Σελ. 235 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 215225230233234235236237240245255 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.511-3.525 από 4538
  1. #3511
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη αν βγαίνω offtopic: Πρώτα από όλα εννοείται δεν βάζω τα χεράκια μου στον πίνακα. Κάνε jizz. Αλλά για εγκυκλοπαδικούς λόγους και να καταλάβω συνδεσμολογία και το workflow: Μιλάς για τα κανονικά ρελέ; Και ποιο sonoff; Πως θα μπει στον πίνακα και πως θα ελέγχει το ρελέ;
    Ειτε με ενα sonoff mini που θα μπει εσωτερικα του πινακα , ειτε με ενα κανονικο που θα μπει στη βαση του DIN rail.
    The gr81 .

  2. #3512
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με 15€ ρελέ ισχύος, 8€ sonoff και την σχετική συνδεσμολογία, μπορείς να το επιτύχεις.
    Το σχέδιο έχει ένα λάθος. Το ένα ζεύγος φάση/ουδέτερος (αυτό προς το sonoff), αντί να συνδεθεί στο κάτω μέρος του διακόπτη, συνδέεται στο πάνω παράλληλα με την είσοδο.

  3. #3513
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 15€ ρελέ ισχύος, 8€ sonoff και την σχετική συνδεσμολογία, μπορείς να το επιτύχεις.
    bypass ειναι το αριστερο ?
    The gr81 .

  4. #3514
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν πρόλαβες το edit. Αριστερά είναι ο διακόπτης (σε μένα ο παλιός περιστροφικός).
    Έχω την επιλογή να το δουλεύω είτε με τον παλιό διακόπτη είτε με το sonoff (από το κουμπί ή την εφαρμογή).

  5. #3515
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Thx guys!
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #3516
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Βλέπω σε κάλυψαν οι προηγούμενοι, σε κάθε περίπτωση δες και το δικό μου setup:
    https://community.openhab.org/t/wate...lay-mqtt/67575

    Για έξτρα ιδέες όσον αφορά τον προγραμματισμό ή/και τον έλεγχο.

  7. #3517
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω σε κάλυψαν οι προηγούμενοι, σε κάθε περίπτωση δες και το δικό μου setup:
    https://community.openhab.org/t/wate...lay-mqtt/67575

    Για έξτρα ιδέες όσον αφορά τον προγραμματισμό ή/και τον έλεγχο.
    Πωπω τώρα μου βάζεις ιδέες. Και πώς μετράμε θερμοκρασία στον θερμοσίφωνα; Αντικαθιστούμε τον θερμοστάτη με κάποιον "έξυπνο";
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  8. #3518
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πωπω τώρα μου βάζεις ιδέες. Και πώς μετράμε θερμοκρασία στον θερμοσίφωνα; Αντικαθιστούμε τον θερμοστάτη με κάποιον "έξυπνο";
    Δεν χρειάζεται αντικατάσταση του θερμοστάτη per se, αυτό που πρέπει να γίνει είναι να τοποθετηθεί ένας αισθητήρας θερμοκρασίας.

    Γι'αυτό, υπάρχουν τρεις επιλογές:
    - Η αντίστασή σου έχει ήδη ξεχωριστό κυάθιο (έτσι λέγεται αυτό το κενό σωληνάκι που μπαίνει προς τα μέσα, όπως αυτό που μπαίνει ο θερμοστάτης) για αισθητήρα θερμοκρασίας.
    - Αντικαθιστάς την υπάρχουσα αντίσταση με μια άλλη που έχει. Απλά θέλει άδειασμα σχεδόν όλο το νερό.
    - Καταφέρνεις να βάλεις τον αισθητήρα μέσα στο ίδιο κυάθιο του θερμοστάτη.

    Εγώ έκανα το 3. Για να χωρέσει, πήρα ως αισθητήρα ένα 10Κ θερμίστορ που ήταν μικροσκοπικό (αντί π.χ. για έναν Ι2C που μπορεί να είναι μεγαλύτερος) και χωράει στο κενό που αφήνει ο θερμοστάτης στο τέλος του σωλήνα. Όμως, πάλι δεν χωρούσε να περάσω καλώδιο οπότε αγόρασα και ένα flat cable (από αυτά που είναι σαν ταινία και δεν έχουν καθόλου πάχος). Είχε περισσότερα από 2 καλώδια μέσα, οπότε το έκοψα με το ψαλίδι να μικρύνει και στο πλάτος και να χωρέσει. Έβαλα και λίγο thermal paste στην άκρη και έτοιμο. Έξω κόλλησα ακροδέκτες και το ένωσα με ένα UTP που κατεβαίνει στο σπίτι.

    Βέβαια μετά στο άλλο άκρο θες έναν controller σαν αυτόν που έφτιαξα εγώ για να μετράει την αντίσταση του θερμίστορ και να το μετατρέπει σε θερμοκρασία. Τον κώδικα όπως είδες τον έχω ποστάρει.

  9. #3519
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Να τονίσουμε βέβαια οτι εργασίες που έχουν να κανουν υπο τάση ειναι επικινδυνες και αν δεν γνωρίζουμε ας προτιμήσουμε εναν επαγγελματία ηλεκτρολόγο.

  10. #3520
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται αντικατάσταση του θερμοστάτη per se, αυτό που πρέπει να γίνει είναι να τοποθετηθεί ένας αισθητήρας θερμοκρασίας.

    Γι'αυτό, υπάρχουν τρεις επιλογές:
    - Η αντίστασή σου έχει ήδη ξεχωριστό κυάθιο (έτσι λέγεται αυτό το κενό σωληνάκι που μπαίνει προς τα μέσα, όπως αυτό που μπαίνει ο θερμοστάτης) για αισθητήρα θερμοκρασίας.
    - Αντικαθιστάς την υπάρχουσα αντίσταση με μια άλλη που έχει. Απλά θέλει άδειασμα σχεδόν όλο το νερό.
    - Καταφέρνεις να βάλεις τον αισθητήρα μέσα στο ίδιο κυάθιο του θερμοστάτη.

    Εγώ έκανα το 3. Για να χωρέσει, πήρα ως αισθητήρα ένα 10Κ θερμίστορ που ήταν μικροσκοπικό (αντί π.χ. για έναν Ι2C που μπορεί να είναι μεγαλύτερος) και χωράει στο κενό που αφήνει ο θερμοστάτης στο τέλος του σωλήνα. Όμως, πάλι δεν χωρούσε να περάσω καλώδιο οπότε αγόρασα και ένα flat cable (από αυτά που είναι σαν ταινία και δεν έχουν καθόλου πάχος). Είχε περισσότερα από 2 καλώδια μέσα, οπότε το έκοψα με το ψαλίδι να μικρύνει και στο πλάτος και να χωρέσει. Έβαλα και λίγο thermal paste στην άκρη και έτοιμο. Έξω κόλλησα ακροδέκτες και το ένωσα με ένα UTP που κατεβαίνει στο σπίτι.

    Βέβαια μετά στο άλλο άκρο θες έναν controller σαν αυτόν που έφτιαξα εγώ για να μετράει την αντίσταση του θερμίστορ και να το μετατρέπει σε θερμοκρασία. Τον κώδικα όπως είδες τον έχω ποστάρει.
    Χμμ, έτσι κι αλλιώς πρέπει τον επόμενο καιρό να αλλάξω το ανόδιο και θα ανοιχτεί ο θερμοσίφωνας. Θα δω μήπως συνεννοηθώ με τον υδραυλικό να βάλουμε αυτό που λες αντίσταση με αισθητήρα θερμοκρασίας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τονίσουμε βέβαια οτι εργασίες που έχουν να κανουν υπο τάση ειναι επικινδυνες και αν δεν γνωρίζουμε ας προτιμήσουμε εναν επαγγελματία ηλεκτρολόγο.
    Εννοείται (για μένα). Απλά ψάχνω να δω πως γίνονται τα πράγματα και να έχω μια ιδέα.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  11. #3521
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται αντικατάσταση του θερμοστάτη per se, αυτό που πρέπει να γίνει είναι να τοποθετηθεί ένας αισθητήρας θερμοκρασίας.

    Γι'αυτό, υπάρχουν τρεις επιλογές:
    - Η αντίστασή σου έχει ήδη ξεχωριστό κυάθιο (έτσι λέγεται αυτό το κενό σωληνάκι που μπαίνει προς τα μέσα, όπως αυτό που μπαίνει ο θερμοστάτης) για αισθητήρα θερμοκρασίας.
    - Αντικαθιστάς την υπάρχουσα αντίσταση με μια άλλη που έχει. Απλά θέλει άδειασμα σχεδόν όλο το νερό.
    - Καταφέρνεις να βάλεις τον αισθητήρα μέσα στο ίδιο κυάθιο του θερμοστάτη.

    Εγώ έκανα το 3. Για να χωρέσει, πήρα ως αισθητήρα ένα 10Κ θερμίστορ που ήταν μικροσκοπικό (αντί π.χ. για έναν Ι2C που μπορεί να είναι μεγαλύτερος) και χωράει στο κενό που αφήνει ο θερμοστάτης στο τέλος του σωλήνα. Όμως, πάλι δεν χωρούσε να περάσω καλώδιο οπότε αγόρασα και ένα flat cable (από αυτά που είναι σαν ταινία και δεν έχουν καθόλου πάχος). Είχε περισσότερα από 2 καλώδια μέσα, οπότε το έκοψα με το ψαλίδι να μικρύνει και στο πλάτος και να χωρέσει. Έβαλα και λίγο thermal paste στην άκρη και έτοιμο. Έξω κόλλησα ακροδέκτες και το ένωσα με ένα UTP που κατεβαίνει στο σπίτι.

    Βέβαια μετά στο άλλο άκρο θες έναν controller σαν αυτόν που έφτιαξα εγώ για να μετράει την αντίσταση του θερμίστορ και να το μετατρέπει σε θερμοκρασία. Τον κώδικα όπως είδες τον έχω ποστάρει.
    (αν είμαι πολύ offtopic πείτε μου για να ανοίξω άλλο θέμα)

    Όπως είπα μου έβαλες το σαράκι και τώρα με τρώει. Έχω ηλιακό (που δουλεύει και με ρεύμα). Ανέβηκα να δω μήπως είμαι τυχερός και η αντίσταση έχει δεύτερο κυάθιο. Τζίφος. Παρατήρησα όμως ότι το βαρέλι έχει 2 ταπωμένες παροχές στο πάνω μέρος. Υποθέτω για να συνδεθεί με άλλο βαρέλι σαν επέκταση. Για το ζήτημα του αισθητηρίου θερμότητας διάβασα άλλα ποστ που πρότειναν ως λύση να βάλεις ένα ταφ με κυάθιο στην παροχή του ζεστού. Το μειονέκτημα είναι ότι θα μετράς το πάνω μέρος του βαρελιού που θα έχει αρκετά πιο ζεστό νερό από την μέση που θα μετράς με το κυάθιο της αντίστασης.

    Σκέφτομαι να κάνω αυτό στην ταπωμένη παροχή της επέκτασης για το ζεστό. Είναι καλό σαν λύση αυτό;
    Πέρα από το 10k thermistor, τί άλλες επιλογές έχω για να συνδυαστεί με arduino/esp8266? Υπάρχει τίποτα με i2c και όχι με analog output?

    PS: ως 10κ thermistor εννοείς κάτι σαν κι αυτό? -> https://www.sparkfun.com/products/250
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  12. #3522
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    (αν είμαι πολύ offtopic πείτε μου για να ανοίξω άλλο θέμα)

    Όπως είπα μου έβαλες το σαράκι και τώρα με τρώει. Έχω ηλιακό (που δουλεύει και με ρεύμα). Ανέβηκα να δω μήπως είμαι τυχερός και η αντίσταση έχει δεύτερο κυάθιο. Τζίφος. Παρατήρησα όμως ότι το βαρέλι έχει 2 ταπωμένες παροχές στο πάνω μέρος. Υποθέτω για να συνδεθεί με άλλο βαρέλι σαν επέκταση. Για το ζήτημα του αισθητηρίου θερμότητας διάβασα άλλα ποστ που πρότειναν ως λύση να βάλεις ένα ταφ με κυάθιο στην παροχή του ζεστού. Το μειονέκτημα είναι ότι θα μετράς το πάνω μέρος του βαρελιού που θα έχει αρκετά πιο ζεστό νερό από την μέση που θα μετράς με το κυάθιο της αντίστασης.

    Σκέφτομαι να κάνω αυτό στην ταπωμένη παροχή της επέκτασης για το ζεστό. Είναι καλό σαν λύση αυτό;
    Πέρα από το 10k thermistor, τί άλλες επιλογές έχω για να συνδυαστεί με arduino/esp8266? Υπάρχει τίποτα με i2c και όχι με analog output?

    PS: ως 10κ thermistor εννοείς κάτι σαν κι αυτό? -> https://www.sparkfun.com/products/250
    Ναι, τέτοιο θερμίστορ εννοώ. Το καλό που έχουν τα θερμίστορ είναι ότι είναι πολύ μικρά σε μέγεθος (οπότε χωράνε μαζί με τον θερμοστάτη όπως είπα πριν) και δεν επηρεάζονται τόσο από το μεγάλο καλώδιο. Θα χρειαστείς βέβαια και ένα ribbon cable όπως αυτό:
    https://www.aliexpress.com/item/10000055663702.html
    και λίγο κολλητήρι.

    Κατά τα άλλα υπάρχουν πολλές επιλογές:
    https://randomnerdtutorials.com/9-ar...nics-projects/
    π.χ. το DS18B20 είναι one-wire, όχι αναλογικό δηλαδή. Αν βάλεις κυάθιο και χωράει, είναι βολικό. Δεν ξέρω με το μήκος του καλωδίου μέχρι που θα μπορούσε να φτάσει.

    Τη λύση με το ταφ την είχα διαβάσει κι εγώ, αλλά δεν την προτίμησα, αφενός γιατί μάλλον θα χρειαζόμουν υδραυλικό ενώ το άλλο το έκανα μόνος μου, αφετέρου γιατί με προβληματίζει το κατά πόσο θα διαβάζει σωστά τον χειμώνα. Το ταφ θα είναι έξω από το boiler, οπότε το νερό που είναι εκεί έξω, δεν θα κρυώνει γρήγορα όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή; Οπότε εσένα μπορεί να σου δείχνει 15 βαθμούς ενώ το νερό μέσα να είναι στους 40 ξέρω γω. Ίσως να μην το σκέφτομαι και σωστά, δεν ξέρω.

    Βέβαια και η δική μου λύση έχει κάποια μειονεκτήματα. Το κυριότερο είναι πως όταν ανάβεις την αντίσταση θερμαίνει το νερό γύρω από τον θερμοστάτη οπότε μπορεί εσένα να σου γράφει π.χ. 50 βαθμούς και αν το κλείσεις σε 1 λεπτό να πέσει στους 35. Στο δικό μου πρόγραμμα το ελέγχω κάθε δέκα λεπτά, κλείνοντάς το για 2 λεπτά και συνεχίζω αν δεν έχει πιάσει την απαιτούμενη θερμοκρασία. Δεν ξέρω αν θα το γλίτωνες αυτό αλλάζοντας την αντίσταση και βάζοντας άλλη με κυάθιο, υποθέτω πως σε αυτή την περίπτωση το κυάθιο είναι κάτω από την αντίσταση για να επηρεάζεται λιγότερο.

  13. #3523
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τέτοιο θερμίστορ εννοώ. Το καλό που έχουν τα θερμίστορ είναι ότι είναι πολύ μικρά σε μέγεθος (οπότε χωράνε μαζί με τον θερμοστάτη όπως είπα πριν) και δεν επηρεάζονται τόσο από το μεγάλο καλώδιο. Θα χρειαστείς βέβαια και ένα ribbon cable όπως αυτό:
    https://www.aliexpress.com/item/10000055663702.html
    και λίγο κολλητήρι.

    Κατά τα άλλα υπάρχουν πολλές επιλογές:
    https://randomnerdtutorials.com/9-ar...nics-projects/
    π.χ. το DS18B20 είναι one-wire, όχι αναλογικό δηλαδή. Αν βάλεις κυάθιο και χωράει, είναι βολικό. Δεν ξέρω με το μήκος του καλωδίου μέχρι που θα μπορούσε να φτάσει.
    Σκέφτομαι να έχω esp8266 με μπαταρία εκεί και να στέλνω τις μετρήσεις ασύρματα.
    Το DS18B20 φαίνεται promising. Τα άλλα φαίνεται ότι παίρνουν θερμοκρασία του αέρα κυρίως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη λύση με το ταφ την είχα διαβάσει κι εγώ, αλλά δεν την προτίμησα, αφενός γιατί μάλλον θα χρειαζόμουν υδραυλικό ενώ το άλλο το έκανα μόνος μου, αφετέρου γιατί με προβληματίζει το κατά πόσο θα διαβάζει σωστά τον χειμώνα. Το ταφ θα είναι έξω από το boiler, οπότε το νερό που είναι εκεί έξω, δεν θα κρυώνει γρήγορα όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή; Οπότε εσένα μπορεί να σου δείχνει 15 βαθμούς ενώ το νερό μέσα να είναι στους 40 ξέρω γω. Ίσως να μην το σκέφτομαι και σωστά, δεν ξέρω.
    Εκτός αν κάνω λάθος το κυάθιο βυθίζεται στο νερό, δεν μένει απέξω.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  14. #3524
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να έχω esp8266 με μπαταρία εκεί και να στέλνω τις μετρήσεις ασύρματα.
    Το DS18B20 φαίνεται promising. Τα άλλα φαίνεται ότι παίρνουν θερμοκρασία του αέρα κυρίως.
    Ναι, αν έχεις σήμα στην ταράτσα, δεν είναι κακή λύση. Απλά πάρε κάποια έκδοση του esp8266 με εξωτερική κεραία. Πολύ πρόσφατα έκανα κάτι αντίστοιχο βάζοντας ένα στο υπόγειο και ενώ το κινητό μου συνδέεται κανονικά στο δίκτυο, το esp (νομίζω ένα esp-12κάτι) δεν μπορούσε να συνδεθεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός αν κάνω λάθος το κυάθιο βυθίζεται στο νερό, δεν μένει απέξω.
    Ναι, δεν εννοώ ότι μένει απ'έξω. Εννοώ ότι το ίδιο το νερό μέσα στο ταφ θα κρυώσει γρήγορα, γιατί δεν είναι μέσα στον κύριο όγκο του νερού του boiler, ούτε το προστατεύει η χοντρή μόνωση του boiler.
    Στον δικό μου τουλάχιστον, παρ'όλο που οι σωλήνες είναι μονωμένοι, τον χειμώνα το νερό παγώνει γρήγορα. Αν π.χ. τραβήξεις ζεστό νερό, το κλείσεις για 15 λεπτά και μετά τραβήξεις ξανά, το νερό που θα έρθει αρχικά (αυτό που είναι στους σωλήνες δηλαδή) έχει κρυώσει. Ίσως βέβαια μέσα στο ταφ, επειδή είναι πολύ κοντά στο boiler να διατηρεί τη θερμοκρασία του καλύτερα, δεν ξέρω.

  15. #3525
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δεν εννοώ ότι μένει απ'έξω. Εννοώ ότι το ίδιο το νερό μέσα στο ταφ θα κρυώσει γρήγορα, γιατί δεν είναι μέσα στον κύριο όγκο του νερού του boiler, ούτε το προστατεύει η χοντρή μόνωση του boiler.
    Στον δικό μου τουλάχιστον, παρ'όλο που οι σωλήνες είναι μονωμένοι, τον χειμώνα το νερό παγώνει γρήγορα. Αν π.χ. τραβήξεις ζεστό νερό, το κλείσεις για 15 λεπτά και μετά τραβήξεις ξανά, το νερό που θα έρθει αρχικά (αυτό που είναι στους σωλήνες δηλαδή) έχει κρυώσει. Ίσως βέβαια μέσα στο ταφ, επειδή είναι πολύ κοντά στο boiler να διατηρεί τη θερμοκρασία του καλύτερα, δεν ξέρω.
    Επειδή δεν έχω δει το εξάρτημα από κοντά εγώ φαντάζομαι ότι η μύτη φθάνει στο νερό μέσα στο βαρέλι και κάτω από την μόνωση.
    Πάντως αν και όποτε το προχωρήσω θα ενημερώσω εδώ.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


Σελ. 235 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 215225230233234235236237240245255 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας