Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Εχετε linux ? Εχετε Windows ? Εχετε και τα δυο ?

Ψήφισαν
46. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Εχω Windows και μονο

    22 47,83%
  • Εχω Windows και Linux , και ειμαι Windows user.

    11 23,91%
  • Εχω Linux και Windows , και ειμαι Linux user.

    6 13,04%
  • Εχω Linux και μονο.

    6 13,04%
  • Κατι εχω, αλλα δεν ξερω τι. Παντως οχι γκομενα.

    1 2,17%
Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-40 από 40
  1. #31
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.987
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Το winex ειναι καλό για παιχνίδια όμως δεν ειναι τιποτα άλλο παρα ενα παλιο fork του wine. To wine θεωρώ οτι, περα από το DirectX9 ειναι καλυτερο, ειδικά για εφαρμογες. Εχοντας και τα δυο στον υπολογιστή μου (τα κάνω build απο τα CVS τους) θα προτεινα το wine, εκτος αν θες να τρέξεις κατι που τρεχει μονο το winex.

  2. #32
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.024
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Δεν είναι δωρεάν (είναι απο cvs) αφού έχει μέσα το directx9 κτλ... Είναι μια παραπάνω ευκολία που δεν την έχει το απλό wine. Όχι οτι βέβαια δεν μπορείς να κάνεις ότι κάνει αυτό και με το απλό wine.

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από canyos
    Δεν είναι δωρεάν (είναι απο cvs) αφού έχει μέσα το directx9 κτλ... Είναι μια παραπάνω ευκολία που δεν την έχει το απλό wine. Όχι οτι βέβαια δεν μπορείς να κάνεις ότι κάνει αυτό και με το απλό wine.
    αν δεν είναι δωρεαν τότε να το αναφέρεις απο την στιγμή που μιλάς οτι τα windows για να κάνουν κάτι θέλει να πληρώσει, οχι απλά αναφέρουμε οτι αυτο το προγραμμα το κάνει (αλλά θέλει πληρωμή! οπότε το "free" του linux παέι περίπατο)
    Δεν πιστέυω να είμαι λάθος εδώ;

  4. #34
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.024
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Είσαι...
    το winex ΔΕΝ ειναι το linux.
    Είναι μια συγκεκριμένη εφαρμογή.
    Και έτσι που το λές δεν επιτίθεσαι (γιατι αυτό κάνεις) στο linux αλλα σε όλη
    την opensource κοινότητα. Μου θυμίζει δήλωση ενός 'κεφαλιού' της MS που έλεγε οτι το linux δεν είναι opensource.


    Το wine είναι δωρεάν, το winex ΔΕΝ είναι γιατι χρησιμοποιεί proprietary code(directx).
    Είναι ένα wine fork όπως έιπε ο slammer, το ίδιο μπορείς να το πετύχεις με σκέτο το wine. Αλλα και παλι θα έπρεπε να τηρείς όλες τις licenses των commercial κομματιών που χρησιμοποιείς (Microsoft EULA κτλ) γιατι θα έβαζες το directx
    ,τον explorer κτλ.Αυτό που κάνει το winex είναι ενσωματώνει όλα αυτά τα κομμάτια και τις licenses στην alladin και έτσι είσαι εξασφαλισμένος (σε αντίθετη περίπτωση δεν ήσουν απόλυτα νόμιμος). Και το winex ΔΕΝ είναι πλήρως opensource(oυτε καν με την LGPL δεν είναι).

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από canyos
    Είσαι...
    το winex ΔΕΝ ειναι το linux.
    Είναι μια συγκεκριμένη εφαρμογή.
    Και έτσι που το λές δεν επιτίθεσαι (γιατι αυτό κάνεις) στο linux αλλα σε όλη
    την opensource κοινότητα. Μου θυμίζει δήλωση ενός 'κεφαλιού' της MS που έλεγε οτι το linux δεν είναι opensource.


    Το wine είναι δωρεάν, το winex ΔΕΝ είναι γιατι χρησιμοποιεί proprietary code(directx).
    Είναι ένα wine fork όπως έιπε ο slammer, το ίδιο μπορείς να το πετύχεις με σκέτο το wine. Αλλα και παλι θα έπρεπε να τηρείς όλες τις licenses των commercial κομματιών που χρησιμοποιείς (Microsoft EULA κτλ) γιατι θα έβαζες το directx
    ,τον explorer κτλ.Αυτό που κάνει το winex είναι ενσωματώνει όλα αυτά τα κομμάτια και τις licenses στην alladin και έτσι είσαι εξασφαλισμένος (σε αντίθετη περίπτωση δεν ήσουν απόλυτα νόμιμος). Και το winex ΔΕΝ είναι πλήρως opensource(oυτε καν με την LGPL δεν είναι).
    μπορείς να κάνεις οτί κάνει το winex χώρις να το αγοράσεις;
    περάν του ότι σύμφωνα με το gpl το να βάλεις proprieraty code "χαλάει" gpl
    και πάλι βάζεις τα windows, αν έχω αγόρασει τα winodws έχω το δικαίωμα να κάνω χρήση του ΙΕ και directx

  6. #36
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.987
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Το winex δεν χρησιμοποιει το directx της microsoft και δεν εχει καμμια σχεση με την microsoft. Στο project winex ξεκινησε σαν αντιγραφο του wine με τη διαφορα οτι αυτοι που ανέπτυσαν το directx ηθελαν απλα να εκμεταλλευτουν εμπορικά τον προσθετο κωδικα που εγραφαν. Υποσχέθηκαν δε οτι σε αντάλλαγμα θα εδιναν κώδικα στο wine αφου συνέχισαν ως ενα σημειο να περνουν διορθωσεις από εκει. Την εποχη εκεινη δεν υπήρχε ακόμα directx στο wine. Στη πραξη ποτε δεν εστειλαν κωδικα πίσω στο μητρικό project ενω το ειχαν υποσχεθεί. Εν τω μεταξυ το wine συνεχισε να εξελλισεται και σημερα εχει την δική του υλοποιηση directx και ειναι πολυ πιο εξελλιγμενο απο το winex. To winex ειναι ενα project που πεθαινει... ξεχαστε το.... δεν προσφερει τιποτε περισσοτερο απο το σημερινο wine, μπορει καποιο προγραμμα να τρεχει στο winex και οχι στο wine, ειναι ομως θεμα χρονου να τρεξει στο wine.
    To cvs ειναι ο κωδικας του winex που δινεται χωρις υποστηριξη αλλα καποιος με γνωσεις μπορει να το κανει build. Επειδη εχω και τα δυο... οπως ειπα παρακολουθω τα cvs, το winex απετυχε εμπορικά και η αναπτυξη του ειναι ελάχιστη... ξεχαστε το.

  7. #37
    Εγγραφή
    15-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν δεν κάνω λάθος το wine στην αρχή του δεν ήταν GPL αλλα BSD license. Αυτό επετρεψε να γίνει fork και να είναι proprietary (βλέπε winex, crossover office Κλπ)

    Τώρα το wine δεν μπορεί να γίνει proprietary γιατι γυρίσαν σε GPL license αλλα οι εκδόσεις που είναι BSD μπορουν.

    Δεν είμαι σίγουρος οτι είναι ακριβώς έτσι μιας και το διάβασα σε ένα thread στο shashdot
    Πάντως εξηγεί γιατι υπάρχει Wine based software που δεν είναι GPL (και δεν είναι μόνο το winex, αλλα και το crossover office και απο οτι φαινεται και το "νέο" david project)
    Horngren's Observation:
    Among economists, the real world is often a special case.

  8. #38
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.987
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Το wine ειναι LGPL, οπότε επιτρεπεται η εμπορική του εκμεταλευση με προσθήκη κομματιών κλειστου κώδικα. Το crossover office ειναι ενα wine με πληρες setup που τρεχει out of the box γι αυτους που δεν θελουν να μπλεξουν (+ μερικα patchakia) . Κατι σαν το staroffice σε σχεση με το open office

  9. #39
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για Linux μου αρκεί που το λατρεμένο μου Unreal Tournament έχει native Linux client

  10. #40
    Εγγραφή
    13-04-2003
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Που είναι η επιλογή "Εχω και τα δύο αλλά προτιμώ άλλο Λειτουργικό Σύστημα" ;

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. windows και linux στο ίδιο PC
    Από nitrakias στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-06, 22:51
  2. Ασφάλεια Windows και Linux/Unix
    Από Aramil στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-06, 01:27
  3. Windows/Linux boot loader (και Format/Install Windows)
    Από ypopto_mpifteki στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-06, 06:14
  4. Linux - Windows network και adsl
    Από Freddo στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-05, 13:47
  5. Windows και linux μαζί
    Από ikyriakidis στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-05, 16:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας