Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Είναι ασφαλές το web banking ?

Ψήφισαν
488. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Είναι 100% ασφαλές, το χρησιμοποιώ χωρίς ενδοιασμούς.

    218 44,67%
  • Το χρησιμοποιώ λόγω άνεσης, αλλά με ενδοιασμούς.

    168 34,43%
  • Ακούω διάφορα και φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω.

    67 13,73%
  • Δεν είναι ασφαλές, δεν το χρησιμοποιώ.

    29 5,94%
  • Ξέρω περιπτώσεις όπου κλάπηκαν οι κωδικοί από το χρήστη με τραγικές συνέπειες ...

    6 1,23%
Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 88
  1. #61
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dragonfighter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε καμιά διεύθυνση που να λέει τα πλεονεκτήματα του web banking;
    Δυστυχώς δεν έχω κάτι σχετικό υπόψη.

    Θυμήθηκα όμως ένα πολύ όμορφο άρθρο που είχα διαβάσει σχετικά με την ασφάλεια διαδικτυακών συναλλαγών μέσω κάρτας.

    Όσοι ασχολείστε, πιστεύω ότι θα βρείτε κάτι χρήσιμο, αν διαβάσετε όσα γράφονται στον ακόλουθο σύνδεσμο:

    http://www.asxetos.gr/articlecat.aspx?c=67
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #62
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1023/15744
    ISP
    Net One
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    12(dB) / 15.5(dB)
    Ωραίο link ipo

  3. #63
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dragonfighter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε καμιά διεύθυνση που να λέει τα πλεονεκτήματα του web banking;
    http://en.wikipedia.org/wiki/Phishing
    http://www.firstindiana.com/webbank/wfaq.html
    http://shopping.pathfinder.gr/security.html

    Και δυο τελευταιες ενημερωσεις απο ενα ενδιαφερον site:
    http://www.cert.auth.gr/index.php?na...10&newlang=eng
    http://www.cert.auth.gr/index.php?na...article&sid=47
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #64
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Περιοχή
    Ανω Γλυφαδα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Ρε παιδια θα τρελλαθω !!!

    Απο τη μια ο hedgehog γραφει¨:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι, αν δεν έχω μαζί μου κάποιο κωδικό TAN (δεν θέλω να τους κουβαλάω παντού μαζί μου), δεν μπορώ να δω το υπόλοιπο του λογαριασμού μου.

    Για κάποιον που έχει το web banking ως εργαλείο που το χρησιμοποιεί καθημερινά, το σύστημα της Εθνικής ίσως δεν είναι τόσο ενοχλητικό, αλλά για εμένα που το χρησιμοποιώ 3-4 φορές το μήνα κυρίως για να ελέγχω την κίνηση του λογαριασμού, καταντάει κουραστικό...

    Απο την άλλη... ίσως είμαι απλά παράξενος
    και μετα ο teachertza του απανταει :

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teachertza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δείς το υπόλοιπο του λογαριασμού σου στην ΕΤΕ δεν χρειάζεσαι ΤΑΝ.Το ΤΑΝ χρειάζεται μόνο για εμβάσματα κ πληρωμές.Το σύστημα είναι απόλυτως ασφαλές.....
    που ειναι και το σωστο !!!!

    Δηλαδη τι γραφουμε εδω μεσα ????? Οτι πα***ρια ακουσουμε στην καφετερια απο κανα φιλαρακι που του την ειπε ο ξαδελφος του κολλητου της γκομενας του ?

    Ο ανθρωπος δεν εχει χρησιμοποιησει ΠΟΤΕ το web banking της Εθνικης ή ζει σε αλλη χωρα ....

    Να μιλαμε απο προσωπικες εμπειριες για ενα τετοιο θεμα παρακαλω .... εχω αδικο ?
    Abou Sayad el Younani

  5. #65
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Περιοχή
    Ανω Γλυφαδα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο σίγουρο σύστημα είναι αυτό της άλφα αφού δεν μπορείς να αναπαράγεις τον κωδικό που παράγει το μηχανάκι. Αν κάποιος έχει βρει τρόπο πάει για βραβείο Νόμπελ μαθηματικών.

    Η μόνη δυνατότητα να μπει κάποιος στον λογαριασμό σου είναι να σου υποκλέψει τον κωδικό την στιγμή ακριβώς που πας να συνδεθείς και ταυτόχρονα να μπλοκάρει την σύνδεση σου, ενώ αυτός κάνει την δουλειά του με τον κωδικό που έχει υποκλέψει. Ιστορίες για αγρίους δηλαδή.
    Ουτε καν αυτο γινεται μεγαλε !!!

    Πρεπει να εχει στα χερια του το ΔΙΚΟ σου μηχανακι και οχι αλλο αλλα ΚΑΙ τους κωδικους σου.

    Αν τωρα εσυ τα αφηνεις εκθετα σε κοινη θεα μηπως αφηνεις και ξεκλειδωτο το σπιτι/αυτοκινητο σου ? Δεν νομιζω ....

    Επι τη ευκαιρια η Εθνικη καταργει τα TAN με λιστες και δινει γεννητριες ΤΑΝ οπως η ALPHA.
    Δεν γνωριζω το ποσό που χρεωνει αλλα δεν θα ειναι μεγαλο ...

    Καιρος ηταν ....
    Abou Sayad el Younani

  6. #66
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Και οι δύο έχουμε δίκιο, και οι δύο γράφουμε εξ ιδίας πείρας.
    Για να δεις το υπόλοιπο σου δεν απαιτείται η χρήση ΤΑΝ!

    Στο quote όμως που έκανες, παρέλειψες το
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog
    Ομολογώ πως με εκνευρίζει που από την μία με αναγκάζουν να έχω password σταθερού μήκους και απο την άλλη με υποχρεώνουν να το αλλάζω κάθε μήνα.
    Δεν με ενοχλει η αλλαγή, με ενοχλεί που όταν αποφασίσουν οτι πρέπει να αλλάξω δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο.
    Όταν μια φορά το μήνα, βρίσκομαι στην άλλη άκρη της Ελλάδος, χωρίς να έχω μαζί μου κωδικούς, απλά δεν μπορώ να δω το υπόλοιπο μου στο web banking της ETE απλά και μόνο επειδή αποφάσισαν πως πρέπει ντε και καλά εκείνη τη στιγμή να αλλάξω password.
    Κλειδώνομαι απ' έξω έτσι για πλάκα. Δεν μπορώ να κάνω απολύτως καμία κίνηση.

    Ελπίζω τώρα να έγινε πιο κατανοητό τι με ενοχλεί

    Υ.Γ.: Έχω άδικο;

  7. #67
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Περιοχή
    Ανω Γλυφαδα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    OK ετσι οπως το θετεις ειναι ακριβες.
    Ομως ετσι οπως το εκφραζεις συνολικα το 80% αυτων που το διαβασαν θα καταλαβε οτι να μπαινεις καθε εβδομαδα να τσεκαρεις το υπολοιπο σου σου ζηταει και καινουργιο ΤΑΝ !!!

    Ενω η αληθεια ειναι οτι αναλωνεις 12 ΤΑΝ το χρονο για αλλαγη password. Ε, δεν ειναι και καταστροφη..... κοψε 5 νουμερακια και βαλτα στο πορτοφολι σου ... (χωρις το userid & password ειναι αχρηστα σε οποιον τυχον στο κλεψει).

    Παντως τωρα που εχει και η Εθνικη μηχανακι σαν της ALPHA θα το περασεις στην κλειδοθηκη σου (εκτος και αν ... σε βαραινει) και θα ξενοιασεις.

    Παντως η υποχρεωτικη αλλαγη password ανα τακτα χρονικα διαστηματα ειναι απο τα στοιχειωδη μετρα που επρεπε να ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ολες οι τραπεζες στους πελατες τους (αλλο αν δεν το κανουν για να μην "γκρινιαζουν")
    Abou Sayad el Younani

  8. #68
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Δεν με πιάνεις...
    1. Το πρόβλημα μου δεν είναι η ύπαρξη του ΤΑΝ.
      Και η Alpha έχει* και δεν με ενοχλεί καθόλου
      Αλλά με την Alpha, όταν κινούμε χωρίς ΤΑΝ (είτε αυτό είναι σε χαρτί είτε σε μηχανάκι), γνωρίζω ποιες δυνατότητες έχω και ποιους περιορισμούς.
      Επιλέγω ανάλογα με τις τρέχουσες ανάγκες μου τι θα κάνω.
      Με την εθνική δεν έχω αυτή την δυνατότητα!
    2. Το πρόβλημα μου δεν είναι η αλλαγή του password.
      Αν διάβαζες το μήνυμα μου ολοκληρωμένο και όχι αποσπασματικά () θα έβλεπες πως το ξεκαθαρίζω και αυτό.
      Όπως επίσης αναφέρω πως αλλάζω το password στην alpha τακτικά και ας μην με υποχρεώνει.
    Το κύριο πρόβλημα μου είναι:
    1. Password σταθερού μήκους:
      Με περιορίζει υπερβολικά στις επιλογές μου. Συνεπώς κάνει την απομνημόνευση του πολύ πιο δύσκολη για μένα. Το σύστημα γίνεται ανασφαλές γιατί αναγκάζομαι να καταφύγω σε άλλες μεθόδους για να το θυμάμαι.
    2. Αποφασίζει η τράπεζα πότε θα αλλάξω το password, και όχι εγώ.
      Μέχρι να συμμορφωθώ δεν έχω καμία απολύτως πρόσβαση στον λογαρισμό μου.
      Θα μπορούσε ίσως πολύ πιο απλά να με πρίζει με μηνυματάκια σε κάθε σελίδα να το αλλάξω. Να μου το θυμίσει να το κάνω μόλις γυρίσω σπίτι. Αλλά όχι και να τρώω πόρτα!
    Κοινώς:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri
    όταν η λειτουργικότητα πέφτει τόσο χαμηλά, τότε το σύστημα γίνεται ανασφαλές, επειδή πρέπει να το αντιμετωπίσεις
    Το μόνο που μου αρέσει στην ΕΤΕ και δεν το έχει η Alpha είναι ο αριθμός check (λεπτομέρεια ίσως, αλλά μ' αρέσει)

    Όπως και να έχει ποτέ δεν είπα πως η μία τράπεζα είναι jet ενώ η άλλη suckz!
    Απλά είπα πως η μία "μου πάει" ενώ η άλλη όχι. Η μία μου δημιουργεί προβλήματα, ενώ η άλλη όχι.

    Και φυσικά όλα εξαρτώνται από την χρήση που κάνει ο καθένας.




    * Εντάξει.... δεν τα δίνει στο χαρτί αλλά σου δίνει μηχανάκι. Μικρή η διαφορά κατ' εμέ.

  9. #69
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΝΩΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    19.5(dB) / 34.5(dB)
    στη eurobank έχω 3 χρόνια το ίδιο password

  10. #70
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Θάσος
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΘΑΣΟΥ
    Router
    BaudTec wireless
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 27(dB)
    Ο hedgehog έχει δίκιο και συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Με την ΕΤΕ πάντα χρειάζεται να γράφω κάπου τον καινούριο κωδικό και δεν δέχεται κάποιον απ' τους παλιούς που συνήθως χρησιμοποιώ και πρέπει συνεχώς να ψάχνω για καινούριους 5ψήφιους που υποτίθεται πως θα μπορώ να τους θυμάμαι... Όμως δυόμιση χρόνια τώρα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

    Ούτε και με την Εμπορική. Εκεί υπάρχουν άλλοι περιορισμοί πάντως που είναι λίγο σπαστικοί, π.χ. για να κάνω μεταφορά ένα ποσό σε έναν λογαριασμό (π.χ. να πληρώσω έναν προμηθευτή), θα πρέπει να δηλώσω τον λογαριασμό αυτόν ηλεκτρονικά και να περιμένω να με πάρουν τηλ. από τα κεντρικά της Εμπορικής για επιβεβαίωση ώστε να μου δώσουν το πράσινο φως... Μετά βέβαια ο λογαριασμός αυτός παραμένει διαθέσιμος για να ξαναστείλω χρήματα.

    Επίσης στην Εμπορική είναι πολύ λίγες οι επιλογές για πληρωμές λογαριασμών, εγώ τη χρησιμοποιώ για πληρωμή Φόρθνετ Τελέφωνυ.

    Γενικά πάντως προσέχω να υπάρχουν συγκεκριμένα χρήματα στους λογαριασμούς που συνδέονται με ι-μπάνκινγκ, σχεδόν όσα χρειάζομαι για τις συναλλαγές μου.

    Διάβασα παραπάνω ότι και η ΕΤΕ θα δώσει μηχανάκι; Μου τελειώνουν τα ΤΑΝ όπου να'ναι, θα μου δώσουν τώρα συσκευούλα;

  11. #71
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Sagem 800
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από abousayad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε καν αυτο γινεται μεγαλε !!!

    Πρεπει να εχει στα χερια του το ΔΙΚΟ σου μηχανακι και οχι αλλο αλλα ΚΑΙ τους κωδικους σου.

    Αν τωρα εσυ τα αφηνεις εκθετα σε κοινη θεα μηπως αφηνεις και ξεκλειδωτο το σπιτι/αυτοκινητο σου ? Δεν νομιζω ....

    Επι τη ευκαιρια η Εθνικη καταργει τα TAN με λιστες και δινει γεννητριες ΤΑΝ οπως η ALPHA.
    Δεν γνωριζω το ποσό που χρεωνει αλλα δεν θα ειναι μεγαλο ...

    Καιρος ηταν ....
    Δεν νομίζω ότι κατάλαβες. Μίλησα για την θεωρητική περίπτωση που υπάρχει κάποιο trojan στο pc σου που υποκλέπτει real time ότι πληκτρολογείς στην φόρμα εισόδου του browser σου. Απλώς εξήγησα ότι είναι ιστορία για αγρίους γιατί μετά θα πρέπει να εμποδίσει την δική σου πρόσβαση στον σέρβερ της τράπεζας και ενώ εσύ θα ψάχνεσε γιατί δεν σου λειτουργεί το ίντερνετ αυτός θα έχει ήδη τα απαραίτητα στοιχεία πρόσβασης (login, password, token key output).

  12. #72
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Αφου με το κωδικο χωρίς ΤΑΝ δεν μπορείς να κανεις επικίνδυνες συναλλαγες, προς τι αυτοι οι ηλιθιοι και επικινδυνοι χειριμσοί? Και κάποιοι το απολαμβανετε κιόλας?

    ανοησίες, ελπίζω να μην το γυρίσουν στα μηχανακια και οι του λατση, τουλαχιστον ας αφησουν το χρηστη να επιλέξει, επειδη έχουν κάποιοι ανασφάλειες πρέπει να βασανιζόμαστε και οι υπολοιποι?

  13. #73
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Περιοχή
    Ανω Γλυφαδα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Να με συγχωρουν οι υπολοιποι αν κανω το thread να μοιαζει διαλογος μεταξυ του hedgehog και εμενα αλλα θελω να επιμεινω σε 2-3 σημεια και να τα συνειδητοποιησουν και οι υπολοιποι για το καλο τους και μονο.

    Ολα τα μετρα ασφαλειας που βαζει η -οποια- τραπεζα στο web banking system της δεν ειναι για να προστατευσουν την τραπεζα αλλα τον πελατη ! Αν ειχε εγγραφη "αφεση αμαρτιων" απο ολους τους πελατες της θα το ανοιγε και θα γινοταν ... τεξας ! Ολα αυτα τα συστηματα κοστιζουν και δεν φαινονται και οι Τραπεζες ειναι Ανωνυμες Εταιρειες και κατι τετοια εξοδα τα απεχθανονται .... βλεπε και φορυρους στα καταστηματα, αλεξισφαιρα τζαμια στα ταμεια κ.λ.π.

    Παραδειγμα : αν καποιος βαλει χερι στον λογαριασμο σας χρησιμοποιωντας την ΔΙΚΗ σας cashcard & PIN και παει σε ενα ATM και τα σηκωσει ολα δεν θα παρετε μια .... Αν ομως αποδειχθει οτι ειτε η καρτα ηταν πλαστη ή σας ειχε κλαπει εχετε σοβαρες ελπιδες να μην ζημιωθειτε. Τα θυματα απατης αποζημιωνονται οι απροσεκτοι ποτε ! Η ασφαλεια λοιπον ειναι ΥΠΗΡΕΣΙΑ προς τον πελατη και οχι καταναγκασμος και θα επρεπε να ειναι αν οχι το #1 κριτηριο εστω απο τα σημαντικοτερα για να την επιλεξετε !

    Για να παμε στο "ενοχλητικο" password της ETE :

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Password σταθερού μήκους:
    Με περιορίζει υπερβολικά στις επιλογές μου. Συνεπώς κάνει την απομνημόνευση του πολύ πιο δύσκολη για μένα. Το σύστημα γίνεται ανασφαλές γιατί αναγκάζομαι να καταφύγω σε άλλες μεθόδους για να το θυμάμαι.

    Αποφασίζει η τράπεζα πότε θα αλλάξω το password, και όχι εγώ.
    Μέχρι να συμμορφωθώ δεν έχω καμία απολύτως πρόσβαση στον λογαρισμό μου.
    Θα μπορούσε ίσως πολύ πιο απλά να με πρίζει με μηνυματάκια σε κάθε σελίδα να το αλλάξω. Να μου το θυμίσει να το κάνω μόλις γυρίσω σπίτι. Αλλά όχι και να τρώω πόρτα!
    Αριστα κανει και σε υποχρεωνει φιλε μου να το αλλαζεις θες δε θες !!! Οπως καλα κανει και ο τροχονομος και σε γραφει αν δε φορας κρανος, η ΕΤΕ σου ριχνει πορτα! Οσον αφορα τον περιορισμο μηκους ειναι διεθνης πρακτικη και οχι εφευρεση της συγκεκριμενης τραπεζας. Αν ηταν 6 χαρακτηρες το 85 % θα εβαζε τα γενεθλια του (και γω το κανω σε sites που δεν με νοιαζει) το ιδιο και αν ηταν 4 ...... Ποιος ειπε οτι τα passwords πρεπει να ειναι ευκολα ?
    Οι αλλες τραπεζες (agmarios) που αφηνουν τα ιδια passwords για χρονια επρεπε να ηταν ο στοχος της κριτικης σας ... ξαναδειτε και τον τιτλο του thread για να θυμηθειτε τι συζηταμε εδω ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος abousayad : 23-12-06 στις 02:27.
    Abou Sayad el Younani

  14. #74
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Σωστα, σωστα.

    Ακόμα πιο σωστά θα ήτνα να αλλάζουμε πασσγουρτ κάθε μέρα για να είμαστε ακόμα πιο ασφαλείς. Ακόμα πιο ασφαλές απο αύτο θα ήταν αφου πληκτρολογησεις σωστα τον κωδικό, να σου τύπωνε λίστα με τα κοντινα ΑΤΜ να πήγαινες να κάνεις εκει τη δουλειά σου

  15. #75
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από abousayad Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για να παμε στο "ενοχλητικο" password της ETE :



    Αριστα κανει και σε υποχρεωνει φιλε μου να το αλλαζεις θες δε θες !!! Οπως καλα κανει και ο τροχονομος και σε γραφει αν δε φορας κρανος, η ΕΤΕ σου ριχνει πορτα! Οσον αφορα τον περιορισμο μηκους ειναι διεθνης πρακτικη και οχι εφευρεση της συγκεκριμενης τραπεζας. Αν ηταν 6 χαρακτηρες το 85 % θα εβαζε τα γενεθλια του (και γω το κανω σε sites που δεν με νοιαζει) το ιδιο και αν ηταν 4 ...... Ποιος ειπε οτι τα passwords πρεπει να ειναι ευκολα ?
    Οι αλλες τραπεζες (agmarios) που αφηνουν τα ιδια passwords για χρονια επρεπε να ηταν ο στοχος της κριτικης σας ... ξαναδειτε και τον τιτλο του thread για να θυμηθειτε τι συζηταμε εδω ....
    Αυτό θα ήταν ποιο σωστό αν έλεγες, οτι ο τροχονόμος σε γράφει ακόμα και αν φοράς κράνος γιατί πέρασε ένας μηνάς απο την αγορά του

    οσο για τα γενεθλια, θα μπορούσαν άνετα να κάνουν τον ελέγχο ηλεκτρονικά (αφου έχουν τα στοιχεία του πελατή) αυτόματα και να μην επιτρέπουν τέτοια νουμερα

    Προσωπικά έχω alpha μαζί με το ταν generator, το ταν το αφήνω σχεδόν πάντα σπίτι, αλλά μερικές φορές εκεί που ειμαι στου διαόλου το κέρατο θέλω να μπω και να δω αν έγινε μια πληρωμή ή αν μπήκαν χρήματα στον λογαριασμό, ευτήχως με αφήνει, ενα ακόμα καλό με την alpha είναι οτι σου επιτρέπει να αλλάξεις το ονομα χρήστη, έτσι αντι για τον αριθμό λογαριασμού να βάλεις κάτι που εσύ θέλεις, (γιατι τον αριθμό λογαριασμού μπορεί να τον βρεί κάποιος απο μια απόδειξη που πέταξες πχ ή που ξέρει τον λογαριασμό σου.

    Στην τελική, πρέπει να υπάρχει μια ισοροπιά στον τομέα ασφάλεια και ευχρηστία, αλλίως μετά χάνει την ευκολία του webbanking και γίνεται Homebanking only

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. money bookers και alpha web banking
    Από Vietmam στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-08, 14:12
  2. Πληρωμή λογαριασμού μεσω Web Banking
    Από tempelakos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 23:11
  3. Alpha bank web banking down?
    Από Rama στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-06, 19:23
  4. Προσπάθεια απάτης και για το Web Banking της Bank Of America
    Από rozak στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-05, 19:01
  5. Vivodi & Alpha Bank Web Banking
    Από nevian στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-04, 17:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας