Σελ. 211 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 191201206209210211212213216221231 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.151-3.165 από 4534
  1. #3151
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Έκανα εγκατάσταση docker σε pi3b+ και πέρασα 3 containers pihole, freepbx και portainer.
    Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα από που να αλλάξω την web πόρτα στο freepbx. Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες πάλι.
    Δεν είμαι εξοικειωμένος με το freepbx..

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ free -h
                  total        used        free      shared  buff/cache   available
    Mem:          924Mi       421Mi        39Mi        18Mi       463Mi       438Mi
    Swap:          99Mi        55Mi        44Mi
    pi@raspberrypi:~ $

  2. #3152
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα εγκατάσταση docker σε pi3b+ και πέρασα 3 containers pihole, freepbx και portainer.
    Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα από που να αλλάξω την web πόρτα στο freepbx. Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες πάλι.
    Δεν είμαι εξοικειωμένος με το freepbx..

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ free -h
                  total        used        free      shared  buff/cache   available
    Mem:          924Mi       421Mi        39Mi        18Mi       463Mi       438Mi
    Swap:          99Mi        55Mi        44Mi
    pi@raspberrypi:~ $
    Απο όσο είδα το τρέχεις με την εντολή -p

    πχ
    docker run -p 8080:80

  3. #3153
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δες και εδώ αν θες να το κάνεις από το portainer.
    https://www.reddit.com/r/docker/comm...ainer/etdtagr/

  4. #3154
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    OK λοιπόν guys και @jkarabas αυτή την στιγμή τρέχει στο pi3b+ portainer, freepbx και pihole σε container, ταυτόχρονα. Επίσης έχω περάσει το cockpit (όχι container) και προσανατολίζομαι να περάσω openhab2 (container)

    Έχω σημειώσει όλα όσα έχω κάνει... δεν ξέρω, να τα ποστάρω εδώ ή να ανοίξω νέο νήμα;;; είναι σχετικά μπόλικα...

  5. #3155
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK λοιπόν guys και @jkarabas αυτή την στιγμή τρέχει στο pi3b+ portainer, freepbx και pihole σε container, ταυτόχρονα. Επίσης έχω περάσει το cockpit (όχι container) και προσανατολίζομαι να περάσω openhab2 (container)

    Έχω σημειώσει όλα όσα έχω κάνει... δεν ξέρω, να τα ποστάρω εδώ ή να ανοίξω νέο νήμα;;; είναι σχετικά μπόλικα...
    Γραψτα εδω. βαλτα σε ενα spoiler . και οποιος θελει το ανοιγει.
    The gr81 .

  6. #3156
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ...έχει κάνει κανείς αυτήν την πατέντα με την τροφοδοσία?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #3157
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Από τον δίσκο συγκεκριμένα όχι, αλλά έχω κάνει αντίστοιχη πατέντα στο RP 1, από την τροφοδοσία απευθείας στο USB, ώστε να παρακάμψω το Limiter και να αντέχει πολλές συσκευές!

  8. #3158
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ρωτησω κατι ασχετο και πιο βατο?
    Ποιος ειναι ο ποιο απλος τροπος να "αντιγραψω" την 32αρα καρτα που εχω το libreelec σε μια 16αρα? Στην 32αρα θα βαλω lakka και οτι παιχνιδι εχω για mame :P
    Μια σκεψη ειναι να παρω backup απο την built in λειτουργεια του le, να το στησω καινουριο στην αλλη καρτα και μετα να το επαναφερω απο αυτο το backup. Επειδη ομως εχω ασχημη εμπειρια απο τοτε που το ειχα στο pi zero και backup δεν μπορουσε να γινει επαναφορα στη νεα καρτα (corrupted κλπ), θελω να ξερω τι αλλη εναλλακτικη εχω.
    ديميتريس

  9. #3159
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    ένα ταπεινό dd σε .img και μετά expand με parted να πιάσει όλη την 32;
    Ή αν έχεις δύο card readers, ένα dd για απευθείας clone;

  10. #3160
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το dd δεν θα μου δημιουργησει ενα αρχειο των 32gb, που λογικα θα περιλαμβανει και τα 2 partitions της καρτας? Πως θα το χωρεσω αυτο μετα στην 16αρα καρτα? Ασε που δεν εχω 32gb ελευθερα καπου για να το αποθηκευσω :P
    ديميتريس

  11. #3161
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Σωστά, νόμιζα θα κάνεις το ανάποδο 16->32, γιαυτό είπα expand μετά.
    Για τα 32gb που λες ότι θες ελεύθερα πάντως, δεν υπάρχει πρόβλημα. Βάζεις και τις δύο κάρτες πάνω και κάνεις clone με το dd από την μία στην άλλη ον δε φλάι.

  12. #3162
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικα θα κρατησω το le στην 32αρα και το lakka στην 16αρα. Ειδα οτι εχει ελευθερο χωρο ~14gb μετα την εγκατασταση του λειτουργικου κσι προσπαθησα να χωρεσω τα 13,2gb των ~5600 roms εκει μεσα. Πηρε παααρα πολυ χρονο, πχ 15 λεπτα για να περασει 500mb ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ, εκνευριστικα και το σταματησα. Και τωρα περναω ενα ενα τα roms που θελω. Μεχρι στιγμης εχω περασει... 20

    p.s. Αν ξερετε κανενα καλο ποδοσφαιρακι, πειτε μου.
    ديميتريس

  13. #3163
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα και χρόνια πολλά.

    Με το παρόν ποστ εξηγώ τον τρόπο για να εγκαταστήσουμε docker και containers στο pi. Η προτροπή για την δοκιμή ήρθε μετά από συζήτηση που έγινε στο νήμα για το πρόβλημα που αντιμετώπιζε ο φίλος @jkarabas με την ταυτόχρονη εγκατάσταση freepbx και pihole στο raspbian.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τρόπος σε raspberry pi4 να τρέχουν τα παρακάτω ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ;

    PIHOLE Web interface
    RASPBX (ASTERISK) Web interface

    και γενικότερα services που χρησιμοποιούν την ίδια πόρτα; πχ.

    Asterisk port 80
    Pihole port 80

    και μη μου πει κάποιος αλλαγή πόρτας στα services. Δεν παίζει αυτό το έργο....το δοκίμασα.
    Πράγματι τα δύο app σηκώνουν 2 διαφορετικούς web server, ακούν στην ίδια πόρτα (80) με αποτέλεσμα να μην "δουλεύουν" σωστά τα web interfaces τους.

    Με την εγκατάσταση docker λύνεται το πρόβλημα, την ιδέα την έδωσε ο συμφορουμίτης και γείτονας @griniaris

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ριξε μια ματια τοτε μηπως μπορεις να παιξεις με Docker .
    Το docker το είχα ακουστά για το τι είναι και τι κάνει, τις ευκολίες που παρέχει και το πόσο καλύτερο είναι στο θέμα εξοικονόμησης πόρων, ωστόσο μέχρι τώρα δεν το είχα δουλέψει. Εδώ να σημειώσω πως δεν είμαι κανένας expert, ένας average linux user είμαι και ότι γράφω πιο κάτω το βρήκα μέσα από googling και διάβασμα στο net. Docker είναι το service υποδοχής των containers. Αυτά κάθονται πάνω στο file system είτε σε κάποιο path που επιλέγουμε εμείς είτε σε volumes τα οποία εξορισμού κάθονται στο /var/lib/docker/volumes. Τα containers έρχονται με το image τους και διαμορφώνονται ανάλογα τις μεταβλητές που εισάγουμε και τα scripts που μπορεί να τρέχουν, αν υπάρχουν. Υπάρχει αρκετό υλικό στο νετ για να εμβαθύνει όποιος θέλει.

    Spoiler:
    Στην αρχή προσπάθησα να κάνω την εγκατάσταση στο pi με centos 7 arm λόγω εξοικείωσης με το λειτουργικό. Μην το δοκιμάσετε. Εντόπισα αρκετά θέματα (portainer, selinux, docker-composer) που δεν μπόρεσα να επιλύσω στον χρόνο που διαθέτω.


    Raspbian lite. Flash image λοιπόν με balenaEtcher, ssh, raspi-config για τις αρχικές ρυθμίσεις και ενημέρωση με

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo apt update
    pi@raspberrypi:~ $ sudo apt upgrade
    Διαθέσιμη μνήμη:

    Spoiler:
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ free -h
                  total        used        free      shared  buff/cache   available
    Mem:          925Mi        40Mi       648Mi        11Mi       237Mi       821Mi
    Swap:          99Mi          0B        99Mi
    pi@raspberrypi:~ $


    (Εδώ να σημειώσω πως η κονσόλα του freepbx μου βγάζει warning για low swap, χρειάζεται το διπλάσιο από όσο έχει φτιάξει με το flash το raspbian.)

    1. Εγκατάσταση docker.

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ curl -fsSL get.docker.com -o get-docker.sh && sh get-docker.sh
    Add τον χρήστη pi στο group docker ώστε να μην χρειάζεται να δίνεται συνέχεια sudo.

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo usermod -aG docker pi
    Επαλήθευση:

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ docker version
    Spoiler:
    Client: Docker Engine - Community
    Version: 19.03.13
    API version: 1.40
    Go version: go1.13.15
    Git commit: 4484c46
    Built: Wed Sep 16 17:07:02 2020
    OS/Arch: linux/arm
    Experimental: false

    Server: Docker Engine - Community
    Engine:
    Version: 19.03.13
    API version: 1.40 (minimum version 1.12)
    Go version: go1.13.15
    Git commit: 4484c46
    Built: Wed Sep 16 17:00:52 2020
    OS/Arch: linux/arm
    Experimental: false
    containerd:
    Version: 1.3.7
    GitCommit: 8fba4e9a7d01810a393d5d25a3621dc101981175
    runc:
    Version: 1.0.0-rc10
    GitCommit: dc9208a3303feef5b3839f4323d9beb36df0a9dd
    docker-init:
    Version: 0.18.0
    GitCommit: fec3683


    Ας τραβήξουμε και ένα reboot.

    2. Δοκιμή με το πρώτο container ώστε να δούμε πως όλα βαίνουν καλώς:

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ docker run hello-world
    Spoiler:
    Unable to find image 'hello-world:latest' locally
    latest: Pulling from library/hello-world
    4ee5c797bcd7: Pull complete
    Digest: sha256:8c5aeeb6a5f3ba4883347d3747a7249f491766ca1caa47e5da5dfcf6b9b717c0
    Status: Downloaded newer image for hello-world:latest

    Hello from Docker!
    This message shows that your installation appears to be working correctly.

    To generate this message, Docker took the following steps:
    1. The Docker client contacted the Docker daemon.
    2. The Docker daemon pulled the "hello-world" image from the Docker Hub.
    (arm32v7)
    3. The Docker daemon created a new container from that image which runs the
    executable that produces the output you are currently reading.
    4. The Docker daemon streamed that output to the Docker client, which sent it
    to your terminal.

    To try something more ambitious, you can run an Ubuntu container with:
    $ docker run -it ubuntu bash

    Share images, automate workflows, and more with a free Docker ID:
    https://hub.docker.com/

    For more examples and ideas, visit:
    https://docs.docker.com/get-started/


    Εδώ να σημειώσω πως υπάρχουν 3 τρόποι για να εγκαταστήσουμε containers μέσα στο docker. Ο ένας είναι μέσω terminal, ο άλλος μέσω portainer και ο τρίτος με αρχείο μέσω docker compose. Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι τρόποι, με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτούς.

    3. Εγκατάσταση portainer

    Δημιουργία volume

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ docker volume create portainer_data
    Δημιουργία container με ταυτόχρονο download το image

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ docker run -d -p 9000:9000 -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock -v portainer_data:/data portainer/portainer-ce
    πρέπει εντός 5 λεπτών να κάνετε login στην σελίδα για να περάσετε νέο password οπότε
    http://ip του pi:9000
    κάνουμε connect και πάμε Containers, βρίσκουμε το portainer container, το επιλέγουμε, αλλάζουμε το Restart policies σε "Unless stopped" και πατάμε update.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-10-26 Portainer.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  80,1 KB 
ID: 220212

    4. Εγκατάσταση docker compose και επαλήθευση
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo apt install docker-compose
    pi@raspberrypi:~ $ docker-compose --version
    docker-compose version 1.21.0, build unknown
    5. Εγκατάσταση cockpit
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo apt install cockpit cockpit-packagekit cockpit-storaged cockpit-docker
    Το έκανα εγκατάσταση επειδή βλέπω το cpu utilization που έχω για κάθε container. Συν ότι έχει και άλλα καλούδια.

    Spoiler:
    Κώδικας:
    Μέχρι εδώ έχουμε:
    pi@raspberrypi:~ $ free -h
                  total        used        free      shared  buff/cache   available
    Mem:          924Mi       126Mi       153Mi       6.0Mi       644Mi       741Mi
    Swap:          99Mi          0B        99Mi
    pi@raspberrypi:~ $


    6. Εγκατάσταση pihole container με script

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo apt install vim
    pi@raspberrypi:~ $ vim get-pihole.sh
    Spoiler:
    Κώδικας:
    #!/bin/bash
    
    # https://github.com/pi-hole/docker-pi-hole/blob/master/README.md
    
    PIHOLE_BASE="${PIHOLE_BASE:-$(pwd)}"
    [[ -d "$PIHOLE_BASE" ]] || mkdir -p "$PIHOLE_BASE" || { echo "Couldn't create storage directory: $PIHOLE_BASE"; exit 1; }
    
    # Note: ServerIP should be replaced with your external ip.
    docker run -d \
        --name pihole \
        -p 53:53/tcp -p 53:53/udp \
        -p 80:80 \
        -p 443:443 \
        -e TZ="Europe/Athens" \
        -v "${PIHOLE_BASE}/etc-pihole/:/etc/pihole/" \
        -v "${PIHOLE_BASE}/etc-dnsmasq.d/:/etc/dnsmasq.d/" \
        --dns=127.0.0.1 --dns=1.1.1.1 \
        --restart=unless-stopped \
        --hostname pi.hole \
        -e VIRTUAL_HOST="pi.hole" \
        -e PROXY_LOCATION="pi.hole" \
        -e ServerIP="x.x.x.x" \
        pihole/pihole:latest
    
    printf 'Starting up pihole container '
    for i in $(seq 1 20); do
        if [ "$(docker inspect -f "{{.State.Health.Status}}" pihole)" == "healthy" ] ; then
            printf ' OK'
            echo -e "\n$(docker logs pihole 2> /dev/null | grep 'password:') for your pi-hole: https://${IP}/admin/"
            exit 0
        else
            sleep 3
            printf '.'
        fi
    
        if [ $i -eq 20 ] ; then
            echo -e "\nTimed out waiting for Pi-hole start, consult check your container logs for more info (\`docker logs pihole\`)"
            exit 1
        fi
    done;


    κάνουμε save. Αν θέλουμε το pihole να δίνει dhcp τότε προσθέτουμε την πόρτα 67. Τρέχουμε με

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sh get-pihole.sh
    Παίρνει κάποια ώρα, ταυτόχρονα ελέγχουμε μέσα στο portainer την διαδικασία. Αφού τελειώσει, τρέχουμε exec console μέσα από το portainer ή από cli δίνουμε
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo docker exec -it pihole /bin/bash
    Για web password

    Κώδικας:
    root@pi:/# sudo pihole -a -p
    Για ενημέρωση domains list

    Κώδικας:
    root@pi:/# sudo pihole -g
    και exit. Τώρα μπορούμε να κάνουμε check στην σελίδα του pihole.

    7. Εγκατάσταση freepbx container. (Επέλεξα από το hub.docker.com το container με τα περισσότερα pulls.)

    Δημιουργία directories για backup και recordings
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ mkdir /home/pi/Docker/freepbx/backup -p && mkdir /home/pi/Docker/freepbx/recordings -p
    Κώδικας:
    docker run -d --name=freepbx -p 8088:80 -p 5060:5060 -p 5160:5160 -p 10000-10100:10000-10100/udp -v /home/pi/Docker/freepbx/backup:/backup -v /home/pi/Docker/freepbx/recordings:/var/spool/asterisk/monitor -v /etc/localtime:/etc/localtime:ro -v /etc/timezone:/etc/timezone:ro -e TZ=Europe/Athens --network="bridge" --restart=unless-stopped epandi/asterisk-freepbx-rpi:16
    Παίρνει αρκετή ώρα. Αφού τελειώσει δώστε extra 10 λεπτά πριν κάνετε login στην σελίδα
    http://ip-pi:8088/admin/config.php

    Spoiler:
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ free -h
                  total        used        free      shared  buff/cache   available
    Mem:          924Mi       421Mi        39Mi        18Mi       463Mi       438Mi
    Swap:          99Mi        55Mi        44Mi
    pi@raspberrypi:~ $


    Δύο παρατήρησεις εδώ.
    Το web interface του freepbx δεν μοιάζει με κάτι που είχα δει στο παρελθόν. Εννοώ σαν να έχει λιγότερες επιλογές στα menu. Όπως παρατηρήσατε στο docker run οι πόρτες για την ομιλία είναι από τις 10000 ως τις 10100. Φαντάζομαι αυτό το εύρος πρέπει να δηλωθεί και μέσα στο freepbx.
    Dislaimer: Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να βάλω extensions και να κάνω κλήσεις.

    Επόμενο container θα είναι το openhab.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EnDLess : 28-10-20 στις 14:13.

  14. #3164
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και χρόνια πολλά.

    Με το παρόν ποστ εξηγώ τον τρόπο για να εγκαταστήσουμε docker και containers στο pi. Η προτροπή για την δοκιμή ήρθε μετά από συζήτηση που έγινε στο νήμα για το πρόβλημα που αντιμετώπιζε ο φίλος @jkarabas με την ταυτόχρονη εγκατάσταση freepbx και pihole στο raspbian.



    Πράγματι τα δύο app σηκώνουν 2 διαφορετικούς web server, ακούν στην ίδια πόρτα (80) με αποτέλεσμα να μην "δουλεύουν" σωστά τα web interfaces τους.

    Με την εγκατάσταση docker λύνεται το πρόβλημα, την ιδέα την έδωσε ο συμφορουμίτης και γείτονας @griniaris



    Το docker το είχα ακουστά για το τι είναι και τι κάνει, τις ευκολίες που παρέχει και το πόσο καλύτερο είναι στο θέμα εξοικονόμησης πόρων, ωστόσο μέχρι τώρα δεν το είχα δουλέψει. Εδώ να σημειώσω πως δεν είμαι κανένας expert, ένας average linux user είμαι και ότι γράφω πιο κάτω το βρήκα μέσα από googling και διάβασμα στο net. Docker είναι το service υποδοχής των containers. Αυτά κάθονται πάνω στο file system είτε σε κάποιο path που επιλέγουμε εμείς είτε σε volumes τα οποία εξορισμού κάθονται στο /var/lib/docker/volumes. Τα containers έρχονται με το image τους και διαμορφώνονται ανάλογα τις μεταβλητές που εισάγουμε και τα scripts που μπορεί να τρέχουν, αν υπάρχουν. Υπάρχει αρκετό υλικό στο νετ για να εμβαθύνει όποιος θέλει.

    Spoiler:
    Στην αρχή προσπάθησα να κάνω την εγκατάσταση στο pi με centos 7 arm λόγω εξοικείωσης με το λειτουργικό. Μην το δοκιμάσετε. Εντόπισα αρκετά θέματα (portainer, selinux, docker-composer) που δεν μπόρεσα να επιλύσω στον χρόνο που διαθέτω.


    Raspbian lite. Flash image λοιπόν με balenaEtcher, ssh, raspi-config για τις αρχικές ρυθμίσεις και ενημέρωση με

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo apt update
    pi@raspberrypi:~ $ sudo apt upgrade
    Διαθέσιμη μνήμη:

    Spoiler:
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ free -h
                  total        used        free      shared  buff/cache   available
    Mem:          925Mi        40Mi       648Mi        11Mi       237Mi       821Mi
    Swap:          99Mi          0B        99Mi
    pi@raspberrypi:~ $


    (Εδώ να σημειώσω πως η κονσόλα του freepbx μου βγάζει warning για low swap, χρειάζεται το διπλάσιο από όσο έχει φτιάξει με το flash το raspbian.)

    1. Εγκατάσταση docker.

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ curl -fsSL get.docker.com -o get-docker.sh && sh get-docker.sh
    Add τον χρήστη pi στο group docker ώστε να μην χρειάζεται να δίνεται συνέχεια sudo.

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo usermod -aG docker pi
    Επαλήθευση:

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ docker version
    Spoiler:
    Client: Docker Engine - Community
    Version: 19.03.13
    API version: 1.40
    Go version: go1.13.15
    Git commit: 4484c46
    Built: Wed Sep 16 17:07:02 2020
    OS/Arch: linux/arm
    Experimental: false

    Server: Docker Engine - Community
    Engine:
    Version: 19.03.13
    API version: 1.40 (minimum version 1.12)
    Go version: go1.13.15
    Git commit: 4484c46
    Built: Wed Sep 16 17:00:52 2020
    OS/Arch: linux/arm
    Experimental: false
    containerd:
    Version: 1.3.7
    GitCommit: 8fba4e9a7d01810a393d5d25a3621dc101981175
    runc:
    Version: 1.0.0-rc10
    GitCommit: dc9208a3303feef5b3839f4323d9beb36df0a9dd
    docker-init:
    Version: 0.18.0
    GitCommit: fec3683


    Ας τραβήξουμε και ένα reboot.

    2. Δοκιμή με το πρώτο container ώστε να δούμε πως όλα βαίνουν καλώς:

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ docker run hello-world
    Spoiler:
    Unable to find image 'hello-world:latest' locally
    latest: Pulling from library/hello-world
    4ee5c797bcd7: Pull complete
    Digest: sha256:8c5aeeb6a5f3ba4883347d3747a7249f491766ca1caa47e5da5dfcf6b9b717c0
    Status: Downloaded newer image for hello-world:latest

    Hello from Docker!
    This message shows that your installation appears to be working correctly.

    To generate this message, Docker took the following steps:
    1. The Docker client contacted the Docker daemon.
    2. The Docker daemon pulled the "hello-world" image from the Docker Hub.
    (arm32v7)
    3. The Docker daemon created a new container from that image which runs the
    executable that produces the output you are currently reading.
    4. The Docker daemon streamed that output to the Docker client, which sent it
    to your terminal.

    To try something more ambitious, you can run an Ubuntu container with:
    $ docker run -it ubuntu bash

    Share images, automate workflows, and more with a free Docker ID:
    https://hub.docker.com/

    For more examples and ideas, visit:
    https://docs.docker.com/get-started/


    Εδώ να σημειώσω πως υπάρχουν 3 τρόποι για να εγκαταστήσουμε containers μέσα στο docker. Ο ένας είναι μέσω terminal, ο άλλος μέσω portainer και ο τρίτος με αρχείο μέσω docker compose. Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι τρόποι, με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτούς.

    3. Εγκατάσταση portainer

    Δημιουργία volume

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ docker volume create portainer_data
    Δημιουργία container με ταυτόχρονο download το image

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ docker run -d -p 9000:9000 -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock -v portainer_data:/data portainer/portainer-ce
    πρέπει εντός 5 λεπτών να κάνετε login στην σελίδα για να περάσετε νέο password οπότε
    https://ip του pi/9000
    κάνουμε connect και πάμε Containers, βρίσκουμε το portainer container, το επιλέγουμε, αλλάζουμε το Restart policies σε "Unless stopped" και πατάμε update.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-10-26 Portainer.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  80,1 KB 
ID: 220212

    4. Εγκατάσταση docker compose και επαλήθευση
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo apt install docker-compose
    pi@raspberrypi:~ $ docker-compose --version
    docker-compose version 1.21.0, build unknown
    5. Εγκατάσταση cockpit
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo apt install cockpit cockpit-packagekit cockpit-storaged cockpit-docker
    Το έκανα εγκατάσταση επειδή βλέπω το cpu utilization που έχω για κάθε container. Συν ότι έχει και άλλα καλούδια.

    Spoiler:
    Κώδικας:
    Μέχρι εδώ έχουμε:
    pi@raspberrypi:~ $ free -h
                  total        used        free      shared  buff/cache   available
    Mem:          924Mi       126Mi       153Mi       6.0Mi       644Mi       741Mi
    Swap:          99Mi          0B        99Mi
    pi@raspberrypi:~ $


    6. Εγκατάσταση pihole container με script

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo apt install vim
    pi@raspberrypi:~ $ vim get-pihole.sh
    Spoiler:
    Κώδικας:
    #!/bin/bash
    
    # https://github.com/pi-hole/docker-pi-hole/blob/master/README.md
    
    PIHOLE_BASE="${PIHOLE_BASE:-$(pwd)}"
    [[ -d "$PIHOLE_BASE" ]] || mkdir -p "$PIHOLE_BASE" || { echo "Couldn't create storage directory: $PIHOLE_BASE"; exit 1; }
    
    # Note: ServerIP should be replaced with your external ip.
    docker run -d \
        --name pihole \
        -p 53:53/tcp -p 53:53/udp \
        -p 80:80 \
        -p 443:443 \
        -e TZ="Europe/Athens" \
        -v "${PIHOLE_BASE}/etc-pihole/:/etc/pihole/" \
        -v "${PIHOLE_BASE}/etc-dnsmasq.d/:/etc/dnsmasq.d/" \
        --dns=127.0.0.1 --dns=1.1.1.1 \
        --restart=unless-stopped \
        --hostname pi.hole \
        -e VIRTUAL_HOST="pi.hole" \
        -e PROXY_LOCATION="pi.hole" \
        -e ServerIP="x.x.x.x" \
        pihole/pihole:latest
    
    printf 'Starting up pihole container '
    for i in $(seq 1 20); do
        if [ "$(docker inspect -f "{{.State.Health.Status}}" pihole)" == "healthy" ] ; then
            printf ' OK'
            echo -e "\n$(docker logs pihole 2> /dev/null | grep 'password:') for your pi-hole: https://${IP}/admin/"
            exit 0
        else
            sleep 3
            printf '.'
        fi
    
        if [ $i -eq 20 ] ; then
            echo -e "\nTimed out waiting for Pi-hole start, consult check your container logs for more info (\`docker logs pihole\`)"
            exit 1
        fi
    done;


    κάνουμε save. Αν θέλουμε το pihole να δίνει dhcp τότε προσθέτουμε την πόρτα 67. Τρέχουμε με

    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sh get-pihole.sh
    Παίρνει κάποια ώρα, ταυτόχρονα ελέγχουμε μέσα στο portainer την διαδικασία. Αφού τελειώσει, τρέχουμε exec console μέσα από το portainer ή από cli δίνουμε
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ sudo docker exec -it pihole /bin/bash
    Για web password

    Κώδικας:
    root@pi:/# sudo pihole -a -p
    Για ενημέρωση domains list

    Κώδικας:
    root@pi:/# sudo pihole -g
    και exit. Τώρα μπορούμε να κάνουμε check στην σελίδα του pihole.

    7. Εγκατάσταση freepbx container. (Επέλεξα από το hub.docker.com το container με τα περισσότερα pulls.)

    Δημιουργία directories για backup και recordings
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ mkdir /home/pi/Docker/freepbx/backup -p && mkdir /home/pi/Docker/freepbx/recordings -p
    Κώδικας:
    docker run -d --name=freepbx -p 8088:80 -p 5060:5060 -p 5160:5160 -p 10000-10100:10000-10100/udp -v /home/pi/Docker/freepbx/backup:/backup -v /home/pi/Docker/freepbx/recordings:/var/spool/asterisk/monitor -v /etc/localtime:/etc/localtime:ro -v /etc/timezone:/etc/timezone:ro -e TZ=Europe/Athens --network="bridge" --restart=unless-stopped epandi/asterisk-freepbx-rpi:16
    Παίρνει αρκετή ώρα. Αφού τελειώσει δώστε extra 10 λεπτά πριν κάνετε login στην σελίδα
    http://ip-pi/8088/admin/config.php

    Spoiler:
    Κώδικας:
    pi@raspberrypi:~ $ free -h
                  total        used        free      shared  buff/cache   available
    Mem:          924Mi       421Mi        39Mi        18Mi       463Mi       438Mi
    Swap:          99Mi        55Mi        44Mi
    pi@raspberrypi:~ $


    Δύο παρατήρησεις εδώ.
    Το web interface του freepbx δεν μοιάζει με κάτι που είχα δει στο παρελθόν. Εννοώ σαν να έχει λιγότερες επιλογές στα menu. Όπως παρατηρήσατε στο docker run οι πόρτες για την ομιλία είναι από τις 10000 ως τις 10100. Φαντάζομαι αυτό το εύρος πρέπει να δηλωθεί και μέσα στο freepbx.
    Dislaimer: Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να βάλω extensions και να κάνω κλήσεις.

    Επόμενο container θα είναι το openhab.
    Καλημέρα φίλε μου EnDLess και Χρόνια πολλά σε όλους!!
    Δεν σε πρόλαβα να άνοιγες ένα νέο thread για αυτή τη περίπτωση.
    Μήπως να το ανοίξεις τώρα και να κάνεις copy paste τις οδηγίες παραπάνω.
    Να είσαι σίγουρος ότι θα το δοκιμάσω.
    Σε ευχαριστούμε και μπράβο σου αφιέρωσες αρκετό χρόνο αλλά ήταν μια καλή ευκαιρία να το δοκιμάζαμε.
    Θα το δοκιμάσω σήμερα και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

    Να φανταστείς αφιέρωσα πολύ χρόνο για να λύσω το πρόβλημα και κατέληξα να χρησιμοποιήσω το Pi4 μόνο σαν freepbx.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK λοιπόν guys και @jkarabas αυτή την στιγμή τρέχει στο pi3b+ portainer, freepbx και pihole σε container, ταυτόχρονα. Επίσης έχω περάσει το cockpit (όχι container) και προσανατολίζομαι να περάσω openhab2 (container)

    Έχω σημειώσει όλα όσα έχω κάνει... δεν ξέρω, να τα ποστάρω εδώ ή να ανοίξω νέο νήμα;;; είναι σχετικά μπόλικα...
    Γνώμη μου άνοιξε καλύτερα ένα καινούργιο νήμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το web interface του freepbx δεν μοιάζει με κάτι που είχα δει στο παρελθόν. Εννοώ σαν να έχει λιγότερες επιλογές στα menu.
    Ναι συμβαίνει αυτό μάλλον, διότι είναι version Rspbx για το Raspberry φτιαγμένο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 28-10-20 στις 13:28.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  15. #3165
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Αν ανοίξει η κουβέντα για το docker ίσως να μας βοηθήσει κάποιος mod για νέο θέμα.

    Τώρα για το freepbx, αν θυμάμαι καλά και παλιά σε pi το είχα βάλει... πχ δεν βλέπω πουθενά ρύθμιση για firewall, θυμάμαι ότι κάτι υπήρχε + το fail2ban που είχα κάνει τότε install.

    Επίσης έψαξα για αλλαγή πόρτας ώστε να μην παίξω με το port mapping του docker, αλλά αυτά που βρήκα στο νετ δεν με βοήθησαν.
    Δεν βρήκα πουθενά το Admin, system admin, port management ούτε και το αρχείο /etc/httpd/conf.d/schmoozecom.conf που υποτίθεται πως αλλάζει από εκεί.
    Ίσως κάποιος φίλος από τα νήματα του voip να μας βοηθήσει πχ @astbox που είναι αρκετά ενεργός σε αρκετά νήματα με πολλές γνώσεις

Σελ. 211 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 191201206209210211212213216221231 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας