Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    World
    Πιθανό εμπόδιο στις προσπάθειες των MPAA και RIAA για την πάταξη της πειρατείας, αποτελεί η απόφαση ομοσπονδιακού δικαστή στις ΗΠΑ ότι μια διεύθυνση ΙΡ από μόνη της δεν είναι αρκετή ώστε ένα άτομο να κατηγορηθεί για παράνομη λήψη αρχείων.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  piracy.jpg 
Εμφανίσεις:  477 
Μέγεθος:  19,6 KB 
ID: 101928Μια διεύθυνση ΙΡ προσδιορίζει μόνο την τοποθεσία στην οποία μπορεί να βρίσκεται οποιοσδήποτε αριθμός συσκευών συνδεδεμένων στο διαδίκτυο δήλωσε μεταξύ των άλλων ο δικαστής Gary R. Brown, του Περιφερειακού Δικαστηρίου των ΗΠΑ στην ανατολική περιφέρεια της Νέας Υόρκης, σε μια απόφαση που εκδόθηκε την περασμένη εβδομάδα.

    "Επομένως δεν είναι βέβαιο ότι το άτομο από μια διεύθυνση ΙΡ πραγματοποίησε τη συγκεκριμένη λειτουργία στον υπολογιστή, σε αυτή την περίπτωση φερόμενη ως παράνομη πράξη είναι η λήψη μιας ταινίας πορνό, από ότι θα ήταν αν λέγαμε πως ένα άτομο που πληρώνει έναν λογαριασμό τηλεφώνου κάνει μια συγκεκριμένη τηλεφωνική κλήση. Οι περισσότερες, αν όχι όλες, από τις διευθύνσεις ΙΡ αντιστοιχούν στην πραγματικότητα σε κάποιον ασύρματο ή όχι δρομολογητή πράγμα που σημαίνει ότι ενώ ο πάροχος θα ανακοινώνει το όνομα του κατόχου, ο φερόμενος ως παραβάτης θα μπορούσε να είναι όντως ο ίδιος αλλά υπάρχει και η πιθανότητα να είναι κάποιο μέλος της οικογενείας του, ένας εργαζόμενος, κάποιος επισκέπτης, γείτονας ή ακόμα και κάποιος παρείσακτος", αναφέρει ο κος Brown στην 26σέλιδη απόφαση του.

    Ο δικαστής Brown πρότεινε την απόρριψη της υπόθεσης αυτής, στην οποία κατηγορούνται άτομα που δεν είναι γνωστή η ταυτότητα τους για παράνομη λήψη ταινιών, διότι είναι απίθανο να εξακριβωθεί η ταυτότητα κάποιου που συνδέθηκε σε μια συσκευή ώστε να βρεθεί ο πραγματικός ένοχος.

    Η απόφαση αυτή βγήκε τη χρονική στιγμή κατά την οποία η Voltage Pictures, δημιουργός της ταινίας "The Hurt Locker", ξεκίνησε έναν νέο κύκλο αγωγών εναντίων 2500 χρηστών κατηγορώντας τους για παράνομη λήψη της ταινίας και ελπίζει να πάρει δικαστική απόφαση για την αποκάλυψη των "διαμοιραστών" μέσω των διευθύνσεων ΙΡ τους. Πράγμα πολύ δύσκολο μετά από αυτή την απόφαση.

    Πηγή: CNET

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Λογικό αυτό που λέει. Φαντάζομαι ότι θα ανοίξουν και φάκελοι που έχουν κλείσει πλέον με αυτό το σκεπτικό
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.184
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λογικότατο αλλά...
    βλέπουν την ΙΡ μου και φαίνεται ότι κάποιος απο τη σύνδεσή μου κατεβάζει μία ταινία.

    Κάνουν κατάσχεση του υπολογιστή, ΔΕΝ βρίσκουν την ταινία που νόμιζαν ότι κατέβαζα αλλά βρίσκουν άλλες που πάλι έχω παράνομα.

    Το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο?

    Εκτός αν δεν έχουν το δικαίωμα κατάσχεσης σκληρών δίσκων.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Κάτι το οποίο πάντα μου φαινόταν ακραίο, πως δηλαδή η dynamic ΙΡ σου μπορεί να σε ταυτοπροσωπεί.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι το οποίο πάντα μου φαινόταν ακραίο, πως δηλαδή η dynamic ΙΡ σου μπορεί να σε ταυτοπροσωπεί.
    κανονικότατα κάνουν αίτηση στο isp ποιος τάδε ώρα είχε τάδε ip και γίνετε ταυτοποίηση (στη Αμερική με τους νόμους τους άνετα γίνετε αυτό και σύντομα και εδώ)

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Λέει κάτι το αυτονόητο.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.213
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Αυτονόητα μεν αλλά κανείς δεν τα ομολογεί. Να αγιάσει .... ο άνθρωπος!

  8. #8
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind adsl
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ για αυτό τον λόγο έχω πάντα ξεκλείδωτο το wifi. Αν με πιάσουν θα πω "το είχα ξεκλείδωτο κύριε πρόεδρε. Περνούσε κάποιος τυχαίος έξω από το σπίτι μου με το laptop του, συνδέθηκε και το κατέβασε". (Επίσης το έχω ξεκλείδωτο για να μπει κανένας βλάκας να του κλέψω τους κωδικούς - αλλά δεν έχει μπει κανείς ως τώρα).

  9. #9
    Εγγραφή
    24-02-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πρέπει τελικός να καταλάβουν μερικά οπισθοδρομικά μυαλά ότι, το διαδίκτυο είναι ελεύθερο και δεν χωράνε περιορισμοί.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-03-2012
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    kanena
    Λογική απόφαση του δικαστή

  11. #11
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικότατο αλλά...
    βλέπουν την ΙΡ μου και φαίνεται ότι κάποιος απο τη σύνδεσή μου κατεβάζει μία ταινία.

    Κάνουν κατάσχεση του υπολογιστή, ΔΕΝ βρίσκουν την ταινία που νόμιζαν ότι κατέβαζα αλλά βρίσκουν άλλες που πάλι έχω παράνομα.

    Το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο?

    Εκτός αν δεν έχουν το δικαίωμα κατάσχεσης σκληρών δίσκων.
    Καλά,δεν έκανε και φόνο.Εκτος και αλλάξουν το νομό και γίνει κακούργημα Α βαθμού,που σηκώνει εκτέλεση.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.715
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    καλο βημα..ειμαι περιεργος πως θα ειναι τα πραματα σε 5-10 χρονια
    VAMOS ARIS

  13. #13
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.711
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω διαβάσει την 26σελιδη απόφαση του δικαστή, οπότε κρατώ κάποιες επιφυλάξεις σε τι είδους ταυτοποίηση αναφέρεται και κυρίως για τι είδους αδικήματα, για να κρίνω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με την απόφαση.

    Αυτό που κρίνω όμως είναι κάποιες απαντήσεις που επιβραβεύουν την απόφαση, υποθέτω ελπίζοντας σε λιγότερο κυνήγι της πειρατείας, διότι πιστεύω ότι κοιτάμε το δάκτυλο και χάνουμε το δάσος. Το βασικό πρόβλημα της πειρατείας δεν είναι αν πρέπει να γίνεται ταυτοποίηση ή όχι με την IP αλλά αν θα πρέπει να διώκεται η προσωπική / μη κερδοσκοπική χρήση που αφορά τους περισσότερους. Αν το βασικό πρόβλημα είναι η ταυτοποίηση, μια τέτοια απόφαση θα μπορούσε απλώς να βοηθήσει ώστε να ασκηθεί πίεση για κατάθεση νέων νόμων που θα απαιτούν να αποστέλλονται παραπάνω στοιχεία σε κάθε διαδικτυακή επικοινωνία για λόγους... εθνικής ασφαλείας, κάτι το οποίο δεν θα ωφελήσει αρκετούς που χαίρονται με την απόφαση αυτή.

    Κατά τη γνώμη μου, η ΙP σε συνδυασμό με το timestamp είναι περίπου σαν τον αριθμό κυκλοφορίας ενός αυτοκινήτου, ταυτοποιεί μεν τον κάτοχο (που συνήθως του μεταβιβάζεται και κάποια νομική ευθύνη από το πάροχο, μέσω της σύμβασης που έχει υπογράψει) αλλά όχι τον χρήστη. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να κληθεί ο κάτοχος να δώσει εξηγήσεις για την πιθανή εμπλοκή της σύνδεσης του σε κάποιο συμβάν (όπως και ενός αυτοκινήτου σε ατύχημα) ώστε να ξεκινήσει περαιτέρω έρευνα για να βρεθεί ο χρήστης, σαφώς όμως δε θα πρέπει να καταδικάζεται απευθείας ο κάτοχος χωρίς περαιτέρω αποδείξεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kinq1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ για αυτό τον λόγο έχω πάντα ξεκλείδωτο το wifi. Αν με πιάσουν θα πω "το είχα ξεκλείδωτο κύριε πρόεδρε. Περνούσε κάποιος τυχαίος έξω από το σπίτι μου με το laptop του, συνδέθηκε και το κατέβασε". (Επίσης το έχω ξεκλείδωτο για να μπει κανένας βλάκας να του κλέψω τους κωδικούς - αλλά δεν έχει μπει κανείς ως τώρα).
    Πολύ πιθανόν να την γλυτώσεις σε ενδεχόμενο δικαστήριο για πειρατεία αλλά δε θα γλυτώσεις την ταλαιπωρία (σύλληψη & μετάβαση στη ΓΑΔΑ με βραχιολάκια, ανάκριση, στιγματισμός σε τοπική κοινωνία κτλ), αν εντοπιστεί κάποιος να χρησιμοποιεί την σύνδεσή σου για σοβαρά αδικήματα (βλέπε παιδική πορνογραφία, που πουλάει και στα ΜΜΕ). Αρκετές φορές στο παρελθόν έχουν συλληφθεί άτομα για παρόμοιους λόγους και μάλιστα ένα περιστατικό είχε δημοσιοποιηθεί πριν λίγα χρόνια με γυναίκα αστυνομικό που είχε ανοιχτό WiFi και χρειάστηκαν κάποιες μέρες ώσπου να διερευνηθεί το θέμα. Έστω και αν είναι λίγες οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο, θεωρώ χαζό να το ρισκάρεις με την ελπίδα ότι ίσως να το χρησιμοποιήσεις ως ελαφρυντικό σε μελλοντικό δικαστήριο για πειρατεία. Εκτός βέβαια αν έχεις περιορισμούς και κάνεις monitoring 24/7, αφού θες να κλέψεις και τους κωδικούς του τζαμπατζή (), αλλά αυτά θα φανούν και σε μια πιθανή έρευνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 04-05-12 στις 14:17. Αιτία: προσθήκη link

  14. #14
    Εγγραφή
    01-02-2011
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΡΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Ε δεν μπορούν να δουν την mac address που είχε την τάδε IP ?

  15. #15
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικότατα κάνουν αίτηση στο isp ποιος τάδε ώρα είχε τάδε ip και γίνετε ταυτοποίηση (στη Αμερική με τους νόμους τους άνετα γίνετε αυτό και σύντομα και εδώ)
    Mα άμα σε έχουν χακέψει;

    Δεν έχει λογική..

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 03:47
  2. Το ADSL2+ δεν αρκεί για την HDTV
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-06, 05:57
  3. Από πού ενημερώνεστε συνήθως για την επικαιρότητα και για όσα σας αφορούν;
    Από sgiak στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-06, 09:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας