Σελ. 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819
Εμφάνιση 271-281 από 281

Θέμα: Skype για Linux

  1. #271
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Η αλήθεια είναι ότι το zoom το δούλεψα λίγο και μόνο για web conference. Αλλά είχα κάποια θέματα πχ να βάζω τον κωδικό του meeting και να μην το βρίσκει ενώ οι άλλοι είχαν μπει, ή να μην με βλέπει σαν admin (ή όπως αλλιώς το λέει). Με ποιότητα κλήσης δεν είχα θέμα πάντως. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο εκτός από skype for business αλλά είναι πολύ πρακτικό το inrgration του, πχ με το outlook που όταν τρέχει το skype γράφεις email και βλέπεις στην μπάρα διευθύνσεων αν αυτός που στέλνεις είναι online, away ή σε meeting, πότε θα τελειώσει το meeting του κτλ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν σας πειραζει να εχετε στο συστημα σας μια ιστοσελιδα που ο dev την εβαλε σε electron και τη βαφτησε εφαρμογη, εγω παω πασο. Εγω δεν βαζω και δεν προτεινω τετοιες σαπιλες.

    Επιπλεον, απ' οτι διαβασα στο reddit, το teams ειναι προσβασιμο και μεσω web, οποτε η "εφαρμογη" ειναι οντως η σελιδα της ανοιγμενη στο electron.
    Αυτό μου θυμίζει προχτές μου διάβασα ένα σχόλιο στο ίντερνετ "δεν βάζω waterfox γιατί ξεκίνησε σαν πρότζεκτ από έναν 16χρονο πριν κάτι χρόνια. Θέλω να έχω εταιρία πίσω από τον browser μου", a.k.a. δεν το θέλω αλλά δεν ξέρω ακριβώς γιατί δεν το θέλω.

    Αν έχει κάποιο μειονέκτημα το ότι ουσιαστικά είναι wrapper website, να το συζητήσουμε. Είπαμε προτιμάμε native εφαρμογή αλλά αν έχω να επιλέξω μεταξύ

    - κλειστού binary με 15 lib32 εξαρτήσεις (~400ΜΒ εγκατάσταση όλα μαζί αν θυμάμαι καλά) που αν έκανε update ένα lib32 μπορεί να σκάσει και το skype
    - webpage skype που είχε άπειρα προβλήματα και μπορεί από την μία στιγμή στην άλλη να κόψουν τους browsers που δεν γουστάρουν (δες πρόταση σου για chromium 1-2 σελίδες πίσω, θα αλλάξω browser για να κάνω μια κλήση; )
    - wrapper που είναι μεν η σελίδα αλλά ξέρω ότι θα παίζει σίγουρα όσο το υποστηρίζουν γιατί είναι optimised για ένα συγκεκριμένο "browser" και έχει τα καλά της "εφαρμογής" (πχ minimise to tray, start on system start up)

    θα επέλεγα native open source >> wrapper >= binary >> webpage skype. Γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου (μα καθόλου) οι λύσεις που θέλουν να έχω πάντα browser ανοικτό. Όταν κάνω δουλειά δεν θέλω να έχω ανοικτό browser για να μπορεί να με βρει κάποιος στο skype.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοι λενε βεβαια "an electron app is better than no app", αλλα σε αυτο διαφωνω, επειδη ξερω τα χαλια που εχει το electron.
    could you elaborate please?
    Εκτός του ότι "το electron είναι σάπιο γιατί... είναι σάπιο" και "θα θέλαμε να γράψουν native εφαρμογή" τι άλλο μειονέκτημα βλέπεις;
    Ρωτάω γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ αν και ξέρω ότι έχουν βγει πχ αρκετοί messengers σε elecron (fb messenger, whatsapp, skype, τώρα το teams...)

  2. #272
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.423
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υπαρχει messenger του fb σε εφαρμογη? Τωρα μου κατεστρεψες τα ονειρα που ειχα να κανω εγω μια εφαρμογη για αυτο :P
    Το electron γενικα ειναι χαλια λογω χρησης cpu, μνημης κλπ. Το ολο σκεπτικο ειναι οτι για χαρη της ευκολιας του προγραμματιστη, φτιαχνονται εφαρμογες που ειναι αργες ακομα και στα σημερινα συστηματα, πχ
    https://medium.com/commitlog/electro...r-b066108e6c32
    https://developers.slashdot.org/stor...of-native-apps
    https://news.ycombinator.com/item?id=13031247
    https://www.phoronix.com/forums/foru...5-golang/page4

    Τελος, το ολο σκεπτικο του skype σαν electron based εφαρμογη ξεκινησε απο εναν τυπο στο github οταν η ms εκανε το web.skype.com και ο ιδιος, επειδη ηξερε οτι δεν προκειται η ιδια να εβγαζε κανονικη εφαρμογη, εκανε ενα web wrapper που ανοιγε τη σελιδα.
    https://github.com/haskellcamargo/sk...fficial-client

    Μετα, ενας αλλος το εκανε σε electron και του εδωσε tray icon
    https://github.com/stanfieldr/ghetto-skype

    Και η συνεχεια ειναι γνωστη. Η ms στην 8 εκανε τη δικη της "εφαρμογη" με τον ιδιο τροπο, διαφημησε οτι ειναι cross platform κλπ.
    ديميتريس

  3. #273
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ναι υπάρχουν τουλάχιστον δύο, messengerfordesktop και caprine. Δεν χρησιμοποιώ και δεν έχω γνώμη όμως.

    Σχετικά με electron πάντως, τα links που δίνεις εκτός του ότι έχουν αντικρουώμενες απόψεις (πχ "μια χαρά είναι για single page webapps as desktop apps") δεν είναι εναντίων του wrapper αλλά του αν θα είναι σε electron, "embedded browser component like QtWebKit", swift ή HTML5

    Και όπως λέει ένας

    I'm fairly certain electron could easily be modified to be installed once and used as the launcher for its applications. I'm also fairly certain we'll see this in the future.
    Therefore all claims that electron bloats 200Mb are just temporary. Its still a relatively young technology with huge potential (which also means huge potential for misuse!)
    I spent 5+ years writing native GUI apps in half a dozen frameworks, I hope to never do so again unless the project's requirements ask for it, which I don't see happening for most use-cases out there.
    Besides, almost nobody writes true native applications anymore - its all C# now which is ironic as its also extremely bloated with huge pools of average developers at best.
    Ξαναλέω δεν είμαι ειδικός, μόνο skype τρέχω σε electron.
    Και το ότι ξεκίνησε από χρήστη και το πήρε μετά η ms, επίσης δεν μου λέει κάτι. Γιατί να είναι κακό;

  4. #274
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.423
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν ηθελα "single page web apps as desktop apps" θα εκανα οτι κανω και τωρα στον chrome, δηλαδη μια συντομευση που να την ανοιγει ετσι
    Κώδικας:
    google-chrome --window-size=800,600 --app=https://preview.web.skype.com
    και τερμα.
    To electron ομως ειναι ενας chromium, με ΟΛΕΣ τις βιβλιοθηκες του και πρεπει καθε μια εφαρμογη πρεπει να τρεχει και δικο του instance, με οτι συνεπαγεται αυτο, εκτος απο την καταναλωση cpu και μνημης. Πχ για ποιο λογο να φορτωνει την libffmpeg στο vscode που ειναι στην ουσια text editor ή στο etcher. Επιπλεον, επειδη το electron δεν ερχεται "σετ" οπως ερχεται η java, αν θες να εισαι ασφαλης πρεπει να εισαι σιγουρος οτι ο καθε "developer" ενημερωνει τακτικα την καθε electron based εφαρμογη που βγαζει. Ποσοι θεωρεις οτι κανουν κατι τετοιο?

    Τελος, ο τυπος που εγραψε ολα αυτα μαλλον ειναι υπαλληλος της ms ή κατι αναλογο και επρεπε να δικαιολογησει τον εαυτο του. Γενικα, δεχομαι την δικαιολογια της ευκολιας, αλλα μονο οταν εισαι ο μονος dev και θες να εχεις την εφαρμογη σου διαθεσιμη παντου. Για τις εταιριες σαν την ms και το spotify, που εχουν απειρα resources, αλλα παρολα αυτα βγαζουν εφαρμογες σε electron δεν υπαρχει καμια δικαιολογια.
    Και ναι, εχω αρπαχτει με ανθρωπο που, κατα τα λεγομενα του, ηταν υπαλληλος της ms και παρουσιασε το electron στο νεο skype σαν σοβαρη λυση.
    https://www.insomnia.gr/forums/topic...mment-56054263
    ديميتريس

  5. #275
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Δεν διαφωνώ στο ότι καλύτερα native app από "webpage apps", ούτε δικαιολογώ το electron. Απλά σου ξαναλέω στα links σου ελάχιστα μιλάνε για native apps και πιο πολύ για το ποια υλοποίηση είναι καλύτερη. Έχουμε δεδομένο δηλαδή ότι για multi platform χρήση απ ότι φαίνεται θα πάνε σιγά σιγά σε τέτοιες λύσεις.

    Όσον αφορά το δίλημμα "webpage apps" ή browser shortcut, θα έλεγα το πρώτο για τους λόγους που σου είπα παραπάνω.

  6. #276
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ηθελα "single page web apps as desktop apps" θα εκανα οτι κανω και τωρα στον chrome, δηλαδη μια συντομευση που να την ανοιγει ετσι
    Κώδικας:
    google-chrome --window-size=800,600 --app=https://preview.web.skype.com
    και τερμα.
    To electron ομως ειναι ενας chromium, με ΟΛΕΣ τις βιβλιοθηκες του και πρεπει καθε μια εφαρμογη πρεπει να τρεχει και δικο του instance, με οτι συνεπαγεται αυτο, εκτος απο την καταναλωση cpu και μνημης. Πχ για ποιο λογο να φορτωνει την libffmpeg στο vscode που ειναι στην ουσια text editor ή στο etcher. Επιπλεον, επειδη το electron δεν ερχεται "σετ" οπως ερχεται η java, αν θες να εισαι ασφαλης πρεπει να εισαι σιγουρος οτι ο καθε "developer" ενημερωνει τακτικα την καθε electron based εφαρμογη που βγαζει. Ποσοι θεωρεις οτι κανουν κατι τετοιο?

    Τελος, ο τυπος που εγραψε ολα αυτα μαλλον ειναι υπαλληλος της ms ή κατι αναλογο και επρεπε να δικαιολογησει τον εαυτο του. Γενικα, δεχομαι την δικαιολογια της ευκολιας, αλλα μονο οταν εισαι ο μονος dev και θες να εχεις την εφαρμογη σου διαθεσιμη παντου. Για τις εταιριες σαν την ms και το spotify, που εχουν απειρα resources, αλλα παρολα αυτα βγαζουν εφαρμογες σε electron δεν υπαρχει καμια δικαιολογια.
    Και ναι, εχω αρπαχτει με ανθρωπο που, κατα τα λεγομενα του, ηταν υπαλληλος της ms και παρουσιασε το electron στο νεο skype σαν σοβαρη λυση.
    https://www.insomnia.gr/forums/topic...mment-56054263
    Καλά αυτό με τα άπειρα resources μην το παίρνεις και τόσο σίγουρο, επίσης το να κάτσεις να γράψεις ένα application σε c++ δεν είναι όσο απλό όσο νομίζεις και ειδικά αν πρέπει να γραφεί για cross platform applicability.
    Η C++ για μη real time needs applications έχει ξεπεραστεί και ή όλη τάση έχει πάει κυρίως σε APIs και γλωσσες που βασίζονται στα παρακάτω χαρακτηριστικά:

    1. interpreted,
    2. high-level,
    3. general-purpose

    και το electron φαντάζομαι έχει τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά. Αντίστοιχα η Python, έχει ξεκινήσει να παίρνει τέτοιο μερίδιο σε προγράμματα και εφαρμογές.
    Πλέον οι εταιρίες μόνο αν χρειάζονται πραγματικά ταχύτητα, πάνε σε πιο hardcore λύσεις.
    Στην τελική για το τελικό χρήστη τις περισσότερες φορές δεν τον νοίαζει και ούτε θα καταλάβει τις διαφορές, και αν υπάρχουν ένα, δύο που γκρινιάζουν επειδή ίσως ξέρουν λίγο παραπάνω κάποια πράγματα θα στο πω ελεύθερα χωρίς καμία πρόθεση προσβολής χεστηκαν.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  7. #277
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    To Microsoft teams ανταγωνίζεται το slack, όχι το zoom.

  8. #278
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.423
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το ότι ξεκίνησε από χρήστη και το πήρε μετά η ms, επίσης δεν μου λέει κάτι. Γιατί να είναι κακό;
    Απανταω σε αυτο σημερα επειδη βρηκα την ιδανικη απαντηση σε εναν τυπο στο reddit
    No surprises here. Companies love "open source", they hate "free software".
    The former equates to free labor for them, the latter means they have to actually give back.
    Η ms δηλαδη βρηκε ετοιμη τη λυση στο προβλημα, χωρις να ψαξει καν και χωρις να διαθεσει και πορους.

    Απο εδω
    https://old.reddit.com/r/linux/comme...s_from_public/
    ديميتريس

  9. #279
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    @jim_p
    Ναι μαζί σου.
    Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα του προγράμματος, μόνο με την ηθική των εταιρειών. Δηλαδή αν το Skype for Linux είχε native application στο Linux θα ήταν όλα καλά με την ms; Πάλι κλειστό λογισμικό θα ήταν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Microsoft teams ανταγωνίζεται το slack, όχι το zoom.
    Μιλούσαμε για Skype for business and alternatives. Απλά το Skype for business θα είναι πλέον κομμάτι του teams.

  10. #280
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλούσαμε για Skype for business and alternatives. Απλά το Skype for business θα είναι πλέον κομμάτι του teams.
    Το ξέρω, αλλά διάφοροι αναφέρθηκαν στο zoom, άτοπα.

  11. #281
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω, αλλά διάφοροι αναφέρθηκαν στο zoom, άτοπα.
    Zoom is a cloud-based video conferencing, group messaging, and online meetings solution for the educational, financial, health care, and government sectors. It is compatible with both PC and mobile devices. Users can incorporate HD videos and audio to meetings and make them interactive.
    Τι από αυτά δεν κάνει το skype;

Σελ. 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819

Παρόμοια Θέματα

  1. Tα καλύτερα games για linux
    Από chek2fire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 466
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 12:31
  2. Αγορά laptop για linux
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 20:57
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 11:16
  4. Η Microsoft "ανοίγει" το PowerShell για linux και OS X
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-16, 20:30
  5. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-16, 14:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας