Σελ. 15 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 281

Θέμα: Skype για Linux

  1. #211
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Δοκιμασμένη λύση για όποιον θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το skype 4.3.

    cp /usr/lib32/skype/skype /usr/lib32/skype/skype_ΒΑΚ (για καλό και για κακό, ποτέ δεν ξέρεις)
    sed -i 's/4\.3\.0\.37/8\.3\.0\.37/' /usr/lib32/skype/skype

    και συνεχίζει να δουλεύει όπως και πρώτα.

  2. #212
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    5.619
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασμένη λύση για όποιον θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το skype 4.3.

    cp /usr/lib32/skype/skype /usr/lib32/skype/skype_ΒΑΚ (για καλό και για κακό, ποτέ δεν ξέρεις)
    sed -i 's/4\.3\.0\.37/8\.3\.0\.37/' /usr/lib32/skype/skype

    και συνεχίζει να δουλεύει όπως και πρώτα.
    Thanks!

  3. #213
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασμένη λύση για όποιον θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το skype 4.3.

    cp /usr/lib32/skype/skype /usr/lib32/skype/skype_ΒΑΚ (για καλό και για κακό, ποτέ δεν ξέρεις)
    sed -i 's/4\.3\.0\.37/8\.3\.0\.37/' /usr/lib32/skype/skype

    και συνεχίζει να δουλεύει όπως και πρώτα.
    Προφέσορα είσαι ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ κι εσύ κι όποιος το βρήκε και το χάκεψε!!!



    Δε μπορείς να φανταστείς από πόσο κόπο με γλύτωσες!

    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #214
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.332
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ενα παρομοιο hack δεν υπηρχε και στην μεταβαση απο 4.2 σε 4.3 για οσους θελανε skype με ηχο χωρις pa και καποια στιγμη η ms το καταλαβε και το εκλεισε?
    ديميتريس

  5. #215
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.332
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παρολο που το πρωι το ανοιξα και δουλευε κανονικα και εστειλα και μηνυματα, τωρα πεταχτηκε αυτο και δεν κανει ουτε login. Αν δεν ειναι καποιο γενικοτερο προβλημα στο συστημα, κακο ψοφο ευχομαι στο εκτρωμα της ms!

    Skypeforlinux beta 5.5.0.1, η τελευταια σωστη εκδοση πριν την αυτιστικη 8.x.

    - - - Updated - - -

    ---edit
    Υπαρχει και ανακοινωση τελικα που λεει οτι το σταματησανε
    https://answers.microsoft.com/en-us/...c-16618d717044

    Ψοφος!

    - - - Updated - - -

    Μιας και δεν προκειται να βαλω την σαπιλα του 8.x, ψαχτηκα χτες για εναλλακτικη λυση ωστε να μπορω να μπαινω στο web.skype.com με καποιο τροπο απο εναν (ακομα και υποτυπωδη) browser. Μεχρι στιγμης εχω καταφερει αυτο

    Κώδικας:
    $ cat skype.sh
    #!/bin/bash
    chromium --temp-profile --window-size=800,600 --app=https://web.skype.com
    Το οποιο ανοιγει εναν chromium στο web.skype.com
    - με ενα temporary profile, δηλαδη με ολες τις ρυθμισεις στοκ και χωρις προσθετα
    - σε ενα παραθυρο 800*600, γιατι δεν θελω να πιανει τα 3/4 της οθονης μου το skype
    - σε app mode, δηλαδη χωρις την address bar μπαρα, το μενου στα δεξια κλπ.

    Τι θεματα εχει το παραπανω σκεπτικο.
    Καταρχην, το temp profile το εχω αποκλειστικα για τις δικες μου αναγκες, μιας και αν χρησιμοποιησει το default, αυτο δηλαδη που εχω περασμενα οσα θελω λκαι χρησιμοποιω καθημερινα, οταν θα ανοιξει το web.skype.com θα με βαλει αυτοματα μεσα με τα στοιχεια της ms, μιας και απο τον chromium ανοιγω onedrive, outlook.com κλπ, οποτε θα εχω ενα skype χωρις επαφες. Τι μπορει να γινει για αυτο, εκτος απο ενα δευτερο προφιλ στον ιδιο chromium? Αυτο θελω να το αποφυγω γιατι αν κανω δευτερο προφιλ, καθε φορα που θα ξεκιναει, θα μπαινει στο πριφιλ που χρησιμοποιηθηκε τελευταιο.
    Μετα, δεν εχει tray icon, οποτε γινεται μονο minimize στην taskbar, οποτε αν το κλεισω κατα λαθος πρεπει να ξανακανω τη διαδικασια απο την αρχη. Καμια ιδεα με alltray/kdocker για να το στελνω στο tray?
    Επισης, επειδη ακριβως ειναι temp profile, πρεπει καθε φορα να παταω να μην αποθηκευσει τον κωδικο, να μην πεταει notifications απο το web.skype.com κλπ, που κατανταει κουραστικο.

    Ζητουνται ιδεες λοιπον...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2017-11-27-170124_800x600_scrot.png  

    ديميتريس

  6. #216
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Για το profile, δεν μπορείς να ορίσεις να ξεκινάει με το ένα δεύτερο Profile που θα έχει μόνο τα βασικά; Και αντίστοιχα να πειράξεις το .desktop να ξεκινάει με το κανονικό σου.

  7. #217
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα παρομοιο hack δεν υπηρχε και στην μεταβαση απο 4.2 σε 4.3 για οσους θελανε skype με ηχο χωρις pa και καποια στιγμη η ms το καταλαβε και το εκλεισε?
    Δε γνωρίζω. Ένα πρόβλημα που έχω, χωρίς να με απασχολεί ιδιαίτερα: Δεν ξέρω για όσους δουλεύουν ακόμα με την 4.3.0.37 με το παραπάνω hack, αλλά εγώ δε μπορώ να καλέσω (ή να με καλέσουν αντίστοιχα) όσους έχουν νεώτερη έκδοση Skype (σε οποιαδήποτε πλατφόρμα ήτοι Linux, Android, windoze, κτλ). Chat (και αποστολή αρχείων νομίζω) είναι εντάξει. 4.3 με 4.3 και το hack δουλεύει κομπλέ πάντως Φτύστε το να μην το ματιάσουν
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #218
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    προχτές το βράδυ έκανα κλήση βίντεο σε windows με το τελευταίο skype. Αυτό που λες το είχα δει παλιότερα (1-2 πριν) αλλά ήταν προσωρινό. Την επόμενη δούλεψε.
    Θα κάνω και απόψε μια δοκιμή.

  9. #219
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.332
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το profile, δεν μπορείς να ορίσεις να ξεκινάει με το ένα δεύτερο Profile που θα έχει μόνο τα βασικά; Και αντίστοιχα να πειράξεις το .desktop να ξεκινάει με το κανονικό σου.
    Η παραμετρος --profile ειναι pain in the ass απ' οτι βλεπω, γιατι δεν θελει απλα το ονομα του προφιλ οπως στον ff, πχ -P skype, αλλα ολο το path προς το φακελο, πχ --profile=/tade/fakelos/skype. Καμια ιδεα για το tray icon?
    ديميتريس

  10. #220
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    και επιβεβαιώνω, μόλις έκανα βίντεοκλήση σε windows 10 με το τελευταίο skype. Κανένα πρόβλημα

    Για το icon δεν ξέρω, δεν χρησιμοποιώ chrome και συναφή

  11. #221
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    και επιβεβαιώνω, μόλις έκανα βίντεοκλήση σε windows 10 με το τελευταίο skype. Κανένα πρόβλημα
    Πριν από καμιά ώρα μου έκαναν κλήση από win. Όταν έπαιρνα εγώ τίποτα. Τεσπά δε με νοιάζει. Μόνο για να μιλάμε με τους δικούς μας με ενδιαφέρει που έχουν την παλιά έκδοση σε πανάρχαιο Linux. Δυστυχώς δε μπόρεσα να αναβαθμίσω στο καινούργιο (ούτε Viber γινόταν εγκατάσταση), λόγω παλαιότητας της διανομής. Τεσπά με τη χακιά όλα καλά. Φτου, φτου!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #222
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    ακριβως αυτό λέω ότι είχα παρατηρήσει πριν λίγο καιρό. Φαινόταν να κανει κλήση αλλά τίποτα.
    τι να σου πω, βάλε arch

  13. #223
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Άχου έξυπνο που είναι τ' άτιμο
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #224
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.332
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παρολο που η υποστηριξη για το skypeforlinux 5.5 εχει σταματησει απο τελη Νοεμβριου, ασχετως αν ειναι ενας απλος wrapper για το web.skype.com, και παρολο που το web.skype.com δουλευει κανονικα,. η ms εξακολουθει να δινει το skypeforlinux 5.5 μεσα απο το repo της...

    https://repo.skype.com/deb/pool/main/s/skypeforlinux/ (deb repo)

    https://repo.skype.com/rpm/stable/(rpm repo)

    Ποσο μπινελικι ακομα να ριξω σε αυτη την εταιρια?!
    ديميتريس

  15. #225
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρολο που το πρωι το ανοιξα και δουλευε κανονικα και εστειλα και μηνυματα, τωρα πεταχτηκε αυτο και δεν κανει ουτε login. Αν δεν ειναι καποιο γενικοτερο προβλημα στο συστημα, κακο ψοφο ευχομαι στο εκτρωμα της ms!

    Skypeforlinux beta 5.5.0.1, η τελευταια σωστη εκδοση πριν την αυτιστικη 8.x.

    - - - Updated - - -

    ---edit
    Υπαρχει και ανακοινωση τελικα που λεει οτι το σταματησανε
    https://answers.microsoft.com/en-us/...c-16618d717044

    Ψοφος!

    - - - Updated - - -

    Μιας και δεν προκειται να βαλω την σαπιλα του 8.x, ψαχτηκα χτες για εναλλακτικη λυση ωστε να μπορω να μπαινω στο web.skype.com με καποιο τροπο απο εναν (ακομα και υποτυπωδη) browser. Μεχρι στιγμης εχω καταφερει αυτο

    Κώδικας:
    $ cat skype.sh
    #!/bin/bash
    chromium --temp-profile --window-size=800,600 --app=https://web.skype.com
    Το οποιο ανοιγει εναν chromium στο web.skype.com
    - με ενα temporary profile, δηλαδη με ολες τις ρυθμισεις στοκ και χωρις προσθετα
    - σε ενα παραθυρο 800*600, γιατι δεν θελω να πιανει τα 3/4 της οθονης μου το skype
    - σε app mode, δηλαδη χωρις την address bar μπαρα, το μενου στα δεξια κλπ.

    Τι θεματα εχει το παραπανω σκεπτικο.
    Καταρχην, το temp profile το εχω αποκλειστικα για τις δικες μου αναγκες, μιας και αν χρησιμοποιησει το default, αυτο δηλαδη που εχω περασμενα οσα θελω λκαι χρησιμοποιω καθημερινα, οταν θα ανοιξει το web.skype.com θα με βαλει αυτοματα μεσα με τα στοιχεια της ms, μιας και απο τον chromium ανοιγω onedrive, outlook.com κλπ, οποτε θα εχω ενα skype χωρις επαφες. Τι μπορει να γινει για αυτο, εκτος απο ενα δευτερο προφιλ στον ιδιο chromium? Αυτο θελω να το αποφυγω γιατι αν κανω δευτερο προφιλ, καθε φορα που θα ξεκιναει, θα μπαινει στο πριφιλ που χρησιμοποιηθηκε τελευταιο.
    Μετα, δεν εχει tray icon, οποτε γινεται μονο minimize στην taskbar, οποτε αν το κλεισω κατα λαθος πρεπει να ξανακανω τη διαδικασια απο την αρχη. Καμια ιδεα με alltray/kdocker για να το στελνω στο tray?
    Επισης, επειδη ακριβως ειναι temp profile, πρεπει καθε φορα να παταω να μην αποθηκευσει τον κωδικο, να μην πεταει notifications απο το web.skype.com κλπ, που κατανταει κουραστικο.

    Ζητουνται ιδεες λοιπον...

    Ναι ξέρω άργησα.
    Δοκίμασε το firejail. Είναι ένα καλό wrapper των διάφορων Linux namespaces τεχνολογιών.
    Έχει εντολή όπου μπορείς να τρέξεις ένα πρόγραμμα και να βλέπει ως home ένα συγκεκριμένο φάκελο στο γενικότερο filesystem. Κάτι σαν chroot αλλά λίγο πιο εξελιγμένο. Οπότε τρέχοντας τον chrome μέσω firejail θα βλέπει ως default το προφιλ του skype από το νέο home. Και χωρίς το firejail θα βλέπει το κανονικό home.
    Δες την σελίδα και το manual.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


Σελ. 15 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Tα καλύτερα games για linux
    Από chek2fire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 466
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 12:31
  2. Αγορά laptop για linux
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 20:57
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 11:16
  4. Η Microsoft "ανοίγει" το PowerShell για linux και OS X
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-16, 20:30
  5. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-16, 14:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας