Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 96
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ήταν αρχές Δεκέμβριου λίγο πριν την επίσημη ανακοίνωση της διάθεσης Vdsl2 συνδέσεων από την Cyta σε όσους τυχερούς είναι σε μια (καλωδιακή) απόσταση 1000 μέτρων από το Αστικό Κέντρο, όταν από την Cyta μας πρότειναν να μας δώσουν μια Vds2 σύνδεση για evaluation και γενική δοκιμή της νέας υπηρεσίας.

    Αφού αρχίσαμε να τσεκάρουμε ποιός την έχει πιο μικρή(την απόσταση ) και ποιός είναι διαθέσιμος να θυσιαστεί στον βωμό της επιστήμης, μέσα από μια πλήρως αδιάφανη διαδικασία επιλέχτηκα εγώ ώστε να γίνω ο τυχερός κάτοχος μια γραμμής Vdsl2.

    Στις 14 Δεκεμβρίου περί τις 5 το απόγευμα χτυπάει το τηλέφωνο από το CC της Cyta ανακοινώνοντας μου το ευχάριστο γεγονός.

    Αφού είπαμε λίγο για αποστάσεις κλπ αποφασίστηκε να με πάνε στο 35/3 profile ώστε να μην υπάρχουν αποσυνδέσεις και λοιπά προβλήματα.

    Μαζεύω λοιπόν τα χαρτιά που μου ζητήθηκαν, ταυτότητα, λογαριασμός προηγούμενου πάροχου(Wind), την σύμβαση που μου έστειλαν με email, υπογράφω και τα στέλνω πίσω.

    Την επόμενη ημέρα με παίρνουν λέγοντας πως δεν έλαβαν το συννημένο οπότε το ξανάστειλα και πλέον η αίτηση έχει καταχωρηθεί στην Cyta από τις 15 Δεκεμβρίου 2011.


    Στις 16-12 έρχεται sms με τα στοιχεία σύνδεσης και πρόσβασης στο mycyta.gr και στις 28-12 με ενημερώνουν πως η ενεργοποίηση αναμένεται για τις 9-1-12.

    Στο ενδιάμεσο διάστημα παρέλαβα το router της Cyta για τις νέες συνδέσεις το ADB P.RG AV4202N μιας και η παροχή τηλεφωνίας VoIP απαιτεί την χρήση συγκεκριμένου εξοπλισμού.


    Φτάνει η 9 του Γενάρη νωρίς το απόγευμα και γίνεται η ενεργοποίηση με φορητότητα από Wind.
    Αρχικός συγχρονισμός μόλις 20.5/3 και νεκρό τηλέφωνο(unregistered voip).

    Αφού άφησα να περάσουν μερικές ώρες παίρνω τηλέφωνο την ΤΥ και δηλώνω βλάβη, χαμηλό συγχρονισμό και μη λειτουργικό τηλέφωνο.

    Το τηλέφωνο ήρθε την επόμενη ημέρα και μπορούσα να λάβω κλήσεις αμέσως από όλους, ο ήχος πολύ καθαρός και 3.5 εβδομάδες τώρα από όσο μπορώ να ξέρω χωρίς προβλήματα διακοπών(1 ασύρματη συσκευή επάνω στο router).

    Στις 11 -1-12 μεσημέρι τηλέφωνο από τον τεχνικό της Cyta πως έρχεται να κάνει μετρήσεις για τον χαμηλό συγχρονισμό, εδώ ας περιγράψω λίγο την καλωδίωση/συνδεσμολογία.

    Το σπίτι είναι μονοκατοικία με το 4κλωνο του ΟΤΕ που μας φέρνει 2 γραμμές στο σπίτι από το BOX να έχει μια σύνδεση στο εσκαλίτ και άλλη μια στο σημείο πριν μπει στις 2 μπρίζες που έχω στον χώρο με το router, καλωδιώσεις καλές κάτω από 10 χρόνια ανακατασκευασμένα.

    Έρχεται ο τεχνικός με το analyzer και μετράει 22.5/4.7 στο έσκαλιτ και 20/3.5 στην πρίζα στο σπίτι, και η γραμμή πάει για βλάβη στον ΟΤΕ για περαιτέρω έλεγχο, ενώ εγώ για σιγουριά αλλάζω ένα κομμάτι καλώδιο ~4 μέτρα με utp και κερδίζω 1.5 Mbps download.

    Περνάνε μερικές ημέρες χωρίς κάποια αλλαγή, από την Cyta με ενημερώνουν πως είναι σε αναμονή του καλωδιακού ελέγχου από τον ΟΤΕ και βάζοντας τα μέσα μαθαίνω πως η γραμμή έχει περάσει από 1ο καλωδιακό χωρίς να φαίνεται κάποιο πρόβλημα, γίνονται και κάποιες άλλες ενέργειες από τον ΟΤΕ χωρίς να αλλάξει κάτι και είναι στην φάση επανελέγχου.

    Στις 25-1-12 βγαίνει απόφαση για συνδυαστικό ραντεβού τεχνικού του ΟΤΕ και της Cyta και 26-1 έρχονται στο ΚΑΦΑΟ(100 μέτρα καλωδιακά περίπου από το σπίτι) και κάνουν αλλαγές στο απερχόμενο και διάφορες άλλες μετρήσεις.

    Πλέον η γραμμή συγχρονίζει στα 27.5/3 αλλά ο τεχνικός της Cyta με ενημερώνει πως πρέπει να αντικαταστήσω την καλωδίωση από το έσκαλιτ στην είσοδο του σπιτιού μέχρι το router(25 μέτρα) με καλώδιο utp cat6 για καλύτερο αποτέλεσμα.

    Η πρώτη μου σκέψη είναι πως δεν μπορεί να φταίει το καλώδιο μιας και η καλωδίωση είναι σε καλή κατάσταση και σχετικά καινούρια αλλά αποφασίζω να κάνω την αλλαγή.

    Παίρνω cat6 λοιπόν και φέρνω την γραμμή απευθείας στο router παρακάμπτωντας τις πρίζες με αποτέλεσμα ο συγχρονισμός να φτάσει στα 30/3 απόλυτα λογικό νούμερο για την απόσταση που έχω από το Α/Κ, 600-700 μέτρα.


    Βλέπουμε λοιπόν πως η καλωδίωση παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο στις Vdsl2 συνδέσεις μιας και η υψηλότερη συχνότητα από την κλασσική adsl που δουλεύουν τις κάνει πιο ευάλωτες στις απώλειες από ενδιάμεσες συνδέσεις και την κακή ποιότητα καλωδίων ενώ φυσικά ο κύριος παράγοντας είναι η απόσταση.

    Εδώ Vdsl2 και στοιχεία σύνδεσης γίνεται μια προσπάθεια συγκέντρωσης των στατιστικών όσων μελών μας έχουν ενεργοποιηθεί σε Vdsl2.


    Πριν κλείσω αυτήν την μικρή αναφορά να πω πως μέχρι τώρα η υπηρεσία της Cyta δουλεύει απροβλημάτιστα και στο κομμάτι της τηλεφωνίας και στο κομμάτι του Internet, ενώ η αντιμετώπιση της βλάβης όπως αποδείχθηκε έγινε επαγγελματικά τόσο από τους τεχνικούς της όσο και από τους τεχνικούς του ΟΤΕ.

    Να ευχαριστήσω δημόσια την Cyta για την υπηρεσία που μου παρέχει.

    [BREAK=Στοιχεία απόδοσης]
    Σαν μέλος του Πανευρωπαϊκού προγράμματος SamKnows που με την χρήση ενός κλειδωμένου router θα καταγράφει αυτόματα την απόδοση της σύνδεσης Internet των συμμετεχόντων για 2 χρόνια, έχω στην διάθεση μου αναλυτικά αποτελέσματα για την απόδοση της σύνδεσης μου ως τώρα.

    Στα γραφήματα παρακάτω θα δούμε αποτελέσματα ταχύτητας download, upload, packet loss, dns, latency, load times για το ως τώρα διάστημα χρήσης.

    Και στην "καθημερινή" χρήση το download από καλούς servers φτάνει άνετα τα 3.7 ΜΒ/s, ενώ μετά το "φτιάξιμο" κάποιου θέματος με το YouTube τα videos streamάρονται χωρίς προβλήματα όλες τις ώρες.
    Εκτός του download όμως σημαντικό στοιχείο είναι και το upload, 3 Mbps που σε καλούς servers είναι 2.9 πραγματικά δίνουν άλλη χρηστικότητα στο cloud storage και online backup(ας μην πω για ratios ).


    Δυστυχώς δεν είμαι online gamer για να δώσω εντυπώσεις από latency στους game servers, αλλά από τα αποτελέσματα όσων τεστ έχω κάνει και κρίνοντας από το πολύ χαμηλό interleaved level δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

    Διάστημα 27 Ιανουαρίου 2012 έως 3 Φεβρουαρίου 2012

    ταχύτητα download
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot - 02032012 - 06:49:29 PM.png 
Εμφανίσεις:  461 
Μέγεθος:  73,2 KB 
ID: 96065

    ταχύτητα upload
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot - 02032012 - 06:52:35 PM.png 
Εμφανίσεις:  263 
Μέγεθος:  70,7 KB 
ID: 96066

    απόκριση DNS server
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot - 02032012 - 06:52:58 PM.png 
Εμφανίσεις:  209 
Μέγεθος:  75,0 KB 
ID: 96067

    χρόνος φόρτωσης σελίδας web
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot - 02032012 - 06:53:20 PM.png 
Εμφανίσεις:  210 
Μέγεθος:  71,9 KB 
ID: 96068

    latency
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot - 02032012 - 06:53:43 PM.png 
Εμφανίσεις:  190 
Μέγεθος:  68,5 KB 
ID: 96069

    packet loss
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot - 02032012 - 06:54:25 PM.png 
Εμφανίσεις:  147 
Μέγεθος:  72,8 KB 
ID: 96070

    dns failures
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot - 02032012 - 06:54:47 PM.png 
Εμφανίσεις:  131 
Μέγεθος:  71,1 KB 
ID: 96071

  2. #2
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Κατατοπιστικότατος.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14311/1.021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ ωραίο άρθρο . Και χαίρομαι που σιγά σιγά προχωράμε λιγάκι σαν χώρα στο θέμα adsl .

  4. #4
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Ρε γαμώτο τόσο ρόλο παίζει το καλώδιο; Φαντάσου εμείς που είμαστε στα 3+ χιλιόμετρα από το κέντρο και με τούς παλιοχαλκούς, τι παίζει. Πλήρης απογοήτευση. Δεν θα δούμε ποτέ άσπρη μέρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Με την υλοποίηση της Cyta(+ελάχιστες επενδυσεις) σιγουρα δε θα δείτε ποτέ ασπρη μέρα...Αν κάποιος προβεί σε σοβαρές επενδύσεις και εστω κάνει σοβαρή υλοποίηση Vdsl (οπως του Οτε) τότε θα δουμε όλοι ασπρη μέρα...
    Φυσικά η περίοδος είναι ασχημη για επενδύσεις οπότε μάλλον μας βλέπω να μένουμε με το ADSL στο χερι για πολύ καιρό ακόμα..

  6. #6
    Εγγραφή
    13-04-2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΘΥΜΝΟ
    Router
    Netgear GD834G
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά η περίοδος είναι ασχημη για επενδύσεις οπότε μάλλον μας βλέπω να μένουμε με το ADSL στο χερι για πολύ καιρό ακόμα..

    Ναι μεν θα θελαμε ολοι να ειχαμε ηδη VDSL, αλλα μην ειμαστε και αχαριστοι...Παλι καλα που υπαρχει και το ADSL. Στην επαρχια, ακομα και οι υπαρχοντες γραμμες 2Mbps του ΟΤΕ, θεωρουνται πολυτελεια και τις ακριβοπληρωνουμε κιολας!
    Τετοιες εποχες, ειμαι εκπληκτος που προχωρανε και καθολου οι υλοποιησεις!

  7. #7
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ashdalande Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μεν θα θελαμε ολοι να ειχαμε ηδη VDSL, αλλα μην ειμαστε και αχαριστοι...Παλι καλα που υπαρχει και το ADSL. Στην επαρχια, ακομα και οι υπαρχοντες γραμμες 2Mbps του ΟΤΕ, θεωρουνται πολυτελεια και τις ακριβοπληρωνουμε κιολας!
    Τετοιες εποχες, ειμαι εκπληκτος που προχωρανε και καθολου οι υλοποιησεις!
    Δεν αντιλέγω...Απλως όταν όλες οι χωρες έχουν φυγει μπροστά σε ταχύτητες θα θέλαμε και εμεις..
    Φυσικά είναι το τελευταίο προβλημα που θα επρεπε να μας απασχολει. Υπάρχουν πολλα προβλήματα στην καθημερινότητα και αν κατεβαίνει ενα αρχειο σε 30 λεπτά αντι για 10 δεν ειναι προβλημα

    Ετσι και αλλιως αλλα πρεπει να σκεφτόμαστε...
    Μετά την πρωτοπορία της Ελλάδας(ως συνήθως) σε ACTA Κλπ να δουμε τι θα γινει σε λίγο καιρό...θα χρειαζόμαστε την ταχύτητα;
    Μας βλέπω όλους να βάζουμε 2αρες ή να μοιραζόμαστε το ιντερνετ με όλη την πολυκατοικία..

    Οπως και να έχει θεωρω την υλοποίηση της Cyta χωρίς νοημα.Απευθύνεται σε αυτους που επιαναν πολυ καλές ταχύτητες(16+ mbps).Να πάς απο τα 16 στα 30(και μάλιστα με ψιλοπροβλήματα) δε λέει κατι. Το upload οκ είναι χρήσιμο.
    Το μεγάλο βήμα θα είναι να προχωρήσει κάποια υλοποίηση όπως του Οτε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 04-02-12 στις 13:40.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχήν ευχαριστούμε πολύ τον φίλτατο nnn για το πολύ καλό άρθρο
    Από την πολύ κατατοπιστική ανάλυση προκύπτει ότι είχε ουκ ολίγα θέματα με τη γραμμή του, σε βαθμό που δεν είμαι σίγουρος αν κάποιος άλλος χρήστης εκεί έξω (εκτός forum φυσικά) που δεν έχει τις γνώσεις αλλά και το μεράκι του nnn, θα μπορούσε να είχε αντιμετωπίσει εξίσου καλά, προκειμένου να "βρει τελικά την άκρη".
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved

    έπεσα στην περίπτωση που χρειάστηκε αρκετό ψάξιμο, καινούρια υπηρεσία είναι όμως, λογικό είναι στην αρχή να μην παίζει όπως πρέπει.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/768
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    SpeedTouch 585i v6
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 42(dB)
    σορρυ για το οφτόπικ αλλα εχω μια απορια.... το καλωδιο utp cat6 ειναι το γνωστο "ethernet"?

  11. #11
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19/1
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΛΑΜΙΑ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιες ερωτησούλες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού αρχίσαμε να τσεκάρουμε ποιός την έχει πιο μικρή(την απόσταση ) και ποιός είναι διαθέσιμος να θυσιαστεί στον βωμό της επιστήμης, μέσα από μια πλήρως αδιάφανη διαδικασία επιλέχτηκα εγώ ώστε να γίνω ο τυχερός κάτοχος μια γραμμής Vdsl2.

    Απόσταση απο Α/Κ της CYTA 941 μέτρα;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπουμε λοιπόν πως η καλωδίωση παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο στις Vdsl2 συνδέσεις μιας και η υψηλότερη συχνότητα από την κλασσική adsl που δουλεύουν τις κάνει πιο ευάλωτες στις απώλειες από ενδιάμεσες συνδέσεις και την κακή ποιότητα καλωδίων ενώ φυσικά ο κύριος παράγοντας είναι η απόσταση.

    Εαν το VDSL2 ήταν απο K/V θα έπρεπε πάλι να αλλαχτεί η καλωδίωση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος magnuslupus : 04-02-12 στις 14:12.

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boombastic Εμφάνιση μηνυμάτων
    σορρυ για το οφτόπικ αλλα εχω μια απορια.... το καλωδιο utp cat6 ειναι το γνωστο "ethernet"?
    gigabit ethernet ενισχυμένο
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boombastic Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καλωδιο utp cat6 ειναι το γνωστο "ethernet"?
    Ναί, αυτό είναι.
    Αλλά, ethernet, δεν είναι μόνο το utp cat6.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magnuslupus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες ερωτησούλες




    Απόσταση απο Α/Κ της CYTA;
    Από το ΑΚ ΟΤΕ 600-700 μέτρα




    Εαν το VDSL2 ήταν απο K/V θα έπρεπε πάλι να αλλαχτεί η καλωδίωση;
    Σε αυτήν την υλοποίηση η μέγιστη απόσταση στον συνδρομητή είναι 300 μέτρα, εκεί "παίζεται", μιλάμε για υψηλότερες συχνότητες από την Adsl που είναι πιο ευάλωτες σε απώλειες.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    εγώ να δηλώσω ότι από τότε που έφυγε ο nnn από την wind έχω ανέβει σε συγχρονισμό και πλέον είμαι στα 14!!! ...χαχα πλάκα κάνω,λοιπόν καλή συνέχεια και περιμένω και εντυπώσεις από pingtest.

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-12, 13:17
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 13:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-08, 13:56
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-08, 12:19
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-05, 19:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας