Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Είναι ασφαλές το web banking ?

Ψήφισαν
488. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Είναι 100% ασφαλές, το χρησιμοποιώ χωρίς ενδοιασμούς.

    218 44,67%
  • Το χρησιμοποιώ λόγω άνεσης, αλλά με ενδοιασμούς.

    168 34,43%
  • Ακούω διάφορα και φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω.

    67 13,73%
  • Δεν είναι ασφαλές, δεν το χρησιμοποιώ.

    29 5,94%
  • Ξέρω περιπτώσεις όπου κλάπηκαν οι κωδικοί από το χρήστη με τραγικές συνέπειες ...

    6 1,23%
Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 88
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WandereR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς το ιδιο ισχύει και στη γιουροβανκ. Πιστοποιητικό χρειάζεσαι μόνο για πληρωμες, και μονο για πληρωμές σε λογαριασμους τρίτων συγκεκριμένα.



    Με το να γίνει η τράπεζα στόχος, εννοώ ο ενδιαφερόμενος να γίνει πελάτης της τράπεζας και να αποκτήσει μια συσκευή στα χέρια του....

    Επίσης επειδη ζουμε σε παγκοσμιοποιημένες κοινωνίες και άλλες τράπεζες στο κόσμο χρησιμοποιούνε το ίδιο μαραφέτι απο την ίδια εταιρία, πιθανον να μην χρειάζεται να αποκτήσει καν στα χέρια του την συσκευή, απλά να έχει υπο έλγχο ο δράστης περισσότερα θύματα στα χέρια του απο την ίδια τράπεζα(που συνήθως έτσι γίνεται)

    Δεν νομίζω οτι είμαι παράλογος στα παραπάνω...
    Εμπιστεύεσαι τον ΙΕ ποιο πολύ απο το μαρκούτσι;

    οσο για το οτι το έχουν πολλοι , μην ξεχνάς οτι ο κάθε ένας έχει το δικό του κλείδι,

    ΥΓ δεν ήξερα οτι μπορούσες να έχει πρόσβαση χωρίς certificate (αν και πρότιμω την κατάσταση καθόλου πλήρωμες χωρίς εξτρά κωδικό)

  2. #32
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Ουτε η αλφα μέχρι χτες υποστήριζε εναλλακτικούς....

    Και η γιουρομπανκ μπορεί να το κάνει χώρις να αλλάξει κάτι, μόνο να έχει σελίδες και πιστοποιητικά w3c compliant.


    ΥΓ: Και btw, τον ΙΕ δεν τον φοβάμαι οταν επισκεύτομαι τη σελιδα της τράπεζάς μου! Αυτο έλειπε!

    ----------------

    Η μλκία με τα πιστοποιητικά είναι οτι μεταφέρονται. Αν ο άλλος έχει προσβαση στον υπολογιστή σου την πάτησες....

    Τα ΤΑΝ της ΕΤΕ όντως προσφέουν μια προστασία παραπάνω, και δεν είναι μια χαζομάρα όπως το μαραφέτι της αλφα, γιατι προσβαση στον αλγοριθμο που σου δίνει τους αριθμούς ΤΑΝ έχει μόνο η τράπεζα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WandereR : 20-11-06 στις 04:16.

  3. #33
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/925
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei HG530
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ χρησιμοποιοώ το e-banking της Εθνικής και μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα.Απλώς χρειάζεται μια στοιχειώδης προσοχή και μια λογική χρήση.

  4. #34
    Εγγραφή
    03-10-2005
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Router
    WAG120N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η τράπεζα γινει στόχος αλήθεια πιστέυεις οτι υπάρχει κατι που θα σε σώσει;
    Επομένως δεν υπάρχει ασφάλεια 100%, ακόμα και εάν ο χρήστης είναι προσεκτικός ...

    Δηλαδή εάν η τράπεζα δεν αντέξει ένα attack τότε κλαίμε όλοι τις οικονομίες μας ?

  5. #35
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από N3ptun3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως δεν υπάρχει ασφάλεια 100%, ακόμα και εάν ο χρήστης είναι προσεκτικός ...

    Δηλαδή εάν η τράπεζα δεν αντέξει ένα attack τότε κλαίμε όλοι τις οικονομίες μας ?
    Όπως επίσης κι αν γίνει ένας πόλεμος ή αν διασπαστεί το κράτος (βλέπε Ουκρανία όπου οι πολίτες έχασαν όλες τις οικονομίες που είχαν στις τράπεζες με τη διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης).

    Για μεγάλες τράπεζες το σενάριο επιτυχημένης επίθεσης ή πτώχευσης έχει πολύ μικρή πιθανότητα. Πιο πιθανό είναι να βγεις στο δρόμο και να σε χτυπήσει αυτοκίνητο. Με αυτό θέλω να πω ότι δεν είναι σωστό να ασχολούμαστε με αμυδρές πιθανότητες. Πηγαίνουμε με το αμάξι για ταξίδι, παρόλο που η πιθανότητα να μη φτάσουμε ποτέ είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από το δεχτεί η τράπεζα ολέθρια επίθεση από οργανωμένους ηλεκτρονικούς εγκληματίες.

    Αυτό σχετικά με την επίθεση δεν έχει σχέση με e-banking. Και απλό λογαριασμό να έχεις με cashcard, πάλι χάνεις τα χρήματά σου. Αλλά είναι τόσο απίθανα σενάρια...
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  6. #36
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedtouch 585v6
    Δε ξέρω αν είναι 100% ασφαλές (ό,τι κλειδώνει ξεκλειδώνει άλλωστε) αλλά εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια χωρίς ενδοιασμούς και όλα είναι μια χαρά ακόμα!

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από N3ptun3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως δεν υπάρχει ασφάλεια 100%, ακόμα και εάν ο χρήστης είναι προσεκτικός ...

    Δηλαδή εάν η τράπεζα δεν αντέξει ένα attack τότε κλαίμε όλοι τις οικονομίες μας ?
    Εκεί μπαίνει ο Ορος που λέει οτι βάζεις τα λεφτά στην τράπεζα ώστε να στα προσέχει, δηλάδη εσύ δεν θα κλάψεις τίποτα

    Ακόμα και πχ κάποιος να κάνει μετάφορα απο τον λογαριασμό σου σε αλλο λογαριασμό πάλι είσαι καλύμενος

  8. #38
    Το avatar του μέλους diabibas
    diabibas Guest
    Στο κάτω-κάτω άνοιξε έναν λογαριασμό συνέδεσέ τον με WEB BANKING και βάζε εκεί μικρά ποσά (ή όσα χρειάζεσαι) για να κάνεις τις συναλλαγές σου. Λέγε σε όποιον θέλει να σου καταθέσει λεφτά αυτόν τον λογαριασμό (για να το ελέγχεις άμεσα). Αν πάλι είσαι επαγγελματίας και σου βάζουν συνέχεια λεφτά εκεί, κατά καιρούς κάνε μεταφορά στον κύριο λογαριασμό.

    Εγώ πάντως έτσι το κάνω, οπότε και στην πολύ μικρή πιθανότητα να μου σπάσουν τα πάντα και να με κλέψουν τα χρήματα που θα χάσω θα είναι σχετικά λίγα.

  9. #39
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ και πολλά χρόνια για σχεδόν όλες τις τραπεζικές συναλλαγές μου, όπως πληρωμές καρτών, μεταφορά χρημάτων, πληρωμές ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ κλπ.
    Έχω να πάω σε τράπεζα ή ΕΛΤΑ για πληρωμές κλπ πολλά χρόνια και γλυτώνω χρόνο και χρήμα, αλλά και πληρώνω όποτε θέλω χωρίς άγχος.
    Χρησιμοποιώ τα Web Bank της Nova και της Alpha και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.
    Φυσικά πάντα με προσοχή, ποτέ δεν ξεχνώ ότι είναι online υπηρεσίες με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό, με τα καλά του και τα κακά του.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  10. #40
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    423
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    Nova
    Εγώ χρησιμοποιώ το web banking της Eurobank και της Τράπεζας Κύπρου.
    Από τη Eurobank είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τόσο απο θέμα ασφάλειας όσο και ευκολίας χρήσης. No problem at all...
    Απο τη Κύπρου όμως...άστα να πάνε! Δεν έχουν ούτε certificate (όπως η Eurobank), ούτε Key Generator (όπως η Alpha), ούτε γενικά κανένα σύστημα ασφάλειας πέρα απο ένα απλό κωδικό...!!! Επίσης δηλώνεις στο υποκατάστημα της τράπεζας, όταν πας να ανοίξεις τον κωδικό, αν θες να κάνεις πληρωμές, μεταφορά χρημάτων κτλ και απο εκεί και πέρα όλα κρέμονται απο τον κωδικό που έδωσες κατά την ενεργοποίηση... απλά απαράδεκτο.
    The best cure for a big “Ego” is a little failure

  11. #41
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.617
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από N3ptun3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Πειραιώς δεν παίζει το TAN.

    Για συναλλαγές πάνω από 600€ σου στέλνουν με άμεσο SMS στο κινητό που έχεις δηλώσει ένα extra pin, το οποιο διαρκεί όσο είσαι logged, στο τέλος της session λήγει ...
    Στην Πειραιώς το ExtraPIN διαρκεί 5 λεπτά, οπότε είναι ακόμα πιο ασφαλές με το να διαρκεί μέχρι να λήξει το session.

    Και εγώ χρησιμοποιώ winbank πολλά χρόνια, 5, 6, 7, δεν θυμάμαι πια, και νιώθω πολύ ασφαλής. Πάντα από τον υπολογιστή μου φυσικά, ποτέ από άγνωστους, ούτε κάν από υπολογιστές φίλων. Σε αναγκάζει να αλλάξεις και κωδικό κάθε 3 μήνες, το κάνουν άλλες τράπεζες αυτό; Για ενημερώστε μας...

  12. #42
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Από κινητό τι γνώμη έχετε για την ασφάλεια; Τώρα που η alpha έχει βάλει το μηχανάκι βολεύομαι καλλίτερα να κάνω συναλλαγές από το κινητό.Αν και πληρωμές προς τρίτους δεν γίνεται τουλάχιστον από την alpha bank.Επίσης παίζει εάν έχεις στο pc σου διάφορα "ζηζάνια" να μην είναι ασφαλές οι συναλλαγές σου;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chrismasgr : 21-11-06 στις 21:11.

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnkall69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'ότι ξέρω μόνο στην Εθνική υπάρχει αυτό με τα TAN και σε καμία άλλη τράπεζα (τουλάχιστον έτσι μου είπαν όταν πήγα να κάνω e-banking σε αυτούς)
    Να προσθέσω επίσης πως σου δίνουν μία λίστα με 150 TAN και όποτε σου τελειώσουν πρέπει να πάς στο υποκατάστημα να πάρεις άλλα.

    Όσον αφορά τις άλλες τράπεζες και το web banking τους εγώ θα φοβόμουν τα keylogger.
    Είναι γνωστοί ψεύτες

    Δίνει και η ALPHA και μάλιστα καλύτερο και πιο σύγχρονο (όχι όμως και ότι πιο σύγχρονο υπάρχει. Τα τελείως σύγχρονα σου δίνουν κωδικό ανάλογα με το ποσό που θέλεις να διακινήσεις και έτσι περιορίζουν το λεγόμενο man-in-the-middle attack)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WandereR Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έβαζε η τράπεζα μου τέτοιο μαραφέτι θα την άλλαζα...

    Τα πιστοποιητικά της eurobank μια χαρα εξυπηρετουν. Το κωδικό δεν τον γράφεις με το πληκρολόγιο για να έχεις μια οκ προστασία απο κιλογκερς.
    Κωδικό πιστοποιητικού τον βάζεις μια φορα το χρόνο....

    Δεν έχω καμία ανασφάλεια
    Ίσως θα έπρεπε. Υπάρχουν σύγχρονοι keylongers που παίρνουν screen shoots από τον υπολογιστή για να πιάσουν ¨πονηρούς¨που δεν χρησιμοποιούν το πληκτρολόγιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisyah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κωδικοί που παράγει η συσκευή μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο μια φορά. Δεν γνωρίζω πόσοι είναι άλλα κάποια στιγμή τελειώνουν...
    Δεν τελειώνουν. Η μπαταρία αδειάζει σε 5-7 χρόνια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 26-11-06 στις 09:25. Αιτία: Συγχώνευση 3 μηνυμάτων

  14. #44
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γνωστοί ψεύτες

    Δίνει και η ALPHA και μάλιστα καλύτερο και πιο σύγχρονο (όχι όμως και ότι πιο σύγχρονο υπάρχει)
    Η Alpha δίνει Tan/check αριθμούς ????
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #45
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Alpha δίνει Tan/check αριθμούς ????
    Μα το μηχανάκι τέτοιους αριθμούς δημιουργεί (μοναδικούς που συνδέονται με τον λογαριασμό σου). ίδια αρχή διαφορετικά μέσα.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. money bookers και alpha web banking
    Από Vietmam στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-08, 14:12
  2. Πληρωμή λογαριασμού μεσω Web Banking
    Από tempelakos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 23:11
  3. Alpha bank web banking down?
    Από Rama στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-06, 19:23
  4. Προσπάθεια απάτης και για το Web Banking της Bank Of America
    Από rozak στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-05, 19:01
  5. Vivodi & Alpha Bank Web Banking
    Από nevian στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-04, 17:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας