Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Facebook
    Το Facebook ελπίζει να αξιοποιήσει το τεράστιο αριθμό μελών του, γύρω στα 800 εκατομμύρια, και την δύναμη που διαθέτει, για κάτι περισσότερο από τα παιχνίδια και την επικοινωνία μεταξύ τους. Το δημοφιλές site κοινωνικής δικτύωσης ανακοίνωσε ένα πλάνο, που σαν σκοπό έχει την ενθάρρυνση των μελών του να δηλώνουν δωρητές οργάνων, σε μια προσπάθεια αφύπνισης της κοινής γνώμης.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2012-05-01-teaser4bd.jpg 
Εμφανίσεις:  201 
Μέγεθος:  38,5 KB 
ID: 101854Κάθε χρόνο χιλιάδες ασθενείς πεθαίνουν ενώ βρίσκονται στις λίστες αναμονής, περιμένοντας για κάποιο συμβατό μόσχευμα. Αιτία για αυτό είναι κυρίως η αυξανόμενη έλλειψη οργάνων και δωρητών. Ενώ οι μεταμοσχεύσεις είναι επιτυχείς σε μεγάλο βαθμό, η ανάγκη από ανθρώπους για μεταμόσχευση αυξάνεται γιατί αυξάνεται το προσδόκιμο ζωής, τα κρούσματα νεφρικής ανεπάρκειας και αναπτύσσεται η επιστήμη της ιατρικής και των μεταμοσχεύσεων, με αποτέλεσμα όλο και περισσότερα άτομα να μπορούν να επωφεληθούν από μια πιθανή μεταμόσχευση.

    Δηλώνοντας κάποιος στο προφίλ του, πως είναι δωρητής οργάνων, το Facebook ευελπιστεί πως όλο και περισσότερος κόσμος θα ενημερώνεται και θα ευαισθητοποιείται για το σοβαρό ζήτημα της δωρεάς οργάνων. Πιστεύουν πως όσοι περισσότεροι φίλοι και συγγενείς ενός χρήστη δηλώνουν δωρητές, τόσο πιο πιθανό είναι να πειστεί και ο ίδιος να πράξει αναλόγως. Επίσης σε ένα άλλο, κάπως πιο μακάβριο σενάριο, τα μέλη της οικογενείας θα μπορούν να δηλώνουν την επιθυμία του εκλιπόντος, ορίζοντάς τον σαν δωρητή οργάνων, μέσω του προφίλ του.

    Ο Δρ. Andrew Cameron, χειρούργος διευθυντής στην πτέρυγα μεταμοσχεύσεων ήπατος του νοσοκομείου John Hopkins, νιώθει πως είναι μια ιστορική μέρα για τις μεταμοσχεύσεις. Πιστεύει πως δηλώνοντας κάποιος δωρητής από το σπίτι του πια, θα αυξήσει κατακόρυφα τα αποθέματα συμβατών οργάνων, εξαλείφοντας πιθανώς το πρόβλημα κάποια μέρα.

    Εδώ μπορείτε να δείτε την επίσημη ανακοίνωση του Facebook, όπου δίδονται ταυτόχρονα και οι οδηγίες για το πως μπορεί κάποιος να ενεργοποιήσει την επιλογή στο προφίλ του. Η επιλογή είναι διαθέσιμη αυτή την στιγμή σε Η.Π.Α και Ηνωμένο Βασίλειο, ενώ σκοπός είναι να γίνει διαθέσιμη και σε πολλές ακόμα χώρες στους επόμενους μήνες.

    Πηγές: techspot.com, organdonation.nhs.uk

  2. #2
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Μισο να σκεφτω για ποιο οργανο θα υπογραψω....

  3. #3
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Nόμιζω πως από αυτό θα έχουν υπερπλεόνασμα..

  4. #4
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    HAUWAEI Echolife 520c
    Path Level
    Fastpath
    Τραγικές καταστάσεις. Αν και κανείς δεν σε υποχρεώνει να κάνεις κάτι τέτοιο.

    Όλες αυτές οι πληροφορίες που στην τελική μαζεύει το Facebook, κάπου αποσκοπούν.. Info = $$$

  5. #5
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Ξερει κανεις αν υπαρχει και η δυνατοτητα να επιλεξουμε που θα τα δωρισουμε??

    Αν ναι, εγω εχω 300 συγκεκριμενα ατομα για να τους κανω δωρεα!

  6. #6
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εντάξει δηλαδή όλα μέσω facebook πιά; Θα κοιτάνε το profile του άλλου στο νοσοκομείο για να δούν εάν είναι δωρητής οργάνων;

    Τουλάχιστον για ενημέρωση καλό είναι.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδακια την παλευετε; Το αρθρο λεει ξεκαθαρα οτι ειναι για να ευαισθητοποιησει κοσμο. Δεν θα δινεις τα οργανα σου μεσω facebook. Πραγματικα πεφτετε ολοι σαν κορακια να κραξετε οτι ειδηση βγαινει καλη η κακη. Και το να ευαισθητοποιησει τον κοσμο για να ενημερωθει για κατι τετοιο καθε αλλο παρα καλο ειναι. Μπορει να κανει χιλια μυρια το Facebook, αλλα αυτο σιγουρα δεν ειναι κακο. Εκτος αν δεν διαβαζετε το αρθρο γιατι βαριεστε και πετατε μια μλκια ετσι για να κανετε το κομματι σας
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2004
    Περιοχή
    Καλλιθέα,Αθηνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Technicolor TD5136v2
    ΟΚ να μη πέσουμε να το φάμε αλλά τη δουλειά της ευαισθητοποίησης να την κάνουν οι εκάστοτε κυβερνήσεις και όχι να δημιουργείτε η ανάγκη να τη κάνει το fb...

  9. #9
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μια χαρα κινηση.ελαχιστοι ασχολουνται,ειδικα εδω στην Ελλαδα.κατι ειναι κ αυτο.
    VAMOS ARIS

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Να με συγχωρείτε, αλλα σε ιδιωτική εταιρία, να της δώσω την πληροφορία οτι είμαι δωρητής οργάνων να μου λείπει ! Αυτές είναι ευαίσθητες πληροφορίες, μόνο για κρατικούς οργανισμούς. Ας σκεφτούμε λογικά.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να με συγχωρείτε, αλλα σε ιδιωτική εταιρία, να της δώσω την πληροφορία οτι είμαι δωρητής οργάνων να μου λείπει ! Αυτές είναι ευαίσθητες πληροφορίες, μόνο για κρατικούς οργανισμούς. Ας σκεφτούμε λογικά.
    Παρόμοιας λογικής είμαι και εγώ. Να μπορεί ο καθένας να βλέπει τα μούτρα μου, το κορμί μου, αν είμαι αθλητικός τύπος, αν κάνω καλή ζωή, αν φοράω γυαλιά ή όχι, που μένω, που συχνάζω και μετά να "λιγουρεύεται" τα ωραία μου ματάκια, νεφράκια κτλ δεν μπορώ να πω ότι μ'αρέσει.

    Είμαι γενικά υπέρμαχος της δωρεάς οργάνων αλλά όχι και έτσι. Εδώ ακόμα και τους κρατικούς οργανισμούς δεν εμπιστεύομαι καλά καλά, θα εμπιστευτώ το facebook;

    Σαν κίνηση ευαισθητοποίησης της κοινής γνώμης την θεωρώ πολύ καλή αλλά προσωπικά την φοβάμαι αρκετά και με βάζει σε σκέψεις..

  12. #12
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euklidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδακια την παλευετε; Το αρθρο λεει ξεκαθαρα οτι ειναι για να ευαισθητοποιησει κοσμο. Δεν θα δινεις τα οργανα σου μεσω facebook. Πραγματικα πεφτετε ολοι σαν κορακια να κραξετε οτι ειδηση βγαινει καλη η κακη. Και το να ευαισθητοποιησει τον κοσμο για να ενημερωθει για κατι τετοιο καθε αλλο παρα καλο ειναι. Μπορει να κανει χιλια μυρια το Facebook, αλλα αυτο σιγουρα δεν ειναι κακο. Εκτος αν δεν διαβαζετε το αρθρο γιατι βαριεστε και πετατε μια μλκια ετσι για να κανετε το κομματι σας
    Να μην ξεχασεις να κανεις και like, στα ποστ που αφορουν το ταισμα παιδιων στην αφρικη, 1 like = 1 euro κλπ ... ...

  13. #13
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Morx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην ξεχασεις να κανεις και like, στα ποστ που αφορουν το ταισμα παιδιων στην αφρικη, 1 like = 1 euro κλπ ... ...
    Kαλα την παλευεις; Το ιδιο πραγμα ειναι; Και ποιο κρατος να δει αν εισαι δωρητης οργανων ρε παιδια; Ενδονοσοκομιακα ειναι αυτα, το κρατος δεν εχει ποτε κανενα λογο. Και αν δηλωσεις δωρητης οργανως στο FB εσενα σε τι θα μπορει να σε βλαψει; Εδω δινουμε τα στοιχεια μας απο εδω και απο εκει μονοι μας. Η διαφωνεις φιλε μου Veldrin απο την ΙΩΛΚΟ και εχεις σπουδασει Bsc Environmental Engineer. Και ο φιλος μας ο senkradvii που ειναι μαθηματικος απο την Δαφνη.

    Σε καθε social media δημοσιευουμε οτι θελουμε εμεις. Δεν φταιει το FB αν καποιοι ποσταρουν μεχρι και το σοβρακο που φορανε, δικαιωμα τους αλλωστε Αλλα η μαγισοποιηση των παντων μονο καλο δεν ειναι.
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  14. #14
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest

  15. #15
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euklidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα την παλευεις; Το ιδιο πραγμα ειναι; Και ποιο κρατος να δει αν εισαι δωρητης οργανων ρε παιδια; Ενδονοσοκομιακα ειναι αυτα, το κρατος δεν εχει ποτε κανενα λογο. Και αν δηλωσεις δωρητης οργανως στο FB εσενα σε τι θα μπορει να σε βλαψει; Εδω δινουμε τα στοιχεια μας απο εδω και απο εκει μονοι μας. Η διαφωνεις φιλε μου Veldrin απο την ΙΩΛΚΟ και εχεις σπουδασει Bsc Environmental Engineer. Και ο φιλος μας ο senkradvii που ειναι μαθηματικος απο την Δαφνη.

    Σε καθε social media δημοσιευουμε οτι θελουμε εμεις. Δεν φταιει το FB αν καποιοι ποσταρουν μεχρι και το σοβρακο που φορανε, δικαιωμα τους αλλωστε Αλλα η μαγισοποιηση των παντων μονο καλο δεν ειναι.
    Bασικά όταν μιλάμε για Νοσοκομεία δεν είναι κρατικά αυτά;

    Να φανταστείς, στις ΗΠΑ για να κάνεις δήλωση ότι θες να γίνεις δωρητής οργάνων, πρέπει να απευθυνθείς στο Department of Motor Vehicles, το οποίο είναι η αντίστοιχη δικιά μας Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών, όπου χορηγούνται άδειες οδήγησης!

    Όπως προείπα όμως, δεν μπορώ να κατηγορήσω το facebook, του εναντίον είπα ότι είναι καλή πρωτοβουλία, απλά εγώ είμαι αρκετά καχύποπτος στο θέμα δημοσιοποίησης τόσο ευαίσθητων δεδομένων.

    Και όχι δεν είμαι από την Δάφνη..

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δωρητές Οργάνων Σώματος
    Από yiapap στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-14, 09:33
  2. Υπ. Υγείας: Όλοι οι Έλληνες δωρητές οργάνων εκτός και αν δηλώσουν πως δεν το επιθυμούν
    Από 29gk στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 847
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-13, 13:15
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-06, 13:18
  4. Δωρητές Οργάνων Σώματος
    Από yiapap στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-05, 14:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας