Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-75 από 75
  1. #61
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ypopto_mpifteki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά, το minimum είναι 1024/256 με carrier ΟΤΕ. Εχω 256/128 σε Vivodi και δεν ζήτησα ακόμη αναβάθμιση εχω άλλα σχεδια και δε θέλω να μπλέξω σε ασυνενοησίες και μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ εχω ΑΡΥΣ 1024/256 ικανότητα, το βλέπω στη σύνδεση μου. Αν δεν ήταν έτσι τότε θα είχα 768/128.
    Δεν πήγα ποτέ απο αυτό το στάδιο, είμουν 512/128=bandwidth capability και πήγε αμέσως στα 1024/256, σε άλλους δεν έγινε έτσι?
    Αφού είναι το Min και εγώ είμαι ΑΡΥΣ, γιατί είμαι ακόμα 768/192 και χρεώνομαι 30,7 ευρώ ενω που ειπαν διαφορετικά από Vivodi ;

  2. #62
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    !@$@!$%!$%!%$!==0 την Vivovdi.

  3. #63
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.765
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω πάντως πληρώνω με τον καινούργιο τιμοκατάλογο 22€ για 1024/256 ΑΡΥΣ, βέβαια είμαι και τόσα χρόνια πελάτης λογικό είναι να έχω μια διαφορετική αντιμετώπιση

  4. #64
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    salonique
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    fritzbox
    SNR / Attn
    10(dB) / 15(dB)
    και εμενα για 1 μβιτ αρυς μου ηρθε η 33αρα...
    τον επομενο μηνα ποσο θα μας ερθει?
    η τιμολογηση εγινε στις 30/10 και οχι στις 1 για να ισχυουν οι καινουργιες τιμες...
    οποτε δεν θελω να μπαινω σε διαδικασιες γιατι με χρεωσαν τοτε ..
    φουφ απλα ειναι σαν να κοροιδευεις κοσμο.

  5. #65
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Σημερα σε επικοινωνία μου με την Βιβοντι μου ειπαν μια νεα εκδοση για το πως τα παω από ΑΡΥΣ 768 σε 1024 (δλδ από 30,7 σε 22 ευρω), στέλνοντας email στην Vivodi.

    Πριν ένα μηνα μου ειχαν πει "αυτοματα) μια και το ελάχιστο είναι 1024. Και φυσικά το βρήκα απολυτα λογικό, γιατί δεν θα ηθελε κανεις να έχει λιγότερη ταχύτητα και να πληρωνει περισσοτερα.

    Ιδωμεν...

  6. #66
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Είμαι και εγώ με ΑΡΥΣ σε vivodi. Έχω γραμμη 768/192 αορίστου χρόνου με μίσθωση του εξοπλισμού οπότε λόγω router πληρώνω κάπου στα 36 - 37 € ( ήθελα να έχει 4 ethernet βλεπετε).

    Διάβασα στο forum το όλο θέμα γιατί μυρωδια δεν είχα πάρει για την μείωση των τιμολογίων από vivodi. Τιποτα δεν είδα στο site τους. Πήρα τηλέφωνο στο 13880 γιατί είχα και χαμηλές ταχύτητες τις τελεύταιες μέρες (30 - 40 ΚΒ/sec) και τα συνδύασα και τα 2. Ο τεχνικός κλασσικα το δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ. Μίλησα και με το τμήμα λογαριασμών ή κατι τέτοιο και μου είπαν να στείλω email στο dsl_services@vivodi.gr και να ζητήσω αναβάθμιση. Οι καινούριες τιμές θα ισχύσουν στους λογαριασμούς που θα έρθυον απο το Δεκέμβρη και μετά. Έτσι και έκανα. Παρασκευή μεσημέρι το router έκανε reset και βλέπω 1024/256.

    Προς στιγμήν έπαθα φρίκη και είπα ότι ο ΟΤΕ έστρωσε. Αλλά τα χειρότερα δεν είχαν έρθει. Το λαμπάκι στο router έμεινε πορτοκαλί και εγώ χωρίς σύνδεση. Πήρα vivodi, δηλώθηκε βλάβη και έμεινε η ελπίδα ότι είναι θέμα κόμβου άλλίως 3 εργάσιμες ( χωρίς ιντερνετ ΣΒΚ). Τελικά ήταν τόσο τρόμπες στο ΟΤΕ που δεν είχαν δώσει IP. Ή τουλαχιστον επίσημα έτσι είπαν γιατί η γραμμή είναι ISDN και δοκίμασα να μπω internet να δω κάτι mail που ηταν επείγοντα και ούτε dialup απο Panafonet, Tellas, Vivodi ούτε και η πανεπιστημιακή σύνδεση ISDN dialup με ΑΠΘ δούλευε. Έπαθα μια φρίκη ... και μετά σου λένε κονωνία της πληροφορίας και άλλα τέτοια.

    Τέλος σχετικά με το τεχνικό τμήμα της vivodi έχω να πω ότι με είχαν πάνω από ώρα στο τηλέφωνο να μιλάμε για ρυθμίσεις στα windows και αλλα τετοια λες και ήμουν καμια χαζοξανθιά. Reset router, restart router, TCP/IP και άλλα τέτοια για να καταλήξει ναι είναι βλάβη θα το δηλώσουμε στον ΟΤΕ αλλά έπρεπε να δοκιμάσουμε όλα τα άλλα πριν.

    Τώρα περιμένω απο Δευτέρα να τους ειδοποιήσει ο ΟΤΕ ότι ναι έχει γίνει αναβάθμιση για να αναβαθμίσουν την πρόσβαση.
    Ηθικό δίδαγμα... αποφεύγεται αναβαθμίσεις γραμμ΄΄ης όταν πλησιάζει Παρασκευή

  7. #67
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Vood452
    Τελικά νομίζω ότι έκανα την καλύτερη κίνηση που αγόρασα 12μηνο προπληρωμένο στα 1024 από 1/11/2006.

    Καταρχήν, αναβαθμίστηκα σε 2 μέρες στα 1024/256 από 256/128 (έκανα την αίτηση κάπου στις 25-26 Οκτωβρίου), αγόρασα το 12μηνο πακέτο με τον παλιό τιμοκατάλογο (209 Ευρώ) και ξανααναβαθμίστηκα την προηγούμενη εβδομάδα σε Maxx2. Δηλαδή μου κοστίζει 17,42 Ευρώ ο μήνας και γλίτωσα και όλο αυτό το μπέρδεμα με τους λογαριασμους.

    Παρ' όλα αυτά συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτες αυτές οι κινήσεις από τις εταιρείες (σε όλους τους χώρους, και κινητή και σταθερή και όπου πληρώνουμε λογαριασμούς)

  8. #68
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    τελικά πλήρωσα για τον μήνα Νοέμβριο 40.22 ευρώ για αορίστου ΑΡΥΣ 1024/256...
    έστειλα email στην vivodi και περιμένω απάντηση να δώ τι συμβαίνει τελικά, αν λάβω mail τους θα σας ενημερώσω.

  9. #69
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    όπως θα πιθανολογούσατε, ούτε φωνή ούτε ακρόαση από την αγαπημένη μας (εδώ γελάνε) Βιβόδι, όσο για την τηλεφωνική υποστήριξη δεν έχω την υπομονή ούτε την όρεξη να περιμένω δέκα ώρες για να μου πούνε αερολογίες...

  10. #70
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.765
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Α τώρα που το θυμήθηκα, πάρε και ένα screenshot απο το e-billing μη νομίζεις οτι σου ΄λεω βλακείες.

    Vivodi ΑΡΥΣ (OTE+DSLnet) 1024/256
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails CaptureWiz018.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spanos : 09-12-06 στις 20:29.

  11. #71
    Εγγραφή
    19-04-2003
    Περιοχή
    Ελλάδα, ΕΕ
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17096/1020
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Καλησπέρα από ένα παλιό μέλος. Παρακολουθώ σε βαθμό εθισμού το φόρουμ, αλλά ευτυχώς (ή δυστυχώς) με καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό οι συζητήσεις και έτσι σπάνια νιώθω την ανάγκη να ποστάρω. Στο θέμα όμως.

    Δεν ξέρω πόσοι ξεχασμένοι σαν και εμένα έχουν ακόμα 256/128 ΑΡΥΣ, αλλά στον πιο πρόσφατο λογαριασμό που μου ήρθε, ο οποίος μάλιστα έχει αλλάξει φορμάτ (είναι ένα "πιο μηχανογραφημένο" χαρτί, χωρίς το σκέλος της ταχυπληρωμής) έχει μειωθεί η χρέωση της υπηρεσίας σε 9,41 ευρώ (κάπου εκεί) συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τις δηλώσεις του (σάπιου φυσικά) Customer Service της εταιρείας, στο οποίο υποστήριζαν ότι θα συνεχίσω να χρεώνομαι επ' άπειρον τα 15 τόσα ευρώ που κόστιζε η πρόσβαση πριν αφαιρεθεί από τους τιμοκαταλόγους. Σημειωτέον πως είχαν αρνηθεί να με αναβαθμίσουν σε κάτι μεγαλύτερο, αν και η γραμμή μου είναι 768/192 από ΟΤΕ.

    Απλά προς ενημέρωση, και ενδεχομένως επισήμανση (αφού επιβεβαιωθεί και από κάποιον άλλο) στους τιμοκαταλόγους που τηρούνται εδώ.

    Με εκτίμηση...

  12. #72
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πληκτροκράτορας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα από ένα παλιό μέλος. Παρακολουθώ σε βαθμό εθισμού το φόρουμ, αλλά ευτυχώς (ή δυστυχώς) με καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό οι συζητήσεις και έτσι σπάνια νιώθω την ανάγκη να ποστάρω. Στο θέμα όμως.

    Δεν ξέρω πόσοι ξεχασμένοι σαν και εμένα έχουν ακόμα 256/128 ΑΡΥΣ, αλλά στον πιο πρόσφατο λογαριασμό που μου ήρθε, ο οποίος μάλιστα έχει αλλάξει φορμάτ (είναι ένα "πιο μηχανογραφημένο" χαρτί, χωρίς το σκέλος της ταχυπληρωμής) έχει μειωθεί η χρέωση της υπηρεσίας σε 9,41 ευρώ (κάπου εκεί) συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τις δηλώσεις του (σάπιου φυσικά) Customer Service της εταιρείας, στο οποίο υποστήριζαν ότι θα συνεχίσω να χρεώνομαι επ' άπειρον τα 15 τόσα ευρώ που κόστιζε η πρόσβαση πριν αφαιρεθεί από τους τιμοκαταλόγους. Σημειωτέον πως είχαν αρνηθεί να με αναβαθμίσουν σε κάτι μεγαλύτερο, αν και η γραμμή μου είναι 768/192 από ΟΤΕ.

    Απλά προς ενημέρωση, και ενδεχομένως επισήμανση (αφού επιβεβαιωθεί και από κάποιον άλλο) στους τιμοκαταλόγους που τηρούνται εδώ.

    Με εκτίμηση...
    Μόνο internet πληρώνεις στη Vivodi;

  13. #73
    Εγγραφή
    19-04-2003
    Περιοχή
    Ελλάδα, ΕΕ
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17096/1020
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Ναι, μόνο πρόσβαση στο Internet πληρώνω στη Vivodi.

  14. #74
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πληκτροκράτορας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, μόνο πρόσβαση στο Internet πληρώνω στη Vivodi.
    Οπότε σου δίνουν 256άρα με 10€ το μήνα και 1024άρα με 16€ το μήνα.

  15. #75
    Εγγραφή
    19-04-2003
    Περιοχή
    Ελλάδα, ΕΕ
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17096/1020
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε σου δίνουν 256άρα με 10€ το μήνα και 1024άρα με 16€ το μήνα.
    Ναι, ναι έτσι είναι. Αλλά η γραμμή μου από ΟΤΕ είναι 768/192 και ελέω DSLAM (το γνωστό πατρινό "πίτα-γύρο") δεν σκοπεύω να αλλάξω συνδρομή προς το παρόν, καθώς καλύπτει τις ανάγκες μου σε ικανοποιητικό βαθμό. Για 60% παραπάνω λεφτά θα έχω αύξηση ταχύτητας αρκετά <60%, και βαριέμαι να αλλάζω και ISP, τόσα χρόνια σταθερός... Αν σε αυτό στόχευε η παρατήρησή σου.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρέπει να διακόψω εγώ απο OTENET;
    Από EvanGR στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-08, 15:07
  2. Τί πρέπει να περιμένω από την Otenet?
    Από nanas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-07, 18:34
  3. Τα πρεπει και δεν πρεπει των DVD+/-R (ερωτηση)
    Από Stardusted στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-06, 16:42
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-03, 18:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας