Σελ. 173 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 153163168171172173174175178183193 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.581-2.595 από 4532
  1. #2581
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατέβασα το PingTools Network Utilities για να τσεκάρω το DNS και πράγματι δεν μου δίνει την ip του adguard.
    Δεν έπρεπε να μου δείνει την ip που έχω στο raspberry?
    Δες πως εχεις στησει το VPN.
    The gr81 .

  2. #2582
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα στο VPN την ΙΡ που σου δινει... και τι DNS σου δινει. Υποθετω δεν σου δινει το νουμερο του adguard .
    Το έφτιαξα τελικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι μέσα τώρα με vpn στο δίκτυο του σπιτιού μου έχω πάρει κανονικά ip αλλά οι διαφημίσεις δεν κόβονται. Δεν έπρεπε κανονικά να είναι κομμένες??
    Το έφτιαξα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα
    Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το pivpn?
    Όταν δημιουργώ client ζητάει να δώσω το pass μόνο για το passphrase αλλά δεν ζητάει username και pass όπως έχουμε πχ στο mikrotik server ovpn.
    Επίσης στο ovpn file φυσικά λείπει το auth-user-pass λογικό.
    Βρήκα και αυτό.
    Γιατί αυτό?
    Την βρήκα την απάντηση τελικά στην απορία μου.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #2583
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπερα, λιγο δεν εγραψα και εγινε χαμος....
    θα απαντησω λιγο συνοπτικα λοιπον.
    Το pihole δεν εκοβε τιποτα στο youtube, ισως λιγο κατι banners μονο. Οποτε προσωπικα το εχω απενεργοποιημενο δεν το εχω ξηλωσει.
    Δουλευω ΜΟΝΟ με το adguard home, οσο καιρο το εχω, εχω καταλαβει τα εξης. Ναι κοβει τις διαφημισεις στο youtube ολων των ειδων αλλα οχι 100%, δλδ σε μερικα βιντεος εχει τυχει να μου βγουν, μπορει κατι να αλλαζουν δεν ξερω, αλλα λυνεται αν κανουμε ΣΥΧΝΑ updates τα φιλτρα μας, αν το κανετε θα δειτε οτι συνεχεια υπαρχει καποιο update. Επισης οταν το εγκαταστησουμε εχει μονο το 1ο ειδος τσεκαρισμενο, εγω εχω και τα 4.
    Δλδ αν ανοιξω 50 βιντεος μπορει σε 1 να βγει, μπορει και στα 60-70 βιντεος να βγει 1 διαφημιση, τοσο λιγο μου βγαινουν, οποτε θα ελεγα σπανια.
    Αν σας βγαινουν συχνα, δειτε να εχετε σαν DNS ΜΟΝΟ το raspi, να κανετε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ updates τα φιλτρα, δεν ειναι κατι δυσκολο, ουτε ενοχλει σε κατι, και τικαρουμε ολες τις επιλογες.
    Αυτα εχω κανει δεν εχω πειραξει κατι αλλο.
    Για οσους εχουν mikrotik στο DNS server βαζουμε ΜΟΝΟ την ip του raspi και αν εχουμε pppoe client ΔΕΝ τικαρουμε το use peer dns, γιατι βαζει αυτοματα του παροχου και περνανε τοτε!
    Η αλλη λυση ειναι να βαζουμε χειροκινητα ips στις συσκευες μας και DNS μονο την ip του raspi, στα android και στην δευτερη επιλογη γιατι μου εχει τυχει να μενει πχ το 8.8.8.8 που εχει απο default και να περνανε ποιο συχνα.

    Τελος αν ειμαστε σε αλλα δικτυα και δουλευουμε με το pivpn, τοτε θα πρεπει στο client να του εχουμε δηλωσει ολη η κινηση να περναει μεσω του VPN και για DNS να χρησιμοποιει του server δλδ του pi.

    Eγω με τα παραπανω οπου και αν ειμαι δεν βλεπω διαφημισεις, αν στο youtube βγουν ειναι εξαιρετικα σπανια.
    Το adguard home ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερο του pihole σε πολλους τομεις, τα 2 μοναδικα μειονεκτηματα ειναι οτι δεν εχει android app και οτι δεν ειναι τοσο ομορφο και με γραφηματα κτλ.

    Eννοειτε οτι σε καμια συσκευη και browser δεν εχουμε αλλον adblocker τα εχω τσεκαρει 100000 φορες.

    - - - Updated - - -

    Εδω μπορειτε να δειτε και μια συγκριση Adguard home VS pihole : https://github.com/AdguardTeam/AdGua...iki/Comparison τα συμπερασματα δικα σας.
    Οποιος θελει δοκιμαζει και βλεπει, αλλιως μενει με το pihole.
    Η εγκατασταση ειναι τρομερα ευκολη και ΔΕΝ χρειαζεται να απεγκατασταθει το pihole, μονο να απενεργοποιηθει.

  4. #2584
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Οι διαφορες που λεει δεν ειναι τιποτα. Οτι κανει το ενα κανει και το αλλο. Απλα στο pihole εινσι πιο χειροποιητα τα εξτρά (doh dot και λοιπά) και κανεις οτο configuration θέλεις. Οσο για τις διαφημισεις στο youtube κατεβασε ενα brownser καινουργιο, κανε off το adblock του και αστον χωρις addons. Ξεκινα youtube και πες μας...

  5. #2585
    Εγγραφή
    19-05-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    παντως επειδη οπως λεει και τα 2 ειναι dns sinkholes...
    το μονο μπορει να κανει ειναι ισως να προσθετει εξτρα urls πιο συχνα στο block list. δεν υπαρχει αλλος τροπος...

    στη λιστα με τη συγκριση παντως που εχει

    Blocking phishing and malware domains ... γιατι να μην το κανει αυτο το pihole ? θεμα λιστας ειναι ..

    στην καινουρια εκδοση που ειναι ακομα alpha, αν θυμαμαι καλα εχει per client blocking...

    θα ελεγα για να δοκιμασεις αν οντως μπλοκαρει τις διαφημισεις, δοκιμασε στην εφαρμογη του android..

  6. #2586
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι διαφορες που λεει δεν ειναι τιποτα. Οτι κανει το ενα κανει και το αλλο. Απλα στο pihole εινσι πιο χειροποιητα τα εξτρά (doh dot και λοιπά) και κανεις οτο configuration θέλεις. Οσο για τις διαφημισεις στο youtube κατεβασε ενα brownser καινουργιο, κανε off το adblock του και αστον χωρις addons. Ξεκινα youtube και πες μας...
    το εχω κανει, εχω και αλλους brwosers, μπαινω και απο το android app και λαπτοπ, netbook και tablet οτι ειπα ισχυει. Και απεξω μεσω του pivpn επισης και στο εξοχικο μεσω openvpn mikrotik και καρφωτες ip στις συσκευες με DNS το raspi.
    Οποιος θελει ας δει μονος του.
    Δεν καθομαι να πειθω κανεναν οποιος θελει δοκιμαζει, οποιος δεν θελει ας μεινει με το pihole, εγω στο pihole δεν γυρναω δεν συγκρινονται καν, τα 2 μειονεκτηματα που ειπα ισχυουν για μενα τιποτα παραπανω.
    Ειπαμε βγαινουν μερικες διαφημισεις αλλα ΠΟΛΥ σπανια.

  7. #2587
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimr Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως επειδη οπως λεει και τα 2 ειναι dns sinkholes...
    το μονο μπορει να κανει ειναι ισως να προσθετει εξτρα urls πιο συχνα στο block list. δεν υπαρχει αλλος τροπος...

    στη λιστα με τη συγκριση παντως που εχει

    Blocking phishing and malware domains ... γιατι να μην το κανει αυτο το pihole ? θεμα λιστας ειναι ..

    στην καινουρια εκδοση που ειναι ακομα alpha, αν θυμαμαι καλα εχει per client blocking...

    θα ελεγα για να δοκιμασεις αν οντως μπλοκαρει τις διαφημισεις, δοκιμασε στην εφαρμογη του android..
    Η 5 του pihole πηγε beta και εχει μια διαφορα σοβαρη με το adhuard. Μπλοκαρει και τα cnames που με αυτα υπηρχε μεγαλη διαροη σε διαφημισεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το εχω κανει, εχω και αλλους brwosers, μπαινω και απο το android app και λαπτοπ, netbook και tablet οτι ειπα ισχυει. Και απεξω μεσω του pivpn επισης και στο εξοχικο μεσω openvpn mikrotik και καρφωτες ip στις συσκευες με DNS το raspi.
    Οποιος θελει ας δει μονος του.
    Δεν καθομαι να πειθω κανεναν οποιος θελει δοκιμαζει, οποιος δεν θελει ας μεινει με το pihole, εγω στο pihole δεν γυρναω δεν συγκρινονται καν, τα 2 μειονεκτηματα που ειπα ισχυουν για μενα τιποτα παραπανω.
    Ειπαμε βγαινουν μερικες διαφημισεις αλλα ΠΟΛΥ σπανια.
    Εγω ουτε να πεισω προσπαθω ουτε να με πεισουν θελω. Εχω pihole 3χρονια τωρα και το ψαξει αρκετα καλά. Οπως ειδες (αν ειδες πιο πανω στα 2 link) το γραφουν ξεκαθαρα και ετσι ειναι πως για να μην εχεις διαφημισεις στο youtube πληρωνεις premium. Το ιδιο λεει και ο dansharper για το pihole. Απλα εχεις ενθουσιαστει και καλα κάνεις και προτεινεις το adguard. Δεν σε παρεξηγω και ειναι απολυτα λογικο. Το ιδιο κανω και εγω με το pihole. Αλλα youtube δεξ κοβει κανενα. Για την ακριβεια υπαρχουν λιστες αλλα και μηχανισμοι ( regex block) που κοβουν σχεδον ομες τις διαφημισεις ΑΛΛΑ κοβουν και πολλα βιντεο. Μονο adblockers στο brownser κοβουν τις διαφημισεις στο youtube.

  8. #2588
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    οκ ενταξει ειναι της ιδεας μου....αφου το λες εσυ ετσι ειναι...δεν ασχολουμε αλλο δεν ξαναλεω τιποτα να χανω τον χρονο μου αδικα, καντε οτι θελετε.

  9. #2589
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος αν ειμαστε σε αλλα δικτυα και δουλευουμε με το pivpn, τοτε θα πρεπει στο client να του εχουμε δηλωσει ολη η κινηση να περναει μεσω του VPN και για DNS να χρησιμοποιει του server δλδ του pi.
    Για πες μου στον client ποια είναι αυτή η γραμμή που έχεις δηλώσει για το παραπάνω και εάν μπεις από το κινητό σου μέσω vpn ή από υπολογιστή τσέκαρε ποια DNS σου δίνει?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για οσους εχουν mikrotik στο DNS server βαζουμε ΜΟΝΟ την ip του raspi
    Και εάν για κάποιο λόγο το raspberry βγει off τότε ποια θα είναι η 2η DNS που θα πάρει για να έχεις browsing?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #2590
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Έχει κανείς συναντήσει microstuttering κατά την αναπαραγωγή h264 (και δη main profile) σε 3B+ με vlc (3.0.8 με MMAL X11 splitter for Raspberry Pi);;;
    Αν ναι πώς το έχετε επιλύσει αν το έχετε επιλύσει και γιατί στα διάφορα φόρα διαβάζω ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα σε τέτοια αναπαραγωγή;
    Αν όχι τί προτείνετε να κάνω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 31-01-20 στις 13:15.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  11. #2591
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Usr 9108,Linksys wag200
    Path Level
    Interleaved
    καλησπερα στην παρεα. θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με στησιμο vpv server σε rsspberry 2. πως μπορω να κανω να περναει ολο το τοπικο δικτυο απο το rasberry και απο εκει να πηγαινει η κινηση στο ρουτερ ? δηλαδη router >raspberry > συσκευεσ διαφορες. γινεται αυτο ? πρεπει να ειναι συνεμενο το PI απευθειας πανω στο ρουτερ ? αν γινεται αυτο θα εχω μειωση ταχυτητας? σαν συσκευες δοξα τον θεο εχουμε πολλες συσκευεσ (κινητα,smart tv,bot tv,nas κτλπ). υπαρχει θεμα να μην το σηκωνει το PI ? Αυτο που θελω να κανω ειναι να ασφαλισω το δικτυο μου,να μην εχω διαφημισεις. επισης στο σπιτι εχουμε και 2 acess point για να μπαινουν ασυρματα οι συσκευες οπου δεν υπαρχει καλωδιο.Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ειμαι ασχετοσ στο θεμα αυτο

  12. #2592
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bebakos11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα στην παρεα. θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με στησιμο vpv server σε rsspberry 2. πως μπορω να κανω να περναει ολο το τοπικο δικτυο απο το rasberry και απο εκει να πηγαινει η κινηση στο ρουτερ ? δηλαδη router >raspberry > συσκευεσ διαφορες. γινεται αυτο ? πρεπει να ειναι συνεμενο το PI απευθειας πανω στο ρουτερ ? αν γινεται αυτο θα εχω μειωση ταχυτητας? σαν συσκευες δοξα τον θεο εχουμε πολλες συσκευεσ (κινητα,smart tv,bot tv,nas κτλπ). υπαρχει θεμα να μην το σηκωνει το PI ? Αυτο που θελω να κανω ειναι να ασφαλισω το δικτυο μου,να μην εχω διαφημισεις. επισης στο σπιτι εχουμε και 2 acess point για να μπαινουν ασυρματα οι συσκευες οπου δεν υπαρχει καλωδιο.Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ειμαι ασχετοσ στο θεμα αυτο
    Το VPN το χρησιμοποιουμε για να εχουμε προσβαση απο ΕΞΩ προς το εσωτερικο μας δικτυο και το αντιθετο . Μηπως δεν ενοοεις αυτο ?

    Για τις διαφημισεις θα χρειαστει να βαλεις ή το PIhole ή το adguard . Η ποσοτητα των συσκευων δεν παιζει ρολο. Εχεις πανω απο 25 ?

    Ολα γινονται, αρκει να καταλαβουμε τι θελεις να κανεις.
    The gr81 .

  13. #2593
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Όταν λέει από το ρούτερ μάλλον εννοεί το ίντερνετ.

  14. #2594
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Usr 9108,Linksys wag200
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέει από το ρούτερ μάλλον εννοεί το ίντερνετ.
    οχι εννοω την συνδεσμολογια, το πως θα συνδεθουν

  15. #2595
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bebakos11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι εννοω την συνδεσμολογια, το πως θα συνδεθουν
    Θα πρεπει να γραψεις ξεκαθαρα τι θελεις να κανεις.

    Δεν ειναι ενα προγραμμα που τα κανει ολα.

    πχ στηνουμε κατι για το VPN. κατι αλλο για DNS κατι αλλο για τις διαφημισεις. κατι αλλο για FIREWALL .

    Οποτε δωσε κιαλλες πληροφοριες τι ακριβως θελεις για να σε κατευθυνουμε σαν προγραμματα και συνδεσμολογια.
    και να σου πουμε και τι να προσεξεις.
    The gr81 .

Σελ. 173 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 153163168171172173174175178183193 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας