Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789
Εμφάνιση 121-128 από 128

Θέμα: Winbuntu

  1. #121
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Μηνύματα
    741
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παιδιά, sorry, αλλά το Ubuntu έχει γίνει ιδιαίτερα δύσχρηστο με το νέο περιβάλλον και τις λειτουργίες που μπερδεύουν πλέον τους νέους χρήστες. Για κάποιον που ξεκινάει, θα πρότεινα Mint, Open SUSE, PCLinuxOS ή ακόμα και Ultimate Edition. Το Ubuntu ξαφνικά πήρε άλλο δρόμο, που, προσωπικά τον θεωρώ "επικίνδυνο".

  2. #122
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rpil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, sorry, αλλά το Ubuntu έχει γίνει ιδιαίτερα δύσχρηστο με το νέο περιβάλλον και τις λειτουργίες που μπερδεύουν πλέον τους νέους χρήστες. Για κάποιον που ξεκινάει, θα πρότεινα Mint, Open SUSE, PCLinuxOS ή ακόμα και Ultimate Edition. Το Ubuntu ξαφνικά πήρε άλλο δρόμο, που, προσωπικά τον θεωρώ "επικίνδυνο".
    Τι εννοείς? Και γιατί το λες αυτό?

  3. #123
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Μηνύματα
    741
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Θέλω να πω ότι η Canonical απέβαλε τον όμορφο "ερασιτεχνισμό" με τον οποίο είχε ξεκινήσει, και -κάνοντας αρχή από τα διάφορα trade mark- μπήκε σε πιο επαγγελματικούς και ανταγωνιστικούς δρόμους, επιχειρώντας να γίνει το αντίπαλο δέος της Microsoft. Δεν είναι κακό αυτό για μια εταιρεία που εμπορεύεται λειτουργικά και software, αλλά για μένα έχει ξεφύγει από την αγνότητα της κοινότητας και την ελευθερία του Linux.
    Βάλτε κατά νου πόσες διανομές (με ΛΑΤΡΕΙΑ και όχι με ανταγωνιστικό πνεύμα προς το Ubuntu!) σταμάτησαν ν' αναπτύσσονται εξ' αιτίας της απαγόρευσης της Canonical να χρησιμοποιούν το παράγωγο "-buntu" ή το περιβόητο σήμα του. Μέχρι που τελικά άλλαξε και η ...ίδια τα σήματα των Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu (μόνο τα Ubuntu Studio και Edubuntu έμειναν ίδια) και ησύχασε!
    Να θυμίσω ονόματα διανομών που σταμάτησαν; Fluxbuntu, Geubuntu (OpenGEU μετά την "απαγόρευση" - θεϊκή διανομή), Ubuntulite, nUbuntu (μια από τις καλύτερες network testing διανομές!), Gobuntu, και πάει λέγοντας.
    Θα μου απαντήσεις: Δικαίωμα της εταιρείας να προστατεύσει το σήμα και το όνομά της. Ναι, συμφωνώ.
    Αλλά αυτό δεν είναι Linux.

  4. #124
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παιδιά, έχει κανείς υπόψιν σας πως μπορώ να βγάλω κάποια εικονίδια, συντομεύσεις δηλαδή, στην επιφάνεια εργασίας, χρησιμοποιωντας αυτό το εργαλείο: http://img210.imageshack.us/img210/7...m201210270.png
    Προσοχή όμως, έχω τα ubuntu 12.10 και όχι κάποια παλαιότερη έκδοση για να μου δουλεύει αυτό: http://el.wikibooks.org/wiki/%CE%9F%...AF%CE%B1%CF%82

  5. #125
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Δεν έχω βρει κάτι ακόμα, θα συνεχίσω τα ψάξιμο. Το προηγούμενο θέμα με τον κωδικό μπόρεσες να το λύσεις;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #126
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω βρει κάτι ακόμα, θα συνεχίσω τα ψάξιμο. Το προηγούμενο θέμα με τον κωδικό μπόρεσες να το λύσεις;
    Δυστυχώς όχι. Τα 12.10 είναι λίγο διαφορτικά απο ό,τι φαίνεται... Τέλος πάντων, δεν μου είναι και πρόβλημα όμως ιδιαίτερο. Ευχαριστώ πάντως για όλα. Η βοήθειά σου είναι πολύτιμη.

    - - - Updated - - -

    Ξέρει κανείς πώς μπορώ να κατεβάσω βίντεο απο το you tube? Δεν έχει κάποιο πρόγραμμα. ubuntu 12.10 φοράω.

    - - - Updated - - -

    Άντε πάλι... http://img841.imageshack.us/img841/4...m201210282.png

  7. #127
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Πού 'σαι ρε Φλαμπέ με τα περίφημα "Μην βάζετε αμέσως την καινούργια έκδοση του Ubuntu, αφήστε το να κάνει κάποια bug fixes"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Helix : 29-10-12 στις 01:49.

  8. #128
    Εγγραφή
    23-08-2012
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Σωστά, το ubuntu βασίζεται στους χρήστες του για διορθώσει τα λάθη του...

    - - - Updated - - -

    Για τα βίντεο από το youtube: θα βάλεις στο firefox το addon "Download helper"

Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας