Σελ. 17 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 326
  1. #241
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mr_element Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από επικοινωνία που είχα μαζί τους για τις υπηρεσίες FIBER έμαθα τα εξής.

    Με το τέλος εγκατάστασης των 40€ λαμβάνεις τον εξοπλισμό (για χάρη συνεννόησης θα το αποκαλώ "FIBER-ROUTER" δε ξέρω αν υφίσταται ο όρος) ο οποίος είναι ένα fiber-router με (μάλλον) 2 ethernet ports του 1 Gbps. Το εν λόγω router ΔΕΝ υποστηρίζει WiFi για σύνδεση ασύρματων συσκευών όπως λαπτοπ, τάμπλετ, κινητά κτλ.

    Με τα 20€ (εφάπαξ κόστος - που για τους πιο μικρούς σε ηλικία που διαβάζουν αυτή την απάντηση θα πει, τα πληρώνεις μία φορά και τέλος) παίρνεις υπηρεσία τηλεφώνου (η οποία χρεώνεται βάσει του τιμοκαταλόγου τους) και WiFi εξοπλισμό (δεν διευκρινίστηκε αν είναι άλλο router ή αν το αρχικό το υποστηρίζει εξ αρχής και απλά με κάποιο τρόπο στο "ξεκλειδώνουν").

    Σε ερώτηση μου "Και τι με εμποδίζει εμένα από το να συνδέσω πάνω στο ένα Ethernet port ένα συμβατικό router με δυνατότητα WiFi και να εξυπηρετούμαι έτσι, αποφεύγοντας την χρέωση" η απάντηση ήταν ότι "Το fiber-router δεν μπορεί να λειτουργήσει σε bridge mode αλλά μπορώ να συνδέσω το δικό μου router ως access point.".

    Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι οι δικτυακές μου γνώσεις είναι για τα μπάζα οπότε αυτή την απάντηση δε την κατάλαβα και δε μπορώ να την ερμηνεύσω - ίσως αν googl-άρω λίγο bridge / access point και διαβάσω τι κάνει τι να καταλάβω αν τελικά μπορώ ή δε μπορώ να έχω WiFi ανέξοδα.

    Τέλος όσον αφορά στην τηλεόραση, η HCN απλά παρέχει κάποια εξτρά κανάλια που είναι ανοιχτά (φαντάζομαι εννοεί DeutscheWelle κτλ - όχι συνδρομητικά) και ουδεμία διαφορά υπάρχει στην ποιότητα μεταξύ των υπολοίπων ελληνικών (ANT1(HD), STAR(HD) κτλ.) τα οποία μπορούμε να πάρουμε από την κανονική μας κεραία με το κλασικό ομοαξονικό καλώδιο που όλοι έχουμε σπίτια μας.

    Αυτά από εμένα!
    Φιλικά
    Με ενα άλλο router ή ενα AP θα κάνεις την δουλειά σου χωρίς πρόβλημα.
    Λόγω του ότι δεν μπαίνει σε Bridge απλά θα έχεις να κάνεις με dual nat στην περίπτωση που το συνδέσεις μέσω του wan port του router

  2. #242
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Το πρόβλημα με την HCN είναι ότι η επέκταση του δικτύου της γίνεται με τόσο αργούς ρυθμούς (χωρίς να έχει προφανώς την ευθύνη πάντα αυτή) που για εμάς που είμαστε δυτική Θεσσαλονίκη βλέπω πιο γρήγορα να έρχεται το μετρό κατά δω παρά αυτή.

  3. #243
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    στα δυτικά δες μήπως σε εξυπηρετεί η inalan

  4. #244
    Εγγραφή
    01-12-2006
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    nova family...
    Καλησπέρα σε όλους.
    Το σπίτι που μένω έχει δύο γραμμές για τηλέφωνο σε κάθε δωμάτιο. Οι γραμμές για τηλέφωνου είναι upd cat-5e ή 6 (ρώτησα και έμαθα). Οι μπρίζες τοίχου του τηλεφώνου είναι "χοντρές" δηλαδή για οκτώ καλώδια μέσα τους, δηλαδή κάνουν και για internet. Όλες οι upd γραμμές (για τηλέφωνο-internet), από τα δωμάτια συγκεντρώνονται σε ένα κουτί (ευμεγέθες θα έλεγα) και εκεί (στο κουτί) φτάνει η γραμμή τηλεφώνου που έρχεται από το ισόγειο.
    Θα ήθελα αν ρωτήσω :
    αν έρθει η γραμμή από την Hcn μέχρι το κουτί και εκεί μπεί το router της hcn, θα μπορέσω μιά γραμμή upd να την συνδέσω με το router (ώστε να πάει η συσκευή τηλεφώνου σε ένα δωμάτιο) και μιά άλλη γραμμή upd να την συνδέσω με το router (ώστε να πάει ο υπολογιστής σε ένα άλλο δωμάτιο)?
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  5. #245
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από smitfraud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Το σπίτι που μένω έχει δύο γραμμές για τηλέφωνο σε κάθε δωμάτιο. Οι γραμμές για τηλέφωνου είναι upd cat-5e ή 6 (ρώτησα και έμαθα). Οι μπρίζες τοίχου του τηλεφώνου είναι "χοντρές" δηλαδή για οκτώ καλώδια μέσα τους, δηλαδή κάνουν και για internet. Όλες οι upd γραμμές (για τηλέφωνο-internet), από τα δωμάτια συγκεντρώνονται σε ένα κουτί (ευμεγέθες θα έλεγα) και εκεί (στο κουτί) φτάνει η γραμμή τηλεφώνου που έρχεται από το ισόγειο.
    Θα ήθελα αν ρωτήσω :
    αν έρθει η γραμμή από την Hcn μέχρι το κουτί και εκεί μπεί το router της hcn, θα μπορέσω μιά γραμμή upd να την συνδέσω με το router (ώστε να πάει η συσκευή τηλεφώνου σε ένα δωμάτιο) και μιά άλλη γραμμή upd να την συνδέσω με το router (ώστε να πάει ο υπολογιστής σε ένα άλλο δωμάτιο)?
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Υποθέτω μιλάς για Utp, ναι θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που θέλεις

  6. #246
    Εγγραφή
    01-12-2006
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    nova family...
    sdikr, καλημέρα και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Ναι εννοούσα το utp καλώδιο, αλλά σαν σχετικός με το θέμα και λόγω τελευταίου στη σειρά στο παιχνίδι του χαλασμένου τηλεφώνου το μετέτρεψα σε upd (smiles).
    Στην αίτηση συνδρομής η hcn δεξιά πάνω στις κατηγορίες Speedy, Speedy plus, warpspeed από κάτω γράφει "το τέλος εγκατάστασης των 40ε περιλαμβάνει το παροχή μιας τηλεφωνικής γραμμής και την παροχή καλωδιακής tv.
    Πιό κάτω, κάτω από τις κατηγορίες "Fiber" γράφει "το τέλος... περιλαμβάνει παροχή router... επιλογή τηλεφωνίας, wifi & tv προσφέρονται ..."

    ερωτήματα:
    -Μήπως στις κατηγορίες των "απλών speedy" το τηλέφωνο μπαίνει μόνο σαν wifi και όχι ενσύρματα?
    - μπορώ να μην χρησιμοποιήσω το wifi, αλλά όλα (τηλ, tv και νετ) να τα χρησιμοποιώ ενσύρματα? (επειδή "μου σηκώνεται η τρίχα" με την ακτινοβολία, και έχω πολύ από τα διπλανά - απέναντι διαμερίσματα και όχι μόνο)

    ΥΓ. έστειλα ερωτήματα με μέϊλ στην hcn και μου απάντησαν κάτι σαν "καλημέρα σας, χαιρόμαστε που μας γράφετε σας γράφουμε και μείς, μπορείτε να υποβάλετε αίτηση σύνδεσης"
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Hcn-καλωδιακή τηλεφωνία.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  398,4 KB 
ID: 187500

  7. #247
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορείς να απενεργοποιήσεις το ασύρματο, το τηλέφωνο μπαίνει καλωδιακά στο ρούτερ που σου δίνουν για τα πακέτα speedy, στo fiber δεν ξέρω, υποθέτω οτι σου παρέχουν πάλι εξοπλισμό που έχει την δυνατότητα απενεργοποίησης του ασυρμάτου.

  8. #248
    Εγγραφή
    01-12-2006
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    nova family...
    sdikr, σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Νά 'σαι καλά.

  9. #249
    Εγγραφή
    22-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Βέροια
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120 / 120
    ISP
    HCN
    Router
    Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antipages Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντηση δε θα βρεις εδω. Στειλε email στην εταιρεια και εξηγησε τι ακριβως θελεις να κανεις. Γιατι ομως θελεις να το αντικαταστησεις;
    Καλησπέρα.. άργησα λίγο να απαντήσω. Πρώτος και βασικός λόγος μετά από 2 ή 3 Wifi (1 raspberry pi 3 + 2 κινητά) συσκευές δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο δίκτυο. Είτε δεν φορτώνει σελίδες είτε άπλα αργεί σε μεγάλο βαθμό. Μιλάμε για τα 2.4 και όχι για τα 5.Επίσης θέλω να σετάρω 2 dns που δουλεύω με το mikrotik μου. Κατά κύριο λόγο ήθελα να δω εάν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σαν το mikrotik σαν cable router. Απ'οσο βλέπω δεν έχει κάτι άλλο. Θα μιλήσω με την εταιρεία εαν και δεν νομίζω να μου δώσει κάποια άλλη επιλογή.
    if it Moves, Compile it...
    || Cpu: INTEL-I7-3820 || Ram: 4x4gb RipjawsZ || Mobo: Asrock X79 Extreme4 || VGA: Gigabyte GTX 960 OC|| HDD: WD Blue 1TB || SSD: Samsung Evo 850 500gb || Monitor: LG D2343 + Samsung SyncMaster P2270HD || PSU:XFX 750W Pro Series XXX || Case: CM HAF 932 Advanced || CPU cooler: CM Nepton 240M || Mouse: Logitech MX Performance ||

  10. #250
    Εγγραφή
    21-09-2009
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Την έχω εδώ και καιρό
    Η σύνδεση είναι χάλια
    Η υποστήριξη επίσης
    Το router που μου έδωσαν είναι παραγωγής 2011 (ήδη πάει δημοτικό σχολείο...)

    Αν όμως έχετε σκατα καλωδίωση στην οικοδομή είναι μια φθηνή λύση, καλή δε νομίζω όμως...

    Αν την προτιμησετε να ξέρετε:
    Δεν υπάρχει μέσος χρόνος σύνδεσης μου είχαν πει κάνα τρίμηνο και έκανε 8 μήνες αν θυμάμαι καλά.

    Καλό είναι να βάλετε μεγάλο πακέτο δεδομένα στο κινητό, για όταν βιάζεστε και η γραμμή σέρνεται.

    Δείτε και τα στατιστικά...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2017-12-30-22-18-19-577_org.zwanoo.android.speedtest.png  

    W550i Τι "ανδροειδή" / "μηλαράκια" και μπλιμπλίκια..
    youtube channel

  11. #251
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntopas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την έχω εδώ και καιρό
    Η σύνδεση είναι χάλια
    Η υποστήριξη επίσης
    Το router που μου έδωσαν είναι παραγωγής 2011 (ήδη πάει δημοτικό σχολείο...)

    Αν όμως έχετε σκατα καλωδίωση στην οικοδομή είναι μια φθηνή λύση, καλή δε νομίζω όμως...

    Αν την προτιμησετε να ξέρετε:
    Δεν υπάρχει μέσος χρόνος σύνδεσης μου είχαν πει κάνα τρίμηνο και έκανε 8 μήνες αν θυμάμαι καλά.

    Καλό είναι να βάλετε μεγάλο πακέτο δεδομένα στο κινητό, για όταν βιάζεστε και η γραμμή σέρνεται.

    Δείτε και τα στατιστικά...
    Βλέπουμε τα δικά μας

    Το ότι αργούνε ναι αργούνε, η υποστήριξη δυο φόρες που την χρειάστηκα μέσω email μου δώσαν λύση στην επόμενη ώρα, η μία φορά ήταν μετά τις 12 το βράδυ.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  257,6 KB 
ID: 189844


    Δεν φταίνε αυτοί αν έχει θέμα με το ασύρματο σου δίκτυο ή αν έχεις παρεμβολές, κάνε την δοκιμή με καλώδιο

  12. #252
    Εγγραφή
    21-09-2009
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χθές το βράδυ άλλαξα πάλι κανάλι φίλε μου, σε αυτό που μου έβαλαν δεν είχε κανένα άλλο δίκτυο.

    Η γραμμή είναι χάλια.

    Χαιρομαι για σένα, αλλά νομίζω ότι είσαι από τους λίγους τυχερούς.
    W550i Τι "ανδροειδή" / "μηλαράκια" και μπλιμπλίκια..
    youtube channel

  13. #253
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntopas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθές το βράδυ άλλαξα πάλι κανάλι φίλε μου, σε αυτό που μου έβαλαν δεν είχε κανένα άλλο δίκτυο.

    Η γραμμή είναι χάλια.

    Χαιρομαι για σένα, αλλά νομίζω ότι είσαι από τους λίγους τυχερούς.
    Δεν νομίζω, όσοι έχουν γράψει εδώ δεν είχανε καποιο θέμα με την ταχύτητα, κάποιες αποσυνδέσεις και κάποιες περιπτώσεις που δεν υπήρχε σύνδεση ενώ όλα δείχνανε οκ έχουν αναφερθεί αλλά μέχρι εκεί.

    Ξαναλέω βάλε καλώδιο

  14. #254
    Εγγραφή
    21-09-2009
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επίσης για την υποστήριξη
    Συνήθως κάνουν πάνω από ώρα.
    Όπως και σήμερα.
    Έχω πάρει πάνω από δέκα φορές.

    Συχνά λένε βλάβες της ΔΕΗ κλπ
    Άλλες φορές λένε να αλλάξω κανάλι...

    Για το router έχω να πω πως δεν κρατάει τους κωδικούς, και μου το έδωσαν σε ένα χύμα κουτί χωρίς οποιοδήποτε συνοδευτικό, manual κλπ

    - - - Updated - - -

    Έχουμε 2017

    Δε θα απλώνω καλώδια σε όλο το σπίτι κάθε τρεις και λίγο.
    Βαρέθηκα.

    Κάποια άλλη επιλογή στην πόλη μας για οπτική;
    Ρωτάω διότι ουσιαστικά δεν έχω ιντερνέτ πάλι για να ψάξω.


    Επίσης, χρησιμοποιώ ADSL από το 2007 και μπορώ να πω ότι η συγκεκριμένη σύνδεση συγκρίνεται μόνο με μια της wind που είχα για ένα ( δύσκολο) χρόνο.

  15. #255
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Δλδ με WiFi είναι αυτό το screenshot αλλά με ethernet είναι ok?

Σελ. 17 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 22:36
  2. Αργεί στην Ελλάδα η μετάβαση στην ψηφιακή τηλεόραση
    Από Georgevtr στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 22:43
  3. Μηνύματα: 244
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 15:32
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 19:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας