Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.661
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10gbit/10gbit
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    0.1(dB) / 0.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Την προηγουμενη βδομαδα μεσα στην αποθηκη μας βρηκα ενα δορυφορικο πιατο παρατημενο με το LNB και την βαση του μαζι. Υπαρχει περιπτωση να εγκατασταθει το πιατο ωστε να πιανω δωρεαν δορυφορικα καναλια (χωρις συνδρομη); Το πιατο ειναι διαμετρου 70cm και για το LNB παραθετω φωτογραφιες (Συγγνωμη για την ποιοτητα). Αν γινεται θα χρειαστω τεχνικο, ή η εγκατασταση μπορει να γινει και απο εμενα; Παρακαλω βοηθηστε γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα για τα δορυφορικα...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εικόνα0021.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  65,3 KB 
ID: 102529Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εικόνα0022.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  116,2 KB 
ID: 102530Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εικόνα0023.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  93,3 KB 
ID: 102531

  2. #2
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να καλέσεις τεχνικό να σου το εγκαταστήσει, εκτός κι αν θελεις- και το κυριώτερο έχεις την απέραντη υπομονή - να στριφογυρίζεις και να ανεβοκατεβάζεις το κάτοπτρο μέχρι να εντοπίσεις κάποιο δορυφόρο. Επιπλέον θα χρειαστείς αποκωδικοποιητή - δέκτη. Ένας καλός έχει πάνω απο 100€ στα καταστήματα ηλεκτρονικών. Ο τεχνικός θα σου ζητήσει κανένα 80αρι, και τα ελευθερα κανάλια που υπάρχουν διαθέσιμα, κατα την άποψή μου δεν αξίζουν καθόλου μα καθόλου!! Οπότε δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο να μπεις σε έξοδα εγκατάστασης. Κράτα το πιάτο όμως σε περίπτωση που επιθυμείς να βάλεις ΟΤΕ TV, γιατί ο ΟΤΕ το χρεώνει το πιάτο. Διαφορετικά το βγάζεις στα σκουπίδια, και θα χαροποιήσεις ιδιαιτερως τους γύφτους/τσιγγάνους ή πακιστανούς που μαζεύουν μέταλα μέσα απο τα σκουπίδια!

  3. #3
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.661
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10gbit/10gbit
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    0.1(dB) / 0.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οντως τωρα που βλεπω διαθεσιμα καναλια δεν αξιζει, κυριως λογω περιεχομενου, αλλα και γλωσσας... Ξερουμε αν γινεται να πιασει τα ελληνικα κρατικα και ιδιωτικα καναλια δορυφορικα; Γιατι εχω εναν φιλο που ζει στο βουνο και δεν μπορει να πιασει με κανονικη κεραια.
    Ευχαριστω για την βοηθεια σου

  4. #4
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    αν βαλεις δορυφορικο,να το βαλεις στον χοτμπερντ γιατι ειναι δορυφορος που εχει πολλα καναλια.
    εγω οταν ειχα την κεραια στον χοτ μπερντ επιανα αρκετα καναλια κ χαζευα....μου αρεσαν πιο πολυ 2 μουσικα που ειχε
    αν σου αρεσει η μουσικη κ τα ξενα βιντεοκλιπ αξιζει πιστευω...
    οσο για την εγκατασταση θα χρειαστεις τεχνικο.τωρα ποσο παιρνουν δεν ξερω...
    αποκωδικοποιητη μπορεις να βρεις με αρκετα λιγοτερα χρηματα απο 100,δεν χρειαζετε να ξοδευτεις τοσο γιατι ακομα
    κ στην νοβα να πας η στον οτε τιβι σου δινουν αυτοι αποκωδικοποιητη.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-12-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    ISP
    Ote TV Satellite
    Επί της ευκαιρίας της ερώτησης του φίλου, να ρωτήσω εάν υπάρχει το οποιοδήποτε ελληνικό κανάλι διαθέσιμο μέσω των δορυφόρων Astra/Hotbird?

    Βρίσκομαι στο εξωτερικό και το σπίτι είχε ήδη εγκατεστημένο πιάτο στράμμενο προς Astra/Hotbird υποθέτω αφού από αυτούς πιάνει αρκέτα ελεύθερα ευρωπαικά κανάλια, όμως κανένα ελληνικό (η Βουλή δεν λογαριάζεται ως "κανάλι")

    Παρά το ότι έχω κάνει αναζήτηση και εμφανίζει αρκέτα ελληνικά κανάλια στα αποτελέσματα (MEGA, ANT1, SKAI κτλ.) όταν τα επιλέγω βλέπω το μήνυμα "Be Scrambled"

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbie691 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επί της ευκαιρίας της ερώτησης του φίλου, να ρωτήσω εάν υπάρχει το οποιοδήποτε ελληνικό κανάλι διαθέσιμο μέσω των δορυφόρων Astra/Hotbird?

    Βρίσκομαι στο εξωτερικό και το σπίτι είχε ήδη εγκατεστημένο πιάτο στράμμενο προς Astra/Hotbird υποθέτω αφού από αυτούς πιάνει αρκέτα ελεύθερα ευρωπαικά κανάλια, όμως κανένα ελληνικό (η Βουλή δεν λογαριάζεται ως "κανάλι")

    Παρά το ότι έχω κάνει αναζήτηση και εμφανίζει αρκέτα ελληνικά κανάλια στα αποτελέσματα (MEGA, ANT1, SKAI κτλ.) όταν τα επιλέγω βλέπω το μήνυμα "Be Scrambled"
    Οχι δυστυχώς, είναι όλα σε πακέτο πχ της Nova, υπάρχει η ert sat και λογικά το εξτρά αλλά δεν νομίζω πως είναι σε Hotbird - astra
    Δες εδώ http://www.lyngsat.com/europe.html και εδώ http://gr.kingofsat.net/search.php μπορείς να δείς τους δορυφόρους επέλεξε τα δωρεάν κανάλια

  7. #7
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Τα καναλια της Digea και η επιγεια Nova, εχουνε ξεκινησει να εκπεμπουν στις 3.1° ανατολικα ή αλλιως απο το δορυφορο Eutelsat 3C. Οποτε αν θες να αξιοποιησεις το πιατο βαλτο εκει, ρωτα και τον εγκαταστατη να σου βρει κι ενα δεκτη που να δεχεται BISS και θα εισαι ΟΚ.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-12-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    ISP
    Ote TV Satellite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από treli@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καναλια της Digea και η επιγεια Nova, εχουνε ξεκινησει να εκπεμπουν στις 3.1° ανατολικα ή αλλιως απο το δορυφορο Eutelsat 3C. Οποτε αν θες να αξιοποιησεις το πιατο βαλτο εκει, ρωτα και τον εγκαταστατη να σου βρει κι ενα δεκτη που να δεχεται BISS και θα εισαι ΟΚ.
    Δηλαδή έτσι θα μπορώ να βλέπω τα ελεύθερα δημόσια και ιδιωτικά ελληνικά δωρεάν και την Nova επίγεια (Novasports1, Novacinema1) εάν γίνω συνδρομητής της?

    Με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτό που λες φίλε treli@ris γιατί βρίσκομαι στο εξωτερικό και σκέφτομαι ποια είναι η καλύτερη λύση για να βλέπω ελληνικά κανάλια.... Πρόσφατα ανακάλυψα μάλιστα ότι υπάρχει κ το Ote TV μέσω δορυφόρου επομένως η nova δεν είναι η μόνη επιλογή πλέον απότι καταλαβαίνω....

  9. #9
    (δεκτη που να δεχεται BISS και θα εισαι ΟΚ.)

    Μπορειτε να μου δωσετε περισσοτερες λεπτομεριες για το παραπανω

  10. #10
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbie691 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή έτσι θα μπορώ να βλέπω τα ελεύθερα δημόσια και ιδιωτικά ελληνικά δωρεάν και την Nova επίγεια (Novasports1, Novacinema1) εάν γίνω συνδρομητής της?

    Με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτό που λες φίλε treli@ris γιατί βρίσκομαι στο εξωτερικό και σκέφτομαι ποια είναι η καλύτερη λύση για να βλέπω ελληνικά κανάλια.... Πρόσφατα ανακάλυψα μάλιστα ότι υπάρχει κ το Ote TV μέσω δορυφόρου επομένως η nova δεν είναι η μόνη επιλογή πλέον απότι καταλαβαίνω....
    τα novacinema-sports δεν εχουν σχεση με τη digea. θελουν κανονικα συνδρομη, αλλα και αυτο αφορα μονο για συνδρομες επιγεια, για δορυφορικα->nova. επισης ειναι κωδικοποιημενα σε irdeto 2.

    παντως βλεπω να σε ενδιαφερουν αυτα τα καναλια. και εφοσον η συνδρομη θα γινει αναγκαστικα στην ελλαδα, γιατι δεν βαζεις και στο σπιτι που θα κανεις την ''συνδρομη'' forthnet για να τσιμπισεις καμια απο τις προσφορες εστω και του -20%?

  11. #11
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διότι ζει στο εξωτερικό λέει! Εγω θα σου έλεγα να κανεις μια συνδρομή με Nova ή ΟΤΕ ΤV, και πάρε τον απο κωδικοποίηση και την κάρτα μαζι σου στο εξωτερικό και συνδέσε το στο υπάρχον πιάτο σου. Η Νοva εκπέμπει απο τον hotbird ενώ ο ΟΤΕ απο τον Eurobird (νομίζω ότι είναι σχετικά κοντα αυτοί οι δυο, και μπορείς να τους πιάσεις με διαφορετικά LNB)

  12. #12
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για να κανεις συνδεση πρεπει να δηλωσεις στοιχεια κατοικιας ελλαδας. σε καποια σπιτι εδω πρεπει να γινει. συνηθως των γονεων..

  13. #13
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Base
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntalton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την προηγουμενη βδομαδα μεσα στην αποθηκη μας βρηκα ενα δορυφορικο πιατο παρατημενο με το LNB και την βαση του μαζι. Υπαρχει περιπτωση να εγκατασταθει το πιατο ωστε να πιανω δωρεαν δορυφορικα καναλια (χωρις συνδρομη); Το πιατο ειναι διαμετρου 70cm και για το LNB παραθετω φωτογραφιες (Συγγνωμη για την ποιοτητα). Αν γινεται θα χρειαστω τεχνικο, ή η εγκατασταση μπορει να γινει και απο εμενα; Παρακαλω βοηθηστε γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα για τα δορυφορικα...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εικόνα0021.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  65,3 KB 
ID: 102529Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εικόνα0022.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  116,2 KB 
ID: 102530Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εικόνα0023.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  93,3 KB 
ID: 102531
    Είναι πολύ απλό το μάτι όπως βλέπω έχει 4 εξόδους που σημαίνει ότι μπορεί να βάλεις έναν από κωδικοποίηση σε τέσσερις τηλεόρασης και να έχεις δορυφορική σε όλες, ξεκινώντας τοποθεσία του πιάτου και το σταθερόποιης στις 60μοιρες όπου είναι συνήθως η κλίση όπου λαμβάνει σήμα το πιάτο, αγοράζεις με 50€ένα αποκωδοικοποιητη και πας στο μενού όπου σου δείχνει το σήμα και με χρώμα και με έναν ήχο όπου όσο καλύτερα πιάνεις σήμα ο ήχος μπιμπ είναι πολύ γρήγορο.Διαλεγης από το μενού εγκατάστασης λήψη ελεύθερων δορυφόρων.
    Θα μείνεις ευχαριστημένη με τα ελεύθερα καθώς είναι αρκετά. Εγώ αντί να πληρώνω 120€το μήνα για καλοδιακη εχω δορυφορική και βλέπω τα πάντα όσο για την ελληνική τηλεόραση έχω πρόσβαση μέσω ίντερνετ αρκεί να εγκατασταθεί ένα πρόγραμμα όπου δήλωσε την Ελλάδα και ας είναι ο υπολογιστής στο Βέλγιο όπου ζω
    Διότι εκτός Ελλάδος τα Web δεν είναι και ανοιχτά όλα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Δορυφορικη τηλεοραση με dreambox
    Από ALF133 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-11, 14:45
  2. site για δορυφορικη τηλεοραση
    Από daskalos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-09, 17:10
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 23:36
  4. Μοίραζε... δορυφορική TV δωρεάν μέσω διαδικτύου
    Από asmatiop στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 14:02
  5. ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΠΟ PC/TV
    Από fotisgk στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-07, 14:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας