Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Είναι ασφαλές το web banking ?

Ψήφισαν
488. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Είναι 100% ασφαλές, το χρησιμοποιώ χωρίς ενδοιασμούς.

    218 44,67%
  • Το χρησιμοποιώ λόγω άνεσης, αλλά με ενδοιασμούς.

    168 34,43%
  • Ακούω διάφορα και φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω.

    67 13,73%
  • Δεν είναι ασφαλές, δεν το χρησιμοποιώ.

    29 5,94%
  • Ξέρω περιπτώσεις όπου κλάπηκαν οι κωδικοί από το χρήστη με τραγικές συνέπειες ...

    6 1,23%
Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 88
  1. #16
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diabibas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ALPHA BANK σου δίνουν μία μικρή συσκευούλα και κάθε φορά που θες να κάνεις μια συναλλαγή τότε σου βγάζει έναν 5ψήφιο κωδικό (μιας χρήσης) όπου τον τοποθετείς.

    Όταν πρωτοπάρεις τη συσκευή την κάνεις pair (με το serial number που έχει) με τον λογαριασμό σου.
    Ενδιαφέρον.

    Υπάρχουν μη προφανείς ειδικοί όροι για τη χρήση αυτής της συσκευής; Δίνεται ανεξάρτητα του είδους του λογαριασμού που διαθέτεις; Χρεώνεται η συσκευή ή η χρήση της;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #17
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από N3ptun3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι χρηστης web banking και τώρα τελευταία μου έχουν μπει λίγο οι ψηλοί στα αυτιά όσον αφορά την ασφάλεια αυτής της υπηρεσίας. θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν κατά ποσο αισθάνεστε ασφαλής με τη συγκεκριμένη υπηρεσία ?Υπάρχει κάποιο ρίσκο από πλευράς ασφάλειας χρησιμοποιώντας web-banking ή όχι ?
    Δεν μου χρειαστηκε μεχρι τωρα, αλλα δεν θα ειχα προβλημα να χρησιμοποιησω την υπηρεσια,
    της μαμας Εθνικης πχ, λαμβανοντας τα συνηθη μετρα ασφαλειας παρομοιων συναλλαγων.





    μια απορια μονο βρε N3ptun3 αναμεσα στους ψηλους ηταν κι ο γνωστος γκαντεμης?
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  3. #18
    Το avatar του μέλους diabibas
    diabibas Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον.

    Υπάρχουν μη προφανείς ειδικοί όροι για τη χρήση αυτής της συσκευής; Δίνεται ανεξάρτητα του είδους του λογαριασμού που διαθέτεις; Χρεώνεται η συσκευή ή η χρήση της;
    Δεν υπάρχουν ειδικοί όροι, χρεώνεται με ένα εφάπαξ ποσό (που το καταβάλεις στην αρχή, όταν την παραλαμβάνεις) περίπου 5-6 ευρώ.

    Για επαγγελματίες υπάρχουν άλλες διατάξεις, λίγο διαφορετικές (νομίζω χρεώνεται λίγο παραπάνω).

    Αν δεν έχεις τη συσκευή μπορείς και πάλι να μπεις στον λογαριασμό σου αλλά ΔΕΝ μπορείς να κάνεις καμία συναλλαγή, μόνο να δεις τα υπόλοιπα και τις κινήσεις.

    Επίσης κωδικό σου ζητάει εκτός από τη πρώτη φορά που κάνεις login και ΚΑΘΕ φορά κάνεις συναλλαγές ΕΚΤΟΣ τραπέζης. Δηλ. από ALPHA se ALPHA όχι ξανά κωδικός, από ΑLPHA se NOVA κωδικός πάλι καινούργιος.

    Για να σε κλέψει δηλαδή κάποιος δεν αρκεί ένας π.χ. keylogger γιατί ο κωδικός που βάζεις χρησιμοποιείται 1 και μοναδική φορά.
    Πρέπει να ξέρει το ACCOUNT σου, τον ΚΩΔΙΚΟ σου, και να έχει και τη ΔΙΚΗ σου συσκευούλα.

    (μέγεθος: όσο περίπου ένα μικρό flash drive)

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    απο το 1997 μέχρι και σήμερα δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα.

    Μάλιστα πρόσφατα πήρα και εγώ την συσκευούλα της alpha, την είχα δει πριν 3 χρόνια σε ελβετική τράπεζα και έλεγα "Ρε για δές".

    Φυσικά η χρήση του γίνεται πάντα απο υπολογιστές που γνωρίζω, (δηλάδη όχι σε κανα Internet cafe, η σε κάποιον γνωστό), σπίτι, φορητός, εργασία

  5. #20
    Εγγραφή
    01-04-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    861
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Crypto F200 Ultra Super
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο το 1997 μέχρι και σήμερα δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα.

    Μάλιστα πρόσφατα πήρα και εγώ την συσκευούλα της alpha, την είχα δει πριν 3 χρόνια σε ελβετική τράπεζα και έλεγα "Ρε για δές".

    Φυσικά η χρήση του γίνεται πάντα απο υπολογιστές που γνωρίζω, (δηλάδη όχι σε κανα Internet cafe, η σε κάποιον γνωστό), σπίτι, φορητός, εργασία
    Τι συσκευή είναι αυτή ?? USB? Υπάρχει κανένα link να δώ ?

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ριξε μια ματιά εδώ

  7. #22
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnkall69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι συσκευή είναι αυτή ?? USB? Υπάρχει κανένα link να δώ ?
    https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=4386&la=1
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  8. #23
    Εγγραφή
    01-04-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    861
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Crypto F200 Ultra Super
    Καλοοοοοοοο

  9. #24
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    αν έβαζε η τράπεζα μου τέτοιο μαραφέτι θα την άλλαζα...

    Τα πιστοποιητικά της eurobank μια χαρα εξυπηρετουν. Το κωδικό δεν τον γράφεις με το πληκρολόγιο για να έχεις μια οκ προστασία απο κιλογκερς.
    Κωδικό πιστοποιητικού τον βάζεις μια φορα το χρόνο....

    Δεν έχω καμία ανασφάλεια

  10. #25
    Εγγραφή
    18-06-2005
    Περιοχή
    Χαρβάτι city
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    Vodafone H 300s router
    SNR / Attn
    18.5(dB) / 16.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο το 1997 μέχρι και σήμερα δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα.

    Μάλιστα πρόσφατα πήρα και εγώ την συσκευούλα της alpha, την είχα δει πριν 3 χρόνια σε ελβετική τράπεζα και έλεγα "Ρε για δές".

    Φυσικά η χρήση του γίνεται πάντα απο υπολογιστές που γνωρίζω, (δηλάδη όχι σε κανα Internet cafe, η σε κάποιον γνωστό), σπίτι, φορητός, εργασία

    Οι κωδικοί που παράγει η συσκευή μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο μια φορά. Δεν γνωρίζω πόσοι είναι άλλα κάποια στιγμή τελειώνουν...


  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WandereR Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έβαζε η τράπεζα μου τέτοιο μαραφέτι θα την άλλαζα...

    Τα πιστοποιητικά της eurobank μια χαρα εξυπηρετουν. Το κωδικό δεν τον γράφεις με το πληκρολόγιο για να έχεις μια οκ προστασία απο κιλογκερς.
    Κωδικό πιστοποιητικού τον βάζεις μια φορα το χρόνο....

    Δεν έχω καμία ανασφάλεια
    Ναι αλλά θα πρέπει να ενεργοποιήσεις κάθε υπολογιστή που θέλεις έτσι ώστε να έχει το πιστοποιητικό, και αν κάνεις φορμάτ πάλι τα ιδια, και αν δεν έχεις ΙΕ ;.......

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisyah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κωδικοί που παράγει η συσκευή μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο μια φορά. Δεν γνωρίζω πόσοι είναι άλλα κάποια στιγμή τελειώνουν...
    Απο όσο εχω διαβάσει δεν έχει όριο, απλά κάποια στιγμή χρείαζεται συχρονισμός με την τράπεζα (γίνεται μέσω του Online banking)

  12. #27
    Το avatar του μέλους HaRRy
    HaRRy Guest
    Μια χαρα με Alpha Bank εδώ και ένα χρόνο...
    Και η συσκευή χρήσιμη αλλα θα ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΑ με SMS γιατί να την κουβαλάς μαζί δεν είναι εύκολο ούτε ασφαλές...

  13. #28
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Ναι αλλά θα πρέπει να ενεργοποιήσεις κάθε υπολογιστή που θέλεις έτσι ώστε να έχει το πιστοποιητικό, και αν κάνεις φορμάτ πάλι τα ιδια, και αν δεν έχεις ΙΕ ;..
    εσυ δλδ προτιμάς το μαρκούτσι της άλφα?!!
    Πιστοποιητικό βγάζεις οποτε θες με τον δευτερο κωδικό σου. Το χρησιμοποιείς μονο μια φορα το χρονο για να βγάλεις πιστοποιητικό. Και ναι στον 1-2-3 υπολογιστες που έχεις πρέπει να κάνεις μια φορα αυτην την διαδικασία που παίρνει 3 λεπτά....

    Απο όσο εχω διαβάσει δεν έχει όριο, απλά κάποια στιγμή χρείαζεται συχρονισμός με την τράπεζα (γίνεται μέσω του Online banking)
    λογικά καθε συσκευη εχει μια γεννητρια τυχαιων αριθμων, εναν αριθμό συσκευής, και ένα αριθμό τράπεζας και ένα αλγόριθμο κοινό στις συσκευες. Ο συγχρονισμός που αναφερεις είναι αντιστοίχιση του αριθμού συσκευής με τον λογαριασμό σου. Το χέρι μου στη φωτιά δεν βάζω για το παραπάνω αλλά έτσι φαντάζομαι.

    Εχεις πλήρη προστασια απο ηλεκτρονικούς εγκληματίες, δεν θα μπορέσει να σε πιάσει μόνο με πρόσβαση στον υπολογιστή σου αλλά αν η τράπεζα γίνει στόχος, το παιχνιδάκι της αλφα θα είναι βουτηρο στο ψωμί για κάτι βουλγαρους.

    100,00% προστασία δεν υπάρχει, υπάρχει επαρκης προστασία και η γιουρομπανκ με καλύπτει μια χαρά. Το προβλημα με άλλους μπραουζερς δεν οφείλεται στα πιστοποιητικά, αλλά στον τύπο τους.

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WandereR Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσυ δλδ προτιμάς το μαρκούτσι της άλφα?!!
    Πιστοποιητικό βγάζεις οποτε θες με τον δευτερο κωδικό σου. Το χρησιμοποιείς μονο μια φορα το χρονο για να βγάλεις πιστοποιητικό. Και ναι στον 1-2-3 υπολογιστες που έχεις πρέπει να κάνεις μια φορα αυτην την διαδικασία που παίρνει 3 λεπτά....


    λογικά καθε συσκευη εχει μια γεννητρια τυχαιων αριθμων, εναν αριθμό συσκευής, και ένα αριθμό τράπεζας και ένα αλγόριθμο κοινό στις συσκευες. Ο συγχρονισμός που αναφερεις είναι αντιστοίχιση του αριθμού συσκευής με τον λογαριασμό σου. Το χέρι μου στη φωτιά δεν βάζω για το παραπάνω αλλά έτσι φαντάζομαι.

    Εχεις πλήρη προστασια απο ηλεκτρονικούς εγκληματίες, δεν θα μπορέσει να σε πιάσει μόνο με πρόσβαση στον υπολογιστή σου αλλά αν η τράπεζα γίνει στόχος, το παιχνιδάκι της αλφα θα είναι βουτηρο στο ψωμί για κάτι βουλγαρους.

    100,00% προστασία δεν υπάρχει, υπάρχει επαρκης προστασία και η γιουρομπανκ με καλύπτει μια χαρά. Το προβλημα με άλλους μπραουζερς δεν οφείλεται στα πιστοποιητικά, αλλά στον τύπο τους.
    Μαρκουτσί δεν είναι, αλλώστε όπως ειπά κάνω συναλαγές απο 3 υπολογιστές, σπίτι, φορήτο, εργασία (υπολογιστές που έχω τον ελεγχό),
    Απο την άλλη καμια φορά θέλω να δώ πχ πόσα χρήμματα έχω αυτό το κάνω απο όποιον υπολογιστή βρώ χωρίς να χρείαζομαι μαρκουτσί ή certificate (και φυσικά δεν πρέπει να ψάχνω για ΙΕ)

    Αν η τράπεζα γινει στόχος αλήθεια πιστέυεις οτι υπάρχει κατι που θα σε σώσει;

  15. #30
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Ακριβώς το ιδιο ισχύει και στη γιουροβανκ. Πιστοποιητικό χρειάζεσαι μόνο για πληρωμες, και μονο για πληρωμές σε λογαριασμους τρίτων συγκεκριμένα.

    Αν η τράπεζα γινει στόχος αλήθεια πιστέυεις οτι υπάρχει κατι που θα σε σώσει;
    Με το να γίνει η τράπεζα στόχος, εννοώ ο ενδιαφερόμενος να γίνει πελάτης της τράπεζας και να αποκτήσει μια συσκευή στα χέρια του....

    Επίσης επειδη ζουμε σε παγκοσμιοποιημένες κοινωνίες και άλλες τράπεζες στο κόσμο χρησιμοποιούνε το ίδιο μαραφέτι απο την ίδια εταιρία, πιθανον να μην χρειάζεται να αποκτήσει καν στα χέρια του την συσκευή απο την ιδια την αλφα, απλά να έχει υπο έλγχο ο δράστης περισσότερα θύματα στα χέρια του απο την ίδια τράπεζα(που συνήθως έτσι γίνεται)

    Δεν νομίζω οτι είμαι παράλογος στα παραπάνω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WandereR : 20-11-06 στις 05:06.

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. money bookers και alpha web banking
    Από Vietmam στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-08, 14:12
  2. Πληρωμή λογαριασμού μεσω Web Banking
    Από tempelakos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 23:11
  3. Alpha bank web banking down?
    Από Rama στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-06, 19:23
  4. Προσπάθεια απάτης και για το Web Banking της Bank Of America
    Από rozak στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-05, 19:01
  5. Vivodi & Alpha Bank Web Banking
    Από nevian στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-04, 17:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας