Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    crypto airdada 300adsl
    Κατα αρχας για σε ολους σαν νεο μελος θελω την βοηθεια για να συνδεσω το κινητο μου με DDNS FREE που κατεβασα απο το site NO-IP ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ.Το κινητο ειναι ενα samsung calaxy s εχει μεσα το προγραμματακι που χρειαζετε με το wi-fi του σπιτιου μου τις βλεπω κανονικα θα ηθελα ομως να τις βλεπω και οταν δεν ειμαι στο δικτυο το δικο μου παρακαλω αν καποιος μπορει να βοηθησει.Ευχαριστω

    ........Auto merged post: polit_61 πρόσθεσε 43 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    κανενας παιδια δεν μπορει να βοηθησει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polit_61 : 20-03-12 στις 13:57. Αιτία: auto merged post

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν από το no-ip πήρες ένα doman name για προσωπική σου χρήση. Έαν δεν το έχεις κάνει θα πρέπει να μπεις στον λογαριασμό σου στο no-ip και να το κάνεις. Πιθανόν να μην χρειάζεται καν το πρόγραμμα, καθότι οι περισσότεροι router έχουν ρυθμίσεις για να γίνεται η όλη διαδικασία μέσα από το router.
    Τώρα κάθε συσκευή που είναι στο εσωτερικό μας δίκτυο, έχει μια ip διευθύνση και επικοινωνεί μέσω μιας θύρας. Τις ρυθμίσεις αυτές για τις κάμερες σου μπορείς να τις δεις και να της αλλάξεις μέσα από το μενού του μηχανήματος σου. Ας υποθέσουμε ότι οι κάμερες σου στο εσωτερικό δίκτυο σου έχουν ip 192.168.178.10 και επικοινωνούν στη πόρτα 2500. Θα πρέπει να κάνεις μια ρύθμιση στο router σου, που θα προωθεί την πόρτα 2500 στην ip 192.168.178.10
    Για τος πως γίνεται αυτό θα πρέπει να συμβουλευτείς τις οδηγίές του ρουτέρ σου ή ψάξε για οδηγίες http://portforward.com
    Δεύτερο βήμα είναι επειδή ο ΟΤΕ για λόγους ασφαλείας μπλοκάρει κάποιες πόρτες να μπεις στον λογαριασμό σου στο site του ΟΤΕ και να απενεργοποιήσεις την συγκεκριμένη ρύθμιση.
    Αν το domain name που πήρες από το no-p είναι π.χ. xyz.no-ip.org, τότε για να δεις τις κάμερες σου, στο κινητό σου θα ανοίξεις το πρόγραμμα περιήγησης στο internet που έχει το κινητό σου και θα γράψεις http://xyz.no-ip.org:2500
    Δηλαδή το http://όνομα που κατέχεις:αριθμός πόρτας
    Οπότε εάν τα προηγούμενα έχουν γίνει σωστά θα πρέπει να δεις οι απευθείας τις κάμερες σου ή μια προτροπή για να βάλεις κωδικό. Εξαρτάται αυτό από τις ρυθμίσεις του μηχανήματος που ελέγχει τις κάμερες.
    Αυτονόητο είναι ότι το κινητό σου θα πρέπει να έχει internet ή μέσω wifi ή από την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας. Προσοχή στους λογαριασμούς με την δεύτερη μέθοδο, καθώς το mb οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εκτός προγράμματος το χρεώνουν σαν χρυσάφι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZORO : 20-03-12 στις 16:02.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2012
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή στους λογαριασμούς με την δεύτερη μέθοδο, καθώς το mb οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εκτός προγράμματος το χρεώνουν σαν χρυσάφι.
    καλημερα Ζορο, θα επωφεληθω απο το προβλημα του φιλου να σε ρωτησω κ εγω κατι μιας κ φαινεται πως γνωριζεις και σε ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

    Εχω εγκαταστησει τις καμερες κ το καταγραφικο μου κανονικα κ ειναι συνδεδεμενα στο ιντερνετ σε τυχαια πορταη οποια ειναι ανοικτη κ γενικα λειτουργουν ολα ρολοι......
    εχω λογαριασμο DDNS στο DynDNS.org ο εχω κανει κ συνδεση απο τον ρουτερ μου στον συγκεκριμενο λογαριασμο!
    Βλεπω απο υπολογιστη ή απο το κινητο μου τις καμερες μου οχι απο καποιον browser αλλα απο προγραμμα του καταγραφικου.......καθε φορα που κανει ομως restart ο ρουτερ ειναι φυσικο επομενο να αλλαζει η ip του αφου δεν ειναι στατικη. Υπαρχει καποιος πιο αυτοματοποιημενος τροπος το DynDNS.org να δινει την καινουρια ip στον προγραμμα του καταγραφικου ??? ή καθε φορα που κανει restart ο ρουτερ πρεπει να μπαινω στον λογαριασμο μου στο DynDNS.org να βλεπω την καινουρια ip κ να την περναω χειροκινητα?

    σορρυ αν σε κουρασα
    κ σε ευχαριστω κ παλι !
    Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς !!!

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα δεν χρειάζεται να ξέρεις την ip σου. Όταν κάνεις λογαριασμό σε κάποιο site τύπου dyndns.org και παίρνεις ένα domain name τότε κάθε στιγμή αντιστοιχίζεται αυτό το όνομα με την ip σου. Κάθε φορά που κάνει restart ο router σου, ενημερώνει και την υπηρεσία με την καινούργια ip σου. Έτσι αν πληκτρολογήσεις π.χ. xyz.dyndns.org υποθέτοντας ότι αυτό είναι το όνομα που πήρες, θα βρεις τον υπολογιστή σου στο internet. Κανονικά δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει ποια ip έχεις, όπως δεν σε ενδιαφέρει π.χ. τι ip έχει το adslgr.com, εσύ απλά πληκτρολογείς το όνομα και ο υπολογιστής σου βρίσκει ποια είναι η ip του site, ρωτώντας έναν dns server. Παρόμοια λειτουργούν και υπηρεσίες τύπου dyndns.org
    Τώρα αν για κάποιο λόγο το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς θέλει οπωσδήποτε ip διεύθυνση, τότε το πιο γρήγορο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις ping την διεύθυνση σου.
    Αυτό στα windows γίνεται αν πας :
    Έναρξη -> Εκτέλεση εκεί γράφεις cmd και πατάς enter Θα σου βγει ένα παράθυρο που μοιάζει με dos
    εκεί πληκτρολογείς ping διευθύνση π.χ. ping www.adslgr.com
    Θα δεις κάτι σαν αυτό :

    Εκτελείται η λειτουργία Ping στο www.adslgr.com [173.45.101.34] με 32 byte δεδομ
    ένων:
    Απάντηση από: 173.45.101.34: bytes=32 χρόνος=209ms TTL=55
    Απάντηση από: 173.45.101.34: bytes=32 χρόνος=177ms TTL=55
    Απάντηση από: 173.45.101.34: bytes=32 χρόνος=178ms TTL=55
    Απάντηση από: 173.45.101.34: bytes=32 χρόνος=179ms TTL=55

    Στατιστικά στοιχεία Ping για 173.45.101.34:
    Πακέτα: Απεσταλμένα = 4, Ληφθέντα = 4,
    Απολεσθέντα = 0 (απώλεια 0%),
    Πλήθος διαδρομών αποστολής και επιστροφής κατά προσέγγιση σε χιλιοστά του
    δευτερολέπτου:
    Ελάχιστο = 177ms, Μέγιστο = 209ms, Μέσος όρος = 185ms
    Οπότε στην πρώτη γραμμή θα δεις και την ip σου.
    Απλά για το δικό σου το όνομα μην χρησιμοποιείς το www
    Για να βγεις από αυτό το μαύρο παράθυρο ή το κλείνεις όπως όλα τα παράθυρα ή πληκτρολογείς exit
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    crypto airdada 300adsl
    Φιλε ZORO κατα αρχας σε ευχαριστω αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα πραγματα μπορεις να μου πεις που μπορω να δω το doman name γιατι δεν το θυμαμαι.Ευχαριστω

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    θα μπεις στον λογαριασμό σου στο dyndns.org εκεί στο my account -> my hosts εκεί αν έχεις πάρει κάποιο όνομα θα φανεί εδώ, αν δεν έχεις πάρει ήδη μπορείς να προσθέσεις. Αν θυμάμαι καλά με την free έκδοση μπορείς να έχεις μέχρι 5.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    crypto airdada 300adsl
    Ευχαριστω τον φιλο ZORO

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2012
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μπεις στον λογαριασμό σου στο dyndns.org εκεί στο my account -> my hosts εκεί αν έχεις πάρει κάποιο όνομα θα φανεί εδώ, αν δεν έχεις πάρει ήδη μπορείς να προσθέσεις. Αν θυμάμαι καλά με την free έκδοση μπορείς να έχεις μέχρι 5.
    Zoro sε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον............εκανα ενα reset στο ρουτερ κ προσπαθησα να το στησω παλι απο την αρχη (γιατι ειχε μπουκωσει) προς το παρον δεν μπορω να δω τις καμερες ουτε σε τοπικο δικτυο!!!!! Καποια μαλακια θα εχω κανει, Θα λυσω το προβλημα κ θα επανελθω, παντως ευχαριστω παρα πολυ!!!
    Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς !!!

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2012
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μπεις στον λογαριασμό σου στο dyndns.org εκεί στο my account -> my hosts εκεί αν έχεις πάρει κάποιο όνομα θα φανεί εδώ, αν δεν έχεις πάρει ήδη μπορείς να προσθέσεις. Αν θυμάμαι καλά με την free έκδοση μπορείς να έχεις μέχρι 5.
    ZORO καλημερα φιλε,

    σου λεω τον πονο μου γιατι 4 ματια βλεπουν καλυτερα απο 2.....
    Απο χτες δεν μπορω να εχω εικονα απο καμερες στο τοπικο δικτυο ενω ολα φαινονται να λειτουργουν ρολοι......
    εκανα restart ρουτερ κ καταγραφικο, εδωσα στατικη ip στο καταγραφικο, getaway το γνωστο 192.168.1.1, νετμασκ 255.255.255.000, p.dns 195.170.0.1, sec.dns 195.170.2.2....... τι λαμπακι του ρουτερ της thernet αναμενο, ενδειξη στο καταγραφικο οτι ειναι συνδεδεμενο καλα στο δικτυο και ομως εικονα στο τοπικο δικτυο δεν μπορω να δω ( ο μοζιλα λεει "Υπήρξε πρόβλημα σύνδεσης στην προσπάθεια επικοινωνίας με 192.168.1.102")

    Μηπως παει καπου το μυαλο σου τι διαολο εχω κανει λαθος?
    4 νουμερα ειναι ρε γαμωτο.......

    ευχαριστω εκ των προτερων !
    Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς !!!

  10. #10
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν να υποθέσω ότι το ρούτερ σου έχει εσωτερική ip 192.168.1.1 και το καταγραφικό σου ip 192.168.1.102 ο υπολογιστής που χρησιμοποιείς έχει ip 192.168.1.X όπου Χ από 0 έως 255 διαφορετικό όμως από τα ήδη δεσμευμένα.
    Το καταγραφικό σου σε ποια πόρτα επικοινωνεί;
    Αν αυτή είναι διαφορετική από την 80 δηλαδή την προεπιλεγμένη για τα προγράμματα περιήγησης στο internet θα πρέπει να την γράψεις στην γραμμή διευθύνσεων.
    Π.χ. 192.168.1.102:2100
    Αν υποθέσουμε ότι το καταγραφικό σου επικοινωνεί στην πόρτα 2100.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.449
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προβλημα με την ανανεωση της ΙΡ αντιμετωπιζω και εγω στο σπιτι ενος φιλου ...
    Αν και δεν εχω μπορεσει να παω τελευταια για να δω τι γινεται.
    Ουτε το καταγραφικο αλλα ουτε και το ρουτερ προχωρανε σε αυτοματη ενημερωση τις ΙΡ παρολο οτι και
    τα δυο υποστηριζουν την συγκεκριμενη υπηρεσια.
    Εχω μεινει με την απορια αν το προβλημα ειναι στους clients η αν επρεπε να βαλω καποιες αλλες ρυθμισεις .

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συνήθως την ρύθμιση την κάνω, στον ρούτερ, πάντως σε έναν γνωστό που έχει μαγαζί πέρυσι το καλοκαίρι, που είχα πάει να του στήσω τις κάμερες, έτσι, ώστε να μπορεί να τις βλέπει μέσω internet, το ρούτερ που του είχε δώσει ο ΟΤΕ, όντως φαινόταν να μην μπορεί να ανανεώσει την ip του στους ddns servers. Επειδή, είχε και άλλο ρούτερ τελικά χρησιμοποίησα αυτό. Δες αν έχει κάποια σχετική εγγραφή στο log του ρούτερ.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    crypto airdada 300adsl
    Φιλε ζορο επειδη δεν καταφερα ακομη να το τακτοποιησω το θεμα μου με το κινιτο αν σε χρειαστω και αν εισαι Αθηνα μπορεις να ερθεις να το εγκαταστησεις με το αζημιωτο φυσικα....Ευχαριστω..

    ........Auto merged post: polit_61 πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Σορυ φιλε τωρα ειδα οτι εισαι κατερινη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polit_61 : 22-03-12 στις 11:48. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2012
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polit_61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε ζορο επειδη δεν καταφερα ακομη να το τακτοποιησω το θεμα μου με το κινιτο αν σε χρειαστω και αν εισαι Αθηνα μπορεις να ερθεις να το εγκαταστησεις με το αζημιωτο φυσικα....Ευχαριστω..

    ........Auto merged post: polit_61 πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Σορυ φιλε τωρα ειδα οτι εισαι κατερινη...
    το προβλημα ειναι με το dyndns.com κ την δημιουργια του host?
    ρωταω γιατι νομιζω οτι καπου εχουν εναν οδηγο βημα-βημα για το dyndns.org!

    φιλικα

    ........Auto merged post: marios79 πρόσθεσε 9 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν να υποθέσω ότι το ρούτερ σου έχει εσωτερική ip 192.168.1.1 και το καταγραφικό σου ip 192.168.1.102 ο υπολογιστής που χρησιμοποιείς έχει ip 192.168.1.X όπου Χ από 0 έως 255 διαφορετικό όμως από τα ήδη δεσμευμένα.
    Το καταγραφικό σου σε ποια πόρτα επικοινωνεί;
    Αν αυτή είναι διαφορετική από την 80 δηλαδή την προεπιλεγμένη για τα προγράμματα περιήγησης στο internet θα πρέπει να την γράψεις στην γραμμή διευθύνσεων.
    Π.χ. 192.168.1.102:2100
    Αν υποθέσουμε ότι το καταγραφικό σου επικοινωνεί στην πόρτα 2100.
    το προβλημα με το τοπικο δικτυο λυθηκε.........ξεχνουσα να βαλω την πορτα ο μακακας!!!
    Ευχαριστω πολυ ΖΟΡΟ!!!!!!

    Σου παραθεετω το επομενο προβλημα μηπως κ καταλαβεις παλι τι μακακια εχω κανει......
    οταν χτυπαω στο μοζιλα padeigma.dyndns.org αυτο που μπορω να δω ειναι οι ρυθμισεις του ρουτερ μου.......!!!!!!!!!!! Ελεος !!!!! (σαν να μπορω να ελεγξω τον ρουτερ μου απο αποσταση)
    Ενω στο port forward εχω κανει forward την συγκεκριμενη πορτα των καμερων και την ip του καταγραφικου ΣΙΓΟΥΡΑ σε TCP και UDP!!!!

    παει το μυαλο σου καπου???

    Κ παλι ευχαριστω ΖΟΡΟ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marios79 : 22-03-12 στις 12:05. Αιτία: auto merged post
    Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς !!!

  15. #15
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει και εκτός τοπικού σου δικτύου να βάλεις και την πόρτα, όπως έκανες με το τοπικό σου δίκτυο.
    Δηλαδή π.χ. padeigma.dyndns.org:2100
    Σου βγάζει τις ρυθμίσεις του ρούτερ, επειδή μην προσθέτοντας στην διεύθυνση την πόρτα, προσπαθεί να επικοινωνήσει στην πόρτα 80 και εκεί γίνεται η απομακρυσμένη διαχείριση του ρούτερ σου.
    Και αφού πληκτρολογώντας το padeigma.dyndns.org βλέπεις την σελίδα του ρούτερ σου τότε το dyndns.org δουλεύει.

    Παρακάτω είναι μια απάντηση που είχα δώσει σε μια κοπέλα που είχε παρόμοια προβλήματα με εσένα.
    Απλά επειδή το πρόβλημα που είχε η κοπέλα ήταν ότι ήθελε να δει έναν server που έτρεχε στον υπολογιστή της κάποια βήματα δεν ισχύουν για σένα, π.χ. εκεί που αναφέρω για software firewall.

    Για να συνδεθεί κάποιος στο server σου, που έχεις στήσει στον υπολογιστή σου, θα πρέπει:

    1. Να βρει τον υπολογιστή σου
    Εδώ εμπλέκεται η όλη η ιστορία με site τύπου dyndns κ.τ.λ.
    Όταν όμως δίνεις απευθείας την ip που έχεις εκείνη την στιγμή, τότε εξασφαλίζεις ότι ο άλλος θα φτάσει σίγουρα στον υπολογιστή σου.
    Δηλαδή εάν μου δώσεις την ip σου και εγώ δεν μπορώ να "δω" τον server σου, τότε έχεις άλλο πρόβλημα, ή τουλάχιστον έχεις και άλλο πρόβλημα.

    2. Να φτάσει η αίτηση στον router σου και να δρομολογηθεί σωστά προς τον υπολογιστή σου.
    Εδώ για συνδρομητές του οτε, επειδή ο οτε, έχει προεπιλεγμένη κάποια ρύθμιση ασφαλείας, που μπλοκάρει την κίνηση σε κάποιες πόρτες προς τους συνδρομητές του, θα πρέπει να απενεργοποιηθεί η συγκεκριμένη ασφάλεια. Πράγμα που είπες ότι έκανες.
    Μετά θα πρέπει να ρυθμιστεί κατάλληλα ο router σου.
    Αυτό σημαίνει να "ανοίξουμε" την σωστή πόρτα προς την σωστή ip που έχει ο υπολογιστής μας στο εσωτερικό δίκτυο που σχηματίζει με τον router μας.
    Κάποιοι router επειδή μέσω της 80 γίνεται η απομακρυσμένη διαχείριση τους, δεσμεύουν αυτή την πόρτα για αυτό τον σκοπό. Επίσης ως μέτρο ασφαλείας, προτείνεται να μην χρησιμοποιούνται κοινές πόρτες, ώστε εάν κάποιος κάνει port scanning σε κοινές πόρτες να μην μας βρει ανοικτούς. Όχι φυσικά ότι αυτό θα μας σώσει εάν κάποιος μας βάλει στο μάτι, αλλά προσθέτει ένα μικρό λιθαράκι ασφάλειας.
    Οπότε θα σου έλεγα να άλλαζες την πόρτα επικοινωνίας.
    Φυσικά αυτό θα πρέπει να γίνει και στο router και στο πρόγραμμα σου. Και η αίτηση μετά θα είναι με την εξής μορφή
    http://διευθύνση ή ip:πόρτα
    Επίσης σε αυτό το κομμάτι, σημαντικό είναι ο υπολογιστής σου να έχει σταθερή ip στο εσωτερικό δίκτυο που σχηματίζει με τον router σου, ιδιαίτερα εάν έχεις πάνω από έναν υπολογιστή και να μην αφήνεις τον υπολογιστή σου να παίρνει αυτόματα από τον router σου. Αυτό γιατί εσύ ρυθμίζεις τον router σου να ανοίξει, την πόρτα χ προς την ip ip1 και στην επόμενη επανεκκίνηση ο υπολογιστής σου έχει πάρει αυτόματα από τον router σου ip2. Οπότε οι ρυθμίσεις που έκανες δεν δουλεύουν.

    3.Να φτάσει η αίτηση στον υπολογιστή σου.
    Εδώ προσοχή στα software firewalls
    Σε εμένα όταν είχα ανοίξει έναν ftp server την ζημιά μου την έκανε το firewall των windows και έπρεπε να βάλω μια εξαίρεση, ώστε να επιτρέπεται η επικοινωνία από το internet με τον server μου.

    4. Να τρέχει στον υπολογιστή, ο server και να ακούει στην ίδια πόρτα με αυτήν που ανοίξαμε στον router.

    Τέλος να σου πω, ότι με αρκετά καταγραφικά μέσω firefox δεν μπορείς να δεις video αλλά στατικές εικόνες που ανανεώνονται ανά Χ δευτερόλεπτα. Αυτό συμβαίνει επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιείται τεχνολογία activeX και ο firefox δεν το υποστηρίζει. Σε αυτές τις περιπτώσεις για να δεις video θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον IE, αν η έκδοση σου το ΙΕ είναι 9 για να λειτουργήσει θα πρέπει να απενεργοποιήσεις την προστατευμένη κατάσταση λειτουργίας.
    Εργαλεία->Επιλογές Internet->Ασφάλεια
    Φυσικά αν μπορείς να δεις video με τον firefox μέσω τοπικού δικτύου θα μπορείς να το δεις και μέσω internet.

    ........Auto merged post: ZORO πρόσθεσε 32 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polit_61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε ζορο επειδη δεν καταφερα ακομη να το τακτοποιησω το θεμα μου με το κινιτο αν σε χρειαστω και αν εισαι Αθηνα μπορεις να ερθεις να το εγκαταστησεις με το αζημιωτο φυσικα....Ευχαριστω..

    ........Auto merged post: polit_61 πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Σορυ φιλε τωρα ειδα οτι εισαι κατερινη...
    Σε ποιο σημείο της όλης διαδικασίας έχεις πρόβλημα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZORO : 22-03-12 στις 15:25. Αιτία: auto merged post
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βοηθεια για καμερες/συστημα ασφαλειας
    Από sofokl στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-10, 19:43
  2. ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ WI-FI ΡΟΥΤΕΡ.
    Από alexpapakoras στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 16:11
  3. Ασύρματες κάμερες και σύνδεση με PC
    Από ymitrou στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-08, 21:53
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-07, 15:52
  5. Σύνδεση κινητού με USB σε Ubuntu
    Από Aramil στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-05, 04:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας