Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 55
  1. #31
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν λέει για διαφορετικές εταιρείες, αλλά σε οποιοδήποτε από τα καταστήματα της ίδιας (εκ των 3) εταιρείας.
    Αλλά και πάλι εγώ θεωρώ ότι η τιμολογιακή πολιτική σε εργασίες-πωλήσεις εκτός εταιρικού αντικειμένου (όπως π.χ. είναι το κόψιμο της κάρτας) είναι θέμα του καταστήματος εφόσον είναι franchising.

  2. #32
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Εγω καταλαβα οτι ενα καταστημα εχει και τις τρεις εταιρείες αλλα και παλι ολοι ξέρουμε οτι το 98% των καταστημάτων ειναι franchise και καποια δώρα, παροχές μπορει να τα δινουν σε όποιους γουστάρουν.
    Τωρα για την μετατροπή SIM σε micro SIM θα μπορούσαν να ειναι δωρεάν, για κόψιμο της κάρτας ειναι εγκληματικό να ζητούν λεφτά, 2$ πήρα την πρέσα από το ebay πριν χρόνια.

  3. #33
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέει για διαφορετικές εταιρείες, αλλά σε οποιοδήποτε από τα καταστήματα της ίδιας (εκ των 3) εταιρείας.
    Αλλά και πάλι εγώ θεωρώ ότι η τιμολογιακή πολιτική σε εργασίες-πωλήσεις εκτός εταιρικού αντικειμένου (όπως π.χ. είναι το κόψιμο της κάρτας) είναι θέμα του καταστήματος εφόσον είναι franchising.
    Ο D_J_V όπως κι εγώ όμως μιλήσαμε για αλλαγή κάρτας, όχι μια έξτρα υπηρεσία που ΟΚ να συμφωνήσω ότι μπορεί να είναι πως θα σε κόψει (pun intented) ο πωλητής.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #34
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Να συμπληρώσω πως στη γυναικα μου, που εχει συμβόλαιο, επίσης δωρεαν η αλλαγή κάρτας στο ίδιο κατάστημα σε άλλη μέρα και ωρα ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι με συμβόλαιο στη Voda και πλήρωσα κανονικά αλλαγή κάρτας πριν από κανά χρόνο και σε SIM που δυσλειτουργούσε λόγω παλαιότητας (πρέπει να είχε κλείσει δεκαετία ). Μήπως πήρες καινούργια συσκευή ή έκανες ανανέωση;
    ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ και με παρακαλάνε για συμβόλαιο και φυσικά τους κράζω.Ο..
    Λες να παίζει ρόλο αυτο ;; )
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  5. #35
    Εγγραφή
    18-10-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ
    Πριν μερικές μέρες πήρα από Αλεξανδρούπολη καινούργιο κινητό lumia 532. Λάθος μου, όπως θέλετε πείτε το που δεν πρόσεξα ότι θα χρειαστεί άλλη sim, microsim. Κατεβαίνω Σαμοθράκη, ανοίγω την συσκευασία και την συσκευή, βλέπω υπάρχουν θέσεις για 2 μικρές κάρτες. Έιχα ακούσει ότι αλλάζει, πάω σε ένα μαγαζάκι που υπάρχει εδώ (ούτε Γερμανός, ούτε Κοσμοτέ), συνεργάζεται με Κοσμοτε, λέω της κοπέλας το θέμα μου, μου δίνει μια κάρτα που είχε επάνω τα logo από cosmokarta, what's up και frog. Μου λέει θα πάρεις στην εξυπηρέτηση πελατών θα δώσεις τον μακρύ αριθμό της νέας κάρτας και θα πεις ποιον αριθμό θέλεις να αλλάξεις και θα γίνει. Επικοινωνώ, δίνω όπλα τα στοιχεία και μου λέει η υπάλληλος εντός 2 ωρών θα γίνει η αλλαγή. Βγάζω την microsim από την μεγαλύτερη, την βάζω στο κινητό, μετά από μισή ώρα περίπου με παίρνουν και μου λένε πως αυτή η κάρτα δεν υποστηρίζεται και πρέπει να πάω από κατάστημα Κοσμοτέ να πάρω μια frog, τους λέω πως είναι αδύνατο λόγω Αλεξανδρούπολης. Συμφωνήσαμε να μου στείλουν μια αντικαταβολή με 5€. Όλα καλά, μέχρι σήμερα, σήμερα μου λένε ότι η frog δεν υποστηρίζει microsim. Τώρα τι γίνεται; Πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω αριθμό και πακέτο; Αριθμό δεν θέλω να αλλάξω γιατί είμαι επαγγελματίας. Πακέτο ας πουμε ότι παίρνω κοσμοτέ και μετά το γυρίζω frog γιατί είμαι ευχαριστημένος, με τον αριθμό τι γίνεται;
    Εθνική Επανάσταση = Ελληνική Ανάσταση !!!

  6. #36
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασε κάποιος να κόψει τη σιμ;


  7. #37
    Εγγραφή
    18-10-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ
    Δεν γίνεται τίποτα, ζήτησα αλλαγή κάρτας SIM γιατί έχω από τις παλιές, για να μπορέσω να την κόψω και σήμερα μου λένε από την εξυπηρέρηση πελατών πως δεν έχουν απόθεμα, μόνο από κατάστημα. Ρωτάω τώρα εγώ σε εσάς. Γίνεται να κάνω μέσω μηνύματος αλλαγή πακέτου είτε σε cosmokarta είτε σε what's up, να πάρω την ρημάδα την microSIM και να ξαναεπιστρέψω στα πάτρια εδάφη της frog; Γνωρίζω βέβαια ότι όλη η διαδικασία θα μου κοστίσει κάποια χρήματα, το πολύ 20€.
    Εθνική Επανάσταση = Ελληνική Ανάσταση !!!

  8. #38
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Frog δεν βγάζει microsim - αν δε θες να αλλάξεις πάροχο, θα πρέπει να την κόψεις. Μετά από 2-3 επισκέψεις σε καταστήματα Γερμανός και κάμποσα τηλέφωνα, βρήκα ένα που είχε περφορατέρ. Πριν την κόψουν με προειδοποίησαν οτι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να καταστραφεί η κάρτα, αλλά ευτυχώς όλα οκ. Χώρεσε μια χαρά στο τηλέφωνο και δουλεύει άψογα. Κι αν την πάταγα, θα ζητούσα νέα sim από τη Frog και θα ξαναδοκίμαζα. Σιγά μην πάω cosmote ή voda με τις 3' χρεώσεις και 0,15 το sms!

  9. #39
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε κάποιος να κόψει τη σιμ;
    Την εκοψα οταν αλλαξα κινητο. Βρηκα μια εικονα στο νετ που ελεγε τις ακριβεις διαστασεις και την εκοψα με κοπιδι. Δεν μου πηρε ουτε 5 λεπτα και δουλευει αψογα τοσους μηνες και μιλαμε για καρτα σιμ που την εχω 12-13 χρονια.

    Σιγα μην πληρωνα κερατιατικα για κατι τοσο απλο.

  10. #40
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εκοψα οταν αλλαξα κινητο. Βρηκα μια εικονα στο νετ που ελεγε τις ακριβεις διαστασεις και την εκοψα με κοπιδι. Δεν μου πηρε ουτε 5 λεπτα και δουλευει αψογα τοσους μηνες και μιλαμε για καρτα σιμ που την εχω 12-13 χρονια.

    Σιγα μην πληρωνα κερατιατικα για κατι τοσο απλο.
    Σίγουρα το δείγμα μου δεν είναι μεγάλο για να είναι ορθό από στατιστικής άποψης, αλλά όσοι μου έχουν πει ζήτημα 2-3 άτομα να την έχουν κόψει καλά και να την έχει δεχτεί το κινητό. Όλοι οι υπόλοιποι με τους οποίους έχω μιλήσει μου λένε ότι έχει υπάρξει πρόβλημα και μετά τρέχουν στα καταστήματα για να την αλλάξουν. Και φυσικά εννοείται ότι μέχρι να πάνε και να κάνουν την αλλαγή, μένουν χωρίς κινητό. Το τραγικό είναι ότι τις περισσότερες φορές την έχουν πάει σε κατάστημα (την κανονική sim) και με έναν ειδικό χάρακα που υποτίθεται ότι έχει φτιαχτεί για αυτόν τον σκοπό συγκεκριμένα, τραβάνε γραμμές για να την κόψουν, και πάλι όμως δεν γίνεται σωστά το κόψιμο.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #41
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Μερικές sim όσο σωστά και να τις κόψεις, απλά δεν παίζουν.
    Δεν είναι μόνο οι διαστάσεις της κάρτας, μπορεί να διαφέρει ελαφρώς και η θέση του τσιπ, οπότε μετά το κόψιμο να μην πατάει σωστά στα ποδαράκια που πρέπει.
    Σε αυτή την περίπτωση μετά το κόψιμο η λύση είναι αλλαγή της κάρτας με καινούρια micro.

  12. #42
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα το δείγμα μου δεν είναι μεγάλο για να είναι ορθό από στατιστικής άποψης, αλλά όσοι μου έχουν πει ζήτημα 2-3 άτομα να την έχουν κόψει καλά και να την έχει δεχτεί το κινητό. Όλοι οι υπόλοιποι με τους οποίους έχω μιλήσει μου λένε ότι έχει υπάρξει πρόβλημα και μετά τρέχουν στα καταστήματα για να την αλλάξουν. Και φυσικά εννοείται ότι μέχρι να πάνε και να κάνουν την αλλαγή, μένουν χωρίς κινητό. Το τραγικό είναι ότι τις περισσότερες φορές την έχουν πάει σε κατάστημα (την κανονική sim) και με έναν ειδικό χάρακα που υποτίθεται ότι έχει φτιαχτεί για αυτόν τον σκοπό συγκεκριμένα, τραβάνε γραμμές για να την κόψουν, και πάλι όμως δεν γίνεται σωστά το κόψιμο.
    Κοιτα, σιγουρα εχεινα κανει και με το ποσο πιανουν τα χερια του καθενος. Παντως το θεμα ειναι να ειναι κεντραρισμενο το τσιπ σωστα στη νεα διασταση. Αν δεις τις προδιαγραφες για τα μεγεθη των σιμ, ειναι εμφανες το που πρεπει να ειναι οι επαφες για τα ποδαρακια, εξου και γιατι μερικες φορες οι πρεσες που εχουν τα μαγαζια δεν τις κοβουν σωστα.

    Καταλαβαινω οτι πολλοι δεν ειναι διατεθειμενοι να μπουν σε τετοια διαδικασια και απλα θελουν να εχουν αποτελεσμα σωστο χωρις να τους νοιαζει το πως, για μας ομως που μας αρεσει να ασχολουμαστε με λεπτοδουλειες, το αποτελεσμα φερνει ικανοποιηση!

  13. #43
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπλα, μπλα, μπλα, πολύ έυκολο, μπλαμπλαμπλα...
    Στον πραγματικό κόσμο, κομμένη κάρτα σφηνωμένη στον αναγνώστη ταμπλέτας (true story)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20150915_103102.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  122,5 KB 
ID: 160962
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #44
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    χαχαχα

    ναι η εμπειρία δείχνει πως δεν κόβεται εύκολα η κάρτα και η αντικατάσταση κοστίζει περισσότερο απ την έκδοση μιας 2ης micro απ το μαγαζί + πρέπει να έχεις backup. και στο μαγαζί που μου την έκοψαν μια καινούρια που χα πάρει για το tablet, δε δούλευε και έτρεχα πάλι πίσω παρέα με το τάμπλετ για να μου δώσουν καινούρια εργοστασιακά κομμένη
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  15. #45
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    εγώ 2 έκοψα & οι 2 δούλεψαν μια χαρά (ακόμα και αν στη μια έφτασα και άρχισα να κόβω τα όρια από το τσιπ). Αυτός που έκανε αυτό που δείχνει ο γιαπαπ στη φωτό είναι απλά χασάπης... Με νυχοκόπτη την έκοψε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 15-09-15 στις 12:53.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SIM MAX 12 in 1 SIM Card
    Από leasedline στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 13:22
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-11, 12:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας