Σελ. 227 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 207217222225226227228229232237247 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.391-3.405 από 4538
  1. #3391
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά θα πρέπει να εχει σημασία ο χρήστης που δηλώνεις, θα έλεγα να ξανακάνεις το Install
    Αν δημιουργήσω χρήστη admin δεν θα είναι το ίδιο;

  2. #3392
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω παραλάβει εδώ και 1 εβδομάδα το 400. Μέχρι στιγμής όλα καλά και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Πήρα το kit που είχε όλα τα παρελκόμενα μέσα μεταξύ των οποίων και μια κάρτα μνήμης των 16GB. Θέλω να πάρω και 3-4 κάρτες μνήμης έξτρα για να τις έχω για πειράματα, να μην κάθομαι κάθε φορά να βάζω και να βγάζω την ίδια γιατί είναι κάπως χρονοφόρο να φλασάρω κάθε φορά κάποιο άλλο λειτουργικό σύστημα, και επίσης θέλω και ποιο μεγάλη χωρητικότητα. Θέλω να πάρω από το e-shop.gr λόγω ότι έχει κατάστημα δίπλα μου. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι να κοιτάξω από ταχύτητες, στο e-shop έχει Class 4, Class 10, UHS-I, UHS-II, U1 και U3. Ποιο πρότυπο είναι ποιο γρήγορο γενικώς;

    - - - Updated - - -

    Επίσης έχετε να προτείνετε κάποια έτοιμη λύση για software router/firewall/vpn; Το pfsence δεν βγαίνει σε raspberry. Δοκίμασα και το ipfire που έχει βγει για arm (όχι για raspberry όμως) και δεν έτρεχε.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #3393
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    OpenWrt.
    https://openwrt.org/toh/raspberry_pi_foundation/raspberry_pi

  4. #3394
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω παραλάβει εδώ και 1 εβδομάδα το 400. Μέχρι στιγμής όλα καλά και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Πήρα το kit που είχε όλα τα παρελκόμενα μέσα μεταξύ των οποίων και μια κάρτα μνήμης των 16GB. Θέλω να πάρω και 3-4 κάρτες μνήμης έξτρα για να τις έχω για πειράματα, να μην κάθομαι κάθε φορά να βάζω και να βγάζω την ίδια γιατί είναι κάπως χρονοφόρο να φλασάρω κάθε φορά κάποιο άλλο λειτουργικό σύστημα, και επίσης θέλω και ποιο μεγάλη χωρητικότητα. Θέλω να πάρω από το e-shop.gr λόγω ότι έχει κατάστημα δίπλα μου. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι να κοιτάξω από ταχύτητες, στο e-shop έχει Class 4, Class 10, UHS-I, UHS-II, U1 και U3. Ποιο πρότυπο είναι ποιο γρήγορο γενικώς;

    - - - Updated - - -

    Επίσης έχετε να προτείνετε κάποια έτοιμη λύση για software router/firewall/vpn; Το pfsence δεν βγαίνει σε raspberry. Δοκίμασα και το ipfire που έχει βγει για arm (όχι για raspberry όμως) και δεν έτρεχε.
    Εάν θέλεις να βάλεις κάρτα και όχι USB flash disk, προτίμησε U3 ή έστω U2.
    Μην ασχοληθείς με Class και UHS εάν κοιτάς μόνο για το Pi (για το πρώτο σε καλύπτει το U, το δεύτερο δεν είναι χρήσιμο στο Pi).

  5. #3395
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν θέλεις να βάλεις κάρτα και όχι USB flash disk, προτίμησε U3 ή έστω U2.
    Μην ασχοληθείς με Class και UHS εάν κοιτάς μόνο για το Pi (για το πρώτο σε καλύπτει το U, το δεύτερο δεν είναι χρήσιμο στο Pi).
    Σκέφτομαι για κάρτα μνήμης για να μην δεσμεύω άσκοπα τις θύρες usb διότι στις usb μπορεί να συνδέω και άλλες συσκευές, ενώ στην υποδοχή της κάρτα μνήμης δεν μπαίνει τίποτα άλλο εκτός από κάρτα μνήμης. Οπότε κοιτάω για U2 και U3.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #3396
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα δεν είναι τόσο το ποια κάρτα είναι πιο γρήγορη όσο το ποια είναι ανθεκτική στις εγγραφές.
    Ρίξε μια ματιά και εδώ.
    https://domoticproject.com/extending...ry-pi-sd-card/

  7. #3397
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Γνώμη μου, μην σκάσεις και ιδιαίτερα για να βρεις την καλύτερη κάρτα.

    Γιατί, όσο τις έχεις για δοκιμές, δεν χάλασε κι ο κόσμος αν σκάσει κάποια στιγμή κάποια.

    Και, αν και όταν αποφασίσεις ποιο λειτουργικό θα κρατήσεις ως daily driver, θα το περάσεις σε έναν SSD για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (αλλά και σημαντικά μεγαλύτερη ταχύτητα). Γιατί οποία κάρτα και να πάρεις, κάποια στιγμή μπορεί να στην κάνει τη ζημιά.

    Και όταν μπορείς πλέον να αγοράσεις SSD με 16-17€, ε, είναι αστείο να το συζητάμε.

  8. #3398
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου, μην σκάσεις και ιδιαίτερα για να βρεις την καλύτερη κάρτα.

    Γιατί, όσο τις έχεις για δοκιμές, δεν χάλασε κι ο κόσμος αν σκάσει κάποια στιγμή κάποια.

    Και, αν και όταν αποφασίσεις ποιο λειτουργικό θα κρατήσεις ως daily driver, θα το περάσεις σε έναν SSD για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (αλλά και σημαντικά μεγαλύτερη ταχύτητα). Γιατί οποία κάρτα και να πάρεις, κάποια στιγμή μπορεί να στην κάνει τη ζημιά.

    Και όταν μπορείς πλέον να αγοράσεις SSD με 16-17€, ε, είναι αστείο να το συζητάμε.
    Σε ανεπίβλεπτες εγκαταστάσεις προτιμάω τις κάρτες από τα στικάκια και τους δίσκους.
    Κάποιος περνάει και το βγάζει, την κάρτα δύσκολα. Αφήνω και 2η κάρτα έτοιμη σε περίπτωση που σκάσει η πρώτη.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #3399
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά, στο e-shop που κοιτάω τώρα, οι 64άρες κάρτες τύπου U3 με 100mb/s read και 80mb/s write έχουν λιγότερα από 10 ευρώ, με λιγότερο από 30 ευρώ παίρνω 3 κάρτες, συν αυτή που είχε μέσα το raspberry συν μια παλιότερη που έχω, νομίζω ότι είναι καλά από χρήματα και θα έχω 5 κάρτες για δοκιμές. Ίσως πάω και σε κάρτες 32GB για λίγο λιγότερα χρήματα μιας και έχω ήδη έναν σκληρό εξωτερικό 2.5άρη 4ΤΒ χωρίς τροφοδοσία ρεύματος (δουλεύει μια χαρά με το ρεύμα που περνάει από τις θύρες usb) και ένα docker σκληρών με δικιά του τροφοδοσία για να συνδέω όσους δίσκους θέλω, οπότε δεν τίθεται θέμα χωρητικότητας. Φυσικά παίζει ρόλο και η αντοχή στι εγγραφες για τις κάρτες, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά μιας και μπορώ να συνδέσω εξωτερικούς δίσκους στις usb τότε τις κάρτες θα τις έχω μόνο για την εγκατάσταση του λειτουρικού και των προγραμμάτων. Όπως και να έχει, θα λάβω υπόψη όλες τις πληροφορίες.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  10. #3400
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Εχθες εγινε η παραγγελια απο nettop σημερα πριν καμια ωρα ηρθε με speedeex : πως εγινε αυτο δε ξερω

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  546,5 KB 
ID: 224055


    μα ειναι κουτσι εντελως μωλε ????????

    rasberry pi zero μαζι με τροφοδοτικο otg cable και usb to lan adapter

    και μπηκε στο δικτυο για dns resolver και filtering με pi-hole+unbound.

    αντικατεστησε ενα netbook με atom το οποιο ετρεχε debian απο usb stick (το μηχανημα δεν ειχε δισκο) με pi-hole και unbound.

    To netbook ειχε καταναλωση 8-12W (idle-full load) με κλειστη οθονη, το pi zero εχει max 1.3W Και απο αυτα τα 0,5-0,6 τα τραβαει ο ethernet adaptor

    Υπηρχε και η λυση του pi zero W που εχει ενσωματωμενο wifi αλλα στο setup μου ειναι αχρηστο καθως το wifi δικτυο ειναι με double nat πισω απο το κεντρικο ρουτερ.

    Να σημειωσω οτι το web interface του pihole στο pi zero ειναι πολυ πιο responsive απο οτι ηταν στο netbook και στο netbook ηταν πανω σε usb3 στικακι σχετικα γρηγορο (40mb/s write 120mb/s read) στο zero εβαλα μια τετοια Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sandisk.jpg 
Εμφανίσεις:  195 
Μέγεθος:  6,8 KB 
ID: 224056 που ειχα εδω και 4-5 χρονια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panoc : 02-02-21 στις 12:29.


  11. #3401
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.517
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Microsoft repo installed on all Raspberry Pi’s
    https://old.reddit.com/r/linux/comme...raspberry_pis/

    Για αρχη, ο τιτλος ειναι τερμα clickbait, μιας και αφορα μονο οσα pi τρεχανε raspbian (δεν μου ερχεται να το πω raspberry pi os). Βαζοντας στην ακρη τα οσα λενε εκει περι privacy κλπ, ποτε εβγαλε η ms το vscode για ARM?!
    ديميتريس

  12. #3402
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτε εβγαλε η ms το vscode για ARM?!
    Πανε κατι μηνες τωρα Αλλα γιατι φρικαρανε ??? Ισα ισα ειναι πολυ χρησιμο για pico.


  13. #3403
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.517
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οπως λεει και η ανηψια μου (11 χρονων): "Μητσο εχεις μεινει πισω! Τωωωρα το καταλαβες αυτο?"
    ديميتريس

  14. #3404
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω εγκαταστήσει το Raspberry OS lite (αυτό που είναι χωρίς γραφικό περιβάλλον) στο Raspberry Pi 400 και αντιμετωπίζω το εξής περίεργο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο. Αν θέλω να βάλω @ ή # τότε μπαίνουν τα " και £ αντίστοιχα. Έτρεξα το raspi-config και άλλαξα το locate από en_gb σε en_us αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να χρειάζεται να κάνω; Να σημειώσω ότι έχω ενεργοποιήσει το ssh και αν μπω από το terminal του κανονικού μου υπολογιστή με το δικό του πληκτρολόγιο τότε μπορώ να γράψω κανονικά τα @ και #.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  15. #3405
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω εγκαταστήσει το Raspberry OS lite (αυτό που είναι χωρίς γραφικό περιβάλλον) στο Raspberry Pi 400 και αντιμετωπίζω το εξής περίεργο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο. Αν θέλω να βάλω @ ή # τότε μπαίνουν τα " και £ αντίστοιχα. Έτρεξα το raspi-config και άλλαξα το locate από en_gb σε en_us αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να χρειάζεται να κάνω; Να σημειώσω ότι έχω ενεργοποιήσει το ssh και αν μπω από το terminal του κανονικού μου υπολογιστή με το δικό του πληκτρολόγιο τότε μπορώ να γράψω κανονικά τα @ και #.
    Δεν παίζει ρόλο το locale, πρέπει να αλλάξεις το keyboard layout (από το ίδιο μενού).

    Μπορεί να κάνεις δουλειά και από το /etc/default/keyboard
    εάν αλλάξεις το "gb" σε "us".

Σελ. 227 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 207217222225226227228229232237247 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας