Σελ. 144 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 124134139142143144145146149154164 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.146-2.160 από 4534
  1. #2146
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Περίπου στα 38 χαλαρό. Στα ζόρια 41, με την θήκη (zeroW).

    Έχετε δηλώσει και IPv6 ή μόνο IPv4;

  2. #2147
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίπου στα 38 χαλαρό. Στα ζόρια 41, με την θήκη (zeroW).

    Έχετε δηλώσει και IPv6 ή μόνο IPv4;
    Εγω δεν εχω v6 οποτε οχι δεν υπαρχει λογος

  3. #2148
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα το pizerow ειναι στους 37 τωρα. Χωρις θηκη τπτ
    καλημέρα, λογικο τοτε, και εγω όταν την ανοιξα αμεσως επεσε η θερμοκρασια.
    Μαλλον πρεπει ειτε να την κανω όταν εχει ζεστη, ή να του βαλω ανεμιστηρακι, εχω ένα μικρουλι μπορω να δωσω ρευμα από τα pins όπως εκανα στο pi 1 model B.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίπου στα 38 χαλαρό. Στα ζόρια 41, με την θήκη (zeroW).

    Έχετε δηλώσει και IPv6 ή μόνο IPv4;
    καλημέρα ναι λογικο είναι, θα δω μπορει να την αφηνω ανοιχτη από πανω τωρα που θα εχει και ζεστες ή θα βαλω ανεμιστηρακι όπως ειπα.
    Εγω μονο ipv4 γιατι ο παροχος μου η ΙΝΑLAN δεν εχει ipv6.
    Η nova εχει αλλα την εχω προς το παρον σαν εναλλακτικο ιντερνετ και στο ρουτερ (mikrotik pppoe client) εχω ενεργο εκει το ipv6 αλλα αφου δεν την δουλευω παρα μονο για backup δεν υπαρχει λογος να το εχω ενεργο στο pi hole.

  4. #2149
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχαν ενα θεμα αλλα τωρα ειναι οκ. Νικηφορε κανε κανονικα pihole -up δεν υπαρχει προβλημα πλεον.
    Έχεις εικόνα για το θέμα και τί πήγε στραβά;

    Επειδή pihole και pivpn "τρέχουν" στο ίδιο zeroW ακολούθησα την παρακάτω την διαδικασία Final config για να τα "συνδέσω" ώστε ό,τι συνδέεται στο vpn να χρησιμοποιεί το pihole ad blocking.

    Εν τάχει, η προτεινόμενη λύση "πειράζει" τα αρχεία /etc/openvpn/server.conf, /etc/pihole/setupVars.conf και δημιουργεί το /etc/dnsmasq.d/02-ovpn.conf.
    Το τελευταίο απαιτείται γιατί αφενός το σύστημά δε σε αφήνει να γράψεις στο /etc/dnsmasq.d/01-pihole.conf (ό,τι γράψεις θα διαγραφεί σε reboot ή update), αφετέρου το pihole δέχεται ρυθμίσεις από άλλα config αρχεία στον φάκελο και μάλιστα τα αφήνει ανέπαφα σε οποιοδήποτε update.

    Παρόλα αυτά, μου κόλλησε η ιδέα πως αυτή η σύνδεση σε συνδυασμό με το update μου δημιούργησαν το πρόβλημα, αφού δεν τηρήθηκε κάτι από τα παραπάνω.

    Η περίπτωσή μου ήταν παρόμοια με αυτή.

  5. #2150
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Οχι δεν ειδα καθολου. Με ταλαιπωρησε λιγο αλλα βρηκα ευκαιρια να κανω νεα εγκατασταση και στο raspbian και στο pihole που ηθελα καιρο.

    Παντως να προτιμας τα επισημα "how to" απο το
    Κώδικας:
    https://docs.pi-hole.net/

  6. #2151
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίπου στα 38 χαλαρό. Στα ζόρια 41, με την θήκη (zeroW).

    Έχετε δηλώσει και IPv6 ή μόνο IPv4;
    Αν βάλεις ipv6 μην ξεχάσεις να δηλώσεις στο DHCP του ρούτερ το ipv6 link-local του raspi και όχι αυτό που σου δίνει (που πήρε από ISP).

  7. #2152
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εννοείς για να μην αλλάξει και χάσεις το blocking;

    - - - Updated - - -

    Το έχω υπόψη μου και από εδώ

    Κώδικας:
    Check the IPv6 settings in the router (IPv6 has it's own page of settings in the left links). There is a place for upto 3 IPv6 DNS servers on my AC68 router.
    
    I had problems with my Pi getting new IPv6 addresses and breaking the blocking.
    
    I configured my Pi's to use static IPv6 addresses, and used the FE80 version that's based on MAC of the Pi in my router settings. Haven't had any trouble since.
    
    Change the slaac value to
    
    slaac hardware
    
    in /etc/dhcpcd.conf to make the IPv6 address be based on MAC instead of dynamic.

  8. #2153
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, εγω παντως απλα στις συσκευες μου δηλωνω να παιζει με dns την ip του pi και μεσω pivpn (δλδ στο server.conf λεω push "dhcp-option DNS 10.Χ.Χ.Χ (ip του pi)" ) και δεν εχω κανει οτι λεει εκει στο how too που λετε παραπανω και το χρησιμοποιει κανονικα.
    Αλλα το pivpn ποιο πολυ για δοκιμη το εκανα, γιατι εχω και σε linux nas server οpenvpn που παιζει και με LZO compression δεν ξερω τι παραπανω κερδος εχω, δεν εχω καταλαβει γιατι στο pivpn δεν εχει, ή δεν το εχω ενεργοποιησει καπως εγω, παντως οπως λεει στο how too του pivpn τα εχω κανει και δεν εχει LZO.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 22-05-19 στις 18:30. Αιτία: εντολη χρησης DNS pihole στο pivpn

  9. #2154
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, εχω θεμα με την πλακετα ρελεδων δεν παιζει σωστα με ΤΙΠΟΤΑ!
    Τα προγραμματα δειχνουν να δουλευουν σωστα, εχω δοκιμασει διαφορα με python που βρηκα πχ https://www.youtube.com/watch?v=OQyntQLazMU
    και https://github.com/skiwithpete/relay...e/master/4port και αλλα αλλα η πλακετα δεν παιρνει μπρος ειναι προβλημα συνδεσμολογιας ρευματος οπως φαινεται.

    Δινω με εξωτερικο τροφοδοτικο, εχω συνδεσει στο raspi τα 4 καλωδια για τα αντιστοιχα pins τα εχω τσεκαρει πολλες φορες οτι ειναι σωστα.
    Τωρα τι δοκιμασα.
    1. Ρευμα 5V απο το raspi και γειωση, μενουν αμυδρα τα leds των ρελε ανοιχτα σιγουρα δεν κανει θελει 12 προφανως οπως ειχαμε πει αυτο το εκανα τελευταιο ομως.
    2. Ρευμα 12V με εξωτερικο τροφοδοτικο στο VCC και γειωση απο το ιδιο παλι σε αυτη την περιπτωση τα ρελε και τα 4 ενεργοποιηθηκαν και μενουν τα 4 leds αναμενα δεν παιζει ομως.
    3. Ρευμα παλι απο το τροφοδοτικο βγαζοντας το jumper στο JD-VCC γειωση στο GND τιποτα σε αυτη την περιπτωση δεν κανει κατι.
    4. Το ιδιο με το 3 αλλα παραλληλη γειωση και στο raspi παλι τιποτα.
    5. Οπως το 3 αλλα αντι το JD-VCC στο VCC διπλα του που ειναι στο jumper παλι δλδ, μενουν ανοιχτα τα leds των ρελεδων αλλα δεν κανανε κλικ παλι δεν παιζει.

    Καμια ιδεα καποιος ? να πω οτι επειδη δεν εχω παρει θυληκα καλωδιακια εχω βαλει ενδιαμεσα ενα μικρο breadboard πολυ μικρο αλλα το εχω τσεκαρει και γινεται επικοινωνια των καλωδιων.

    - - - Updated - - -

    Ξεχασα να πω τωρα δοκιμαζω μονο αν παιζουν τα ρελε δεν εχω συνδεσει πανω αλλες συσκευες.

    Βαζω μερικες φωτος για να καταλαβετε τι λεω, στο σχημα με το εξωτερικο τροφοδοτικο εμενα ειναι 12V 1A και τα ρελε στο δικο μου board ειναι 12V ιδιο ακριβως με αυτο στην 2η φωτο.
    Η μια συνδεσμολογια που δοκιμαστηκε ειναι οπως στην 3η φωτο και στην 4η, οπως ειναι στην 4η εχω συνδεσει και τα καλωδια για το gpio για τα ρελε.

    - - - Updated - - -

    Και το αρχικο προγραμμα που δοκιμαζα αυτο εδω :

    Κώδικας:
    import RPi.GPIO as GPIO
    from time import sleep
    
    # The script as below using BCM GPIO 00..nn numbers
    GPIO.setmode(GPIO.BCM)
    
    # Set relay pins as output
    GPIO.setup(18, GPIO.OUT)
    GPIO.setup(23, GPIO.OUT)
    GPIO.setup(24, GPIO.OUT)
    GPIO.setup(25, GPIO.OUT)
    
    while (True):
    
        # Turn all relays ON
        GPIO.output(18, GPIO.HIGH)
        GPIO.output(23, GPIO.HIGH)
        GPIO.output(24, GPIO.HIGH)
        GPIO.output(25, GPIO.HIGH)
        # Sleep for 5 seconds
        sleep(5)
        # Turn all relays OFF
        GPIO.output(18, GPIO.LOW)
        GPIO.output(23, GPIO.LOW)
        GPIO.output(24, GPIO.LOW)
        GPIO.output(25, GPIO.LOW)
        # Sleep for 5 seconds
        sleep(5)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Raspi 1 model B GPIO pinout.jpg  

    26ae75b8-60d0-488c-9375-e07f6a40d32d.JPG  

    OptoRelay4X_Wiring.png  

    rasp_relay.png  


  10. #2155
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειμαι περιεργος αν μπορεις να δωσεις εντολες high και low σε ενα πιν δινοντας του την ταση που αναλογει στο logic του

    διαβαζω για ttl (αν ειναι τετοιο το σημα ) το low ειναι 0 εως 0,8 βολτ ,και το high ειναι 2 εως 5 (+-10%)
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #2156
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ενα προγραμμα εχει να κανεις διαφορες εντολες αλλα δεν εχω και με αυτο αποτελεσματα δυστυχως https://play.google.com/store/apps/d...aspmanager&hl= δεν το δειχνει αλλα εχει gpio manager.
    Eιμαι σιγουρος οτι κατι παιζει με το ρευμα και δεν παιρνει ρευμα.
    Συμφωνα και με τα λεγομενα εδω ειναι σωστη η συνδεσμολογια για το εξωτερικο τροφοδοτικο στην πλακετα. https://forum.arduino.cc/index.php?topic=102978.0
    Βγαζουμε το jumper δινουμε ρευμα στο JD-VCC και γειωση στο GND εμενα ομως δεν εχει διπλα απο αυτο αλλα μαζι με τα αλλα pins.

    Τελικα θελει και ρευμα απο το raspi για την εκκινηση κατι τετοιο!
    ετσι https://ellipsistechnology.files.wor.../relay_bb2.png
    https://ellipsistechnology.wordpress...rduino-output/
    ναι λεει για arduino αλλα το ιδιο θελει τελικα! και παιζει το προγραμμα που εδειξα παραπανω!
    επισης τα αμυδρα leds εσβησαν τελικα μετα.
    επειδη εμενα δεν εχει και δευτερο GND γινεται παραλληλη συνδεση μεσω ενως πολυ μικρου breadboard που εχω και τα αλλα καλωδια επανω.
    Τωρα μενει να βρω και αλλα προγραμματα να δουλευουν.
    Προς το παρον ψαχνω το προγραμμα αυτο αλλα δεν βρισκω πως περναμε το raspi! https://pirelay.jasonfindlay.com/

    https://www.youtube.com/watch?v=blwysspbrsU
    https://www.youtube.com/watch?v=Gr5Ibu9ARrQ

    θα σκασω δεν μπορω να το κανω να παιξει αυτο το προγραμμα!

    υπάρχει και αυτο εδω περα https://play.google.com/store/apps/d....mypi&hl=en_US θελει ομως να στησουμε εναν μικρο server μεσα στο raspi εχει μια διαδικασια που την λεει μεσα στο προγραμμα, μολις βρω χρονο θα το κανω να το δοκιμασω, αυτο παιζει στην port 5000 ενω το αλλο τρεχει apache server και τρεχει στην 80 φυσικα.

    - - - Updated - - -

    Δοκιμασα να βγαλω το ρευμα απο τον μετασχηματιστη και με το προγραμμα που εδειξα πριν ανοιγοκλεινουν τα leds αλλα οχι και τα ρελε.
    Οποτε ισχυει εδω οτι λεει το αρθρο για το arduino (για τα ρελε των 12V).

  12. #2157
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! τελικά κακά και καλά νέα....
    τα κακα είναι ότι επειδή το raspbian ηταν το jessie πηγα να κανω dist-upgrade και διαλυσε...οποτε κατεβασα από εδώ https://pirelay.jasonfindlay.com/ το image που εχει για το relay board σε Raspbian lite https://pirelay.jasonfindlay.com/ind...lay-downloads/ (δεν χρειζομαι γραφικο αλλωστε).
    Το πρόγραμμα για android εδώ https://play.google.com/store/apps/d...relaypro&hl=el
    και εφόσον αλλαξα την συνδεσμολογια για το gpio για τις εντολες των ρελεδων όπως εδώ https://pinout.xyz/pinout/wiringpi#
    δουλευει κανονικα!!!!
    οποτε δεν χρειαζονται όλα εκεινα τα python progs που ηταν απλα για δοκιμες.
    Τονιζω για το ρευμα με πλακετα των 12V ρελεδων θελει ξεχωριστα ρευμα, πρεπει να δωσουμε στο JD-VCC το + και επειδή εχει μια γειωση πρεπει να δωσουμε και από το τροφοδοτικο μας και στο raspi από εκει.
    Επισης ρευμα από το raspi +5V στο άλλο pin της πλακετας ρελε στο σκετο VCC που είναι στην ιδια σειρα με το GND.
    Αν δεν δωσουμε ρευμα από το raspi δεν δουλευουν τα ρελε.

    Οποτε τωρα μου μενει η δοκιμη με καποια 12V συσκευή να δω πως παιζει και αυτή.
    Τελικα για αντλια νερου 12V τι είδους διοδη προτεινετε να βαλω ?

    - - - Updated - - -

    Eπισης δοκιμασα και αυτό το πρόγραμμα https://play.google.com/store/apps/d....kobisnir.mypi αλλά το άλλο είναι καλυτερο, αυτό τρεχει σαν server στην 5000 ένα πρόγραμμα python3 αλλα βγαζει ένα error, το λενε πολλοι εκει στα σχολια από κατω.
    Ενώ το άλλο πρόγραμμα σηκωνει apache server και συνδέεται στην 80.
    Αφου μου δουλεψε το καλυτερο δεν ασχολουμε με το άλλο πλεον.

    - - - Updated - - -

    Τελικα εβαλα τωρα ενα ανεμιστηρακι 12V για δοκιμη και πετυχε!!!
    η συνδεσμολογια ειναι οπως λεγαμε δλδ στο COM του ρελε βαζουμε το + του μετασχηματιστη 12V, στο NC (normally close) εγω εβαλα το + του ανεμιστηρα ωστε οταν ειναι κλειστο το κυκλωμα δλδ πριν δωσω εντολη να ειναι κλειστο.
    και η γειωση απο μετασχηματιστη παει στο ανεμιστηρακι.
    Δοκιμασα και NO (normally open) και μενει ανοιχτο πριν δωσω εντολη και οταν δωσω κλεινει.

  13. #2158
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα εβαλα τωρα ενα ανεμιστηρακι 12V για δοκιμη και πετυχε!!!
    η συνδεσμολογια ειναι οπως λεγαμε δλδ στο COM του ρελε βαζουμε το + του μετασχηματιστη 12V, στο NC (normally close) εγω εβαλα το + του ανεμιστηρα ωστε οταν ειναι κλειστο το κυκλωμα δλδ πριν δωσω εντολη να ειναι κλειστο.
    και η γειωση απο μετασχηματιστη παει στο ανεμιστηρακι.
    Δοκιμασα και NO (normally open) και μενει ανοιχτο πριν δωσω εντολη και οταν δωσω κλεινει.
    Κατι εχει κανει λάθος καθως αυτη η συμπεριφορα ειναι αντιθετη απο την θεωρία.

    Απο οτι καταλαβαινω ειναι συνεχεια ενεργοποιημενα τα ρελε.

    Ασε την τροφοδοσια του ανεμιστηρα και τον ανεμιστηρα οπως ειναι. Βγαλε τελειως ολα τα αλλα καλωδια (ρευμα ρελε-γειωσεις-εντολες).
    Θα δεις οτι το ανεμιστηρακι δουλευει.
    Οταν συνδεουμε κατι στο Ν/Ο τοτε ΔΕΝ δουλευει το φορτιο μας αν δεν του εχουμε δωσει εντολη .
    Ετσι αν για καποιο λογο "αστοχησει" η μοναδα ελεγχου ... ολα τα φορτια μας πρεπει να ειναι χωρις τροφοδοσια. πχ οι αντλιες σου να ΜΗΝ στελνουν νερο.
    The gr81 .

  14. #2159
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι εχει κανει λάθος καθως αυτη η συμπεριφορα ειναι αντιθετη απο την θεωρία.

    Απο οτι καταλαβαινω ειναι συνεχεια ενεργοποιημενα τα ρελε.

    Ασε την τροφοδοσια του ανεμιστηρα και τον ανεμιστηρα οπως ειναι. Βγαλε τελειως ολα τα αλλα καλωδια (ρευμα ρελε-γειωσεις-εντολες).
    Θα δεις οτι το ανεμιστηρακι δουλευει.
    Οταν συνδεουμε κατι στο Ν/Ο τοτε ΔΕΝ δουλευει το φορτιο μας αν δεν του εχουμε δωσει εντολη .
    Ετσι αν για καποιο λογο "αστοχησει" η μοναδα ελεγχου ... ολα τα φορτια μας πρεπει να ειναι χωρις τροφοδοσια. πχ οι αντλιες σου να ΜΗΝ στελνουν νερο.
    καλημέρα, κατι δεν εχεις καταλαβει καλα. Μια χαρα δουλευουν! ΟΧΙ δεν μενουν ανοιχτα, μονο αν δωσω εγω εντολη. Οι επαφες αλλαζουν συμπεριφορά τα ρελε είναι απενεργοποιημένα εξαρχής αφου όταν δωσω εντολη κανουν και το γνωστο κλικ και αναβει και το αντιστοιχο led τους! Τα ρελε εχουν πανω 3 επαφες, η αριστερη και η δεξια είναι το NO και ΝC (που η καθεμια δεν θυμαμαι).
    Αναλογα αν θες μια συσκευή που συνδεσεις πανω όταν είναι κλειστο το ρελε, να μενει κλειστη ή να μενει ανοιχτη.
    Οποτε το συνδεεις οπου θες.
    Αυτό με τον ανεμιστηρα πολύ ακυρο που λες η τροφοδοσια καταλαβες πως γινεται? μεσω του ρελε γινεται!!!
    Δες και εδώ το σχετικο θεμα, αμα ψαξεις θα βρεις απειρα https://specialties.bayt.com/en/spec...-panel-boards/
    Εχω διαβασει απειρα σχετικα θεματα και ετσι είναι οποτε δεν το συζηταω παραπανω, αν εχεις αποριες ψαχτο γιατι εμενα μια χαρα παιζει.

    Για την αντλια τελικα ξερει κανεις αν χρειαζεται διοδη? και αν ναι ποια ?
    βρηκα εδώ ένα θεμα και άλλος ρωτάει μαλλον βρηκαμε τον τυπο της https://electronics.stackexchange.co...-through-relay
    η ηλεκτρικη συνδεσμολογια συσκευης με εξωτερικη τροφοδοσια όπως δειχνει εκει είναι, ετσι το δοκιμασα και εγω και παιζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 30-05-19 στις 07:25. Αιτία: Link για διοδη αντλιας νερου 12V

  15. #2160
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    η διοδος, σε τι θα χρησιμευσει ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 144 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 124134139142143144145146149154164 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας