Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 50
  1. #16
    Εγγραφή
    24-08-2008
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πράγματα είναι τραγικά.....

    [root@asterisk01 asterisk]# nslookup fmc.cyta.com.gr
    Server: 192.168.1.1
    Address: 192.168.1.1#53

    ** server can't find fmc.cyta.com.gr: NXDOMAIN

    Καθότι το domain cyta.com.gr δεν είναι της cyta !!!

    Το επόμενο τραγικό είναι ότι οι δνσεις τους είναι 10αρες και όχι πραγματικές !!!!

    Τρίτο τραγικό στην σειρά, είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις resolve κατευθείαν από τους dns αλλά πρέπει να το κάνει το dsl router τους για σένα.....

    Με ταλαιπώρησαν απίστευτα με το router τους, τους ζήτησα να αλλάξουν Ip, ο ρούτερ άκουγε στην καινούργια και ο dns απάνταγε από την παλιά, και μετά από reboot, απλά τον έχασα και φάγανε 4 ώρες να τον επαναφέρουν !

    Μου έδωσαν και μια ΙΡ (10αρα φυσικά) για να βάλω κατευθείαν ως sip server, η οποία δεν απάνταγε πίσω...


    Μόλις καταφέρω να το φτιάξω να παίζει (με βοήθεια φίλου άλλου τεχνικού), θα ποστάρω το ακριβές sip.conf
    a. To fmc.cyta.com.gr ειναιλ realm και όχι πραγματικός host. Θα μπορούσε να είναι και papashark.awmn εάν το θελαν έτσι. Το έχω πετύχει να επιστρέφει και "fmc.cyta.com.cy" από το server τους.....
    b. Δίνουν 10.x.x.x address γιατί προφανώς δεν θέλουν να το κάνεις register από άλλη σύνδεση. Aν πετύχεις και κανένα security expert θα σου πει ότι είναι για λόγους ασφάλειας.
    c. Αυτό που σίγουρα έχει πρόβλημα είναι το DNS τους στα SRV records και γι αυτό παραπάνω γράφω ότι είναι καλύτερο να κάνεις ping sbgbt.fmc.cyta.gr και να βάλεις την ΙΡ διεύθυνση καλύτερα, ή να βάλεις εntry στο /etc/hosts
    d. O sbgbt.fmc.cyta.gr δεν απαντά στα ping αλλά δουλεύει άψογα. Μάλλον έχουν κόψει τα ping.
    e. Δεν φαίνεται κάπου να έχει ξεχωριστό pvc αλλά κάποιο tunneling & QoS έχουν κάνει γιατί παίζει άψογα ακόμη και με πλήρως ζορισμένο το Internet use.....

    για εκτός του χώρου καλά τα κατάφερες μέχρι στιγμής.....

  2. #17
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    4(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί τυρανίστηκες αφού πόσταρα το config λίγο πιο πάνω.

    Κατα αρχήν τον fmc.cyta.com.gr δεν θα τον κάνεις resolve ποτέ και ούτε χρειάζεται. Όλη η επικοινωνία γίνεται με τον proxy sbgbt.fmc.cyta.gr (το fmc.cyta.com.gr είναι απλώς το domain στο οποίο θα συνδεθείς, θα το χρησιμοποιησει ο proxy για name resolution και ο call manager για authentication).

    Κατά τα άλλα το πρόβλημα με τους dns είναι περισσότερο του asterisk και λιγότερο της cyta. Ο asterisk εχει γνωστό θέμα με trunking μέσω outbound proxy. Από τις δοκιμές μου, ή έψανε τον fmc με σωστό fromdomain (και ασφαλώς δεν τον έβλεπε) ή έβγαινε σωστά στον proxy με λάθος domain και έτρωγε reject. Γιαυτό τους έβαλα και τους δύο στο hosts με την IP του proxy (διαφέρει ανά γεωγραφική περιοχή, παρτον με ένα resolve στο setup). Δεν το έξαψα ακόμα παραπάνω, ανα ασχοληθώ θα ενημερώσω.

    Επίσης το qualify καλό είναι να το βάλεις yes για να ξέρει ο asterisk πότε το trunk είναι offline αντί να κάνει timeout τις κλησεις σου. Τέλος σύμφωνα με τα λεγόμενα των τεχνικών της cyta ο call manager τους παίζει μόνο σε alaw οπότε καλύτερα να βγάλεις το ulaw. Το nat λογικά δεν παίζει κανένα ρόλο, όπως και to canreinvite.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SkyNet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι και στο επαγγελματικό πακέτο η τηλεφωνία παίζει μέσα από 2ο PVC όπως είναι και στα οικιακά πακέτα?
    Σωστά, απλά δεν έχει καθόλου config για τα fxs ports της τηλεφωνίας πάνω στο tg782

  3. #18
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soiratken Εμφάνιση μηνυμάτων
    a. To fmc.cyta.com.gr ειναιλ realm και όχι πραγματικός host. Θα μπορούσε να είναι και papashark.awmn εάν το θελαν έτσι. Το έχω πετύχει να επιστρέφει και "fmc.cyta.com.cy" από το server τους.....
    b. Δίνουν 10.x.x.x address γιατί προφανώς δεν θέλουν να το κάνεις register από άλλη σύνδεση. Aν πετύχεις και κανένα security expert θα σου πει ότι είναι για λόγους ασφάλειας.
    c. Αυτό που σίγουρα έχει πρόβλημα είναι το DNS τους στα SRV records και γι αυτό παραπάνω γράφω ότι είναι καλύτερο να κάνεις ping sbgbt.fmc.cyta.gr και να βάλεις την ΙΡ διεύθυνση καλύτερα, ή να βάλεις εntry στο /etc/hosts
    d. O sbgbt.fmc.cyta.gr δεν απαντά στα ping αλλά δουλεύει άψογα. Μάλλον έχουν κόψει τα ping.
    e. Δεν φαίνεται κάπου να έχει ξεχωριστό pvc αλλά κάποιο tunneling & QoS έχουν κάνει γιατί παίζει άψογα ακόμη και με πλήρως ζορισμένο το Internet use.....

    για εκτός του χώρου καλά τα κατάφερες μέχρι στιγμής.....
    1. Κάποτε ήταν πραγματικό Host, απλά πριν από 2 μήνες το χάσανε. Αν θέλανε να έχουνε realm, ας έβαζαν κάτι που θα φαινόταν ότι είναι realm (όπως το papashark.awmn).
    2. Γι' αυτό υπάρχουν τα firewalls, και όχι τα Private address. Εάν είχα βάλει το πακέτο σε εμένα, καθότι στο awmn έχουμε φάει όλες τις 10αρες, θα επρέπε να βάλω κανόνες για τις συγκεκριμένες ΙΡς στους routers μου. Το ίδιο θα ίσχυε αν είχε τύχει να έχω παρόμοιες 10αρες σε εκείνη την εταιρεία (που λόγο υποκαταστημάτων έχω 5 subnets). Eαν μιλάγαμε κιόλας για άλλους δύο πελάτες που έχω με πάνω από 30subnets στο 10αρι, άντε γεια...
    3. Οποιαδήποτε λύση που δεν μπορείς να κάνει resolve ο dns τους αλλά πρέπει να κάθομαι να τα βάζω εγώ στατικά στο /etc/hosts είναι απλά τραγική. Δηλαδή αν αλλάξουν αύριο μια ΙΡ στο μηχάνημα τους, εγώ πρέπει να ψάξω γιατί ξαφνικά δεν θα παίζει, το ποιο πιθανό είναι το support να μην ξέρει ότι άλλαξαν ΙΡ, ή να μην τους κόψει ότι για την μακακία τους εγώ τα έχω βάλει static, και να ψάχνομαι με τις ώρες....
    Γι' αυτό υπάρχουν οι DNS, για να μην βάζουμε τις ΙΡς με το χέρι, και να αλλάζουν αυτόματα κάνοντας resolve....
    4. Καλά κάνανε, αν και στις πρώτες δοκιμές μου είχαν δώσει λάθος ΙΡ και δεν απάνταγε τίποτα, εκεί βοηθάει ένα έρημο ping να ξέρεις ότι φτάνεις σε επίπεδο δικτύου...
    5. Χωρίς ξεχωριστό PVC και τα κανάλια ήχου ασυμπίεστα, δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο QoS του thomson. Δυστυχώς μου είπαν ότι δεν μπορώ να σηκώσω το PPPoE σε δικό μου router, όπου θα είχα σοβαρή διαχείρηση του bandwidth....

    Δεν είμαι και τόσο εκτός χώρου, και ο φίλος που με βοήθησε πιστεύω ότι είναι ένας από τους κορυφαίους του χώρου στην Ελλάδα.

    @Nik0s
    Τυρανίστηκα πρώτα σε επίπεδο δικτύου, οπότε αφού ξεκίνησα στραβά, όλα στραβώναν στην συνέχεια. Δοκίμασα με τις ρυθμίσεις που είχες, αλλά δεν είχα αποτέλεσμα, οπότε προτίμησα την "βοήθεια φίλου"
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  4. #19
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    4(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα με τις 10άρες είναι όντως πρόβλημα σε μεγάλα δίκτυα άλλα είναι λίγο σπάνιο να φτάσεις μέχρι το 10.224 αν τηρείς κάποια σειρά. Πάντως λύνεται σχετικά έυκολα όπως είπες κι εσύ με μια εγγραφή στο routing table του router που είναι κουμπωνένος o asterisk.

    Για τα DNS κι εγώ δεν έχω βγάλει άκρη. Σε δύο ίδιες εγκατστάσεις (TG782->DD-WRT->LAN) στη μια έκανε resolve στην άλλη όχι. Πάντως όπως είπα και πιο πάνω, ακόμα και εκεί που έκανε ο asterisk ΔΕΝ έπαιξε σωστά με τον outbound proxy παρά μόνο όταν έβαλα στο hosts το realm (fmc.cyta.com.gr) με την IP του proxy. Από τη cyta με διαβεβαίωσα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν ποτέ αυτές οι IP (δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει με το IPv6 αλλά εκεί θα έχουμε και αλλαγές modems/routers κλπ).

    Το PPPoE σε δικό σου router, δηλαδή bridging, γίνεται αλλά είναι λίγο ζόρικο. Πρέπει να κάνεις port-to-PVC mapping στο thomson από το CLI (υπάρχει σχετικό whitepaper από την thomson). Στην ουσία θα "βγάλεις" τα 2 PVC σε συγκεκριμένες θύρες του thomson (αυτό κάνει πχ το connx-tv). Στη συνέχεια θα πρέπει να κάνεις το ίδιο και από το router. Δεν νομίζω να βρεις internet gateway στο εμπόριο να υποστηρίζει τέτοιου είδος διπλό WAN interface και θα χρειαστείς και server/domain εγγραφές στο DNS οπότε θα χρειαστείς linux router όπως το DD-WRT κλπ. Εκεί θα μπορέσεις με startup script να σηκώσεις δεύτερο PPPoE WAN interface, να το κάνεις map σε μια από τις θύρες LAN, να κάνεις το σωστό routing και να βάλεις το dns relay για το fmc.cyta.gr στους dns του 2ου PVC. Προσοχή, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα οπότε δεν εγγυώμαι τίποτα

  5. #20
    Εγγραφή
    15-01-2003
    Περιοχή
    Galatsi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    244/239
    ISP
    Inalan
    Υπάρχει κάποιος άλλος που αντιμετωπίζει προβλήματα με επαγγελματικό πακέτο; Με ταλαιπωρούν εδώ και 3-4 μέρες και δεν δουλεύει με τίποτα. Θα μπορούσε να είναι το DX800A ( μεγάλο λάθος η αγορά του ) αλλά δοκίμασα με Viva number κι εδώ και 4-5 ώρες παίζει άψογα.

    Στην αρχή μία έβγαζε σφάλμα εγγραφής για τον 1 αριθμό μία για τον 2ο, μετά και οι 2 μαζί δεν παίζανε ανά διαστήματα. Τώρα που ...δοκιμάζουν φίλτρα οι τεχνικοί του 2ου level ( έτσι μου είπανε ) δεν παίζει καθόλου. Τι είδους φίλτρα δοκιμάζουν δεν μπορώ να καταλάβω. Η γραμμή δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

    Πραγματικά έχω φτάσει στα όρια μου - δεν έχω ξαναμετανιώσει τόσο τέτοια επιλογή.

  6. #21
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    772
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HitMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος άλλος που αντιμετωπίζει προβλήματα με επαγγελματικό πακέτο; Με ταλαιπωρούν εδώ και 3-4 μέρες και δεν δουλεύει με τίποτα. Θα μπορούσε να είναι το DX800A ( μεγάλο λάθος η αγορά του ) αλλά δοκίμασα με Viva number κι εδώ και 4-5 ώρες παίζει άψογα.

    Στην αρχή μία έβγαζε σφάλμα εγγραφής για τον 1 αριθμό μία για τον 2ο, μετά και οι 2 μαζί δεν παίζανε ανά διαστήματα. Τώρα που ...δοκιμάζουν φίλτρα οι τεχνικοί του 2ου level ( έτσι μου είπανε ) δεν παίζει καθόλου. Τι είδους φίλτρα δοκιμάζουν δεν μπορώ να καταλάβω. Η γραμμή δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

    Πραγματικά έχω φτάσει στα όρια μου - δεν έχω ξαναμετανιώσει τόσο τέτοια επιλογή.

    Ωχ, φίλε μου μεγάλη ταλαιπωρία... ένας φίλος μου το είχε... Στα sos είναι να ρυθμίσεις σωστά την ώρα κ ημερομηνία, καλύτερα να βάλεις κάποιον time server και 100% να κάνεις upgrade από το Menu πάνω στην συσκευή. Εγώ θυμάμαι παντός πως στην πρώτη θέση voip register δεν γινόταν ποτε σωστά, όποτε ξεκινά μετα την πρώτη θέση, άφησε την κενή!

    Στη τελική πήγε κ τεχνικός Cyta. Δε στείλανε σε σενα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος villager : 08-05-12 στις 18:51. Αιτία: upgrade
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  7. #22
    Εγγραφή
    15-01-2003
    Περιοχή
    Galatsi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    244/239
    ISP
    Inalan
    Θα το κοιτάξω αυτό με την ώρα.

    Τεχνικοί Cyta ήρθαν αρκετές φορές ( 3 επισκέψεις ) τις πρώτες μέρες. Αμφιβάλω αν ήξεραν τι κάνουν. Φαντάσου στην εγκατάσταση φάγανε 2 ώρες επειδή το "manual" έλεγε να καρφώσουν ως gateway στο DX800A την 192.168.1.8. Αστεία πράγματα. Επίσης το 2ο νούμερο για αρκετές μέρες είχε μείνει και στο VoIP του Pirelli με αποτέλεσμα να κάνει ό,τι να ναι routing σε κλήσεις απ' έξω.

    Γενικά, δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς προσφέρει το επαγγελματικό κομμάτι της Cyta, είναι σαν να το αποφασίσανε σε 1 βράδυ χωρίς καμία στρατηγική και προετοιμασία.

    Χαρακτηριστικό είναι ότι 1) δεν μ' αφήνουν να αλλάξω port που βγαίνει το DX800A ( δηλ. 80 ) ενώ το Firmware που έχει πάνω επίσης δεν αφήνει αλλαγή pin ( δεν υπάρχει στο web interface σε αντίθεση π.χ. με το A580IP που έχω ). Το πόσο εκτεθειμένος νιώθω δεν περιγράφεται.

    Το θέμα μου όμως είναι η τηλεφωνία. Απ' την στιγμή που η Viva παίζει άψογα όλη την ημέρα σήμερα καταλήγω ότι είναι δικό τους πρόβλημα και δεν μπορώ να κάνω άλλο υπομονή γιατί είναι επαγγελματικός χώρος.

  8. #23
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    4(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η γενική μου αίσθηση από προσωπική εμπειρία είναι ότι οι "τηλεφωνάδες" της siemens έχουν πολλά ψωμιά να φάνε για να προσεγγίσουν σωστά τον χώρο της IP τηλεφωνίας. Κοινώς, μακριά από siemens αν πρόκειται για IP.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-01-2003
    Περιοχή
    Galatsi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    244/239
    ISP
    Inalan
    Πάντως, το 4ο (!) επίπεδο τεχνικής υποστήριξης το έφτιαξε. Για 30 λεπτά. Αναρωτιέμαι αν με χρεώσουν και διπλά για τα 30 αυτά λεπτά επειδή δούλευε η τηλεφωνία. Και πάλι τα ίδια με σφάλμα εγγραφής στον πάροχο.

  10. #25
    Εγγραφή
    24-08-2008
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HitMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, το 4ο (!) επίπεδο τεχνικής υποστήριξης το έφτιαξε. Για 30 λεπτά. Αναρωτιέμαι αν με χρεώσουν και διπλά για τα 30 αυτά λεπτά επειδή δούλευε η τηλεφωνία. Και πάλι τα ίδια με σφάλμα εγγραφής στον πάροχο.
    Λοιπόν το πρόβλημα σου μου θυμίζει το πρόβλημα που είχα, "δουλεύει για συγκεκριμένο timeout από την εκκίνηση του freeswitch και μετά δεν σου επιτρέπει εξερχόμενες" και όταν το κάνεις επανεκκίνηση ξαναπαίζει για το ίδιο timeout.
    Σε εμένα το πρόβλημα ήταν ότι δεν κάνει registration ξανά μετά το timeout γιατί δεν τα βρίσκει με τα DNS SRV και για αυτό δεν κάνει register.
    To πρόβλημα λύθηκε όταν έβαλα IP διευθύνσεις αντί του sbgbt.fmc.cyta.gr.
    Το δοκίμασες, να βρεις τι ΙΡ έχει από το ping και να βάλεις την ΙΡ; Μη στηριχθεις στην ΙΡ που θα σου πουν από το τηλέφωνο.

  11. #26
    Εγγραφή
    24-08-2008
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nik0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γενική μου αίσθηση από προσωπική εμπειρία είναι ότι οι "τηλεφωνάδες" της siemens έχουν πολλά ψωμιά να φάνε για να προσεγγίσουν σωστά τον χώρο της IP τηλεφωνίας. Κοινώς, μακριά από siemens αν πρόκειται για IP.
    Χίλια συμφωνώ μαζί σου.......

  12. #27
    Εγγραφή
    15-01-2003
    Περιοχή
    Galatsi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    244/239
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soiratken Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν το πρόβλημα σου μου θυμίζει το πρόβλημα που είχα, "δουλεύει για συγκεκριμένο timeout από την εκκίνηση του freeswitch και μετά δεν σου επιτρέπει εξερχόμενες" και όταν το κάνεις επανεκκίνηση ξαναπαίζει για το ίδιο timeout.
    Σε εμένα το πρόβλημα ήταν ότι δεν κάνει registration ξανά μετά το timeout γιατί δεν τα βρίσκει με τα DNS SRV και για αυτό δεν κάνει register.
    To πρόβλημα λύθηκε όταν έβαλα IP διευθύνσεις αντί του sbgbt.fmc.cyta.gr.
    Το δοκίμασες, να βρεις τι ΙΡ έχει από το ping και να βάλεις την ΙΡ; Μη στηριχθεις στην ΙΡ που θα σου πουν από το τηλέφωνο.
    Το sbgbt.fmc.cyta.gr δεν κάνει resolve κάπου, ούτε από εδώ ούτε remotely. Βασικά στα settings δεν υπάρχει κάπου αυτό το hostname ως χρήση. Μόνο τα "realm" υπό cyta.com.gr

  13. #28
    Εγγραφή
    24-08-2008
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HitMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το sbgbt.fmc.cyta.gr δεν κάνει resolve κάπου, ούτε από εδώ ούτε remotely. Βασικά στα settings δεν υπάρχει κάπου αυτό το hostname ως χρήση. Μόνο τα "realm" υπό cyta.com.gr
    To μηχανάκι δεν το έχω, ωστόσο κοιτώντας το manual του:
    Θα μπεις μέσω web, θα πας Settings->Telephony->Connections->Show Advanced Settings για να σου βγάλει "General Data of your service provider"
    Δες μετά proxy server & Registration server.

  14. #29
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    4(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HitMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το sbgbt.fmc.cyta.gr δεν κάνει resolve κάπου, ούτε από εδώ ούτε remotely. Βασικά στα settings δεν υπάρχει κάπου αυτό το hostname ως χρήση. Μόνο τα "realm" υπό cyta.com.gr
    Το sbgbt.fmc.cyta.gr ΠΡΕΠΕΙ να κάνει resolve, ίσως αυτό είναι το πρόβλημά σου. Δεν τα settings του siemens αλλά ο sbgbt είναι ο outbound proxy και fmc.cyta.com.gr είναι το realm. Και εγώ για να το καταφέρω με τον asterisk ανααγκάστηκα να τα βάλω και τα δύο στο hosts με την ip του sbgbt (αλλάζει ανα περιοχή σύμφωνα με τη cyta)

    Δοκίμασε με ένα pc με nslookup , βάλε server την ip του thomson και κάνε resolve το sbgbt. Μετά βάλε την ip στο proxy πεδίο του siemens.

  15. #30
    Εγγραφή
    15-01-2003
    Περιοχή
    Galatsi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    244/239
    ISP
    Inalan
    Καταρχήν να ευχαριστήσω για την βοήθεια.

    Στις ρυθμίσεις όλοι οι servers ( proxy / reg ) είναι fmc.cyta.com.gr και ο outbound server στο τέλος sbg.fmc.cyta.com.gr!

    Και με nslookup δοκίμασα πριν με server 192.168.1.1 και ο sbgbt δίνει request timed out σε κάθε εντολή.

    Κάτι προσπαθούν να κάνουν και από Cyta απ' ότι βλέπω. Πλέον έρχεται και φεύγει το registration σε random διαστήματα. ( φυσικά το Viva number στο DX800A ατάραχο, σταθερό )

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-15, 12:14
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-09, 17:52
  3. Επαγγελματικό
    Από georges-ath στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-07, 18:40
  4. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-07, 16:40
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 14:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας