Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Τι απ'τα κατω σας αντιπροσωπευει:

Ψήφισαν
108. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Στη τραπεζα χρωσταω διαφορα δανεια / καρτες τα οποια ειναι περισσοτερα απο τυχον καταθεσεις

    22 20,37%
  • Δε χρωσταω στη τραπεζα αλλα δεν εχω και καταθεσεις

    19 17,59%
  • Εχω καταθεσεις και σκοπευω να τις αφησω στη τραπεζα

    38 35,19%
  • Εχω καταθεσεις αλλα μαλλον θα τα βγαλω λογω αβεβαιοτητας

    17 15,74%
  • Τα εχω ηδη βγαλει απ'τη τραπεζα / τα εχω βαλει σε ασφαλες σημειο / τα εχω επενδυσει σε κατι αλλο

    8 7,41%
  • Τα εχω παει σε τραπεζα του εξωτερικου

    4 3,70%
Σελ. 565 από 577 ΠρώτηΠρώτη ... 545555560563564565566567570575 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.461-8.475 από 8646
  1. #8461
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδιωτική κάρτα του μαγαζιού, όχι κάποιας τράπεζας. Στην ουσία έχει κωδικό πελάτη και αποθηκεύονται στην καρτέλα του όλες οι συναλλαγές του, κάτι που γίνεται και χωρίς κάποια κάρτα
    Οχι ακόμα δεν έγινε κάτι με την Online σύνδεση με το taxis, αλλά και πάλι δεν έχει σχέση με τράπεζα
    Πριν 2 χρόνια που ήμουν στο e-business conference θυμάμαι ότι είχε ξεκινήσει πιλοτικά τότε ο ΑΒ, να αναλύει τις καταναλωτικές συνήθειες και να σου πετάει pop up notifications με εκπτώσεις μέσω της εφαρμογής του ως εξής: Είσαι μέσα στο σουπερ μάρκετ και ψωνίζεις ανέμελα, χαζολογάς κτλ. Παράλληλα η εφαρμογή σε κάνει tracking ενώ κινείσαι στο χώρο και αναλύοντας την καταναλωτική συμπεριφορά σου, βρίσκει ότι καταναλώνεις πολύ συχνά Τζιν. Οπότε ενώ περνάς από τα ποτά σου σκάει το personalized promo και σου λέει ότι για σένα μόνο και για σήμερα, έκπτωση 10% στα ποτά ή σε συγκεκριμένα brands.

    Όσον αφορά τη σύνδεση με το taxis, προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι εφικτό για τα επόμενα 5 χρόνια. Είμαστε τέτοιο χάλι, που πρέπει να διορθώσουμε άλλα πράγματα πρώτα, πριν πάμε εκεί. Συν ότι θα έχει τεράστιο κόστος υλοποίησης που δεν θα αποσβεστεί εύκολα. Εδώ ηλίθιες εφαρμογές φτιάχνουν και κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Ας φτιάξουν ένα ενοποιημένο πληροφοριακό σύστημα σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, ώστε να σταματήσουμε να πηγαίνουμε σε 10 διαφορετικές για μία δουλειά (φέρε χαρτί από εκεί, πάρε από εκεί), ας μας δώσουν τη δυνατότητα να βγάζουμε περισσότερα δικαιολογητικά μέσω gsis και μετά ας κάνουν σύνδεση των ταμειακών με taxis.

    ΥΓ. Προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να κλείσω μια επιχείρηση και να καταθέσω χαρτιά για συνταξιοδότηση για λογαριασμό συγγενικού προσώπου που είναι άρρωστο και έχω αρρωστήσει και εγώ με αυτά που βλέπω και το τρέξιμο που έχω ρίξει. Είναι τελείως αντιπαραγωγικό το γραφειοκρατικό μοντέλο που έχουμε υιοθετήσει.

  2. #8462
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταγράφεται η κατηγορία και έτσι η κάθε τραπεζα ξέρει να σου βγάζει π.χ. 'διασκέδαση' στη μέτρηση αφορολόγητου.

    Και επίσης για το αν περάσει η Όχι η συναλλαγή αν έχεις capital controls.
    Επειδή έχω ΙΔΙΑ γνώση για το συγκεκριμένο, δεν ισχύει αυτό που λες.
    Αυτό που λες γίνεται διότι τα transactions κατηγοριοποιούνται στο επίπεδο του εμπόρου με βάση το MCC (merchant category code).
    Περισσότερα για αυτό εδώ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον καποιοι ξεχνουν οτι βασικη προτεραιοτητα μας αποτελει η σωτηρια των τραπεζων!
    Προ ετων, τοτε με τα... barcode - 666 κοκ ειχα διαβασει πως στις καλες ΕΠΑ, ενας πελατης μεγαλου σουπερ μαρκετ ο οποιος σκονταψε κι εσπασε το χερι του μπαινοντας στο καταστημα, εχασε (λογω αμφιβολιων) τη δίκη με βασικο επιχειρημα οτι απο την ιδιωτικη καρτα του μαγαζιου φαινοταν οτι αγοραζε σε μονιμη βαση αλκοολουχα ποτα, αρα ισως ηταν μεθυσμενος και γι αυτο σαβουριαστηκε!
    .
    .
    .
    Αυτο πολυ πριν αρχισει η συζητηση για το "πλαστικο χρημα" και τη δηθεν προσφορα του στην παταξη της φοροδιαφυγης... Οσο για την κληρωση δωρων την ειχε εφαρμοσει κι ενας εκλεγμενος μαρξιστης στην Χιλη καποτε! Αληθεια με την ονλάιν συνδεση ταμειακων και taxis ολα καλα?
    Μανούλα μου, μη μπλέκουμε τα loyalty cards στα οποία αναφέρεσαι και δεν έχουν σχέση με τράπεζες , με τις credit/debit κάρτες που αφορούν με αυτά που συζητάμε.
    Επίσης, τις loyalty κάρτες επιλέγουμε να τις προμηθευόμαστε (προσωπικά έχω του Βασιλόπουλου). Αλλοι όχι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 2 χρόνια που ήμουν στο e-business conference θυμάμαι ότι είχε ξεκινήσει πιλοτικά τότε ο ΑΒ, να αναλύει τις καταναλωτικές συνήθειες και να σου πετάει pop up notifications με εκπτώσεις μέσω της εφαρμογής του ως εξής: Είσαι μέσα στο σουπερ μάρκετ και ψωνίζεις ανέμελα, χαζολογάς κτλ. Παράλληλα η εφαρμογή σε κάνει tracking ενώ κινείσαι στο χώρο και αναλύοντας την καταναλωτική συμπεριφορά σου, βρίσκει ότι καταναλώνεις πολύ συχνά Τζιν. Οπότε ενώ περνάς από τα ποτά σου σκάει το personalized promo και σου λέει ότι για σένα μόνο και για σήμερα, έκπτωση 10% στα ποτά ή σε συγκεκριμένα brands.
    Αυτό ονομάζεται targeted marketing και υπάρχει τρελλό business από πίσω. Αλλά δεν καταλαβαίνω που ειναι το κακό σε αυτό.
    Πρώτος διδάξας η amazon. Πως νομίζετε ότι δουλεύει;

    Όσον αφορά τη σύνδεση με το taxis, προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι εφικτό για τα επόμενα 5 χρόνια. Είμαστε τέτοιο χάλι, που πρέπει να διορθώσουμε άλλα πράγματα πρώτα, πριν πάμε εκεί. Συν ότι θα έχει τεράστιο κόστος υλοποίησης που δεν θα αποσβεστεί εύκολα. Εδώ ηλίθιες εφαρμογές φτιάχνουν και κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Ας φτιάξουν ένα ενοποιημένο πληροφοριακό σύστημα σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, ώστε να σταματήσουμε να πηγαίνουμε σε 10 διαφορετικές για μία δουλειά (φέρε χαρτί από εκεί, πάρε από εκεί), ας μας δώσουν τη δυνατότητα να βγάζουμε περισσότερα δικαιολογητικά μέσω gsis και μετά ας κάνουν σύνδεση των ταμειακών με taxis.
    Διασύνδεση taxis με τροφοδότηση loyalty info ? LOL
    Εκτός από το απλό, ότι δεν έχει κάποια χρησιμότητα, σκεφτείτε τι μέταλο χρειάζεται.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #8463
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δεν συνεδεσα τις loyalty cards (AB κι εγω ) με τις τραπεζικες καρτες, απλως αναφερομουν στα περι ΙΔΙΩΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...
    Για τη φοροδιαφυγη καποτε μιλουσαν για διασυνδεση των ταμειακων μηχανων με το taxis, τωρακαλασαρανταμας!
    Στο γραφημα του αφορολογητου μεσω i-bank η Εθνικη (μου) βγαζει: τροφιμα - ποτα 42%, πληρωμη λογαριασμων 32%, λοιπες, ηλεκτρονικα. Διασκεδαση ποια διασκεδαση;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #8464
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συνεδεσα τις loyalty cards (AB κι εγω ) με τις τραπεζικες καρτες, απλως αναφερομουν στα περι ΙΔΙΩΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...
    Για τη φοροδιαφυγη καποτε μιλουσαν για διασυνδεση των ταμειακων μηχανων με το taxis, τωρακαλασαρανταμας!
    Στο γραφημα του αφορολογητου μεσω i-bank η Εθνικη (μου) βγαζει: τροφιμα - ποτα 42%, πληρωμη λογαριασμων 32%, λοιπες, ηλεκτρονικα. Διασκεδαση ποια διασκεδαση;
    Για να μη μπερδεύεσαι, οι 4 κατηγορίες έχουν να κάνουν με την υποκατηγοριοποίηση των MCC κατηγοριών όπως αυτές έχουν προκύψει από το ΥΠ.ΟΙΚ.
    Διασκέδαση;
    Οσο για τις loyalty, αν ανησυχείς για ιδιωτικότητα σε σχέση με τις loyalty, λύση απλή , μη τις χρησιμοποιεις


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #8465
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μη μπερδεύεσαι, οι 4 κατηγορίες έχουν να κάνουν με την υποκατηγοριοποίηση των MCC κατηγοριών όπως αυτές έχουν προκύψει από το ΥΠ.ΟΙΚ.
    Και ειναι σιγουρα πανω απο 4 κατηγοριες..

  6. #8466
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psytransas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ειναι σιγουρα πανω απο 4 κατηγοριες..
    Τα MCC έχουν χωριστεί σε 4 υποκατηγορίες για φέτος.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #8467
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για τις loyalty, αν ανησυχείς για ιδιωτικότητα σε σχέση με τις loyalty, λύση απλή , μη τις χρησιμοποιεις
    Είναι μια λογική λύση αλλά δεν νομίζω ότι αρκεί, βέβαια είπες "σε σχέση με τις Loyalty".

    Μπορεί το tracking να γίνει και μέσω κάρτας αν πληρώνεις αντί μετρητών. Έτσι δεν είναι;

    Ή ακόμη και μέσω κάμερας.

    Άρα στην πράξη δύσκολα την γλυτώνεις.

  8. #8468
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μια λογική λύση αλλά δεν νομίζω ότι αρκεί, βέβαια είπες "σε σχέση με τις Loyalty".

    Μπορεί το tracking να γίνει και μέσω κάρτας αν πληρώνεις αντί μετρητών. Έτσι δεν είναι;

    Ή ακόμη και μέσω κάμερας.

    Άρα στην πράξη δύσκολα την γλυτώνεις.
    Για ποιό tracking αναφέρεσαι;
    Αν μιλάς για ηλεκτρονικό χρήμα, προφανώς. Αλλωστε η μεγάλη χρησιμοτητα ειναι η καταπολέμηση του μαύρου χρήματος.
    Αν μιλάς για καταναλωτικές συνήθειες, όπως εξήγησα, δεν γίνεται με χρήση κάρτας, με λογική ότι η τράπεζα θα ξέρει ότι αγόρασες σαπούνι και μπύρα.
    Τώρα , για κάμερες κλπ, αν πάμε σε τέτοιο επίπεδο, here's a thought for you :
    Συλλογή αντιγράφων αποδείξεων / τιμολογίων, επεξεργασία μέσω scanning και συλλογή σε big data σύστημα(τα) και από κει το πράγμα πέρνει το δρόμο του. Αν νομίζεις ότι δεν γίνεται... τα πάντα γίνονται ανάλογα με το πόσα χρήματα θες να δώσεις.
    Που είναι η "ιδιωτικότητα" τώρα που γλυτώνει κάποιος με χρήση μετρητών ;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #8469
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιό tracking αναφέρεσαι;
    Αν μιλάς για ηλεκτρονικό χρήμα, προφανώς. Αλλωστε η μεγάλη χρησιμοτητα ειναι η καταπολέμηση του μαύρου χρήματος.
    Αν μιλάς για καταναλωτικές συνήθειες, όπως εξήγησα, δεν γίνεται με χρήση κάρτας, με λογική ότι η τράπεζα θα ξέρει ότι αγόρασες σαπούνι και μπύρα.
    Το κλειδι για το παραπανω ειναι ο συνδυασμος των data απο 2 πηγες.

    Αν πχ οι μυστικες υπηρεσιες μιας χωρας μπορουν να πανε σε μια εταιρια και να της πουν "please co-operate or else" (βλεπε πχ ΗΠΑ με εταιριες στυλ yahoo, google, κτλ) τοτε οι δυνατοτητες που εχουν πολλαπλασιαζονται.

    Αν εχουν τη στιγμη της αγορας (πχ 19'56 17/8/2017, supermarket ταδε, ταμειο ταδε), το να πανε στην εταιρια του supermarket και να ζητησουν τα data του ταμειου ταδε την ωρα ταδε (δλδ ολα τα barcode που χτυπηθηκαν απ'το συγκεκριμενο ταμειο για τη συγκεκριμενη αποδειξη), ειναι trivial task - αν δεν παιρνουν ηδη ολο το data stream direct απ'ολη την αλυσιδα των supermarket.

    Οταν 3-4 εταιριες supermarket κανουν σχεδον το μισο τζιρο της καθημερινοτητας των ελληνων, και 3-4 τραπεζες ελεγχουν ολες τις συναλλαγες, καθισταται πολυ ευκολη η συγκεντρωση και ο συνδυασμος δεδομενων.

    Σε τελικη αναλυση ειναι δικαιωμα του καθενα αν θελει αυτα τα δεδομενα και μεταδεδομενα να συλλεγονται ή αν θα κανει αγορες με μετρητα.

  10. #8470
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κλειδι για το παραπανω ειναι ο συνδυασμος των data απο 2 πηγες.

    Αν πχ οι μυστικες υπηρεσιες μιας χωρας μπορουν να πανε σε μια εταιρια και να της πουν "please co-operate or else" (βλεπε πχ ΗΠΑ με εταιριες στυλ yahoo, google, κτλ) τοτε οι δυνατοτητες που εχουν πολλαπλασιαζονται.

    Αν εχουν τη στιγμη της αγορας (πχ 19'56 17/8/2017, supermarket ταδε, ταμειο ταδε), το να πανε στην εταιρια του supermarket και να ζητησουν τα data του ταμειου ταδε την ωρα ταδε (δλδ ολα τα barcode που χτυπηθηκαν απ'το συγκεκριμενο ταμειο για τη συγκεκριμενη αποδειξη), ειναι trivial task - αν δεν παιρνουν ηδη ολο το data stream direct απ'ολη την αλυσιδα των supermarket.

    Οταν 3-4 εταιριες supermarket κανουν σχεδον το μισο τζιρο της καθημερινοτητας των ελληνων, και 3-4 τραπεζες ελεγχουν ολες τις συναλλαγες, καθισταται πολυ ευκολη η συγκεντρωση και ο συνδυασμος δεδομενων.

    Σε τελικη αναλυση ειναι δικαιωμα του καθενα αν θελει αυτα τα δεδομενα και μεταδεδομενα να συλλεγονται ή αν θα κανει αγορες με μετρητα.
    Αυτό που λες μπορούν να το κάνουν και αν πλήρωσες με cash ή bitcoin, άλλωστε δεν είναι τίποτα να ζητήσουνε και τα δεδομένα της κάμερας ή του κινητού σου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συνεδεσα τις loyalty cards (AB κι εγω ) με τις τραπεζικες καρτες, απλως αναφερομουν στα περι ΙΔΙΩΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...
    Για τη φοροδιαφυγη καποτε μιλουσαν για διασυνδεση των ταμειακων μηχανων με το taxis, τωρακαλασαρανταμας!
    Στο γραφημα του αφορολογητου μεσω i-bank η Εθνικη (μου) βγαζει: τροφιμα - ποτα 42%, πληρωμη λογαριασμων 32%, λοιπες, ηλεκτρονικα. Διασκεδαση ποια διασκεδαση;
    Είπες

    ενας πελατης μεγαλου σουπερ μαρκετ ο οποιος σκονταψε κι εσπασε το χερι του μπαινοντας στο καταστημα, εχασε (λογω αμφιβολιων) τη δίκη με βασικο επιχειρημα οτι απο την ιδιωτικη καρτα του μαγαζιου φαινοταν οτι αγοραζε σε μονιμη βαση αλκοολουχα ποτα, αρα ισως ηταν μεθυσμενος και γι αυτο σαβουριαστηκε!
    Αυτό είναι η Loyalty card

    Μετά

    Αυτο πολυ πριν αρχισει η συζητηση για το "πλαστικο χρημα" και τη δηθεν προσφορα του στην παταξη της φοροδιαφυγης... Οσο για την κληρωση δωρων την ειχε εφαρμοσει κι ενας εκλεγμενος μαρξιστης στην Χιλη καποτε! Αληθεια με την ονλάιν συνδεση ταμειακων και taxis ολα καλα?
    Πλαστικό χρήμα, αυτή την στιγμή είναι οι τραπεζικές κάρτες

  11. #8471
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Ισως θα επρεπε να ξαναανοιξει η δημοσκοπηση.

  12. #8472
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιό tracking αναφέρεσαι;
    Αν μιλάς για ηλεκτρονικό χρήμα, προφανώς. Αλλωστε η μεγάλη χρησιμοτητα ειναι η καταπολέμηση του μαύρου χρήματος.
    Αν μιλάς για καταναλωτικές συνήθειες, όπως εξήγησα, δεν γίνεται με χρήση κάρτας, με λογική ότι η τράπεζα θα ξέρει ότι αγόρασες σαπούνι και μπύρα.
    Τώρα , για κάμερες κλπ, αν πάμε σε τέτοιο επίπεδο, here's a thought for you :
    Συλλογή αντιγράφων αποδείξεων / τιμολογίων, επεξεργασία μέσω scanning και συλλογή σε big data σύστημα(τα) και από κει το πράγμα πέρνει το δρόμο του. Αν νομίζεις ότι δεν γίνεται... τα πάντα γίνονται ανάλογα με το πόσα χρήματα θες να δώσεις.
    Που είναι η "ιδιωτικότητα" τώρα που γλυτώνει κάποιος με χρήση μετρητών ;
    Στο tracking καταναλωτικών συνήθειων αναφέρομαι αλλά δεν το θεωρώ το σημαντικότερο πρόβλημα.

    Σε πρώτο επίπεδο η καταγραφή των καταναλωτικών συνήθειων απο τις επιχειρήσεις, και όχι για τις τράπεζες συγκεκριμένα, είναι ένα θέμα. Αυτό θεωρητικά απαιτεί νομοθετική παρέμβαση αλλά στην πράξη το νερό μπήκε στο αυλάκι και λίγα πράγματα μπορούν να γίνουν.

    Σε επίπεδο επιχείρησης αν δεν υπάρχουν κάμερες, όπως έγραψα παραπάνω, φυσικά τα γλυτώνεις όλα αυτά με τα μετρητά. Αν υπάρχουν όμως, μετρητά ή ηλεκτρονικό χρήμα δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά.

    Ένα άλλο επίπεδο είναι οτι αυτό που συζητάμε είναι πλέον στις συναλλαγές, κατά την πραγματοποίηση, να υπάρχουν υποχρεωτικά τρία μέρη. Και ανα πάσα στιγμή μπορεί να κοπεί η δυνατότητα κάποιου να τις πραγματοποιεί. Και δεν είναι σίγουρο ότι αυτός είναι ή θα είναι εγκληματίας. Είναι τρομακτική προοπτική όπως και να το κάνουμε.

    Το μαύρο χρήμα φυσικά είναι σημαντικό αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει το παραπάνω τίμημα. Ή τουλάχιστον αν το συγκεκριμένο μοντέλο ηλεκτρονικού χρήματος είναι το βέλτιστο.

  13. #8473
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες μπορούν να το κάνουν και αν πλήρωσες με cash ή bitcoin, άλλωστε δεν είναι τίποτα να ζητήσουνε και τα δεδομένα της κάμερας ή του κινητού σου.
    Εστω εγω επελεξα το Χ σουπερμαρκετ για τα ψωνια μου στην Υ ωρα. Αγορασα το ταδε και ταδε και πληρωσα μετρητα.

    Με ποιο τροπο ειδοποιηθηκε το "συστημα" οτι ο mnp ψωνισε στο Χ μερος την Υ ωρα για να πανε να ψαξουν?

    Με κανεναν. Αρα δε μπορουν να κανουν και συσχετιση.

  14. #8474
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κλειδι για το παραπανω ειναι ο συνδυασμος των data απο 2 πηγες.

    Αν πχ οι μυστικες υπηρεσιες μιας χωρας μπορουν να πανε σε μια εταιρια και να της πουν "please co-operate or else" (βλεπε πχ ΗΠΑ με εταιριες στυλ yahoo, google, κτλ) τοτε οι δυνατοτητες που εχουν πολλαπλασιαζονται.

    Αν εχουν τη στιγμη της αγορας (πχ 19'56 17/8/2017, supermarket ταδε, ταμειο ταδε), το να πανε στην εταιρια του supermarket και να ζητησουν τα data του ταμειου ταδε την ωρα ταδε (δλδ ολα τα barcode που χτυπηθηκαν απ'το συγκεκριμενο ταμειο για τη συγκεκριμενη αποδειξη), ειναι trivial task - αν δεν παιρνουν ηδη ολο το data stream direct απ'ολη την αλυσιδα των supermarket.

    Οταν 3-4 εταιριες supermarket κανουν σχεδον το μισο τζιρο της καθημερινοτητας των ελληνων, και 3-4 τραπεζες ελεγχουν ολες τις συναλλαγες, καθισταται πολυ ευκολη η συγκεντρωση και ο συνδυασμος δεδομενων.

    Σε τελικη αναλυση ειναι δικαιωμα του καθενα αν θελει αυτα τα δεδομενα και μεταδεδομενα να συλλεγονται ή αν θα κανει αγορες με μετρητα.
    Οι τράπεζες καμία δουλειά δεν έχουν σε αυτά που λες. Card Issuing και Merchant acquiring συστήματα δεν ασχολούνται με break down των συναλλαγών όπως αυτά καταγράφονται στις αποδείξεις των ταμείων.

    Τώρα, θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος γιατί κάποια κυβέρνηση να ήθελε να ξέρει πόσες φορές το έτος αγοράζω σαπούνι και τη μάρκα , και να κάνει trend analysis και κατηγοριοποίηση ανά ranges ηλικίας, φύλο και γενικά segmentation για καταναλωτικές (προσεξε) συνήθειες.

    Προφανώς και δεν την ενδιαφέρει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #8475
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και δεν την ενδιαφέρει.
    Αν την ενδιαφερει τι ψαχνεις και τι βλεπεις στο internet, εννοειται οτι την ενδιαφερουν και τα παραπανω.

    Οι τράπεζες καμία δουλειά δεν έχουν σε αυτά που λες. Card Issuing και Merchant acquiring συστήματα δεν ασχολούνται με break down των συναλλαγών όπως αυτά καταγράφονται στις αποδείξεις των ταμείων.
    Η δυναμη στο συνδυασμο της πληροφοριας ανηκει στο state που μπορει να παρει τα data του εμπορου ή παροχου υπηρεσιων και τα data της τραπεζας και να τα συνδυασει.

Σελ. 565 από 577 ΠρώτηΠρώτη ... 545555560563564565566567570575 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προθεσμιακες Καταθεσεις
    Από lalak στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-16, 00:41
  2. Προθεσμιακες καταθεσεις
    Από tintin στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-12, 16:21
  3. Καταθέσεις σε Ξένο Νόμισμα-κριτήρια επιλογής??...
    Από anasm στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-10, 22:00
  4. BWIN - αναληψεις και καταθεσεις
    Από Αστροβασίλης στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-10, 15:40
  5. Καταθέσεις......!!!!
    Από NeKaKoS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας