Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Το σύστημά μου είναι το εξής:
    CPU Type DualCore AMD Athlon 64 X2, 2000 MHz (10 x 200) 3800+
    Motherboard Name Asus M2N-SLI Deluxe (3 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Dual Gigabit LAN, IEEE-1394)
    Motherboard Chipset nVIDIA nForce 570 SLI, AMD Hammer
    System Memory 3072 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM) σε dual channel 2X0,5 και 2Χ1
    DIMM1: Corsair XMS2 DHX CM2X1024-6400C5DHX 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-13 @ 270 MHz)
    DIMM2: Corsair XMS2 DHX CM2X1024-6400C5DHX 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-13 @ 270 MHz)
    DIMM3: Corsair XMS2 CM2X512A-6400 512 MB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-13 @ 270 MHz)
    DIMM4: Corsair XMS2 CM2X512A-6400 512 MB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-13 @ 270 MHz)
    Κάρτα γραφικών: 6770.
    Επειδή η μία εκ των δύο 512 κάηκε, σκέφτομαι να αντικαταστήσω τις 2Χ512 με δύο μεγαλύτερες. Θα προτιμούσα να μου περισσέψει παρά να μου λείψει. Και φυσικά, θα εγκαταστήσω 64μπιτο λειτουργικό (7 τώρα και σε λίγο 8). Ποιες μου προτείνετε;

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δύο τέτοιες : Corsair XMS2 1GB DDR2.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.853
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Οπως ειπε ο cranky για τις μνημες, αλλα θα προτεινα να κανεις update στο BIOS στο 1804 και να παρεις και τον επεξεργαστη
    PHENOM II X2 555 3.2GHZ AM3
    http://www.officenaf.gr/pegasus/prod...SHOW_PROD12173


    Μιλησα για BIOS update γιατι για να παρει η μητρικη τον επεξεργαστη
    Phenom IIX2 555( HDZ555WFK2DGM),3.2GHz,512KB,rev.C3,80W,SocketAM3
    πρεπει να εχεις ηδη βαλει το BIOS 1804


    CPU support list για την μητρικη σου
    http://www.asus.com/Motherboards/AMD...I_Deluxe/#CPUS


    Ετσι θα δωσεις λιγη πνοη ζωης στο συστημα σου για τα επομενα 2-3 χρονια, και θα μπορει να αποδοσει και το μεγιστο η Radeon HD 6770, γιατι τωρα τρωει bottleneck απο τον επεξεργαστη που εχεις.


    Βεβαια μπορεις να παρεις και μεταχειρισμενο Phenom II X4 945 (HDX945WFK4DGM), αν μπορεσεις να βρεις σε χαμηλη τιμη και σε καλη κατασταση.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    η μητρικη σου υποστηριζει 8gb max. οποτε, προφανως 2gb ανα slot.

    ο cranky καλα εκανε και σου προτεινε μνημες ιδιες με αυτες που εχεις, καθως υπαρχει μια ελαχιστη πιθανοτητα να εχεις ασυμβατοτητα με διαφορετικες μνημες.

    ωστοσο, εχεις μια εναλλακτικη με δυο πλεονεκτηματα:
    - με τα ιδια περιπου λεφτα παιρνεις 2x2gb, συν τις 2x1gb που εχεις ηδη, συνολο 6gb ram, αντι για 4gb.
    - σε περιπτωση ασυμβατοτητας, βγαζεις ολες τις παλιες μνημες και επιστρεφεις σε 4gb, χρησιμοποιωντας μονο τις καινουριες. η διαφορα εδω ειναι οτι θα χρησιμοποιεις τα 2 απο τα 4 slot της μητρικης, ετσι η μητρικη σου θα δουλευει πιο ξεκουραστα, και θα εχεις και τη δυνατοτητα να πας στα 8gb αργοτερα.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο τέτοιες : Corsair XMS2 1GB DDR2.
    Ευχαριστώ πολύ. Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως ειπε ο cranky για τις μνημες, αλλα θα προτεινα να κανεις update στο BIOS στο 1804 και να παρεις και τον επεξεργαστη
    PHENOM II X2 555 3.2GHZ AM3
    http://www.officenaf.gr/pegasus/prod...SHOW_PROD12173


    Μιλησα για BIOS update γιατι για να παρει η μητρικη τον επεξεργαστη
    Phenom IIX2 555( HDZ555WFK2DGM),3.2GHz,512KB,rev.C3,80W,SocketAM3
    πρεπει να εχεις ηδη βαλει το BIOS 1804


    CPU support list για την μητρικη σου
    http://www.asus.com/Motherboards/AMD...I_Deluxe/#CPUS


    Ετσι θα δωσεις λιγη πνοη ζωης στο συστημα σου για τα επομενα 2-3 χρονια, και θα μπορει να αποδοσει και το μεγιστο η Radeon HD 6770, γιατι τωρα τρωει bottleneck απο τον επεξεργαστη που εχεις.


    Βεβαια μπορεις να παρεις και μεταχειρισμενο Phenom II X4 945 (HDX945WFK4DGM), αν μπορεσεις να βρεις σε χαμηλη τιμη και σε καλη κατασταση.
    Πω πω εσύ θες να με βάλεις σε έξοδα. Βασικά την κάρτα μνήμης και μια οθόνη dell (24'') τις αγόρασα πριν κανένα μήνα. Λες να πάω για επεξεργαστή ε; Βασικά έκανα bios update την 5001 γιατί είχα κάτι προβληματάκια και τώρα μου λύθηκαν. Χρειάζεται και άλλο update; Τώρα με βάζεις σε σκέψεις. Επίσης, να ρωτήσω, χρειάζεται ιδιαίτερη διαδικασία για να τον τοποθετήσω ή είναι εύκολο; Και αν θες, γράψε μου τη κέρδος θα έχω σε σχέση με τον υπάρχον επεξεργαστή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μητρικη σου υποστηριζει 8gb max. οποτε, προφανως 2gb ανα slot.

    ο cranky καλα εκανε και σου προτεινε μνημες ιδιες με αυτες που εχεις, καθως υπαρχει μια ελαχιστη πιθανοτητα να εχεις ασυμβατοτητα με διαφορετικες μνημες.

    ωστοσο, εχεις μια εναλλακτικη με δυο πλεονεκτηματα:
    - με τα ιδια περιπου λεφτα παιρνεις 2x2gb, συν τις 2x1gb που εχεις ηδη, συνολο 6gb ram, αντι για 4gb.
    - σε περιπτωση ασυμβατοτητας, βγαζεις ολες τις παλιες μνημες και επιστρεφεις σε 4gb, χρησιμοποιωντας μονο τις καινουριες. η διαφορα εδω ειναι οτι θα χρησιμοποιεις τα 2 απο τα 4 slot της μητρικης, ετσι η μητρικη σου θα δουλευει πιο ξεκουραστα, και θα εχεις και τη δυνατοτητα να πας στα 8gb αργοτερα.
    Αν θέλεις δώσε μου κανένα link με 2Χ2gb που μου προτείνεις. Μήπως είναι υπερβολικό ποσό μνήμης, από τη στιγμή που δεν παίζω παιχνίδια και γενικά δε χρησιμοποιώ ενεργοβόρες εφαρμογές στο pc (το πολύ πολύ να μετατρέψω κανένα βίντεο). Βέβαια, μπορεί να έχω ανοιχτό τον chrome με αρκετά tabs, msn messenger, yahoo, skype, skype. Με τα 2,5gb που έχω τώρα (την έβγαλα την άλλη μνήμη που είχε καεί), σχεδόν τερματίζει.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    υπερβολικο μεγεθος μνημης δεν ειναι, αλλα θα το κρινεις βασει των αναγκων σου αν χρειαζεσαι >4gb ram. μπορεις να κοιταξεις καποιες σαν αυτες αν θες.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν αλλάξεις την χρήση του υπολογιστή, τα 6 Gb που προτείνει (σαν σύνολο) ο Στέφανος, θα σε καλύψουν για πολύύύ καιρό.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπερβολικο μεγεθος μνημης δεν ειναι, αλλα θα το κρινεις βασει των αναγκων σου αν χρειαζεσαι >4gb ram. μπορεις να κοιταξεις καποιες σαν αυτες αν θες.
    Πιστεύω ότι είναι δύσκολο να κρίνω βάσει των αναγκών μου, γιατί δεν είχα ποτέ τόση μνήμη. Δηλαδή, δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα πηγαίνει με τόση μνήμη. Μέχρι τώρα 3 gb είχα. Σχεδόν το έχω αποφασίσει για να πάρω 4gb, απλά θα ήθελα έναν επιπλέον σχολιασμό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν αλλάξεις την χρήση του υπολογιστή, τα 6 Gb που προτείνει (σαν σύνολο) ο Στέφανος, θα σε καλύψουν για πολύύύ καιρό.
    Η χρήση του υπολογιστή δεν περιλαμβάνει κάτι το ιδιαίτερο. Μπορεί πού και πού να παίξω κανένα παιχνίδι (racing), άλλα όχι τίποτα το ιδιαίτερο και ούτε τελευταίας κοπής. Από εκεί και πέρα, τίποτα άλλο τόσο πολύ μνημονοβόρο. Απλά μία ερώτηση, τώρα έχω 2,50gb, είναι φυσιολογικό έχοντας chrome με 7 tabs (και ένα παράθυρο του chrome σε ανώνυμη περιήγηση με ένα tab) και ένα πρόγραμμα προβολής τηλεόρασης (έχω κάρτα τηλεόρασης kworld και το πρόγραμμα είναι το TiVme) να καταναλώνει το 82% της μνήμης, γύρω στα 2gb από τα 2,5gb που είναι διαθέσιμη (την τρέχουσα χρονική στιγμή);

    Για την αλλαγή του επεξεργαστή που πρότεινε ο masterfaster τι γνώμη έχετε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ostvarivanje : 11-05-12 στις 16:47. Αιτία: Διόρθωση ορθογραφικού λάθους

  9. #9
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    λογικο ειναι με ολα αυτα ανοιχτα να καταναλωνει τοση μνημη.

    με την προσθηκη ram, δε σημαινει πως θα γινει πιο γρηγορος ο υπολογιστης, αλλα σε καμια περιπτωση δε θα χασεις σε επιδοσεις, μιας και με τη χρηση που κανεις δε θα εχεις ποτε ελλειψη μνημης, και οπως ειπε ο cranky, θα σε καλυψει για χρονια. θα μπορεις να κανεις περισσοτερα πραγματα συγχρονως, χωρις να ειναι η ram αυτη που θα σε καθυστερει επειδη φουλαρε. οποτε, κερδισμενος βγαινεις, και σιγουρα αξιζει οταν αγοραζεις τη διπλασια ποσοτητα μνημης σε περιπου ιδια τιμη.

    στο θεμα του επεξεργαστη, αν βαλεις ενα καλυτερο απο αυτον που εχεις, θα σε βοηθησει για παραδειγμα στις μετατροπες βιντεο που ειπες οτι κανεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Ευχαριστώ πολύ Στέφανε. Απλά, φοβήθηκα επειδή είχα κάποια προβληματάκια στον υπολογιστή, μήπως και ήταν υπερβολική η χρήση της μνήμης. Μα όχι, δε θέλω να πηγαίνει πιο γρήγορα. Το ζήτημα μου είναι, ότι ανοίγοντας πολλά πράγματα, κάπου μένω από μνήμη και αυτό με ενοχλεί. Οπότε, θα πάω για άλλα 4gb ram ώστε να μη μου λείψει.
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς γράφοντας "και σιγουρα αξιζει οταν αγοραζεις τη διπλασια ποσοτητα μνημης σε περιπου ιδια τιμη.". Αν θέλεις, εξήγησέ μου το.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    εννοω πως τα 2gb με τα 4gb εχουν διαφορα τιμης περιπου 10€, οποτε κατα τη γνωμη μου αξιζει να πας στα 4gb, συν τα 2gb που εχεις ηδη, κι οπως ειπες δε θα σου λειψει ποτε περισσοτερη ram.

    τι προβληματα ειχες; ειχαν να κανουν με τη ram;

  12. #12
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.853
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    @ostvarivanje, αν παιζεις παιχνιδια ή κανεις video encoding κλπ., και γενικα χρησιμοποιεις cpu intensive εφαρμογες, τοτε σου χρειαζεται η αλλαγη επεξεργαστη. Διαφορετικα μεινε με αυτον που εχεις. Παντως με λιγα σχετικα χρηματα (γυρω στα 120-140 ευρω το πολυ μαζι με τις μνημες 2x2GB DDR2-800MHz) μπορεις να δωσεις πνοη ζωης στο συστημα σου.

    Καλο παντως ειναι να βαλεις το τελευταιο BIOS 1804, πριν αλλαξεις τον επεξεργαστη.

    Θεωρησε τον εαυτο σου τυχερο που εχεις καλη μητρικη και μπορει να δεχτει και καποιους απο τους Phenom II X2/X3/X4 επεξεργαστες, με ενα απλο BIOS update.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοω πως τα 2gb με τα 4gb εχουν διαφορα τιμης περιπου 10€, οποτε κατα τη γνωμη μου αξιζει να πας στα 4gb, συν τα 2gb που εχεις ηδη, κι οπως ειπες δε θα σου λειψει ποτε περισσοτερη ram.

    τι προβληματα ειχες; ειχαν να κανουν με τη ram;
    Αν έχουν τόση μικρή διαφορά (δεν είχα κοιτάξει τιμές), εννοείται πως δεν το συζητάω.
    Τα προβλήματα που είχαν με ταλαιπώρησαν κοντά στους 2+ μήνες. Σε κάποια φάση έκλεισε ο υπολογιστής και από τότε μου έβγαζε μπλε οθόνες. Η οθόνη που είχα και ήταν και monitor, από τότε δε δούλευε το monitor. Ψάχνοντας για διάφορα πράγματα μήπως φταίνε, σε κάποια φάση, κάηκε η οθόνη και λίγο αργότερα και η κάρτα γραφικών. Τα αλλάζω, αλλά η επανεκκινήσεις (άλλοτε με μπλε οθόνες και άλλοτε χωρίς - πάγωνε ο υπολογιστής) συνεχίζονταν. Οπότε, διαπιστώνω (αν και είχα τρέξει memtest για τρεις ώρες χωρίς πρόβλημα) ότι η μία ram των 512mb είχε ένα μαύρισμα (σαν κάπνισμα). Με το που την έβγαλα, δεν κόλλησε ποτέ ξανά. Να γιατί βρίσκομαι εδώ τώρα να ρωτάω για μνήμη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ostvarivanje, αν παιζεις παιχνιδια ή κανεις video encoding κλπ., και γενικα χρησιμοποιεις cpu intensive εφαρμογες, τοτε σου χρειαζεται η αλλαγη επεξεργαστη. Διαφορετικα μεινε με αυτον που εχεις. Παντως με λιγα σχετικα χρηματα (γυρω στα 120-140 ευρω το πολυ μαζι με τις μνημες 2x2GB DDR2-800MHz) μπορεις να δωσεις πνοη ζωης στο συστημα σου.

    Καλο παντως ειναι να βαλεις το τελευταιο BIOS 1804, πριν αλλαξεις τον επεξεργαστη.

    Θεωρησε τον εαυτο σου τυχερο που εχεις καλη μητρικη και μπορει να δεχτει και καποιους απο τους Phenom II X2/X3/X4 επεξεργαστες, με ενα απλο BIOS update.
    Προς το παρόν σκέφτομαι να πάω για αγορά ram. Αν δω ότι μου χρειάζεται κάτι επιπλέον, τότε αναγκαστικά θα πάω σε επεξεργαστή.
    Δε χρησιμοποιώ εφαρμογές απαιτητικές για τον επεξεργαστή. Όταν έγραψα μετατροπή βίντεο μη φανταστείς τίποτα περίεργο. Από το youtube και μετατροπή με το freemake video converter (δηλαδή κανένα video clip ή μετατροπή του σε mp3). Ίσως να πάω σε επεξεργαστή αργότερα, προς τα μέσα με τέλη καλοκαιριού, για να μη μου φανούν πολλά. Ήδη άλλαξα κάρτα και οθόνη, πάω για ram, ε να μην αλλάξω και τον επεξεργαστή τώρα.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-08-2006
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Αν έχεις 32bit λειτουργικό να ξέρεις ότι δεν πάει πάνω απο 3gb η μνήμη ...

  15. #15
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Ναι, ναι το γνωρίζω, ευχαριστώ πολύ. Τώρα βασικά είμαι με 7 32bit, αλλά μόλις βάλω τις μνήμες θα βάλω 64 και σε αναμονή των 8.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση μνήμης RAM σε HP laptop
    Από Cyclopss στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-12, 16:08
  2. Προσθήκη - Αναβάθμιση μνήμης ram
    Από zaratoustr στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-11, 10:10
  3. Αναβάθμιση μνήμης RAM σε laptop hp
    Από alextsol στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-09, 23:17
  4. Αναβάθμιση μνήμης RAM
    Από spdrosin στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 02:59
  5. Αναβάθμιση μνήμης RAM
    Από psillos στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-07, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας