Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Τι απ'τα κατω σας αντιπροσωπευει:

Ψήφισαν
108. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Στη τραπεζα χρωσταω διαφορα δανεια / καρτες τα οποια ειναι περισσοτερα απο τυχον καταθεσεις

    22 20,37%
  • Δε χρωσταω στη τραπεζα αλλα δεν εχω και καταθεσεις

    19 17,59%
  • Εχω καταθεσεις και σκοπευω να τις αφησω στη τραπεζα

    38 35,19%
  • Εχω καταθεσεις αλλα μαλλον θα τα βγαλω λογω αβεβαιοτητας

    17 15,74%
  • Τα εχω ηδη βγαλει απ'τη τραπεζα / τα εχω βαλει σε ασφαλες σημειο / τα εχω επενδυσει σε κατι αλλο

    8 7,41%
  • Τα εχω παει σε τραπεζα του εξωτερικου

    4 3,70%
Σελ. 569 από 577 ΠρώτηΠρώτη ... 549559564567568569570571574 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.521-8.535 από 8646
  1. #8521
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Συνδικαιούχος και αν γίνεται να του ανοίξουν καινούριο μη "ειδικό" λογαριασμό (τι είναι αυτός ο ειδικός λογαριασμός πάλι μπαναγία μου) που θα έχει απ'όλα, και internet banking και κάρτα και από όλα.
    Εν ανάγκη ανοίξτε λογαριασμό σε άλλη τράπεζα για να τα έχει όλα κανονικά και να μπαίνει η σύνταξη εκεί - υποθέτω πως είναι σύνταξη(?).

    Αν είναι σύνταξη ΙΚΑ, παίρνεις ένα χαρτί από το ΙΚΑ (κωδικός ΔΙΑΣ), το δίνεις στην καινούρια τράπεζα και κάνει αυτή τη μεταφορά της σύνταξης.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #8522
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστω πολυ για ολες τις προτασεις παιδια.

    Για συνδικαιουχος, εκτος απο αστυν.ταυτοτητες, ξερει κανεις τι αλλο θελουν απο χαρτια;

    Επισης, για την λυση της 'εξουσιοδοτησης' χωρις συμβολαιογραφο, μπορει να γινει με μια επικυρωση σε κεπ;

  3. #8523
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Θα σου ζητήσουν ότι χαρτιά ζητάνε για να ανοίξεις εσύ καινούριο λογαριασμό. Ρώτα τους κιόλας αλλά λογικά θα θέλουν:
    - εκκαθαριστικό εφορίας
    - λογαριασμούς κοινής ωφέλειας στο όνομα σου (ή έστω σε γονιό)
    - λογαριασμό κινητής - αν έχεις καρτοκινητό ζητάς από ένα κατάστημα του παρόχου ένα αποδεικτικό λογαριασμού για να δώσεις στην τράπεζα, θα καταλάβουν
    - αν έχεις αποδεικτικά μισθοδοσίας πάρτα και αυτά

    Για να μην πηγαίνεις 2 και 3 φορές ρώτα και στην τράπεζα, περιέγραψε τους ακριβώς την κατάσταση, τι δικαιολογητικά μπορείς να φέρεις, αν έχεις λογαριασμό σε άλλη τράπεζα κλπ.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #8524
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς, προσθήκη συνδικαιούχου στο λογαριασμό είναι η πιο ανέξοδη και εύκολη λύση.
    Συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή εφάπαξ εξουσιοδοτήσεις (μια για κάθε φορά που γίνεται ανάληψη) δε συμφέρει.
    Με εξουσιοδότηση δεν μπορείς να κάνεις καμία κίνηση σε τραπεζικό λογαριασμό, χρειάζεται πληρεξούσιο.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  5. #8525
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ προσπαθώ να κλείσω λογαριασμό αποθανόντα που έχει σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο κάτι σεντς δηλαδή. Δεν υπάρχει συνδικαιούχος.
    Είμαι ο οντινότερος συγγενής και κληρονόμος.
    Το πρόβλημα είναι ότι επειδή κάθε χρόνο λάμβανει ο λογαριασμός ένα λεπτό τόκο πρέπει να υποβάλλω και φορολογική δήλωση αλλιώς πληρώνω πρόστιμο στην εφορία για μην κατάθεση φορολογικής δήλωσης του αποθανόντα και εγγράφως.
    Η τράπεζα μου λέει ότι διερευνάται το θέμα επειδή ο θάνατος επήλθε στο εξωτερικό. Τους έχω πάει όλα τα απαιτούμενα έγγραφα.
    Στο μεταξύ δεν δίνουν εγγραφή απάντηση για τους λόγους καθυστέρησης ή που βρίσκεται η πορεία του θέματος.
    Η τράπεζα είναι η alpha bank

  6. #8526
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσπαθώ να κλείσω λογαριασμό αποθανόντα που έχει σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο κάτι σεντς δηλαδή. Δεν υπάρχει συνδικαιούχος.
    Είμαι ο οντινότερος συγγενής και κληρονόμος.
    Το πρόβλημα είναι ότι επειδή κάθε χρόνο λάμβανει ο λογαριασμός ένα λεπτό τόκο πρέπει να υποβάλλω και φορολογική δήλωση αλλιώς πληρώνω πρόστιμο στην εφορία για μην κατάθεση φορολογικής δήλωσης του αποθανόντα και εγγράφως.
    Η τράπεζα μου λέει ότι διερευνάται το θέμα επειδή ο θάνατος επήλθε στο εξωτερικό. Τους έχω πάει όλα τα απαιτούμενα έγγραφα.
    Στο μεταξύ δεν δίνουν εγγραφή απάντηση για τους λόγους καθυστέρησης ή που βρίσκεται η πορεία του θέματος.
    Η τράπεζα είναι η alpha bank
    Ο θάνατος δηλώθηκε στην εφορία?

  7. #8527
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσπαθώ να κλείσω λογαριασμό αποθανόντα που έχει σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο κάτι σεντς δηλαδή. Δεν υπάρχει συνδικαιούχος.
    Είμαι ο οντινότερος συγγενής και κληρονόμος.
    Το πρόβλημα είναι ότι επειδή κάθε χρόνο λάμβανει ο λογαριασμός ένα λεπτό τόκο πρέπει να υποβάλλω και φορολογική δήλωση αλλιώς πληρώνω πρόστιμο στην εφορία για μην κατάθεση φορολογικής δήλωσης του αποθανόντα και εγγράφως.
    Η τράπεζα μου λέει ότι διερευνάται το θέμα επειδή ο θάνατος επήλθε στο εξωτερικό. Τους έχω πάει όλα τα απαιτούμενα έγγραφα.
    Στο μεταξύ δεν δίνουν εγγραφή απάντηση για τους λόγους καθυστέρησης ή που βρίσκεται η πορεία του θέματος.
    Η τράπεζα είναι η alpha bank
    Πάλι καλά να λες που η εκκρεμότητα σου κοστίζει μόνο μια δήλωση το χρόνο. Πάντως είναι εύστοχη η παρατήρηση γιατί είναι ένα καλό παράδειγμα του "γιατί να είμαστε συνδικαιούχοι με τους γονείς μας και με τα παιδιά μας".
    Πόσα χρόνια τραβάει αυτό;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #8528
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσπαθώ να κλείσω λογαριασμό αποθανόντα που έχει σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο κάτι σεντς δηλαδή. Δεν υπάρχει συνδικαιούχος.
    Είμαι ο οντινότερος συγγενής και κληρονόμος.
    Το πρόβλημα είναι ότι επειδή κάθε χρόνο λάμβανει ο λογαριασμός ένα λεπτό τόκο πρέπει να υποβάλλω και φορολογική δήλωση αλλιώς πληρώνω πρόστιμο στην εφορία για μην κατάθεση φορολογικής δήλωσης του αποθανόντα και εγγράφως.
    Η τράπεζα μου λέει ότι διερευνάται το θέμα επειδή ο θάνατος επήλθε στο εξωτερικό. Τους έχω πάει όλα τα απαιτούμενα έγγραφα.
    Στο μεταξύ δεν δίνουν εγγραφή απάντηση για τους λόγους καθυστέρησης ή που βρίσκεται η πορεία του θέματος.
    Η τράπεζα είναι η alpha bank
    Μήπως είναι λιγο υπερβολικός ο λογιστής σου για το πρόστιμο;

  9. #8529
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι καλά να λες που η εκκρεμότητα σου κοστίζει μόνο μια δήλωση το χρόνο. Πάντως είναι εύστοχη η παρατήρηση γιατί είναι ένα καλό παράδειγμα του "γιατί να είμαστε συνδικαιούχοι με τους γονείς μας και με τα παιδιά μας".
    Πόσα χρόνια τραβάει αυτό;
    Μα δεν είναι συν δικαιούχος, είναι κληρονόμος

  10. #8530
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον επειδη είναι κληρονόμος ταλαιπωρείται, αν εισαι συνδικαιούχος, είναι μια απλή κίνηση στη δήλωση!
    Αυτόματα δεν εμφανίζονται στο Ταχις;

  11. #8531
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι υπερβολικός ο λογιστής. Οι κληρονόμοι οφείλουν εγγράφως να κάνουν την δήλωση του αποθανόντα.
    Το ένα λεπτό από τόκους θεωρείται εισόδημα από καταθέσεις. Μου το είπαν και στην εφορεία αυτό. Ας μην υπάρχει άλλο εισόδημα.
    Ο μόνος τρόπος είναι να αποποιηθώ την κληρονομιά.
    Ο θάνατος δηλώθηκε κανονικά στην εφορία μαζί με τα απαιτούμενα έγγραφα στο μητρώο.
    Ακολουθεί η κατάθεση της φορολογικής δήλωσης. Επίσης για αυτό το ένα λεπτό θα πρέπει να γίνει ξανά υποβολή δήλωσης του χρόνου γιατί ο αποθανών ζούσε κάποιους μήνες το 2018.

    Στο μεταξύ πόσοι δεν γνωρίζουν και μετά τους έρχονται τα πρόστιμα. Εγώ συνήθως το ψάχνω λίγο παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 04-07-18 στις 15:15.

  12. #8532
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι υπερβολικός ο λογιστής. Οι κληρονόμοι οφείλουν εγγράφως να κάνουν την δήλωση του αποθανόντα.
    Το ένα λεπτό από τόκους θεωρείται εισόδημα από καταθέσεις. Μου το είπαν και στην εφορεία αυτό. Ας μην υπάρχει άλλο εισόδημα.
    Ο μόνος τρόπος είναι να αποποιηθώ την κληρονομιά.
    Ο θάνατος δηλώθηκε κανονικά στην εφορία μαζί με τα απαιτούμενα έγγραφα στο μητρώο.
    Ακολουθεί η κατάθεση της φορολογικής δήλωσης. Επίσης για αυτό το ένα λεπτό θα πρέπει να γίνει ξανά υποβολή δήλωσης του χρόνου γιατί ο αποθανών ζούσε κάποιους μήνες το 2018.

    Στο μεταξύ πόσοι δεν γνωρίζουν και μετά τους έρχονται τα πρόστιμα. Εγώ συνήθως το ψάχνω λίγο παραπάνω.
    Μπερδεύτηκα κι εγώ όπως το διάβασα γιατί φαίνεται σαν να συνέδεσες το ένα θέμα (κλείσιμο του λογαριασμού) με το άλλο (διαδικαστικά σε περίπτωση θανάτου).
    Και να είχαν κλείσει χτες το λογαριασμό, την υποβολή δύο χειρόγραφων δηλώσεων δεν την γλιτώνεις, αφού ο θανών όντως απέκτησε εισόδημα. Θα μπορούσες στην καλύτερη περίπτωση να κάνεις τη φετεινή δήλωση ηλεκτρονικά πριν τη δήλωση του θανάτου - είναι παράτυπο αλλά συνήθως το δέχονται (εκ των υστέρων, όχι αν τους ρωτήσεις πρώτα).
    Η μόνη περίπτωση να απέφευγες εντελώς τα γραφειοκρατικά θα ήταν, αν από τον θανόντα δεν έχεις να κληρονομήσεις κάτι σημαντικό, να μην είχες κάνει απολύτως τίποτα εκτός από το να τους χαιρετήσεις περπατώντας αργά προς τα πίσω.
    Οπότε και είναι απίθανο είτε η εφορία είτε η τράπεζα να ψάξουν με δική τους πρωτοβουλία εάν και πότε πέθανε και ποιος είναι κληρονόμος για να τον μπλέξουν.

  13. #8533
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με εξουσιοδότηση δεν μπορείς να κάνεις καμία κίνηση σε τραπεζικό λογαριασμό, χρειάζεται πληρεξούσιο.
    Λάθος, κανονικότητα κάνεις συναλλαγή με εξουσιοδότηση. Απλά ισχύει για μια μόνο συναλλαγή και κάθε φορά επαναλαμβάνεται η διαδικασία. Από την άλλη, το πληρεξούσιο ισχύει μέχρι ανάκλησης του από τον εντολέα.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  14. #8534
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Για ΚΛΕΙΣΙΜΟ λογαριασμού, γιατί χρειάζεται πρώτα επικαιροποίηση;

    Ήθελα να κλείσω λογαριασμό στην Alpha και με έπρηξαν γιατί έπρεπε πρώτα να κάνω επικαιροποίηση των στοιχείων μου.
    Μιας και δεν ήθελα να αφιερώσω αρκετό χρόνο, το άφησα προς το παρόν.

    Sorry αν θεωρείται offtopic..
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  15. #8535
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Όταν το κράτος ψάχνει για λεφτά κάποια στιγμή τα βρίσκει και βάζει και τρελλούς τόκους στα ποσά που ζητάει. Απλά για να είναι και άπαντες χρεωμένοι.

    Άσχετο
    Πόσοι έχουν μηχανάκια στην τροχαία παπιά κτλ αλλά κατεστραμμένα, κλεμμένα ή διαλειμένα που δεν τα έχουν διαγράψει;
    Και εκεί να πας θα σου πουν άστο έτσι.Δεν σε συμφέρει γιατί είναι μεγάλο το ποσό που έχει συσσωρευτεί από τα τέλη.
    Όταν τα ρίξει τα πόσα στην εφορία τότε θα ψάχνονται πολλά άτομα.
    Είναι στα ψιλά των μνημονίων και αυτό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ΚΛΕΙΣΙΜΟ λογαριασμού, γιατί χρειάζεται πρώτα επικαιροποίηση;

    Ήθελα να κλείσω λογαριασμό στην Alpha και με έπρηξαν γιατί έπρεπε πρώτα να κάνω επικαιροποίηση των στοιχείων μου.
    Μιας και δεν ήθελα να αφιερώσω αρκετό χρόνο, το άφησα προς το παρόν.

    Sorry αν θεωρείται offtopic..
    Όταν δεν έχει δουλειά ο διάολος....το παρακάτω το ξέρεις.

Σελ. 569 από 577 ΠρώτηΠρώτη ... 549559564567568569570571574 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προθεσμιακες Καταθεσεις
    Από lalak στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-16, 00:41
  2. Προθεσμιακες καταθεσεις
    Από tintin στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-12, 16:21
  3. Καταθέσεις σε Ξένο Νόμισμα-κριτήρια επιλογής??...
    Από anasm στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-10, 22:00
  4. BWIN - αναληψεις και καταθεσεις
    Από Αστροβασίλης στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-10, 15:40
  5. Καταθέσεις......!!!!
    Από NeKaKoS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας