Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 44
  1. #1
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλοι γνωρίζουμε αν όχι όλες ορισμένες μάρκες συσκευών που φέρνει αποκλειστικά και μόνο η Lidl.
    Ανοίγω αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις για τις συγκεκριμένες μάρκες όσον αφορά την ποιότητα την τιμή την απόδοση κτλ.

    Αρχίζω με την εξής συσκευή:

    http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl...ndex_19064.htm Μου χει μπει στο μάτι αλλά επειδή γενικά δεν έτυχε ποτέ να πάρω συσκευή από τα lidl θέλω την γνώμη (από όσους την έχουν) για το κατά πόσο ποιοτική είναι αυτή η συσκευή και γενικότερα εντυπώσεις από αγορές συσκευών από τα LIDL.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, αλλά επειδή έψαχνα για τηλεκοντρολ πέτυχα σε κάτι φόρουμ με μηνύματα από πέρυσι που λέγαν τα καλύτερα για αυτά (τα προγραμματιζόμενα) από το lidl και λέγαν ότι βγάζουν τα λεφτά τους άνετα, προγραμματίζονται πολύ εύκολα, πολύ καλά αποτελέσματα κτλ, οπότε το σκέφτομαι κι εγώ

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς να αναφέρομαι στο συγκεκριμένο, αλλά γενικά στις συσκευές του Lidl:
    Πρώτον, όλοι γνωρίζουμε ότι (πλην ελαχίστων πανάκριβων εξαιρέσεων) όλα κατασκευλαζονται στην Κίνα. Και όταν λέμε όλα, εννοούμε όοοολα!
    Δεύτερον, οι περισσότεροι γνωρίζουμε ότι και τα περισσότερα "επώνυμα" κατασκευάζονται φασόν από εργοστάσια στην Κίνα, που παράγουν και για οποιονδήποτε άλλον πληρώνει (βλ. private labels). Αλήθεια, τα iPhone ξέρετε ποιός τα κατασκευάζει;
    Τρίτον, η Lidl επενδύει πολύ στην εικόνα της στο θέμα "ποιότητα", και δεν ρισκάρει να πουλήσει σκαρταδούρα. Δεν λέω ότι πουλάει top of the line, αλλά ποτέ κάτω του μέσου όρου. Χώρια που είναι και γερμανική, κι εκεί - όσο κι αν δεν τους χωνεύω - δεν παίζουν ούτε με την ποιότητα ούτε με την υπόσχεση στον καταναλωτή.

    Εγώ έχω πάρει από εκεί μία σκούπα υγρών και μερικά μικροπράγματα ηλεκτρονικά, και κανένα δεν αθέτησε τις υποσχέσεις του.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ανάλογα το τι παίρνεις. Για μένα βασικό κριτήριο είναι να μην αγοράσεις κάτι που δεν το χρειαζόσουν έτσι κι αλλιώς. Ισχύουν αυτά που γράφει ο nyannaco.

    Το τηλεχειριστήριο του παραδείγματος έχει βγει σούπερ, εύχρηστο, ανθεκτικό και αντιγράφει και κωδικούς (έχει λειτουργία learning). Το έχουμε αναφέρει κι εδώ ξανά, όσοι το έχουμε ευχαριστημένοι είμαστε.

    Επίσης έχουμε εκπλαγεί οικογενειακά πόσο καλή ήταν η ραπτομηχανή silvercrest των 80 ευρώ.

    Δεν περνά από το μυαλό μου κάτι άλλο που να έχω εμπιστευτεί το lidl, αλλά γενικά θα το εμπιστευόμουν περισσότερο από ό,τι άλλες μάρκες κινέζικης προέλευσης σε άλλα μαγαζιά. Α, όχι για περιφερειακά υπολογιστών, μεγάλο ρίσκο και για όποιον θέλει να κάνει οικονομία υπάρχουν οι φτηνές σειρές των επωνύμων logitech και microsoft.

    Από
    hnesne

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ ότι έχω πάρει μου έχει βγει διαμάντι. Ένα σκουπάκι κυριολεκτικά το είχα λιώσει. Και χάλασε μετά από μετακόμιση καθώς το χτύπησα αρκετά. Το κορυφαίο ήταν ένας ατμοκαθαριστής χειρός. Το πήρα 19.95 ευρώ από το LIDL και είδα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σε Κωτσόβολο 49 ευρώ!!! Και απλά ήταν αυτό που είπε ο nyannaco, rebranded...

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Ότι έχω αγοράσει με τη στάμπα της SilverCrest, δουλεύουν άψογα. Τηλεόραση, ραδιόφωνα, ξυπνητήρια, τηλεκοντρόλ, καλώδια, συσκευές κουζίνας όλα κάνουν αυτά που περιμένεις να πάρεις με τα λεφτά που πληρώνεις.

    Δυστυχώς οι άλλες φίρμες τους δεν είναι το ίδιο αξιόπιστες.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να αναφέρομαι στο συγκεκριμένο, αλλά γενικά στις συσκευές του Lidl:
    Πρώτον, όλοι γνωρίζουμε ότι (πλην ελαχίστων πανάκριβων εξαιρέσεων) όλα κατασκευλαζονται στην Κίνα. Και όταν λέμε όλα, εννοούμε όοοολα!
    Δεύτερον, οι περισσότεροι γνωρίζουμε ότι και τα περισσότερα "επώνυμα" κατασκευάζονται φασόν από εργοστάσια στην Κίνα, που παράγουν και για οποιονδήποτε άλλον πληρώνει (βλ. private labels). Αλήθεια, τα iPhone ξέρετε ποιός τα κατασκευάζει;
    Τρίτον, η Lidl επενδύει πολύ στην εικόνα της στο θέμα "ποιότητα", και δεν ρισκάρει να πουλήσει σκαρταδούρα. Δεν λέω ότι πουλάει top of the line, αλλά ποτέ κάτω του μέσου όρου. Χώρια που είναι και γερμανική, κι εκεί - όσο κι αν δεν τους χωνεύω - δεν παίζουν ούτε με την ποιότητα ούτε με την υπόσχεση στον καταναλωτή.

    Εγώ έχω πάρει από εκεί μία σκούπα υγρών και μερικά μικροπράγματα ηλεκτρονικά, και κανένα δεν αθέτησε τις υποσχέσεις του.
    Το iphone κατασκευάζεται από την foxconn MADE IN CHINA!
    Εντάξει δεν είμαι προκατειλημμένος με τα κινέζικα. Μια χαρά είναι τα περισσότερα. Όντως αυτό που πες για τα φασόν μια μηχανη espresso του lidl ήταν ολόιδια με μια της UNITED .
    Πλέον η παγκοσμιοποίηση έχει αλλάξει πολλά. Αγοράζεις π.χ γερμανικό αμάξι με εγκέφαλο bosch και υπάρχει πιθανότητα να ναι κατασκευασμένος από την kefico του ομίλου hyundai για λογαριασμο της bosch (ισχύει αυτο το παραδειγμα) !!! Αυτο και μόνο τα λέει όλα. Είναι εντελώς λάθος να λέμε "ααα ειναι bosch άρα αξιοπιστια "απο την στιγμή που λέμε: "αα κατασκευάζεται στην ΚΙΝΑ άρα μούφα".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bananas : 21-05-12 στις 14:49.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-03-2012
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    whoknows
    χτυπα το αφοβα.
    εχει γινει εκτενης αναφορα για το συγκεκριμενο τηλεχειριστηριο σε αλλο forum.
    http://www.insomnia.gr/topic/446498-...σεων-899e

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Κανένα πρόβλημα με ένα ασύρματο σετάκι πληκτρολόγιο-ποντίκι της silvercrest που έχω πάρει.
    Καλύτερα χαρακτηριστικά σε σχέση με αντίστοιχης τιμής microsoft-logitech, και αρκετά μεγάλη εμβέλεια.

    Επίσης, και διάφορα άλλα ηλεκτρονικά που έχω αγοράσει κατά καιρούς, δεν έχουν εμφανίσει βλάβες-δυσλειτουργίες.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλιστα ! Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες . Από την στιγμή που χουν 3 χρονιά εγγύηση δεν φοβάμαι απλώς αυτό που σκέφτηκα (ειδικά αν αγοράσω καμιά συσκευή κουζίνας ) είναι μήπως αρπάζουν καμιά φωτιά :P

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Φωτιά δεν θα αρπάξουν, αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες χρήσης.

    Τα περισσότερα "φθηνά & επώνυμα" ειναι έτσι κι αλλιώς rebadged προϊόντα κινέζικης παραγωγής, όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω. Γιατί να δώσεις παραπάνω χρήματα μόνο για τη "μάρκα";

  12. #12
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτιά δεν θα αρπάξουν, αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες χρήσης.

    Τα περισσότερα "φθηνά & επώνυμα" ειναι έτσι κι αλλιώς rebadged προϊόντα κινέζικης παραγωγής, όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω. Γιατί να δώσεις παραπάνω χρήματα μόνο για τη "μάρκα";
    Σωστά. Δεν είμαι της μάρκας πάντοτε. Με νοιάζει η ποιότητα και η απόδοση πάνω απ όλα. Απλώς επειδή δεν την ξέρω την silvercrest ως εταιρεία ΄έκανα κακές σκέψεις αλλά αφού βλέπω εδώ και σε άλλα φόρουμ θετικά σχόλια θα τιμήσω τα προϊόντα του lidl

  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Τηλεκοντρόλ, ραδιοφωνάκι παγκόσμιας λήψης, εργαλείο τύπου ντρέμελ, ηλεκτρονική ζυγαριά και μπλέντερ, όλα δουλεύουν μια χαρά μέχρι τώρα.
    Μάλιστα έχουν 3ετείς-5ετείς εγγυήσεις που οι "επώνυμοι" δεν τολμάνε να δώσουνε.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τηλεκοντρόλ, ραδιοφωνάκι παγκόσμιας λήψης, εργαλείο τύπου ντρέμελ, ηλεκτρονική ζυγαριά και μπλέντερ, όλα δουλεύουν μια χαρά μέχρι τώρα.
    Μάλιστα έχουν 3ετείς-5ετείς εγγυήσεις που οι "επώνυμοι" δεν τολμάνε να δώσουνε.
    Όντως, εγγύηση χωρίς πολλά πολλά.
    Πας στο μαγαζί που το αγόρασες και σου το αλλάζουν.

    Αυτά τα εργαλειάκια ντρέμελ, παίρνουν άλλα εξαρτήματα ή μόνο αυτά που πουλάει το Lidl;

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Έχω πάρει εξαρτήματα τρίτου κατασκευαστή, που τα διαφημίζει σαν συμβατά με ντρέμελ και κάνουν στη συσκευή μου. Άρα...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. LED, backlit, anti-glare, HD, LCD, TFT, WXGA, κτλ κτλ κτλ
    Από Mazinga_GR στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-11, 03:25
  2. Θερμοκρασίες και chipsets (amd,nvidia,intel,via,sis,κτλ κτλ)
    Από DaveMurray στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-10, 11:07
  3. Σωματείο Wind: δεν υπογραφουμε τις «αξιολογησεις»
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-10, 15:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας