Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 105
  1. #31
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Μηνύματα
    390
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από villager Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ευκαιρια για https://lastpass.com/features_free.php
    +1 μου έχει λύσει τα χέρια

  2. #32
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Έγω έχω όλους τους κωδικούς μου κατηγορίας 3* και ο μόνος που θυμάμαι είναι αυτός του keepass.

    *yiapap term, copied without permission

  3. #33
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Eγώ ρε παιδιά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω υπηρεσίες/εφαρμογές για passwords.
    Να έχω 120 pass, να έχω ένα λογισμικό... και να σκάσει ο Η/Υ (εννοείται ταυτόχρονα με το backup, Murphy γαρ). Εφιάλτης!
    Ή... να πάρω online υπηρεσία. Δηλαδή... δεν εμπιστεύομαι στο xforum.gr την ασφάλεια ενός (ή 5-10) κωδικών με μικρή επίπτωση και εμπιστεύομαι το saveyourpasswordshere.com όπου θα έχω όλα τα passwords συγκεντρωμένα;

    Δεν ξέρω, δεν μου κάθεται- χωρίς να υποστηρίζω ότι αυτό που κάνω είναι και σωστό.

    <edit>
    Εδώ, στους κωδικούς κατηγορίας 1 (Amazon, Paypal, Steam κτλ.) που έχω 2-3 διαφορετικούς κωδικούς όταν αλλάζω browser... το χάος. Το Paypal π.χ. που το χρησιμοποιώ σπάνια κάθε μα κάθε φορά κάνω email reset το password γιατί το ξεχνάω!
    Καταραμένη Αλτσχάιμερ!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από villager Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ευκαιρια για https://lastpass.com/features_free.php
    Με έναν κωδικό δηλαδή τα ξέρουν όλα;

  5. #35
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ ρε παιδιά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω υπηρεσίες/εφαρμογές για passwords.
    Να έχω 120 pass, να έχω ένα λογισμικό... και να σκάσει ο Η/Υ (εννοείται ταυτόχρονα με το backup, Murphy γαρ). Εφιάλτης!
    Ή... να πάρω online υπηρεσία. Δηλαδή... δεν εμπιστεύομαι στο xforum.gr την ασφάλεια ενός (ή 5-10) κωδικών με μικρή επίπτωση και εμπιστεύομαι το saveyourpasswordshere.com όπου θα έχω όλα τα passwords συγκεντρωμένα;

    Δεν ξέρω, δεν μου κάθεται- χωρίς να υποστηρίζω ότι αυτό που κάνω είναι και σωστό.
    Καλά, online υπηρεσία για τους κωδικούς μου δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ, αλλά αν είσαι τόσο γκαντέμης και ταυτόχρονα σου σκάσουν υπολογιστής και backups (πληθυντικός, έχω τα πάντα σε 2 backup), τότε χαλάλι. Όλες οι υπηρεσίες έχουν υπενθύμιση (ή/και reset) κωδικών. Δίνεις $$$ στον ψυχάκια και σου αλλάζει τους κωδικούς σε χρόνο τσακ (νόρις) μπαμ.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, online υπηρεσία για τους κωδικούς μου δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ, αλλά αν είσαι τόσο γκαντέμης και ταυτόχρονα σου σκάσουν υπολογιστής και backups (πληθυντικός, έχω τα πάντα σε 2 backup), τότε χαλάλι. Όλες οι υπηρεσίες έχουν υπενθύμιση (ή/και reset) κωδικών. Δίνεις $$$ στον ψυχάκια και σου αλλάζει τους κωδικούς σε χρόνο τσακ (νόρις) μπαμ.
    Όταν έκανα το Thesis μου στο MSc στην Αγγλία μέσα σε 24 ώρες χτύπησαν 2 σκληροί και φυσικά η 4η από τις 5 δισκέτες του backup του backup ήταν corrupted. Χρησιμοποίησα Data Recovery Service (άουτς) για να πάρω τη δουλειά μου. Οπότε...

    Όσο για τη δεύτερη λύση θα ήταν καλή... Αρκεί να εμπιστευόμουν τον Ψυχάκια!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #37
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Μηνύματα
    390
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έναν κωδικό δηλαδή τα ξέρουν όλα;
    Ναι, εκτός κι αν ενεργοποιήσεις two-factor auth.

  8. #38
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έναν κωδικό δηλαδή τα ξέρουν όλα;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex_Oz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εκτός κι αν ενεργοποιήσεις two-factor auth.
    Ναι υπάρχει λύση κ για αυτό αν είσαι λίγο πιο προσεχτικός βεβαία ακόμα καλύτερά.
    () https://lastpass.com/support.php?cmd...%20pass%20safe
    () http://helpdesk.lastpass.com/securit...ime-passwords/

    Το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα κ με έχει σώσει... κ η αλήθεια είναι οτι είχε τύχει κ αυτό το συμβάν:
    http://blog.lastpass.com/2011/05/las...ification.html
    http://www.pcworld.com/article/22726...ible_hack.html
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  9. #39
    Εγγραφή
    11-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    5
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    13.000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή... να πάρω online υπηρεσία. Δηλαδή... δεν εμπιστεύομαι στο xforum.gr την ασφάλεια ενός (ή 5-10) κωδικών με μικρή επίπτωση και εμπιστεύομαι το saveyourpasswordshere.com όπου θα έχω όλα τα passwords συγκεντρωμένα;

    Δεν ξέρω, δεν μου κάθεται- χωρίς να υποστηρίζω ότι αυτό που κάνω είναι και σωστό.
    απλώς να επισημάνω ότι αυτού του είδους τα site χρησιμοποιούν κάποια ισχυρή μέθοδο κρυπτογράφησης των κωδικών σου, που για να την σπάσει κάποιος θα χρειάζονταν χρόνια ...

    Όσο για το hacking και περί της ανακοίνωσης, την βρίσκω απολύτως σωστή την κίνηση αυτή. Μια απλή προτροπή για αλλαγή κωδικού στο adslgr.com κάνουν ρε παιδιά, εκφράζοντας παράλληλα και τις υποψίες τους για hacking σε δυο ελληνικά τεχνολογικά forum.

  10. #40
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zx007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλώς να επισημάνω ότι αυτού του είδους τα site χρησιμοποιούν κάποια ισχυρή μέθοδο κρυπτογράφησης των κωδικών σου, που για να την σπάσει κάποιος θα χρειάζονταν χρόνια ...

    Όσο για το hacking και περί της ανακοίνωσης, την βρίσκω απολύτως σωστή την κίνηση αυτή. Μια απλή προτροπή για αλλαγή κωδικού στο adslgr.com κάνουν ρε παιδιά, εκφράζοντας παράλληλα και τις υποψίες τους για hacking σε δυο ελληνικά τεχνολογικά forum.
    Οι κωδικοί δεν χρειάζεται να κλαπούν από εξωτερικό εισβολέα. Μπορεί να είναι inside job. Οπότε η ισχύς της κρυπτογράφησης είναι δευτερεύων παράγοντας. Προφανώς και θα υπάρχουν δικλείδες ασφάλειας όμως και γι αυτό δεν είπα ότι επιμένω στην άποψή μου ή ότι αυτή είναι και η σωστή. Απλά, εγώ δεν αισθάνομαι άνετα.

    Όσο για το δεύτερο, δυστυχώς είναι παραπάνω από υποψίες
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #41
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.772
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    ναι αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν είμαστε registered μόνο εδώ και δεν γίνεται να αλλάζουμε passwords ΠΑΝΤΟΥ για καλό και για κακό κι ας μην είμασταν registered σε αυτά τα 2 sites που αναφέρει ο Νεκτάριος...

    για αυτό ζητάμε να μάθουμε ποια ήταν, να μην αλλάζουμε τσάμπα, αλλά και να θυμηθούμε αν είμασταν registered ποιο κωδικό είχαμε εκεί ώστε να αλλάξουμε μόνο αυτόν στα υπόλοιπα sites/forums που τον χρησιμοποιούμε, λογικό δεν είναι?

  12. #42
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.027
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Τα σοβαρά sites βγάζουν ανακοίνωση μονα τους σε τέτοιες περιπτώσεις ενημερώνοντας τα μέλη τους. Εάν δεν βγάλανε σημαίνει ότι δεν έγινε καμια απόπειρα η είναι gtp καβαλα και εμπαίζουν την εμπιστοσύνη των μελών τους.

    Τώρα να κάτσουμε να αλλάξουμε γιατί ίσος μπορεί να υπάρχει ενδεχόμενο??? eh παιδιά sorry έχω 20 passes για 1000 sites τι να πρώτο αλλάξω? πείτε ποια είναι να κοιτάξει ο καθένας μας.

  13. #43
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε κατανοώ το λόγο της δυσανασχέτησης. Ο σκοπός της ανακοίνωσης είναι καθαρά ενημερωτικός για υπενθύμιση κάποιων βασικών κανόνων ασφαλείας, ύστερα από πρόσφατο περιστατικό σε άλλα ελληνικά sites, που προτείνεται να τηρούμε όλοι μας για την ασφάλεια των λογαριασμών μας (σε κάθε είδους υπηρεσία, όχι μόνο στο ADSLgr). Για παράδειγμα:

    • Χρήση πολύπλοκου κωδικού (με τουλάχιστον 8 χαρακτήρες, περιλαμβάνοντας συνδυασμό κεφαλαίων & μικρών γραμμάτων, αριθμών και συμβόλων)
    • Χρήση μοναδικών κωδικών, και όχι ενός κοινού σε όλα, ανά site
    • Αλλαγή κωδικών σε τακτά χρονικά διαστήματα (πχ ανά 1-2 μήνες)

    Η αναφορά ή μη συγκεκριμένου site δεν αλλάζει ή εξυπηρετεί σε κάτι, όταν τηρούνται κάποιοι βασικοί κανόνες όπως οι παραπάνω. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά δική μας επιλογή να μην τους τηρούμε, όπως και η ευθύνη σε τυχόν δυσάρεστες εκπλήξεις.






    Αυτά δεν τα κάνουν στις εταιρείες, θα τα κάνουν εδώ ;
    Ας μην είμαστε και υπερβολικοί.
    Χρήση διαφορετικών κωδικών και ονομάτων ανά site είναι αρκετά.
    Εξαίρεση όταν πρόκειται για συναλλαγές μέσω Internet (e-banking paypal e.t.c.) που εκεί πρέπει να κάνουν αυτά που λες.
    Κατά τα άλλα συμφωνώ.

  14. #44
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @Τhresh, Dim
    Συμφωνώ. Κι εγώ ως μέλος θα ήθελα να κοινοποιηθούν τα site και να ενημερωθούν οι χρήστες τους. Όμως αυτό είναι δουλειά των διαχειριστών των συγκεκριμένων forum και όχι δική μας. Δική μας είναι να σας ενημερώσουμε να αλλάξετε το password στο ADSLgr εφόσον το χρησιμοποιείτε και σε άλλα forum.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #45
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.027
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Τι να πω ρε yiapap μιλάμε εάν έγινε κάτι τέτοιο και δεν βγάλανε ανακοίνωση τότε πρέπει να βάλουν λουκέτο στο ^&*%(&$^# τους και να αλλάξουν χωρα οι διαχειριστές τους. Δεν παίζουν με τέτοια θέματα

    Οι περισσότεροι έχουν 2-3 password για τα πάντα !!!! άσχετος ότι όλοι εδω συμφωνούμε το κύριος email μας το paypal και webanking είναι μοναδικά passwords που δεν τα σώνουμε πουθενά παρα μονο στο μυαλό μας.

    Πρέπει να βγούν να το πουν δεν έγινε και κάτι εδώ hackαρανε από sony μέχρι steam το θέμα είναι η γρηγορη ενημέρωση των μελών για να προλάβουν σοβαρότερα ζητήματα....

    Και εδώ το pass δεν το αλλάζω δεν το χω κάνει από τότε που κάνα register το account είναι συναισθηματικό το ζήτημα εξάλλου σε στραβή θα σας μπινελικοσω και θα καταλάβετε πως είμαι εγώ

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αστερακια και κωδικοι
    Από beligekas στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-10, 18:35
  2. Vigor 2700 και κωδικοί
    Από dionisis70 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 00:01
  3. windows ,Ιοι και κωδικοί
    Από trade3f στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 23:39
  4. reset και κωδικοι
    Από karaap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-08, 14:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας