Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Τι απ'τα κατω σας αντιπροσωπευει:

Ψήφισαν
108. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Στη τραπεζα χρωσταω διαφορα δανεια / καρτες τα οποια ειναι περισσοτερα απο τυχον καταθεσεις

    22 20,37%
  • Δε χρωσταω στη τραπεζα αλλα δεν εχω και καταθεσεις

    19 17,59%
  • Εχω καταθεσεις και σκοπευω να τις αφησω στη τραπεζα

    38 35,19%
  • Εχω καταθεσεις αλλα μαλλον θα τα βγαλω λογω αβεβαιοτητας

    17 15,74%
  • Τα εχω ηδη βγαλει απ'τη τραπεζα / τα εχω βαλει σε ασφαλες σημειο / τα εχω επενδυσει σε κατι αλλο

    8 7,41%
  • Τα εχω παει σε τραπεζα του εξωτερικου

    4 3,70%
Σελ. 566 από 577 ΠρώτηΠρώτη ... 546556561564565566567568571576 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.476-8.490 από 8646
  1. #8476
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο tracking καταναλωτικών συνήθειων αναφέρομαι αλλά δεν το θεωρώ το σημαντικότερο πρόβλημα.

    Σε πρώτο επίπεδο η καταγραφή των καταναλωτικών συνήθειων απο τις επιχειρήσεις, και όχι για τις τράπεζες συγκεκριμένα, είναι ένα θέμα. Αυτό θεωρητικά απαιτεί νομοθετική παρέμβαση αλλά στην πράξη το νερό μπήκε στο αυλάκι και λίγα πράγματα μπορούν να γίνουν.

    Σε επίπεδο επιχείρησης αν δεν υπάρχουν κάμερες, όπως έγραψα παραπάνω, φυσικά τα γλυτώνεις όλα αυτά με τα μετρητά. Αν υπάρχουν όμως, μετρητά ή ηλεκτρονικό χρήμα δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά.

    Ένα άλλο επίπεδο είναι οτι αυτό που συζητάμε είναι πλέον στις συναλλαγές, κατά την πραγματοποίηση, να υπάρχουν υποχρεωτικά τρία μέρη. Και ανα πάσα στιγμή μπορεί να κοπεί η δυνατότητα κάποιου να τις πραγματοποιεί. Και δεν είναι σίγουρο ότι αυτός είναι ή θα είναι εγκληματίας. Είναι τρομακτική προοπτική όπως και να το κάνουμε.

    Το μαύρο χρήμα φυσικά είναι σημαντικό αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει το παραπάνω τίμημα. Ή τουλάχιστον αν το συγκεκριμένο μοντέλο ηλεκτρονικού χρήματος είναι το βέλτιστο.
    Φυσικά και -δεν- γλυτώνεις τίποτα.
    Οπως σου είπα αν ένα σύστημα καταγράφει τις συναλλαγές σε επίπεδο προϊόντων σιγά και μη γλυτώνεις κάτι αν όντως κάποιος ήθελε (που δεν έχει νόημα) να επεξεργαστεί αυτη τη πληροφορία.
    Σε ένα ακραίο σενάριο, το μόνο που έχει κάποιος να κάνει ειναι τη φοροκάρτα υποχρεωτική σε όλες τις συναλλαγές και ΤΕΛΟΣ.
    Η φοροκάρτα θα λειτουγεί ως loyalty κάρτα στο επίπεδο της μοναδικοποίησης του πελάτη στα συστηματα, θα δένει τον πελάτη και θα μπορούσε ανετα να δίνεται ένα extraction προς το όποιο processing σύστημα.

    Το ότι ΔΕΝ έχει γίνει και δεν το βλέπω, απλά δειχνει αυτό που λέω, ότι απλά χ*στηκε η φοράδα στο αλώνι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν την ενδιαφερει τι ψαχνεις και τι βλεπεις στο internet, εννοειται οτι την ενδιαφερουν και τα παραπανω.
    Θες να κάνεις λίγο elaborate γιατί σε πρώτη φάση είναι logical leap τερατωδών διαστάσεων;

    Η δυναμη στο συνδυασμο της πληροφοριας ανηκει στο state που μπορει να παρει τα data του εμπορου ή παροχου υπηρεσιων και τα data της τραπεζας και να τα συνδυασει.
    Το what end ? Θες να μου δωσεις πιθανά business scenarios?
    Παρένθεση, μιλάμε για συγκεκριμενα πράγματα.
    Αναλυτικά transactions αποδείξεων πχ supermarket.

    Αρα, για ποιό λόγο μια ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ να θέλει να δέσει ένα transaction 100 euro ενός super market, με αντίστοιχα 12 products που πήρες.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #8477
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και -δεν- γλυτώνεις τίποτα.
    Οπως σου είπα αν ένα σύστημα καταγράφει τις συναλλαγές σε επίπεδο προϊόντων σιγά και μη γλυτώνεις κάτι αν όντως κάποιος ήθελε (που δεν έχει νόημα) να επεξεργαστεί αυτη τη πληροφορία.
    Σε ένα ακραίο σενάριο, το μόνο που έχει κάποιος να κάνει ειναι τη φοροκάρτα υποχρεωτική σε όλες τις συναλλαγές και ΤΕΛΟΣ.
    Η φοροκάρτα θα λειτουγεί ως loyalty κάρτα στο επίπεδο της μοναδικοποίησης του πελάτη στα συστηματα, θα δένει τον πελάτη και θα μπορούσε ανετα να δίνεται ένα extraction προς το όποιο processing σύστημα.

    Το ότι ΔΕΝ έχει γίνει και δεν το βλέπω, απλά δειχνει αυτό που λέω, ότι απλά χ*στηκε η φοράδα στο αλώνι.
    Δεν νομίζω ότι δεν τους νοιάζει. Π.χ. https://www.theregister.co.uk/2017/0..._dystopianism/

    Όσα περισσότερα γνωρίζεις για κάποιον τόσο πιο εύκολα μπορείς να προβλέψεις την συμπεριφορά του. Αν μπορέσεις να προβλέψεις την συμπεριφορά του μπορείς και να την επηρεάσεις εφόσον έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις τις απαραίτητες μεταβλητές. Και το παραπάνω δεν αφορά μόνο το marketing εταιριών.

  3. #8478
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να κάνεις λίγο elaborate γιατί σε πρώτη φάση είναι logical leap τερατωδών διαστάσεων;
    Ζουμε υπο καθεστως παρακολουθησης. Δεν εχει να κανει με leaps.

    Αρα, για ποιό λόγο μια ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ να θέλει να δέσει ένα transaction 100 euro ενός super market, με αντίστοιχα 12 products που πήρες.
    Γιατι πολυ απλα θελουν να εχουν οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες για ολους. Ειτε αυτες ειναι "χρησιμες", ειτε "αχρηστες", αυτοι θελουν να τις εχουν ή να εχουν τη δυνατοτητα να τις εχουν. Το ιδιο ισχυει για ολα τα data streams του internet, ολα τα voice, data chat communications, κτλ κτλ. Για ποιο λογο μπορει να τους ενδιαφερει τι λεει μια νεαρη με μια φιλη της που θαβουν μια αλλη φιλη τους? Και ομως τη καταγραφουν. Δεν εχει νοημα αυτοτελως, εχει ομως νοημα στο broader context οτι "συλλεγουμε τα παντα just in case".

  4. #8479
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζουμε υπο καθεστως παρακολουθησης. Δεν εχει να κανει με leaps.



    Γιατι πολυ απλα θελουν να εχουν οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες για ολους. Ειτε αυτες ειναι "χρησιμες", ειτε "αχρηστες", αυτοι θελουν να τις εχουν ή να εχουν τη δυνατοτητα να τις εχουν. Το ιδιο ισχυει για ολα τα data streams του internet, ολα τα voice, data chat communications, κτλ κτλ. Για ποιο λογο μπορει να τους ενδιαφερει τι λεει μια νεαρη με μια φιλη της που θαβουν μια αλλη φιλη τους? Και ομως τη καταγραφουν. Δεν εχει νοημα αυτοτελως, εχει ομως νοημα στο broader context οτι "συλλεγουμε τα παντα just in case".
    Εντάξ.

    Αν το πάμε σε λογική τύπου echelon δεν βγαίνει άκρη. Σου ζήτησα business scenarios...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι δεν τους νοιάζει. Π.χ. https://www.theregister.co.uk/2017/0..._dystopianism/

    Όσα περισσότερα γνωρίζεις για κάποιον τόσο πιο εύκολα μπορείς να προβλέψεις την συμπεριφορά του. Αν μπορέσεις να προβλέψεις την συμπεριφορά του μπορείς και να την επηρεάσεις εφόσον έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις τις απαραίτητες μεταβλητές. Και το παραπάνω δεν αφορά μόνο το marketing εταιριών.
    Μόνο που αυτό που έχεις παραθέσει έχει να κάνει τελικά σε ιδιωτικό επίπεδο όχι σε επίπεδο κυβερνήσεων.
    Ουσιαστικά έχω αναφερθεί σε αυτό (customer profiling & segmentation).


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #8480
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το πάμε σε λογική τύπου echelon δεν βγαίνει άκρη. Σου ζήτησα business scenarios...
    Το καθεστως δε κανει βιομηχανικη κατασκοπια για να υπαρχουν business scenarios.

  6. #8481
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καθεστως δε κανει βιομηχανικη κατασκοπια για να υπαρχουν business scenarios.
    Το καθεστώς δεν κάνει βιομηχανική κατασκοπία.
    Οι εταιρίες όμως κάνουν.
    Από την άλλη το καθεστώς κάνει άλλου είδους πράγματα όπως πχ private information harvesting (ie. email, web server log data , κλπ κλπ) , καλό ειναι να μη τα μπερδεύεις.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #8482
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο που αυτό που έχεις παραθέσει έχει να κάνει τελικά σε ιδιωτικό επίπεδο όχι σε επίπεδο κυβερνήσεων.
    Ουσιαστικά έχω αναφερθεί σε αυτό (customer profiling & segmentation).
    Την χρησιμότητα των πάσης φύσεως δεδομένων θέλω να καταδείξω με το παράδειγμα.

  8. #8483
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι πολυ απλα θελουν να εχουν οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες για ολους. Ειτε αυτες ειναι "χρησιμες", ειτε "αχρηστες", αυτοι θελουν να τις εχουν ή να εχουν τη δυνατοτητα να τις εχουν. Το ιδιο ισχυει για ολα τα data streams του internet, ολα τα voice, data chat communications, κτλ κτλ. Για ποιο λογο μπορει να τους ενδιαφερει τι λεει μια νεαρη με μια φιλη της που θαβουν μια αλλη φιλη τους? Και ομως τη καταγραφουν. Δεν εχει νοημα αυτοτελως, εχει ομως νοημα στο broader context οτι "συλλεγουμε τα παντα just in case".
    Δεν είναι απλά just in case. Συλλέγεις "πόντους ενδιαφέροντος" ως άτομο.

    Αν βρεθείς στον ίδιο χώρο, μαζί με 100 άτομα στο μετρό, και εκεί βρίσκεται κάποιος με "πόντους",
    αποκτάς λίγους κι εσύ.

    Αν συνομιλήσεις τηλεφωνικά με κάποιον με "πόντους" αποκτάς κι εσύ και μάλιστα αρκετούς.

    Αν γίναι μια έκρηξη, και παιρνούσες από κοντά μαζεύεις κι άλλους.

    Ταξιδάκι στο Μαρόκο? Πόντους...

    Ψώνισες λιπάσματα σε μεγάλη ποσότητα? Πόντους ....

    Συλλέγοντας πόντους, αυξάνεται το ενδιαφέρον για το άτομό σου και φυσικά αναλογικά
    για όσους συνδυαλέγονται μαζί σου.

    Έτσι περίπου το περιέγραψε ο Snowden, έτσι θα το έκανα κι εγώ σκεπτόμενος λογικά.

    Παρακολουθείς ΤΑ ΠΑΝΤΑ και βγάζει επίπεδα το σύστημα από μόνο του, μέχρι να περάσεις
    κάποιο threshold και να ασχοληθούν και προσωπικά μαζί σου


    ...


    Τώρα για τα POS και τις καταγραφές, όπως λέει (αλλά δεν τον ακούτε) ο συνφορουμίτης, το
    μόνο που καταγράφεται είναι η κατηγορία, το ποσό και η ημερομηνία. Άντε λοιπόν ξέρουν
    ότι ήσουν εκεί ακριβώς τότε. Αν σε ενοχλεί... κάτι δε παει καλά.

    Στο μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων, η αλλεργία στα POS προειδεάζει για "μαύρο" χρήμα.
    Αλλιως κοροϊδευόμαστε.

    Ο Ελληναράς σκέφτηκε POS με σύνδεση στο εξωτερικό, χρεώσεις σε ΑΦΜ επιχειρήσεων που
    έκλεισαν, σε λίγο θα κόβουν και αποδείξεις στο ΑΦΜ της απέναντι ανταγωνιστικής επιχείρησης.

    Θυμίζω, πριν μπουν στο Police on Line τα στοιχεία των πινακίδων ΙΧ/ΔΧ, κυκλοφορούσαν
    ένα σωρό κλεμένες, παραδομένες (!!!) και πλαστές πινακίδες. Τώρα, ακόμα και
    αντιστοίχηση με το χρώμα του αυτοκινήτου γίνεται για να μη γίνονται τράμπες.
    Νομίζετε ότι όταν περνάτε στα διόδια, δε καταγράφονται ? Φυσικά κάποιοι πάνε από
    παράδρομους ΜΟΝΟ.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  9. #8484
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Ο Ελληναράς σκέφτηκε POS με σύνδεση στο εξωτερικό, χρεώσεις σε ΑΦΜ επιχειρήσεων που
    έκλεισαν, σε λίγο θα κόβουν και αποδείξεις στο ΑΦΜ της απέναντι ανταγωνιστικής επιχείρησης.
    Και δόξα τον Θεό ξέρεις πόσες διασταυρώσεις τρέχουν κάθε μήνα και τι ξύλο πέφτει; Και όχι δεν λυπάμαι.
    Και για όποιον αναρωτιέται, ναι έχω υλοποιήσει αρκετές από αυτές και ναι , κανέναν κερατά από αυτούς δεν λυπάμαι

    Στο μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων, η αλλεργία στα POS προειδεάζει για "μαύρο" χρήμα.
    Αλλιως κοροϊδευόμαστε.
    Ελα τώρα... κακίες...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #8485
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Η ΙΔΙΩΤΙΚΟΤΗΤΑ εχει σχεδον καταργηθει, οσο για τις δικες μου ανησυχιες, με εχουν "φακελλωμενη" απ το... δημοτικο!
    Για να μην αναφερθω στην παρουσια σε συλλογικοτητες, σοσιαλ-μυδια , ακομη κι εδω μεσα = ας ειναι καλα ο sdkr, που μου το επεσημανε, αναφερομενος σε αποσπασματα απο posts! ΟΜΟΛΟΓΩ άλλα γραφω το πρωι κι αλλα το βραδυ...
    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ, ερχεται βροχη - ερχεται μπορααα


    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #8486
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απλά just in case. Συλλέγεις "πόντους ενδιαφέροντος" ως άτομο.

    Αν βρεθείς στον ίδιο χώρο, μαζί με 100 άτομα στο μετρό, και εκεί βρίσκεται κάποιος με "πόντους",
    αποκτάς λίγους κι εσύ.

    Αν συνομιλήσεις τηλεφωνικά με κάποιον με "πόντους" αποκτάς κι εσύ και μάλιστα αρκετούς.

    Αν γίναι μια έκρηξη, και παιρνούσες από κοντά μαζεύεις κι άλλους.

    Ταξιδάκι στο Μαρόκο? Πόντους...

    Ψώνισες λιπάσματα σε μεγάλη ποσότητα? Πόντους ....

    Συλλέγοντας πόντους, αυξάνεται το ενδιαφέρον για το άτομό σου και φυσικά αναλογικά
    για όσους συνδυαλέγονται μαζί σου.

    Έτσι περίπου το περιέγραψε ο Snowden, έτσι θα το έκανα κι εγώ σκεπτόμενος λογικά.

    Παρακολουθείς ΤΑ ΠΑΝΤΑ και βγάζει επίπεδα το σύστημα από μόνο του, μέχρι να περάσεις
    κάποιο threshold και να ασχοληθούν και προσωπικά μαζί σου


    ...


    Τώρα για τα POS και τις καταγραφές, όπως λέει (αλλά δεν τον ακούτε) ο συνφορουμίτης, το
    μόνο που καταγράφεται είναι η κατηγορία, το ποσό και η ημερομηνία. Άντε λοιπόν ξέρουν
    ότι ήσουν εκεί ακριβώς τότε. Αν σε ενοχλεί... κάτι δε παει καλά.

    Στο μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων, η αλλεργία στα POS προειδεάζει για "μαύρο" χρήμα.
    Αλλιως κοροϊδευόμαστε.

    Ο Ελληναράς σκέφτηκε POS με σύνδεση στο εξωτερικό, χρεώσεις σε ΑΦΜ επιχειρήσεων που
    έκλεισαν, σε λίγο θα κόβουν και αποδείξεις στο ΑΦΜ της απέναντι ανταγωνιστικής επιχείρησης.

    Θυμίζω, πριν μπουν στο Police on Line τα στοιχεία των πινακίδων ΙΧ/ΔΧ, κυκλοφορούσαν
    ένα σωρό κλεμένες, παραδομένες (!!!) και πλαστές πινακίδες. Τώρα, ακόμα και
    αντιστοίχηση με το χρώμα του αυτοκινήτου γίνεται για να μη γίνονται τράμπες.
    Νομίζετε ότι όταν περνάτε στα διόδια, δε καταγράφονται ? Φυσικά κάποιοι πάνε από
    παράδρομους ΜΟΝΟ.
    Ταξιδεψα στο Μαροκο, μαζεψα ποντους;
    Δηλαδη αν μαζευω ποντους απο τα ταξιδια ολοκληρο καλσον πλεκω.

  12. #8487
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηχανικός υπολογιστών μπορεί να είσαι, η ερώτηση είναι έχεις δουλέψει στην πράξη;
    Να δεις πχ πως δουλεύει ενα μηχανάκι Pos και τι στοιχεία μπορεί να στείλει στον κακό τραπεζίτη;
    Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων (Οπτικών Δικτύων πρόσβασης βασικά) μετραει; αν μετραει, τοτε ναι. Και ποτέ δεν είπα ότι η τράπεζα βλέπει τί αγοράζω:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    True story. Τα data που στέλνεις δεν λένε καν τι αγόρασες. Εκτός αν τα μπερδεύεις με τις χρεώσεις που μπορείς να κάνεις στην κάρτα πχ. για ανανέωση domain, οπότε και σαν σχόλιο θα λέει renew domain.
    Μα δεν είπα ότι θα δουν τί αγοράζω. Θα δουν όμως πού ήμουν πότε και πόσα ξόδεψα. Αν το πάμε ενα βήμα παραπάνω, είναι trivial να βρουν την απόδειξη από τον αριθμό συναλλαγής και μετά πολύ εύκολα πάνε την κάμερα στην ωρα εκείνη και βλέπουν τί πήρα. Αλλά δεν το φτανω εκεί, μιας και δεν εχουν κάποιο λόγο να φτάσουν μεχρι εκεί για εμένα (τωρα κυνηγανε τρομοκράτες, εμάς τους Κεύνσϊανιστες θα περάσουν αιώνες μέχρι να μας κυνηγήσουν ). Δεν εχω καμία όρεξη να ξέρει η τράπεζά μου πού ήμουν πότε και πόσα ξόδεψα. Μετρητά και πάλι μετρητα. Privacy first.

    Προχθες πήγα να παραλάβω αυτη την οθόνη (η οποία μόλις ειδα ότι μπήκε σε προσφορά αυτή την εβδομαδα, γαμώ)για το ξενοδοχείο από το e-shop Κω και ο ταμίας εξεπλάγην όταν του είπα ότι θα πληρώσω μετρητα . Εννοειται ότι στο ξενοδοχειο κανουμε παραγγελιες κατα προτίμηση κατω των 500 ευρω σε τιμολόγιο για να μπορούμε να πληρωνουμε μετρητά και όχι μεσω τραπέζης (για πολύ μεγάλα ποσά σε επεκτάσεις/ανακαινίσεις πληρώνουμε με τραπεζικη επιταγη, εστω και ημέρας).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αποκαλείς τα καταστήματα υποκαταστήματα;
    Η πιο σωστή ερωτηση εδώ και πολλές σελίδες .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλέ μου άνθρωπε, οι συναλλαγές που κάνεις σε όποια επιχείρηση και αποστέλλονται στα τραπεζικά ιδρύματα δεν καταγράφονται σε επίπεδο προϊόντος αλλά μόνο σε επίπεδο ποσού, και σε κάποια άλλα επίπεδα (πχ αν πέτυχε ή απέτυχε η συναλλαγή) και φυσικά αριθμού κάρτας , κωδικού εμπόρου και τερματικού.

    Τι είναι αυτά που λες περί μπύρας και βενζίνης;
    Ξαναδές τί έγραψα:

    Δεν εχω καμία ορεξη η τράπεζά μου να ξέρει πού ήμουν πότε και πόσα ξόδεψα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα προσπαθείτε να κάνετε διάλογο με έναν άνθρωπο που δηλώνει μηχανικός υπολογιστών και ταυτόχρονα έχει τέτοιες απόψεις;

    Χάσιμο χρόνου.
    Σ'ευχαριστω για τα καλά σου λόγια. Μπορεί η προστασια της ιδιωτικοτητας να ειναι κάπως ντεμοντέ μπροστά στην "ευκολία", αλλά προτιμω να παραμείνω ντεμοντέ.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  13. #8488
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απλά just in case. Συλλέγεις "πόντους ενδιαφέροντος" ως άτομο.
    Ισχυει... δεν επεκταθηκα, εσκεμμενα, αλλα η κατασταση ειναι ακομα χειροτερη.

  14. #8489
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μετά από πολύ πρήξιμο προς την Alpha Bank, μας άλλαξαν σήμερα την προμηθεια στο ΡΟS από το 1,1% στο 0,8% (αρχικά έλεγαν για 0,9%) . Σημειωτέον ότι εχουμε ΡΟS από το 2007. Εγώ επιμένω ότι οι πληρωμες με ΡΟS θα πρέπει να επιβαρυνονται με την προμηθεια της τράπεζας προς τον τελικό καταναλωτή. Αλλά αυτό ειναι, δυστυχώς, παράνομο από τις αρχες του 2016.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  15. #8490
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από πολύ πρήξιμο προς την Alpha Bank, μας άλλαξαν σήμερα την προμηθεια στο ΡΟS από το 1,1% στο 0,8% (αρχικά έλεγαν για 0,9%) . Σημειωτέον ότι εχουμε ΡΟS από το 2007. Εγώ επιμένω ότι οι πληρωμες με ΡΟS θα πρέπει να επιβαρυνονται με την προμηθεια της τράπεζας προς τον τελικό καταναλωτή. Αλλά αυτό ειναι, δυστυχώς, παράνομο από τις αρχες του 2016.
    Το να επιβαρύνεται ο καταναλωτής ανάλογα με το κανάλι πληρωμής ειναι εντελώς παράνομο εδω και πολλά μα πολλά χρόνια.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 566 από 577 ΠρώτηΠρώτη ... 546556561564565566567568571576 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προθεσμιακες Καταθεσεις
    Από lalak στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-16, 00:41
  2. Προθεσμιακες καταθεσεις
    Από tintin στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-12, 16:21
  3. Καταθέσεις σε Ξένο Νόμισμα-κριτήρια επιλογής??...
    Από anasm στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-10, 22:00
  4. BWIN - αναληψεις και καταθεσεις
    Από Αστροβασίλης στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-10, 15:40
  5. Καταθέσεις......!!!!
    Από NeKaKoS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας