Σελ. 21 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 111619202122 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 326
  1. #301
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Καλημέρα στην παρέα. Με τα πολλά και αφού αναγκάστηκα να τους στείλω ένα "περιποιημένο" mail, αφού ο γείτονάς μου από κάτω είχε fiber απο τον Φεβρουάριο (λίγο μετά που έκανα αίτηση εγώ) άρα δεν είχαν δικαιολογίες, ήρθαν πριν από 10 μέρες και με αναβάθμισαν.
    Μου έδωσαν φυσικά αυτό το arrowfibre που δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω.
    θέλω λοιπόν τώρα να συνδέσω ένα άλλο ρουτερ είτε σαν accesspoint είτε σαν router over router ώστε να έχω αξιοπρεπής ταχύτητες ασύρματα και φυσικά να παίζει dual & στα 5Ghz.
    Εδώ λοιπόν θέλω την βοήθειά σας. τι προτείνετε? φυσικά θέλω να είναι όσο πιο αναίμακτη γίνεται η αλλαγή (δλδ χαμηλό budget).

  2. #302
    Εγγραφή
    15-11-2019
    Περιοχή
    Ανω Τουμπα Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Έχω κάνει αίτηση στην HCN από αρχές Απριλίου 2019 να πω επίσης ότι δεν υπάρχει κουτί στην περιοχή μου Κ για αυτό θα χρειαστούν έξι μήνες..... πλέον περιμένω επτά μήνες και το χειρότερο είναι ότι ρωτάω για την πορεία της αίτησης μου και δεν ξέρουν να Μ πουν τίποτα! Ξέρει μήπως κάποιος τι παίζει με αυτούς? Είχε παρόμοια εμπειρία?

  3. #303
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaryMary99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάνει αίτηση στην HCN από αρχές Απριλίου 2019 να πω επίσης ότι δεν υπάρχει κουτί στην περιοχή μου Κ για αυτό θα χρειαστούν έξι μήνες..... πλέον περιμένω επτά μήνες και το χειρότερο είναι ότι ρωτάω για την πορεία της αίτησης μου και δεν ξέρουν να Μ πουν τίποτα! Ξέρει μήπως κάποιος τι παίζει με αυτούς? Είχε παρόμοια εμπειρία?
    Από την στιγμή που μπει η γραμμή όλα είναι άψογα, το θέμα είναι ότι σε περίπτωση που χρειάζεται σκάψιμο εκεί είναι τα δύσκολα και όχι μόνο για την HCN αλλά για όλες τις εταιρίες. Εάν υπάρχει κάπου κοντά (δίπλα τετράγωνα) περασμένη γραμμή τότε κάτι γίνεται, αλλιώς πολύ δύσκολα.

    Το θέμα είναι ότι εάν χρειάζεται να διανύσουν αρκετές εκατοντάδες μέτρα για ένα άτομο δεν εκκινούν την διαδικασία στον δήμο και περιμένουν να μαζευτούν κάποιες αιτήσεις και είναι λογικό αυτό διότι είναι αρκετά κοστοβόρο και τα έξοδα δεν καλύπτονται μόνο από έναν συνδρομητή (βλέπεις δεν κάνουν μόνο αίτηση για να περάσει η γραμμή από τον δρόμο αλλά και για να σκαφτεί το πεζοδρόμιο). Αλλά και από την στιγμή που κάνουν την αίτηση περνάνε αρκετοί μήνες για να απαντήσει ο δήμος.

  4. #304
    Εγγραφή
    15-11-2019
    Περιοχή
    Ανω Τουμπα Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που μπει η γραμμή όλα είναι άψογα, το θέμα είναι ότι σε περίπτωση που χρειάζεται σκάψιμο εκεί είναι τα δύσκολα και όχι μόνο για την HCN αλλά για όλες τις εταιρίες. Εάν υπάρχει κάπου κοντά (δίπλα τετράγωνα) περασμένη γραμμή τότε κάτι γίνεται, αλλιώς πολύ δύσκολα.

    Το θέμα είναι ότι εάν χρειάζεται να διανύσουν αρκετές εκατοντάδες μέτρα για ένα άτομο δεν εκκινούν την διαδικασία στον δήμο και περιμένουν να μαζευτούν κάποιες αιτήσεις και είναι λογικό αυτό διότι είναι αρκετά κοστοβόρο και τα έξοδα δεν καλύπτονται μόνο από έναν συνδρομητή (βλέπεις δεν κάνουν μόνο αίτηση για να περάσει η γραμμή από τον δρόμο αλλά και για να σκαφτεί το πεζοδρόμιο). Αλλά και από την στιγμή που κάνουν την αίτηση περνάνε αρκετοί μήνες για να απαντήσει ο δήμος.
    Ενημερώθηκα οτι εχουν παρει αδεια απο Δημο Θεσσαλονικης, Αρχαιολογια και Φυσικό Αεριο
    και οτι μενει να μπουμε στο προγραμμα του εργολαβου για το σκαψιμο!!! Ομως δεν ξερουν να μου πουν ποτε θα μας βαλει ο εργολαβος στο προγραμμα
    Ξερει κανεις κατι??? εννοώ μιας και οι αδειες εχουν παρθει απο δημο κλπ ...... ποσο χρονοβορο μπορει να ειναι το να μπουμε στο προγραμμα τ εργολαβου??????

    - - - Updated - - -

    Ποσο καιρο περιμενες για την εκσκαφη και συνδεση?????
    εγω ειμαι στη φαση που ενημερωθηκα απο την HCN oτι εχουν παρει αδεια εκσκαφης απο Δημο Θεσσαλονικης, αρχαιολογια και φυσισκο αεριο
    μενει να μπουμε στο προγραμμα του εργολαβου αλλ δεν μπορουν να κανουν καποια εκτιμηση
    εσυ απο τον καιρο που πηραν αδεια εκσκαφης μεχρι την ημερα που ηρθαν για σκαψιμο ...ποσος καιρος περασε????

  5. #305
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaryMary99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο καιρο περιμενες για την εκσκαφη και συνδεση?????
    Ευτυχώς ήμουν ειδική περίπτωση, πήρα γραμμή από την διπλανή πολυκατοικία που είχαν ενεργοποιημένη γραμμή (να ναι καλά ο διαχειριστής και τα άτομα από αυτήν που ήταν φιλικοί και συνεννοήσιμοι) και παρότι τράβηξαν πάνω από 120 μέτρα καλώδιο η διαδικασία δεν μου πηρέ πάνω από 5 μέρες (αλλά αυτό πριν από δυο σχεδόν χρονιά).

    Βέβαια λύση αυτή ήταν «προσωρινή» με την ανοχή της διπλανής πολυκατοικίας αλλά όπως λέμε ουδέν μονιμότερο του προσωρινού. Πάρα την συνεχή επικοινωνία μου τα τελευταία δυο χρόνια ποτέ δεν φέραν από τον δρόμο μου γραμμή παρότι πλέον στην πολυκατοικία μου υπάρχουν 3 συνδέσεις HCN (γιατί να το κάνουν άλλωστε βολευτήκαν με αυτήν την «προσωρινή» λύση οπότε κάνουν το κοροΐδο).

    Σε/σας καταλαβαίνω και την ανυπομονησία, είναι μεγάλη αναβάθμιση το να πας σε οπτική ίνα, ήταν τότε που πήρα από 5/0.6 σε 30/10 πόσο μάλλον τώρα σε 120/120.

  6. #306
    Εγγραφή
    15-11-2019
    Περιοχή
    Ανω Τουμπα Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    πραγματικα ομως πραγματικα οι κοπελες απο το τηλεφωνικο κεντρο ειναι αθλιες!!!!!!!! παναθλιες!
    εγω ειμαι ακομη απο τον Απριλιο 2019 στο περιμενε! Μέσα Δεκεμβρίου μιλάω στο τηλεφωνο μαζι τους προκειμενου να ενημερωθω για την πορεια της αιτησης μου και μου λενε οτι η αδεια απο Δημο Φυσικο αέριο κ αρχαιολογια εχουν παρθει!!!! και μενει μονο να μπουμε στο προγραμμα του εργολαβου!
    Τηλεφωνώ ξανα στι 8 Ιανουαριου 2020 βγαινει αλλη τηλεφωνητρια κακοκεφη και αποτομη! η οποια αναιρει τα οσα μου ειπε η πρωτη στα μεσα Δεκεμβριου!!!περιμενουμε λεει τις αδειες .... μα καλα αφου μου ειχατε πει οτι οι αδειες εχουν παρθει! και μου λεει ...α ... δεν το ξερω αυτο!!!!!!!!! μηπως το αρχειο μου δεν ειναι ενημερωμενο!!!!!!!!!!!!!! Θεε και Κυριε τι και ποιον να πιστεψω?????

  7. #307
    Εγγραφή
    15-11-2019
    Περιοχή
    Ανω Τουμπα Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    ζηλευωωωωωωωωωω

  8. #308
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Τι ζηλεύετε μωρέ? Το να ζείτε σε περιοχή με χιλιοσκαμενους δρόμους; Η λόγω ταχύτητας internet θα αποχαυνωθειτε εντελώς και άρα δεν σας νοιάζει για τους δρόμους? Άιντε παιδιά. Του χρόνου να σκάψουμε παλι για την επόμενη εταιρία.


    Η Καλαμαριά επιλέχθηκε λόγω δόμησης λεει....όχι λόγω υποψηφίων πελατών. Εμ που θα πάνε; Στον Εύοσμο;

  9. #309
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snips Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ζηλεύετε μωρέ? Το να ζείτε σε περιοχή με χιλιοσκαμενους δρόμους; Η λόγω ταχύτητας internet θα αποχαυνωθειτε εντελώς και άρα δεν σας νοιάζει για τους δρόμους? Άιντε παιδιά. Του χρόνου να σκάψουμε παλι για την επόμενη εταιρία.


    Η Καλαμαριά επιλέχθηκε λόγω δόμησης λεει....όχι λόγω υποψηφίων πελατών. Εμ που θα πάνε; Στον Εύοσμο;
    πω πω ζηλεία!
    Η Καλαμαριά επιλέχτηκε και λόγο του ότι δώσανε άδειες, είναι γνωστό το πως ο Δήμος Θεσσαλονίκης είχε θέμα σε αυτό.
    Αλλιώς αν ήταν να καλύψουν λόγω υποψήφιων πελατών θα είχανε καλύψει το κέντρο πρώτα


    Τον Εύοσμο τον καλύπτει η Inalan σιγά σιγά

  10. #310
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    USR 9105
    Φίλε μου περιμένω από τον Οκτώβριο του 18 και η γραμμή είναι στα 18 μέτρα .Δεν έχω κάτι άλλο να πω
    Hack a computer and u r a hacker.Hack a network and u r a company .Hack the World and U R The US Goverment

  11. #311
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snips Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ζηλεύετε μωρέ? Το να ζείτε σε περιοχή με χιλιοσκαμενους δρόμους; Η λόγω ταχύτητας internet θα αποχαυνωθειτε εντελώς και άρα δεν σας νοιάζει για τους δρόμους? Άιντε παιδιά. Του χρόνου να σκάψουμε παλι για την επόμενη εταιρία.


    Η Καλαμαριά επιλέχθηκε λόγω δόμησης λεει....όχι λόγω υποψηφίων πελατών. Εμ που θα πάνε; Στον Εύοσμο;
    Ναι ρε εννοείται, καλύτερα με τον παλιό καλό χαλκό, χωρίς σκαψίματα και σαχλαμάρες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    πω πω ζηλεία!
    Η Καλαμαριά επιλέχτηκε και λόγο του ότι δώσανε άδειες, είναι γνωστό το πως ο Δήμος Θεσσαλονίκης είχε θέμα σε αυτό.
    Αλλιώς αν ήταν να καλύψουν λόγω υποψήφιων πελατών θα είχανε καλύψει το κέντρο πρώτα


    Τον Εύοσμο τον καλύπτει η Inalan σιγά σιγά
    Είμαι σε δίλημμα, αν θα περιμένω να μας βάλουν στο πρόγραμμα του εργολάβου αφού λήφθεί η άδεια από το Δήμο ή αν θα κάνω αίτηση με το sfbb στην Cosmote τώρα που είναι διαθέσιμο και το δικό τους FTTH...
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  12. #312
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manvol Εμφάνιση μηνυμάτων


    Είμαι σε δίλημμα, αν θα περιμένω να μας βάλουν στο πρόγραμμα του εργολάβου αφού λήφθεί η άδεια από το Δήμο ή αν θα κάνω αίτηση με το sfbb στην Cosmote τώρα που είναι διαθέσιμο και το δικό τους FTTH...
    Της HCN σου βγαίνει φθηνότερα, έχεις καλύτερο Upload αλλά δεν σου δίνουν Bridge ώστε να έχεις δικό σου εξοπλισμό χωρίς ΝΑΤ
    Στην άλλη περίπτωση, θα έχεις την επιδότηση, μπορείς να έχεις δικό σου εξοπλισμό χωρίς ΝΑΤ (με την cosmote), μικρότερο Upload, καλύτερα πακέτα για την τηλεφωνία + κάποια έκπτωση για την tv.

  13. #313
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της HCN σου βγαίνει φθηνότερα, έχεις καλύτερο Upload αλλά δεν σου δίνουν Bridge ώστε να έχεις δικό σου εξοπλισμό χωρίς ΝΑΤ
    Στην άλλη περίπτωση, θα έχεις την επιδότηση, μπορείς να έχεις δικό σου εξοπλισμό χωρίς ΝΑΤ (με την cosmote), μικρότερο Upload, καλύτερα πακέτα για την τηλεφωνία + κάποια έκπτωση για την tv.
    Στην Cosmote δίνουν καλύτερο εξοπλισμό; Όχι ότι με καίει πολυ, ωστόσο χρειάζομαι καλό WiFi γιατί υπάρχουν αποστάσεις μέσα στο σπίτι. Το speedport κάνει δουλειά, με ανησυχούν όμως όσα ακούω για το arrowfibre της HCN - η διαφορά ωστοσο 200/200 και 100/10 για το ίδιο πάγιο (αν και της cosmote έχει τα έξτραδάκια σε χρόνους ομιλίας) είναι μεγάλη...
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  14. #314
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Cosmote δίνουν καλύτερο εξοπλισμό; Όχι ότι με καίει πολυ, ωστόσο χρειάζομαι καλό WiFi γιατί υπάρχουν αποστάσεις μέσα στο σπίτι. Το speedport κάνει δουλειά, με ανησυχούν όμως όσα ακούω για το arrowfibre της HCN - η διαφορά ωστοσο 200/200 και 100/10 για το ίδιο πάγιο (αν και της cosmote έχει τα έξτραδάκια σε χρόνους ομιλίας) είναι μεγάλη...
    Δεν μπορώ να σου απαντήσω για τον εξοπλισμό, κάνω χρήση του δικού μου.
    Από άποψη μενού και λειτουργιών θα έλεγα πως το speedport είναι καλύτερο

  15. #315
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaryMary99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικα ομως πραγματικα οι κοπελες απο το τηλεφωνικο κεντρο ειναι αθλιες!!!!!!!! παναθλιες!
    εγω ειμαι ακομη απο τον Απριλιο 2019 στο περιμενε! Μέσα Δεκεμβρίου μιλάω στο τηλεφωνο μαζι τους προκειμενου να ενημερωθω για την πορεια της αιτησης μου και μου λενε οτι η αδεια απο Δημο Φυσικο αέριο κ αρχαιολογια εχουν παρθει!!!! και μενει μονο να μπουμε στο προγραμμα του εργολαβου!
    Τηλεφωνώ ξανα στι 8 Ιανουαριου 2020 βγαινει αλλη τηλεφωνητρια κακοκεφη και αποτομη! η οποια αναιρει τα οσα μου ειπε η πρωτη στα μεσα Δεκεμβριου!!!περιμενουμε λεει τις αδειες .... μα καλα αφου μου ειχατε πει οτι οι αδειες εχουν παρθει! και μου λεει ...α ... δεν το ξερω αυτο!!!!!!!!! μηπως το αρχειο μου δεν ειναι ενημερωμενο!!!!!!!!!!!!!! Θεε και Κυριε τι και ποιον να πιστεψω?????
    Αρχικά να αναφέρω πως έχει κουτί HCN στην απέναντι ακριβώς πολυκατοικία (άρα πρεπει να σκαφτούν 3 μέτρα δρόμος...)
    Έκανα αίτηση πριν περίπου 2 μήνες (καθώς φέτος το καλοκαίρι τελειώνει το συμβόλαιο με τον πάροχο μου και ήθελα να προλάβω την HCN) και πριν μια εβδομάδα με πήρε μια κοπέλα να με ενημερώσει πως δεν υπαρχει κουτι στην πολυκατοικία μου και επομένως θα χρειαστεί διαδικασία την οποια δεν γνωρίζει πόσο καιρό θα πάρει και όπως μου είπε μπορεί να πάρει ακόμη και 6 μήνες... Σήμερα με πήρε μια άλλη κοπέλα να με ενημερώσει (προφανώς δεν γνώριζε οτι με είχε πάρει και μια συναδελφος της την προηγούμενη εβδομάδα). Μου είπε οτι δεν υπάρχει κουτι στην πολυκατοικια μου, αλλα μου είπε επίσης πως δεν ειναι στα άμεσα πλανα της HCN περαιτέρω επέκταση στην περιοχή μου (φάληρο)!.. Μου είπε οτι θα κρατήσουν την αίτηση και ΟΤΑΝ μπει στα πλανα της εταιρίας θα με καλέσουν και αν ακόμη ενδιαφέρομαι τότε θα προχωρήσει η διαδικασία για αδειοδότηση κλπ κλπ... Την ρώτησα για χρονικό πλαίσιο αν υπάρχει κατ εκτίμηση έστω και μου είπε μπορεί να παρει 6 μηνες ένα χρόνο ή και παραπάνω απο χρόνο!
    Κρίμα πραγματικά γιατί ήθελα να ξεφύγω απο το βραχνά των "μεγάλων"...

Σελ. 21 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 111619202122 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 22:36
  2. Αργεί στην Ελλάδα η μετάβαση στην ψηφιακή τηλεόραση
    Από Georgevtr στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 22:43
  3. Μηνύματα: 244
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 15:32
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 19:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας