Σελ. 18 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 281

Θέμα: Skype για Linux

  1. #256
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ερωτηση κρισεως.
    Την εφαρμογη του skype, αυτη τη electron based σαπιλα της ms, θα την εβαζες ή εισαι κανα του electron και των ανικανων devs οπως εγω? Οχι μονο στο λινουξ, σε οποιοδηποτε λειτουργικο.

    - - - Updated - - -

    Πριν λιγο τσεκαρα το web.skype.com στο... chromium book (παλιο λαπτοπ που δουλευει πλεον με chromium os) μιας φιλης μου και οντως δεν μπαινει ουτε απο εκει στο web.skype.com βγαζοντας το ιδιο μηνυμα με τον ff.
    ديميتريس

  2. #257
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση κρισεως.
    Την εφαρμογη του skype, αυτη τη electron based σαπιλα της ms, θα την εβαζες ή εισαι κανα του electron και των ανικανων devs οπως εγω? Οχι μονο στο λινουξ, σε οποιοδηποτε λειτουργικο.
    Αν μου πεις να επιλέξω μεταξύ ενός electron app και ενός browser, προτιμώ το app για διάφορους λόγους.
    πχ το app ξέρω ότι θα δουλέψει, το να μπω μέσω της σελίδας είναι πιο πιθανό να βγάλει προβλήματα (δεν με ακούνε, δεν με βλέπουν κτλ). Επίσης αν η εναλλακτική μου είναι να βάλω κάτι που (αν και open source) έχει από πίσω την google, δεν θα πάρω.

  3. #258
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση κρισεως.
    Την εφαρμογη του skype, αυτη τη electron based σαπιλα της ms, θα την εβαζες ή εισαι κανα του electron και των ανικανων devs οπως εγω? Οχι μονο στο λινουξ, σε οποιοδηποτε λειτουργικο.
    Δεν είμαι γενικά κατα του electron αλλα προτιμάω τον browser γιατί έχω έλεγχο του τι έχει πρόσβαση και που (πχ με containers κλπ). Επίσης με διαφορετικές electron εφαρμογές ξεκινάς 500 ενώ με τον browser τα έχω μαζεμένα σε ένα σημείο. Γενικά προτιμάω native εφαρμογές όμως.

  4. #259
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το οτι το electron ειναι κατα 99,9% chromium δεν σας απασχολει δηλαδη, αλλα σας απασχολει ο chromium σαν browser επειδη "εχει απο πισω την google"? Πασο απο μενα. Βασικα, ο chromium ισως να ειναι ο πιο un-googled chrome απο ολα τα forks του.
    ديميتريس

  5. #260
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι το electron ειναι κατα 99,9% chromium δεν σας απασχολει δηλαδη, αλλα σας απασχολει ο chromium σαν browser επειδη "εχει απο πισω την google"? Πασο απο μενα. Βασικα, ο chromium ισως να ειναι ο πιο un-googled chrome απο ολα τα forks του.
    Άλλο να έχεις μια περιορισμένη εφαρμογή (συνήθως και sandboxed με flatpak) και άλλο κανονικό browser. Προσωπικά έχω chromium (και chrome) αλλα τους χρησιμοποιώ αποκλειστικά για web testing και θέλω να το κρατήσω έτσι. Δεν θέλω να τους ξεκινάω κάθε φορά που χρησιμοποιώ μια εφαρμογή που αποφάσισε οτι θέλει αποκλειστικά chromium/chrome.

    (Το skype παρόλο που ειχε snap το χρησιμοποιούσα μέσω franz μαζί με άλλα το οποίο επίσης σταμάτησε να δουλεύει)

  6. #261
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    To θέμα για μένα δεν είναι ο chromium σαν frontend, είναι όλα όσα έρχονται μαζί του. Και δεν θέλω να γίνω beta tester της google
    Και ναι θα προτιμούσα native εφαρμογή αλλά αφού δεν υπάρχει θα πάω με το μικρότερο κακό. Δεν θα αλλάξω browser για να έχω skype

  7. #262
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θέμα για μένα δεν είναι ο chromium σαν frontend, είναι όλα όσα έρχονται μαζί του. Και δεν θέλω να γίνω beta tester της google
    Και ναι θα προτιμούσα native εφαρμογή αλλά αφού δεν υπάρχει θα πάω με το μικρότερο κακό. Δεν θα αλλάξω browser για να έχω skype
    Μαζί σου.

    Απλά το χρειάζομαι λιγότερο οπότε μπορώ να το κόψω τελείως.

  8. #263
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    web.skype.com is refusing to open on Linux/Chrome (unsupported browser) since today
    https://old.reddit.com/r/skype/comme...n_linuxchrome/

    Ζωα, αυτο μονο.

    Θα εβαζα το stable skypeforlinux αλλα δεν περασε ακομα στην 8.40+ οπως στα windows και ειμαι αλλεργικος σε electron-based σαπιλες. Το preview skypeforlinux ειναι στην 8.42 παντως, αλλα ουτε αυτο το βαζω :P
    ديميتريس

  9. #264
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ανασυρω το θεμα γιατι η ms αποφασισε να ξαναδειξει ποσο αγαπαει το λινουξ (NOT!), βγαζοντας το teams για λινουξ.
    https://old.reddit.com/r/linux/comme...able_on_linux/

    Οπως και οι αλλες τις εφαρμογες, δεν ειναι κατι σπουδαιο, απλα μια ακομα σαπιλα σε electron γιατι ολοκληρη ms δεν εχει devs που να γραφουν κανονικο κωδικα και γιαυτο δεν βγαζει native εφαρμογες.
    ديميتريس

  10. #265
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Αν εξαιρέσεις το electron αυτό είναι μεγάλη κίνηση γιατί η ms προωθεί το teams έναντι του skype for business. Μάλιστα το skype for business θα ενσωματωθεί κατά κάποιο τρόπο στο teams.

    Άρα έχουμε την πρώτη ms office εφαρμογή σε linux.

    Όσο για το ότι είναι σε electron, κανείς απ όσους θα το εγκαταστήσουν δεν θα ασχοληθεί με το αν είναι native ή όχι και να τραβάει electron εξαρτήσεις. Αυτά είναι για εμάς, οι υπόλοιποι απλά βλέπουν ότι μπαίνουν σε ένα οικοσύστημα που δεν είχαν πρόσβαση μέχρι χτες.

    Προσωπική άποψη για το native skype/electron:
    Έτσι και αλλιώς δεν ήταν open source η εφαρμογή (που θα ήταν το ιδανικό) και απλά βάζαμε ένα binary. Επίσης δεν ήταν 64ρα και τράβαγε μαζί καμιά 15ρια lib32 εξαρτήσεις για να τρέξει. Από αυτή την άποψη, έστω και με electron, διώξαμε τις τσάμπα εξαρτήσεις και δεν με πειράζει και τόσο.
    Από την άλλη, δεν έχουν μεταφερθεί όλες οι δυνατότητες του παλιού skype στο electron app. Δεν ξέρω αν είναι περιορισμοί του electron ή απλά έτσι θέλουν να είναι πλέον η εφαρμογή τους.
    Άρα ούτε κρύο ούτε ζέστη

  11. #266
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εξαιρέσεις το electron αυτό είναι μεγάλη κίνηση γιατί η ms προωθεί το teams έναντι του skype for business. Μάλιστα το skype for business θα ενσωματωθεί κατά κάποιο τρόπο στο teams.

    Άρα έχουμε την πρώτη ms office εφαρμογή σε linux.
    Έτσι ακριβώς! Τρέξαμε το teams ως POC, μια και όπως πάει η δουλειά Skype for business στο μέλλον μάλλον δε θα υπάρχει. Τελικά καταλήξαμε στο Zoom που έχει και Linux client (μεταξύ άλλων). Κατά κάποιο τρόπο κρατάμε ακόμα το Skype for business με μηχανική υποστήριξη, μέχρι το Zoom να υποστηρίζει 100% τηλεφωνία στο PSTN δίκτυο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το ότι είναι σε electron, κανείς απ όσους θα το εγκαταστήσουν δεν θα ασχοληθεί με το αν είναι native ή όχι και να τραβάει electron εξαρτήσεις. Αυτά είναι για εμάς, οι υπόλοιποι απλά βλέπουν ότι μπαίνουν σε ένα οικοσύστημα που δεν είχαν πρόσβαση μέχρι χτες.

    Προσωπική άποψη για το native skype/electron:
    Έτσι και αλλιώς δεν ήταν open source η εφαρμογή (που θα ήταν το ιδανικό) και απλά βάζαμε ένα binary. Επίσης δεν ήταν 64ρα και τράβαγε μαζί καμιά 15ρια lib32 εξαρτήσεις για να τρέξει. Από αυτή την άποψη, έστω και με electron, διώξαμε τις τσάμπα εξαρτήσεις και δεν με πειράζει και τόσο.
    Από την άλλη, δεν έχουν μεταφερθεί όλες οι δυνατότητες του παλιού skype στο electron app. Δεν ξέρω αν είναι περιορισμοί του electron ή απλά έτσι θέλουν να είναι πλέον η εφαρμογή τους.
    Άρα ούτε κρύο ούτε ζέστη
    Κι εδώ συμφωνούμε 100%. Από τη στιγμή που η εφαρμογή τρέχει στο Linux χωρίς προβλήματα και χωρίς σημαντικές ελλείψεις, δεν το καταλαβαίνω το κόλλημα με το electron.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #267
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Είχα δουλέψει με το zoom παλιά και είχε κάποια θέματα. Είχε αγοράσει άδειες η δουλειά και προσπαθούσε να μας παροτρύνει να το χρησιμοποιούμε αλλά δεν με κέρδισε.
    Τώρα είμαι με skype for business καθώς παίζουμε με office365 και δουλεύει απροβλημάτιστα, συν το Integration με το υπόλοιπο οικοσύστημα, πχ outlook. Με το teams δεν έχω εμπειρία ακόμα, αλλά το skype for business θα δουλεύει για 1,5 χρόνο ακόμα, άρα ας γίνουν beta testers οι άλλοι και βλέπουμε

    Η κίνηση είναι πολύ καλή γιατί μέχρι σήμερα ήσουν υποχρεωμένος να τρέχεις windows (ίσως και mac, δεν ξέρω τι παίζει εκεί) για να μπορείς να αλληλεπιδράσεις με το οικοσύστημα. Ίσως κάποια στιγμή δούμε όλο το "πακέτο" για Linux. Έτσι και αλλιώς οι εναλλακτικές λιγοστεύουν. πχ με τον thunderbird να (αργο)πεθαίνει, ίσως δούμε outlook for linux

  13. #268
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δουλέψει με το zoom παλιά και είχε κάποια θέματα. Είχε αγοράσει άδειες η δουλειά και προσπαθούσε να μας παροτρύνει να το χρησιμοποιούμε αλλά δεν με κέρδισε.
    Τώρα είμαι με skype for business καθώς παίζουμε με office365 και δουλεύει απροβλημάτιστα, συν το Integration με το υπόλοιπο οικοσύστημα, πχ outlook. Με το teams δεν έχω εμπειρία ακόμα, αλλά το skype for business θα δουλεύει για 1,5 χρόνο ακόμα, άρα ας γίνουν beta testers οι άλλοι και βλέπουμε

    Η κίνηση είναι πολύ καλή γιατί μέχρι σήμερα ήσουν υποχρεωμένος να τρέχεις windows (ίσως και mac, δεν ξέρω τι παίζει εκεί) για να μπορείς να αλληλεπιδράσεις με το οικοσύστημα. Ίσως κάποια στιγμή δούμε όλο το "πακέτο" για Linux. Έτσι και αλλιώς οι εναλλακτικές λιγοστεύουν. πχ με τον thunderbird να (αργο)πεθαίνει, ίσως δούμε outlook for linux
    Το teams το δούλεψα στην τελευταία μου δουλεία για κανά εξάμηνο, καλή η ιδέα άλλα ακόμα πάσχει από παιδικά προβήματα. Φυσικά θα βελτιωθεί σε εύρος χρόνου άλλα έχει ακόμα. Βασικά αν κάνει αυτή την κίνηση η Μ και κάνει compatible όλο το οικοσύστημα της (office, οutlook, etc) στο λινουξ, θα έχει κάνει κίνηση ματ (και πιστεύω ότι αργά η γρήγορα θα το κάνει).
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  14. #269
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν δεν σας πειραζει να εχετε στο συστημα σας μια ιστοσελιδα που ο dev την εβαλε σε electron και τη βαφτησε εφαρμογη, εγω παω πασο. Εγω δεν βαζω και δεν προτεινω τετοιες σαπιλες.
    Επιπλεον, απ' οτι διαβασα στο reddit, το teams ειναι προσβασιμο και μεσω web, οποτε η "εφαρμογη" ειναι οντως η σελιδα της ανοιγμενη στο electron.

    Πολλοι λενε βεβαια "an electron app is better than no app", αλλα σε αυτο διαφωνω, επειδη ξερω τα χαλια που εχει το electron.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 11-12-19 στις 15:28.
    ديميتريس

  15. #270
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δουλέψει με το zoom παλιά και είχε κάποια θέματα. Είχε αγοράσει άδειες η δουλειά και προσπαθούσε να μας παροτρύνει να το χρησιμοποιούμε αλλά δεν με κέρδισε.
    Τώρα είμαι με skype for business καθώς παίζουμε με office365 και δουλεύει απροβλημάτιστα, συν το Integration με το υπόλοιπο οικοσύστημα, πχ outlook. Με το teams δεν έχω εμπειρία ακόμα, αλλά το skype for business θα δουλεύει για 1,5 χρόνο ακόμα, άρα ας γίνουν beta testers οι άλλοι και βλέπουμε

    Η κίνηση είναι πολύ καλή γιατί μέχρι σήμερα ήσουν υποχρεωμένος να τρέχεις windows (ίσως και mac, δεν ξέρω τι παίζει εκεί) για να μπορείς να αλληλεπιδράσεις με το οικοσύστημα. Ίσως κάποια στιγμή δούμε όλο το "πακέτο" για Linux. Έτσι και αλλιώς οι εναλλακτικές λιγοστεύουν. πχ με τον thunderbird να (αργο)πεθαίνει, ίσως δούμε outlook for linux
    Το zoom βελτιώνεται πάρα πολύ μέρα με τη μέρα. Ως chat/web conference client είναι ότι καλύτερο έχω δει μέχρι στιγμής (και έχουμε δοκιμάσει 3 διαφορετικές λύσεις, 4 αν μετρήσω και το Skype for business το οποίο η εταιρεία είχε ήδη πριν ξεκινήσω, 4 χρόνια πιο πίσω). Βλέπω πως και άλλες εταιρείες το έχουν υιοθετήσει, τουλάχιστον ως αντικαταστάτη του WebEx.

    Συμφωνώ πως το Skype for business/Teams ως MS προϊόν έχει άριστο integration με το υπόλοιπο οικοσύστημα, αλλά δεν είναι το μόνο. Πχ, στην προηγούμενη δουλειά μου είχαμε αντικαταστήσει το πανάρχαιο Alcatel PBX με Cisco VoIP του οποίου το integration με Outlook είναι πάρα πολύ καλό. Και μιλάω για 5-6 χρόνια πριν.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 18 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Tα καλύτερα games για linux
    Από chek2fire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 466
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 12:31
  2. Αγορά laptop για linux
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 20:57
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 11:16
  4. Η Microsoft "ανοίγει" το PowerShell για linux και OS X
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-16, 20:30
  5. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-16, 14:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας