTE και WIND αντίστοιχα)
    έχω γραφτεί στο μητρώο του άρθρου 11 της σχετικής νομοθεσίας σε κάθε πάροχο μου και στο μητρώο του άρθρου 13 της ΑΠΠΔΧ

    οι καταγγελίες επειδή ήταν λίγες στον αριθμό δεν έφεραν το αναμενόμενο πρόστιμο προς τους παρόχους (κοινώς ήταν για γέλια τα χρηματικά πρόστιμα)

    και εγώ να ήμουν στην θέση τους δεν θα υπολόγιζα νόμους και την ίδια την αρχή όταν οι ίδιοι οι πολίτες δεν ενδιαφέρονται και σου λέει εγώ θα κάνω καταγγελία (τους έβαλα στην μαύρη λίστα αυτό μου αρκεί) έτσι συνεχίζουν να ενοχλούν.

    απλά πράγματα για εμένα

    όταν αποκτήσουμε συνείδηση και δεν κοιτάμε μόνο τον εαυτό μας ίσως αλλάξουν τα πράγματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά θα εγγραφούμε μέλη στην ιστοσελίδα της ΑΠΠΔΧ και θα κάνουμε ατομικά τις καταγγελίες. Απλά θα ήθελα να δημιουργηθεί το κείμενο που να αναφέρει ξεκάθαρα τους νόμους που παραβιάζει ο εκάστοτε spammer και συμπληρώνοντας εμείς τα στοιχεία του να αναφέρουμε βάσιμα τι ζητάμε από την υπηρεσία.
    δεν έχει σημασία φίλε μου τι ζητάμε εμείς από την ΑΠΠΔΧ
    αλλά τι είναι υποχρεωμένη να κάνει η ΑΠΠΔΧ
    όταν δεχτεί καταγγελία για κάποιον τον καλεί για εξηγήσεις βάση των στοιχείων που έχουμε δώσει στην καταγγελία
    αν οι εξηγήσεις είναι επαρκείς και τον δικαιολογούν πολύ απλά μπορεί να την γλυτώσει και χωρίς πρόστιμο
    αν δεν είναι θα του επιβληθεί το σχετικό πρόστιμο και τελειώνει η ιστορία αυτό δεν σε εξασφαλίζει όμως ότι δεν θα σε ξανά ενοχλήσει.

    αν κοιτάξεις την τελευταία απόφαση της ΑΠΠΔΧ θα γελάσεις μέχρι δακρύων με τις δικαιολογίες των πάροχων που δέχτηκαν καταγγελίες (από 50 άτομα τουλάχιστον)

  12. #1452
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το μητρώο 11 υπάρχει απλά για να υπάρχει, δεν έχει χρηστική αξία και οι όποιες καταγγελίες πάνε στον κουβά.
    Το αναφέρει και η αρχή πως
    Με λίγα λόγια σου λέει ότι ο πχ ΟΤΕ δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερωθεί από την Forthnet και ο Χ έμπορος μπορεί κάλλιστα να πει ότι συμβουλεύτηκε το μητρώο του Χ παρόχου, δεν είδε το τηλέφωνό μου και με κάλεσε.
    Αν κάποιος που έκανε καταγγελία είδε φως ας μας το πει.
    με συνέπεια οι ενδιαφερόμενοι για την απευθείας εμπορική προώθηση να πρέπει να συμβουλεύονται όλα τα υπάρχοντα μητρώα.

    Όσοι κάνουν αυτή τη δουλειά υποχρεούνται να παίρνουν τις λίστες από όλους τους παρόχους.

    Με την έναρξη του General Data Protection Regulation (GDPR) θα υπάρχει η δυνατότητα να γίνει καταγγελία απευθείας στην αρμόδια αρχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lagman : 29-10-17 στις 14:50.

  13. #1453
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    με συνέπεια οι ενδιαφερόμενοι για την απευθείας εμπορική προώθηση να πρέπει να συμβουλεύονται όλα τα υπάρχοντα μητρώα.

    Όσοι κάνουν αυτή τη δουλειά υποχρεούνται να παίρνουν τις λίστες από όλους τους παρόχους.

    Με την έναρξη του General Data Protection Regulation (GDPR) θα υπάρχει η δυνατότητα να γίνει καταγγελία απευθείας στην αρμόδια αρχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
    μακάρι μήπως και πέφτουν σοβαρά πρόστιμα που να τους πονέσουν στην τσέπη.

  14. #1454
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Κάπου στο διαδίκτυο διάβασα το ακόλουθο μήνυμα, το οποίο με έκανε να γελάσω πάρα πολύ γιατί μέχρι και οι αλλοδαποί έχουν αγανακτήσει με το τηλεφωνικό σπάμ.

    Πιο είστε κε περνετε στο κινιτι μου

  15. #1455
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    γιατί σου κάνει εντύπωση τι νομίζεις ότι οι "Πρόσφυγες από την Συρία" αλλά και οι υπόλοιποι μετανάστες που αιτούνται άσυλο δεν έχουν τα χρήματα λες να έχουν ή να αγοράσουν smartphone ή tablets

    εννοείται ότι θα τους ενοχλήσουν και αυτούς (άλλωστε οι αριθμοί είναι ανακυκλώσιμοι σήμερα είναι δικό μου το νούμερο αύριο είναι δικό σου έτσι πάει αυτό)

Σελ. 97 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Sony Ericsson Xperia 8 και παραβίαση προσωπικών δεδομένων?!
    Από B_Dark στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-10, 18:26
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-10, 13:39
  3. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-10, 22:27
  4. Πρώτη σύλληψη στην Ελλάδα για παραβίαση προσωπικών δεδομένων στο Facebook
    Από ARIADNI_28512 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-09, 10:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας