Σελ. 232 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 212222227230231232233234237242252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.466-3.480 από 4534
  1. #3466
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθεσω οτι μετα την εγκατασταση το συνδεσες κατευθειαν σε οθονη/τηλεοραση για να δουλεψεις. Γιατι εγω μπηκα μεσω ssh για να κανω ολα τα παραπανω, μιας και δεν εχω την τηλεοραση κοντα στο pc, και το πρωτο πραγμα που ετρεξα μετα απο τις προσθαφαιρεσεις ηταν το raspi-config.
    Οπως και να χει, ειτε μιλαμε για το gui προγραμμα για τις ρυθμισεις, ειτε για αυτο που τρεχει μεσα στο τερματικο, θα επρεπε να δουλευει σωστα και παντου. Και μεσα απο αυτο ενεργοποιειται το wifi το οποιο by default ειναι κλεισμενο με rfkill.

    Επισης με παραξενεψε το οτι ζητησε να βαλω το ssid με το χερι, αρα δεν μπορει να σκαναρει καν για ασυρματα το raspi-config.
    Μπορείς και μέσω vnc

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  119,4 KB 
ID: 225200

    Μου αρέσει που λες πως το πρώτο πράγμα που έτρεξες μέτα απο τις προσθαφαιρέσεις

  2. #3467
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οι αντιστοιχες επιλογες (localisation options) μεσα απο το raspi-config. Κανοντας κλικ στο 1 ξεκιναει το dpkg-reconfigure locales, στο 2 το dpkg-reconfigure tzdata (built in "εργαλεια" του debian και τα 2) αλλα στο 3 απλα πεταει ενα
    Κώδικας:
    Reloading keymap. This may take a short while
    και με ξαναγυρναει στο αρχικο μενου του raspi-config. Προφανως οι επιλογες που δινονται απο τα 2 εργαλεια ειναι διαφορετικες.

    Τις προσθαφαιρεσεις (και τις ενημερωσεις κλπ) τις εκανα συνδεδεμενος ενσυρματα.
    Αλλαξα τωρα τον κωδικο μεσα απο το raspi-config κια τον δεχτηκε κανονικα ετσι μικρο και απλο που τον θελω. Γιατι να τον δεχεται απο το raspi-config και απο το passwd να γκρινιαζει για την πολυπλοκοτητα?

    - - - Updated - - -

    ---edit
    Δεν αλλαξε τελικα κατι η επιλογη 3, ακομα en-gb ειναι το πληκτρολογιο.
    Κώδικας:
    $ localectl status
       System Locale: LANG=el_GR.UTF-8
           VC Keymap: n/a
          X11 Layout: gb
           X11 Model: pc105
    Εγω ειμαι κακος μετα... Ποιο εινια το ονομα της gui εφαρμογης για να την τρεξω με το χερι οταν μπω σε γραφικο περιβαλλον?

    - - - Updated - - -

    Δεν δουλευει και το dpkg-reconfigure keyboard-configuration που ειναι το εργαλειο του debian για τα layouts του πληκτρολογιου κλπ. Πολυ καλη δουλεια κανουν εκει στο raspbian...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2021-03-04-193306_811x458_scrot.png  

    ديميتريس

  3. #3468
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Επειδή τώρα χρειάστηκα να κάνω ενα shutdown σε εμένα σβήνει κανονικά τα λαμπάκια του ethernet, πρόσφατα είχα κάνει αναβάθμιση και του firmware ώστε να μπορώ να κάνω boot απο usb, εσύ το έκανες αυτό;

  4. #3469
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Περα απο το apt-get update/upgrade/dist-upgrade δεν εκανα κατι αλλο. Βασικα πρωτη φορα ακουω για αναβαθμηση fw σε rpi.
    ديميتريس

  5. #3470
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περα απο το apt-get update/upgrade/dist-upgrade δεν εκανα κατι αλλο. Βασικα πρωτη φορα ακουω για αναβαθμηση fw σε rpi.
    rpi-update
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  6. #3471
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περα απο το apt-get update/upgrade/dist-upgrade δεν εκανα κατι αλλο. Βασικα πρωτη φορα ακουω για αναβαθμηση fw σε rpi.
    ρίξε μια ματιά εδώ https://jamesachambers.com/new-raspb...rk-boot-guide/

  7. #3472
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρωτη φορα το ακουω το rpi-update στα ~4 χρονια που εχω pi! Το ετρεξα, κατεβασε ενα αρχειο ~120MB, το περασε, επανεκκινησα, εδωσα poweroff και (2 λεπτα αργοτερα) τα λαμπακια του εινια ακομα αναμενα...
    ديميتريس

  8. #3473
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτη φορα το ακουω το rpi-update στα ~4 χρονια που εχω pi! Το ετρεξα, κατεβασε ενα αρχειο ~120MB, το περασε, επανεκκινησα, εδωσα poweroff και (2 λεπτα αργοτερα) τα λαμπακια του εινια ακομα αναμενα...
    Ποιο έχεις;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  9. #3474
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτη τη στιγμη το 4 που δεν ειναι δικο μου, αλλα εχω και ενα zero απο τα τελη του 2016 και ενα 3b+ απο τον Απριλιο του 2019.
    ديميتريس

  10. #3475
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη τη στιγμη το 4 που δεν ειναι δικο μου, αλλα εχω και ενα zero απο τα τελη του 2016- και ενα 3b+ απο τον Απριλιο του 2019.
    Άλλα λαμπάκια ανάβουν στο ένα άλλα στο άλλο. Δες εδώ: https://www.raspberrypi-spy.co.uk/20...eds-explained/

    Στο 4 αλλάζουν μέσα από το config

    - - - Updated - - -

    https://raspberrypi.stackexchange.co...ds-signify#872
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  11. #3476
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη τη στιγμη το 4 που δεν ειναι δικο μου, αλλα εχω και ενα zero απο τα τελη του 2016 και ενα 3b+ απο τον Απριλιο του 2019.
    Και στο zero Που βρήκες τα λαμπάκια του ethernet;

  12. #3477
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για το 3 και το 4 που εχουν ethernet μιλουσα...
    ديميتريس

  13. #3478
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παίδες σκέφτομαι να μπω και εγώ πλέον στο παιχνίδι με το raspberry pi. Η καραντίνα έχει καταντήσει υπερβαρετή.
    Αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις που ελπίζω εσείς που ασχολείστε ήδη να με διαφωτίσετε:

    1. Αναρωτιέμαι αν το Rpi 4 με τα 2GB ram μου αρκεί ή θα πρέπει να πάω στα 4GB.
    Το pi θα είναι σε headless mode και θα συνδέομαι με ssh. Θέλω να τρέχω openvpn server, radicale (caldav server), HomeAssistant (και ενδεχομένως InfluxDB), syncthing. Ενδεχομένως και άλλα μικρο-services (αναλόγως τις εμπνεύσεις). Φαντάζομαι την περισσότερη ώρα θα την περνάει στο idle.

    2. Θα είναι αρκετά, από θέμα απαγωγής θερμοκρασίας, η official θήκη και heatsink χωρίς ανεμιστηράκι; Θα ήθελα να είναι αθόρυβο αν γίνεται.

    3. Λέω για αποθηκευτικούς σκοπούς να χρησιμοποιήσω μια 32GB micro sd card (class 10). Ο αποθηκευτικός χώρος θα χρησιμοποιείται για data logging θερμοκρασίας/υγρασίας ανά τακτά διαστήματα (από esp8266), και για file syncthing (+ backing up) και calendar/contact syncing. Είναι αξιόπιστο μέσο η sd card;

    4. Λέω να μην πάρω το starting kit και να αγοράσω μόνος μου τα εντελώς απαραίτητα: τροφοδοτικό, θήκη, heatsink (ή αν μου πείτε ανεμιστηράκι), sd card και ενδεχομένως ethernet cable. Ξεχνώ κάτι;

    5. Φαντάζομαι η πιο συμφέρουσα λύση είναι από τον επίσημο ελληνικό αντιπρόσωπο έτσι;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  14. #3479
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχουμε και λεμε. Για τα rpi-update και rpi-eeprom-update που αναφερθηκαν παραπανω.
    Κώδικας:
    # rpi-eeprom-update
    BCM2711 detected
    Dedicated VL805 EEPROM detected
    Checking for updates in /lib/firmware/raspberrypi/bootloader/default
    Use raspi-config to select either the default-production release or latest update.
    BOOTLOADER: up-to-date
    CURRENT: Πεμ 03 Σεπ 2020 12:11:43 μμ UTC (1599135103)
     LATEST: Πεμ 03 Σεπ 2020 12:11:43 μμ UTC (1599135103)
    RELEASE: default
    VL805: up-to-date
    CURRENT: 000138a1
     LATEST: 000138a1
    # rpi-update
     *** Raspberry Pi firmware updater by Hexxeh, enhanced by AndrewS and Dom
     *** Performing self-update
     *** Relaunching after update
     *** Raspberry Pi firmware updater by Hexxeh, enhanced by AndrewS and Dom
     *** Your firmware is already up to date
    Στο raspi-config > system options > power led υπαρχει η μοναδικη επιλογη που αφορα τα led και οταν την παταω λεει ενα ξερο "The LED behaviour cannot be changed on this model of Raspberry Pi". Εκπληκτικο!
    Και κατι τελευταιο που ξεχασα να αναφερω χτες: το sudo στο raspbian ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ password-less, μιας και δεν ρωταει για κωδικο ποτε ξανα μετα το login. Τι δικαιολογια υπαρχει για αυτο?

    - - - Updated - - -

    Ξερει κανιες ποιο ειναι το repo στο github που εχει τις μικροεφαρμογες του raspbian? Να τους κραξω και επισημα.
    ديميتريس

  15. #3480
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε και λεμε. Για τα rpi-update και rpi-eeprom-update που αναφερθηκαν παραπανω.
    Κώδικας:
    # rpi-eeprom-update
    BCM2711 detected
    Dedicated VL805 EEPROM detected
    Checking for updates in /lib/firmware/raspberrypi/bootloader/default
    Use raspi-config to select either the default-production release or latest update.
    BOOTLOADER: up-to-date
    CURRENT: Πεμ 03 Σεπ 2020 12:11:43 μμ UTC (1599135103)
     LATEST: Πεμ 03 Σεπ 2020 12:11:43 μμ UTC (1599135103)
    RELEASE: default
    VL805: up-to-date
    CURRENT: 000138a1
     LATEST: 000138a1
    # rpi-update
     *** Raspberry Pi firmware updater by Hexxeh, enhanced by AndrewS and Dom
     *** Performing self-update
     *** Relaunching after update
     *** Raspberry Pi firmware updater by Hexxeh, enhanced by AndrewS and Dom
     *** Your firmware is already up to date
    Στο raspi-config > system options > power led υπαρχει η μοναδικη επιλογη που αφορα τα led και οταν την παταω λεει ενα ξερο "The LED behaviour cannot be changed on this model of Raspberry Pi". Εκπληκτικο!
    Και κατι τελευταιο που ξεχασα να αναφερω χτες: το sudo στο raspbian ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ password-less, μιας και δεν ρωταει για κωδικο ποτε ξανα μετα το login. Τι δικαιολογια υπαρχει για αυτο?

    - - - Updated - - -

    Ξερει κανιες ποιο ειναι το repo στο github που εχει τις μικροεφαρμογες του raspbian? Να τους κραξω και επισημα.
    Η συμπεριφορά του sudo είναι ρυθμίσιμη, και εύκολα αναζητήσιμη.
    Μπες μέσα στο /etc/sudoers και άλλαξε το NOPASSWD σε PASSWD.
    Η δικαιολογία φαντάζομαι ότι είναι ευκολία. Εάν προτιμάς ασφάλεια, στο χέρι σου είναι να το αλλάξεις.

Σελ. 232 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 212222227230231232233234237242252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας