Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 92
  1. #31
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα αξιοπρεπες gaming laptop (π.χ. αυτο http://www.skroutz.gr/s/390878/Toshi...4GB-500GB.html) εχει κοστος 530 ευρω.Οσο ακριβως κι ενα desktop με ελαφρως καλυτερες (+25%) επιδοσεις και ενα απλο 22-αρι (αντι για 16-αρι) monitor.Φυσικα αν ανεβασεις το κοστος σε χρημα το desktop αρχιζει και ξεφευγει σε επιδοσεις αλλα εως εκει διαλεγεις αναμεσα σε φορητοτητα (laptop) η αναβα8μισημοτητα (desktop).
    .

    Ακριβώς! Αυτό ακριβώς είπα... Απλά, προσωπικά, μου είναι αδύνατον να καταλάβω την ανάγκη ενός σούπερ-δυνατού μηχανήματος... με φορητότητα, εκτός και αν είναι ένα ΔΥΝΑΤΟ Apple και το θες να πηγαίνεις σε πελάτες σου και να δουλεύεις εκεί στο χώρο τους, γραφικά (ή πχ. να ασχολείσαι με μουσική επαγγελματικά και να 'σαι σε στούντιο). Άλλος λόγος, ειδικά για GAMING, που να δικαιολογεί ένα ακριβό μηχάνημα που έχεις την ευχέρια να το βγάζεις εκτός σπιτιού... δεν μπορώ να το καταλάβω. Γνώμη μου.

  2. #32
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ialysos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη μου κολλησαν τα thinkpad, αν παω στη σειρα T θα ηθελα μια γνωμη και γιαυτο: http://www.skroutz.gr/s/391553/Lenov...4GB-500GB.html. Πολυ καλυτερη ποιοτητα σε σχεση με τα Edge και σιγουρα η τιμη ξεφευγει αλλα θα δω τι θα κανω
    Δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις 1100 σχεδόν ευρώ για να πάρεις το Thinkpad, ιδίως αφού δεν το δίνουν με τρία χρόνια εγγύηση. Πίστεψέ με, το Latitude που σου πρότεινα θα σε καλύψει απόλυτα σ'αυτά που ζητάς και φυσικά και στην κορυφαία και άμεση υποστήριξη. Σίγουρα το Thinkpad T520 είναι ένα κλικ καλύτερο σαν ποιότητα κατασκευής από το Latitude, αλλά μην φανταστείς τρομερές διαφορές, με τίποτα δεν αξίζουν τα 4-5 κατοστάρικα διαφοράς. Εκτός αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε την NVIDIA NVS 4200M του Thinkpad για επαγγελματικούς λόγους, κάτι που δεν είδα να το αναφέρεις.

    Eγώ πάντως, αν και φαν των Thinkpad, περιμένω να βγάλουν κανένα μοντέλο σε προσφορά πολύ χαμηλής τιμής για να αγοράσω, όπως το R61 που το έδιναν πριν από 2μιση χρόνια 450 ευρώ και μάλιστα με τριετή εγγύηση. Μέχρι να ξαναγίνει κάτι αντίστοιχο, το Latitude παραμένει η καλύτερη επιλογή.

  3. #33
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για μενα παντως που ειμαι μεγαλος φαν των desktop το laptop = φορητοτητα. Μπορει και να μην τη χρειαστεις και ποτε, μπορει να τη χρειαζεσαι συνεχεια. Αν τη χρειαζεσαι τακτικα πας σε μια ελαφρια λυση ισως με μικροτερη οθονη. Αν δεν τη χρειαζεσαι και πολυ, πας σε μεγαλυτερη οθονη. Απο κει και περα, καθενας κρινει με βαση τις αναγκες του και φυσικα με την τσεπη του. Αν ο αλλος δεν εχει και μεγαλο θεμα να δωσει 2000 ευρω να παρει gaming laptop τοτε καλα θα κανει. Αν ομως εχει μεγαλο θεμα, πρεπει να επανεξετασει καλυτερα τις αναγκες του για να μην στερηθει αλλα πραγματα για κατι που δε χρειαζεται πραγματικα. Τεσπα, τερμα οι φιλοσοφειες απο μενα, αυτο το T520 παντως φαινεται καλο εργαλειο. Θελω να διαβασω και κανενα review μπας και σχηματισω καλυτερη αποψη. Παιζει βεβαια και η επιλογη του Latitude πολυ δυνατα. Καμια αλλη επιλογη παιδια για κατι ποιοτικο?

  4. #34
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ialysos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μενα παντως που ειμαι μεγαλος φαν των desktop το laptop = φορητοτητα. Μπορει και να μην τη χρειαστεις και ποτε, μπορει να τη χρειαζεσαι συνεχεια. Αν τη χρειαζεσαι τακτικα πας σε μια ελαφρια λυση ισως με μικροτερη οθονη. Αν δεν τη χρειαζεσαι και πολυ, πας σε μεγαλυτερη οθονη. Απο κει και περα, καθενας κρινει με βαση τις αναγκες του και φυσικα με την τσεπη του. Αν ο αλλος δεν εχει και μεγαλο θεμα να δωσει 2000 ευρω να παρει gaming laptop τοτε καλα θα κανει. Αν ομως εχει μεγαλο θεμα, πρεπει να επανεξετασει καλυτερα τις αναγκες του για να μην στερηθει αλλα πραγματα για κατι που δε χρειαζεται πραγματικα. Τεσπα, τερμα οι φιλοσοφειες απο μενα, αυτο το T520 παντως φαινεται καλο εργαλειο. Θελω να διαβασω και κανενα review μπας και σχηματισω καλυτερη αποψη. Παιζει βεβαια και η επιλογη του Latitude πολυ δυνατα. Καμια αλλη επιλογη παιδια για κατι ποιοτικο?

    Εκτός απο Dell, Toshiba, Lenovo στις σειρές που ανάφερα σε παραπάνω ποστ, υπάρχει και η Hp με την σειρά Elitebook.
    Όλες αυτές οι σειρές σου προσφέρουν ποιότητα, αξιοπιστία και απόδοση.
    Ανάλογα με τα λεφτά που θέλεις να διαθέσεις, διαλέγεις και παίρνεις.
    Εννοείται ότι αν πας στις ακριβές σειρές θα έχεις και καλύτερη ποιότητα και απόδοση.
    Ότι πληρώνεις παίρνεις.

  5. #35
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια καλησπερα, τσεκαρα το review για το Dell Latitude E5520 http://www.notebookcheck.net/Review-...k.60643.0.html και αποτι ειδα τα σχολια ειναι πολυ ικανοποιητικα. Φαινεται καλο ποιοτικα και με καλες επιδοσεις. Το θεμα ειναι αν αξιζει κανεις να παει στη "φθηνη" εκδοση http://www.skroutz.gr/s/363606/Dell-...4GB-500GB.html ή στην "πιο καλη" εκδοση http://www.skroutz.gr/s/410525/Dell-...4GB-500GB.html που προσφερει καλυτερο επεξεργαστη και πολυ καλυτερη οθονη. Δεν ξερω, εσεις τι λετε? Αξιζουν αυτα τα παραπανω 150 ευρω για τα 2 αυτα χαρακτηριστικα? Να μου πεις, μια καλυτερη οθονη ειναι παντα καλοδεχουμενη ετσι?

  6. #36
    Εγγραφή
    27-11-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000
    ISP
    forthnet vsdl 50
    Router
    forthnet
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    toshiba...eixa "αγορασει" 2 "τοσηιβα" 650 + 1200 "αντιστοιχα"
    "εξιπιρετισι" "πελατον" "απλα" "τελεια"..."και" "τα" "μιχανιματα" "τελεια"...
    I love it

  7. #37
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ialysos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα, τσεκαρα το review για το Dell Latitude E5520 http://www.notebookcheck.net/Review-...k.60643.0.html και αποτι ειδα τα σχολια ειναι πολυ ικανοποιητικα. Φαινεται καλο ποιοτικα και με καλες επιδοσεις. Το θεμα ειναι αν αξιζει κανεις να παει στη "φθηνη" εκδοση http://www.skroutz.gr/s/363606/Dell-...4GB-500GB.html ή στην "πιο καλη" εκδοση http://www.skroutz.gr/s/410525/Dell-...4GB-500GB.html που προσφερει καλυτερο επεξεργαστη και πολυ καλυτερη οθονη. Δεν ξερω, εσεις τι λετε? Αξιζουν αυτα τα παραπανω 150 ευρω για τα 2 αυτα χαρακτηριστικα? Να μου πεις, μια καλυτερη οθονη ειναι παντα καλοδεχουμενη ετσι?
    Που βλέπεις ότι η οθόνη είναι καλύτερη; Απλώς έχει μεγαλύτερη ανάλυση (1920 Χ 1080 έναντι 1366 Χ 768). Επίσης η διαφορά επεξεργαστή είναι πραγματικά πολύ μικρή. Πάρτο μόνο αν η μεγαλύτερη ανάλυση σου είναι απαραίτητη (πχ για χρήση cad όταν είσαι εκτός σπιτιού-γραφείου). Μπορεί να σου φαίνονται όλα υπερβολικά μικρά σ'αυτή την ανάλυση και να κουράζεσαι, δεν είναι για όλες τις χρήσεις...

  8. #38
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οι οθονες και οι 2 ειναι matt LED απλα η μια ειναι ultrasharp και αποδιδει αναλυση full HD. Οι διαφορες στον επεξεργαστη ειναι ανεπαισθητες, αλλα εσεις λετε οτι δεν αξιζει τον κοπο η full HD οθονη? Γιατι ειναι και 150 ευρω παραπανω δεν ειναι 50..

  9. #39
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    H μόνη ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου, είναι αν σου είναι απαραίτητη η ανάλυση αυτή στο λάπτοπ. Αν δεν την χρειάζεσαι, όπως δεν την χρειάζεται και το 90% του κόσμου, πάρε το άλλο μοντέλο.

  10. #40
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ηα αληθεια ειναι οτι δεν τη χρειαζομαι στο φορητο. Ξανασκεφτομαι παντως τις επιλογες που μου δωσατε και ειμαι πολυ κοντα σε Latitude E5520 (καλυτερη λυση) και Thinkpad T520 (ακριβη λυση). πρεπει να πεσει πολυ σκεψη γιατι οσο τα κοιταω μπερδευομαι.. Θα διαβασω ξανα τα reviews και των δυο απο notebookcheck και βλεπουμε παλι

    .....................................................

    Παιδια κατι που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι το γιατι η Lenovo στο επισημο ελληνικο website (http://shop.lenovo.com/SEUILibrary/c..._menu_area=yes) εχει το Thinkpad T520 με 3 χρονια εγγυηση (3-Year Depot TopSeller Warranty), ενω σε κανενα απο τα καταστημα που ειναι διαθεσιμος ο φορητος δεν υπαρχει 3ετης εγγυηση αλλα μονο 1 χρονο. Εστειλα σε 2 απο αυτα e-mail μηπως και μου απαντησουνε το παραδοξο αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο (ισως και υποπτο )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 19-02-12 στις 03:01. Αιτία: Εντός χρονικού ορίου επεξεργασίας.

  11. #41
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μπορεί να είναι παραεισαγωγή. Συνήθως όσα φέρνει η Infoquest έχουν τριετή εγγύηση, οι άλλοι δίνουν μονοετή. Αλλά και οι τιμές της infoquest συνήθως είναι αρκετά επάνω σε τέτοια μοντέλα.

  12. #42
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27692/2495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 21.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliaspo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες και αυτό σε i7.
    Απο τα 3 που έχεις διαλέξει εσύ θα επέλεγα το dell
    παιδια το λινκ του φιλου iliaspo δεν σας φαινεται λιγο περιεργο?
    toshiba και i7 2670QM στα 650 euro..
    μηπως εχει γινει λαθος απο το μαγαζι ως προς τα χαρακτηριστικα του....

  13. #43
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ialysos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια κατι που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι το γιατι η Lenovo στο επισημο ελληνικο website (http://shop.lenovo.com/SEUILibrary/c..._menu_area=yes) εχει το Thinkpad T520 με 3 χρονια εγγυηση (3-Year Depot TopSeller Warranty), ενω σε κανενα απο τα καταστημα που ειναι διαθεσιμος ο φορητος δεν υπαρχει 3ετης εγγυηση αλλα μονο 1 χρονο. Εστειλα σε 2 απο αυτα e-mail μηπως και μου απαντησουνε το παραδοξο αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο (ισως και υποπτο )
    Άλλο part number είναι αυτό που κοιτάς εσύ με τον 1 χρόνο εγγύηση, άλλο part number αυτο στο site της Lenovo με τα 3 χρόνια.
    Τσέκαρε πάντα το part number (model
    name)!
    Πάντως από 1 γίνεται επέκταση σε 3

  14. #44
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ναι δεν ειναι το ιδιο part number. Παδια εριξα μια ματιααπο περιεργεια στο γερμανικο ebay και ειδα οτι οι τιμες ειναιτουλαχιστον 250-300 ευρω πιο κατω απο τις δικες μας. Δεν ξερω, λετε να αξιζει τον κοπο? Σε καλυπτει καποιου ειδους διεθνους εγγυησης σαυτην περιπτωση η την πατας και τρεχεις? Ψηνομαι παρα πολυ ομως δε θελω να παρασυρθω κοιτωντας μονο τις τιμες. Αν τυχον με καλυπτει διεθνης εγγυηση 1 χρονου τοτε συμφερει πολυ. Για παραδειγμα, βρισκω το thinkpad t520 με core i5 2410, ενσωματωμενη vga, 6gb ram και 320 σκληρο με 750+10 εξοδα αποστολης. Η αλλο παραδειγμα, core i5 2410, nvidia nvs4200m, 4gb ram, 320gb σκληρο με 759+12 εξοδα αποστολης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ialysos : 19-02-12 στις 12:06.

  15. #45
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Δεν είναι ανάγκη να πας στην ακριβή σειρά Τ5ΧΧ από Thinkpad.

    Μπορείς να πας και στη σειρά Τ4ΧΧ (π.χ. Τ420), με αρκετά χαμηλότερο κόστος και βάρος.

    Εγώ προσωπικά έχω ένα Τ60 (λίγο αρχαιολογία πλέον), αλλά δεν ήθελα κάτι ακριβό και με μεγάλη οθόνη (υπόψιν ότι μεγάλη οθόνη => μεγάλη μπαταρία => μεγάλο βάρος => μικρή φορητότητα).

    Σημείωσε και τη σειρά Χ2ΧΧ (τα υπερελαφρά Thinkpad), αν σε ενδιαφέρει η φορητότητα.

    Ν.Φ.

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταξυ dell - toshiba laptop
    Από bebis19 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-10, 19:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας