Σελ. 22 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 21217202122
Εμφάνιση 316-326 από 326
  1. #316
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.645
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Να σας κάνω μια ερώτηση εσάς που έχετε την HCN? Βλέπω στη σελίδα τους πως έχουν 2 τύπους προγραμμάτων, τα DOCSIS προγράμματα και τα Fiber. Το πιο φθηνό πρόγραμμα του Fiber που δίνει 120/120 είναι στα 26,25 ευρώ τον μήνα, ενώ το πιο ακριβό πρόγραμμα του DOCSIS με 40/4 είναι στα 36,65 ευρώ.
    Τι παίζει και δεν καταλαβαίνω; Πιο πολύ δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτά τα docsis..

  2. #317
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας κάνω μια ερώτηση εσάς που έχετε την HCN? Βλέπω στη σελίδα τους πως έχουν 2 τύπους προγραμμάτων, τα DOCSIS προγράμματα και τα Fiber. Το πιο φθηνό πρόγραμμα του Fiber που δίνει 120/120 είναι στα 26,25 ευρώ τον μήνα, ενώ το πιο ακριβό πρόγραμμα του DOCSIS με 40/4 είναι στα 36,65 ευρώ.
    Τι παίζει και δεν καταλαβαίνω; Πιο πολύ δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτά τα docsis..
    Εφόσον θα είσαι νέος πελάτης βλέπεις μόνο τις Fiber λύσεις.

    Δεν ξέρω γιατί αφήνουν ακόμα την DOCSIS λύση στην σελίδα τους (τουλάχιστον από το Speedy Plus με τα 20/2 και μετά), όταν ξεκίνησαν να στήνουν το δίκτυο τους πριν από 10 χρόνια υλοποιούσαν μια λύση Fiber to the Building (FTTH) φέροντας την οπτική στην οικοδομή και από εκεί και πέρα έρχονταν στο σπίτι με ομοαξονικό καλώδιο.

    Σίγουρα έχουν ξεμείνει πελάτες με DOCSIS προγράμματα αλλά για εμένα το καλύτερο θα ήταν να βγάλουν ένα πρόγραμμα Fiber με μειωμένη ταχύτητά στα 15€ και να καταργήσουν τελείως το DOCSIS (τουλάχιστον από την σελίδα τους) γιατί μπερδεύει τους χρήστες, καλή ώρα όπως εσένα τώρα.

  3. #318
    Εγγραφή
    03-07-2014
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πλέον όλα είναι fiber...
    Εγώ που ζήτησα το φθηνό πακέτο, για τον πατέρα μου (μόνο web browsing), μου έφεραν πάλι οπτική ινα σπίτι και απλά η ταχύτητα είναι κλειδωμένη στα 10down 1up (Mbps) με 1ms ping και πληρώνω 15,76€.
    Το καλό είναι ότι όποτε θέλεις την ανεβάζεις την ταχύτητα, με την αντίστοιχη χρέωση φυσικά, αρκεί ένα mail τον προηγούμενο μήνα.

  4. #319
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από solke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον όλα είναι fiber...
    Εγώ που ζήτησα το φθηνό πακέτο, για τον πατέρα μου (μόνο web browsing), μου έφεραν πάλι οπτική ινα σπίτι και απλά η ταχύτητα είναι κλειδωμένη στα 10down 1up (Mbps) με 1ms ping και πληρώνω 15,76€.
    Το καλό είναι ότι όποτε θέλεις την ανεβάζεις την ταχύτητα, με την αντίστοιχη χρέωση φυσικά, αρκεί ένα mail τον προηγούμενο μήνα.
    Μέσα στο σπίτι μπαίνει οπτική δηλαδή;

    Μάλλον για αυτό βλέπω πιο μικρά κουτιά στις νέες εγκαταστάσεις που λογικά δεν χωράει κάποιος ενεργός εξοπλισμός για να το μετατρέψει σε docsis

  5. #320
    Εγγραφή
    03-07-2014
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα στο σπίτι μπαίνει οπτική δηλαδή;

    Μάλλον για αυτό βλέπω πιο μικρά κουτιά στις νέες εγκαταστάσεις που λογικά δεν χωράει κάποιος ενεργός εξοπλισμός για να το μετατρέψει σε docsis
    ναι μεχρι το router που σου δίνουν και το τοποθετούν όπου σε βολεύει.

  6. #321
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα στο σπίτι μπαίνει οπτική δηλαδή;
    Και σε εμένα έχει συμβεί αυτό αλλά από σπόντα. Όταν ήρθαν οι τεχνικοί πριν από ένα χρόνο περίπου ήθελαν να περάσουν DOCSIS όπως είχε ζητήσει ο γείτονας. Όμως επειδή μου κάνουν εξυπηρέτηση από την δίπλα πολυκατοικία που παίρνω οπτική ίνα από το κουτί τους, δεν τους άφησα να γεμίσουν καλώδια γιατί η συνεννόηση μου ήταν να περαστεί μόνο ένα καλώδιο και μάλιστα προσωρινά (φυσικά ακόμα περιμένω 2.5 χρόνια μετά να το φέρουν και από την δική μου μεριά) Όχι ότι πίστευα ότι θα το κάνουν κάποια στιγμή, τώρα που πέρασε η Vodafone τώρα το αποκλείω, απλά βολεύτηκαν. Οπότε δώσανε στον πελάτη 10/1 με fiber αφού έβαλαν ένα passive splitter στην ταράτσα. Δεν ξέρω εάν άλλαξαν πολίτικη από τότε, για να το λέει ο φίλος πιο πάνω ίσως έπεσε σε ανάλογη περίπτωση που είχε ήδη οπτική στην πολυκατοικία και σύμφερε πιο πολύ η οπτική πάρα το DOCSIS. Ούτως ή άλλως όλα τα fiber με «κόφτη» στην ταχύτητα δουλεύουν οπότε το να το περιορίσουν στο 10/1 μια ρύθμιση είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntonyT : 20-06-20 στις 12:37.

  7. #322
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε εμένα έχει συμβεί αυτό αλλά από σπόντα. Όταν ήρθαν οι τεχνικοί πριν από ένα χρόνο περίπου ήθελαν να περάσουν DOCSIS όπως είχε ζητήσει ο γείτονας. Όμως επειδή μου κάνουν εξυπηρέτηση από την δίπλα πολυκατοικία που παίρνω οπτική ίνα από το κουτί τους, δεν τους άφησα να γεμίσουν καλώδια γιατί η συνεννόηση μου ήταν να περαστεί μόνο ένα καλώδιο και μάλιστα προσωρινά (φυσικά ακόμα περιμένω 2.5 χρόνια μετά να το φέρουν και από την δική μου μεριά) Όχι ότι πίστευα ότι θα το κάνουν κάποια στιγμή, τώρα που πέρασε η Vodafone τώρα το αποκλείω, απλά βολεύτηκαν. Οπότε δώσανε στον πελάτη 10/1 με fiber αφού έβαλαν ένα passive splitter στην ταράτσα. Δεν ξέρω εάν άλλαξαν πολίτικη από τότε, για να το λέει ο φίλος πιο πάνω ίσως έπεσε σε ανάλογη περίπτωση που είχε ήδη οπτική στην πολυκατοικία και σύμφερε πιο πολύ η οπτική πάρα το DOCSIS. Ούτως ή άλλως όλα τα fiber με «κόφτη» στην ταχύτητα δουλεύουν οπότε το να το περιορίσουν στο 10/1 μια ρύθμιση είναι.

    Οταν πρώτο έβαλα είχανε φέρει οπτική μέχρι το κλασικό μακρόστενο κουτί και απο εκεί κάνανε μετατροπή σε ομοαξονικό, όταν ζήτησα μετατροπή σε οπτική πάλι απο το ίδιο το κουτί ήρθε η οπτική πάνω.

    Πλέον τα νεα κουτιά που βλέπω είναι στο 1/3 του μεγέθους του κλασικού, που όπως είπα μάλλον δεν χωράει ο εξοπλισμός μετατροπής σε ομοαξονικό, μου είχε φανεί και περίεργο το γιατί να έχει τόσο μεγάλη διαφορά μεγέθους

  8. #323
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ομοαξονικό βάζανε δικό τους ή χρησιμοποιούσαν το ήδη υπάρχον της επίγειας τηλεόρασης;

  9. #324
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομοαξονικό βάζανε δικό τους ή χρησιμοποιούσαν το ήδη υπάρχον της επίγειας τηλεόρασης;
    Δικό τους φυσικά,

  10. #325
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.270
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Η "κόκκινη" ήρθε στην γειτονιά μας και προκαλεί τρόμο...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P00710-111021.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  1.010,0 KB 
ID: 216829
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P00710-105257.jpg 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  1,14 MB 
ID: 216828

  11. #326
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Από ότι κατάλαβα κόπηκε η οπτική ίνα, σε πόση ώρα το έφτιαξαν? Η «κόκκινη» από ότι είδα στην γειτονιά μου χρησιμοποίησε την τεχνική του τσιμέντου (κάλυψε το χαντάκι με αυτό) και όχι του χρωματιστού φιλέ που χρησιμοποιείται για να ειδοποιήσουν ότι υπάρχει κάτι από κάτω. Έτσι όπως σκάβουν στα τυφλά νομίζω είναι πιο ασφαλές αυτό.

Σελ. 22 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 21217202122

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 22:36
  2. Αργεί στην Ελλάδα η μετάβαση στην ψηφιακή τηλεόραση
    Από Georgevtr στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 22:43
  3. Μηνύματα: 244
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 15:32
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 19:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας