Σελ. 241 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 221231236239240241242243246251261 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.601-3.615 από 4534
  1. #3601
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτροβανες δεν εχει στα 12 V?
    οπως και να εχει δεν πειραζει αυτο.
    τους μετασχηματιστες τους ειχα στην πριζα συνεχεια, οπως καθε συσκευη σπιτι μας δεν ειναι συνεχεια στο ρευμα? βγαζουμε μετασχηματιστες και καλωδια απο οτι δεν εχουμε ανοιχτο?
    απλα οταν δεν τραβαει ρευμα δεν υπαρχει καταναλωση.
    Το raspi ανοιγοκλεινε το σημα για να ανοιγοκλεισουν τα ρελε, η πλακετα ρελε ειχε και αυτη δικο της μετασχηματιστη στο ρευμα.
    Για να καταλαβεις αν εχει διαρροη δλδ αν μενει ανοιχτο το νερο θες τον μετρητη ροης που εδειξα ποιο πανω γιαυτο τον ηθελα, καταφερα να δουλευει αλλα δεν τον ειχα βαλει τελικα.

    Το esp8266 τι κανει ακριβως? γιατι το θες αυτο δεν καταλαβα.

    - - - Updated - - -

    Το σχημα συνδεσμολογιας το ειδες? εδω δειχνει μια λαμπα 220 βεβαια αλλα ιδια λογικη http://denkovi.com/Documents/RaspberryPi_24VDC.jpg

    Περίμενε, μάλλον είχα καταλάβει λάθος. Νόμιζα ότι έχοντας η βάνα ρεύμα μένει ανοιχτή και ο έλεγχος γίνεται με το να κόβεις το ρεύμα. Οπότε θες να μου πεις ότι ένα από τα 2 καλώδια είναι για να στείλεις σήμα στην βάνα να ανοίξει/κλείσει; Τότε πως μαθαίνουμε τι είδους σήμα θέλει; (πχ σε volt/ampere)
    Μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά πως λειτουργεί η βάνα.


    Όσο για το esp8266 σόρρυ που σε μπέρδεχα. Σκεφτόμουν να κάνω τον έλεγχο είτε με το rpi είτε με esp8266. Βέβαια υπάρχει πιθανότητα να έχω το esp μακριά στο κήπο για να παίρνει μετρήσεις υγρασίας χώματος και να τα στέλνει στον ελεγκτή ο οποίος θα αποφασίζει για το πότε να κάνει πότισμα. Αλλά ας τα αφήσουμε όλα αυτά. Ας υποθέσουμε ότι προχωρώ μόνο με rpi προς το παρόν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε, μάλλον είχα καταλάβει λάθος. Νόμιζα ότι έχοντας η βάνα ρεύμα μένει ανοιχτή και ο έλεγχος γίνεται με το να κόβεις το ρεύμα. Οπότε θες να μου πεις ότι ένα από τα 2 καλώδια είναι για να στείλεις σήμα στην βάνα να ανοίξει/κλείσει; Τότε πως μαθαίνουμε τι είδους σήμα θέλει; (πχ σε volt/ampere)
    Μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά πως λειτουργεί η βάνα.
    Τώρα κατάλαβα καλύτερα τι μου λες.
    Το releay θα ανοιγκλείνει το κύκλωμα τροφοδοσίας της βάνας από το τροφοδοτικό της. Το τροφοδοτικό της μένει στην πρίζα αλλά όταν το κύκλωμα είναι ανοιχτό λόγω του ρελέ δεν θα πηγαίνει ρεύμα στην βάνα.
    Από την άλλη το ρελέ θέλει την δικιά του τροφοδοσία για να μπορεί να ανοιγκλείνει τον δικό του ηλεκτρομαγνήτη.
    Δυο ξεχωριστά κυκλώματα.

    Πάντως το αρχικό μου ερώτημα δεν απαντήθηκε. Τί εξάρτημα χρειάζομαι για την βάνα. Πώς λέγεται; Μετασχηματιστής; Τροφοδοτικό; Υπάρχει κανένα λινκ; Πού το βρίσκω;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #3602
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλήμερα καλη εβδομαδα, εδω λεμε οτι ειναι με raspi, οχι αλλα boards.
    Σου εβαλα ποσα πραγματα τι δεν απαντηθηκε? σε ολα σου εχω απαντησει!!!
    Τα σχεδια που εβαλα τα ειδες? τα Links τα ειδες?
    Ξαναδες τα ολα απο την αρχη και τα σχεδια και τα links, μην τα ξαναγραφω παλι!
    Για οτι ειπες για ολα σου εχω βαλει. Διαβασε τα ποστς μου.

    Για υγρασια, θερμοκρασια κτλ υπαρχουν αισθητηρες δουλευουν ολοι στο raspi.
    Ολα γινονται με python επανω στο raspbian μια χαρα δεν θες κανενα αλλο ειδικο μηχανημα.
    Αμα ψαξεις στο google θα βρεις 100 παραδειγματα και προγραμματα.

  3. #3603
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Μία συμβουλή για να αποφευχθεί η πιθανότητα πλημμύρας σε περίπτωση βλάβης: Εάν η ηλεκτροβάνα είναι Normally Closed (NC), τότε σε περίτπωση που χαθεί ο έλεγχος απλά θα μείνει κλειστή.

  4. #3604
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία συμβουλή για να αποφευχθεί η πιθανότητα πλημμύρας σε περίπτωση βλάβης: Εάν η ηλεκτροβάνα είναι Normally Closed (NC), τότε σε περίτπωση που χαθεί ο έλεγχος απλά θα μείνει κλειστή.
    Αυτο που λες εχει να κανει και με την συνδεση στο ρελε, τα ρελε boards αυτα εχουν διπλες συνδεσεις αναλογα πως θα μπει παιζει.
    Λεει πανω αν δεις στις φωτος N.C και N.O, ή σε μερικα μονο σχηματα αναλογα το μοντελο και μαρκα.
    Οι βανες απο μονες τους κανονικα αυτες ολες ειναι N.C συνηθως.
    Εμενα παντως δεν εχει να κανει με αυτο, εχασε τον ελεγχο απο το wifi το raspi μου οποτε δεν ειχα ελεγχο να το κλεισω.
    To προγραμμα pi relay εχει κουμπια τα κανεις χειροκινητα οχι με προγραμματισμο.
    Οποτε το ανοιξα, μετα εχασε το wifi και εμεινε ανοιχτο αλλα δεν μπορουσα να το κλεισω.
    Στην δικια μου περιπτωση δλδ δεν ειχε καμια σχεση με την ηλεκτρομαγνητικη βανα.

    Θα επρεπε να εχω καποιο προγραμματισμο στην python να του λεει αν χασει το δικτυο να κλεινει την ηλεκτροβανα αλλα που να το σκεφτω...αλλα και να ειχα που θα ηξερα αν εκλεισε οντως παλι θα πηγαινα να δω.
    Η εστω να το κανει reboot αν χασει το δικτυο. Παλι θα την εκλεινε.
    Με λιγα λογια θελουμε ηλεκτροβανες να ειναι normally close αλλα και την σωστη συνδεση στην θεση N.C στο ρελε, γιατι αν μπει στο N.O δουλευει αναποδα και ας ειναι N.C η ηλεκτροβανα, το ρελε παιζει με την εντολη αναποδα.
    Εγω εκανα δοκιμες πρωτα πολλες μεχρι να βρω σωστα πραγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 19-04-21 στις 12:59. Αιτία: Συμπερασμα

  5. #3605
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Σε αυτη την περιπτωση μπορείς να το αντιμετωπίσεις ως εξής
    Κάνεις ένα μικρο σκριπτάκι, να ελέγχει την δικτυακή επικοινωνία (πχ το αποτέλεσμα του ping) και εαν αποτυχαίνει, να δίνει την αντίστοιχη εντολή (πχ κλείσε).
    Μια ιδέα μόνο.

  6. #3606
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτη την περιπτωση μπορείς να το αντιμετωπίσεις ως εξής
    Κάνεις ένα μικρο σκριπτάκι, να ελέγχει την δικτυακή επικοινωνία (πχ το αποτέλεσμα του ping) και εαν αποτυχαίνει, να δίνει την αντίστοιχη εντολή (πχ κλείσε).
    Μια ιδέα μόνο.
    Σωστος κατι τετοιο, αλλα δεν το ειχα σκεφτει οτι μπορει να κολλησει το wifi!
    στο δικο μου μοντελο ηταν και στικακι δεν εχει ενσωματωμενο.
    Τωρα πλεον για αυτοματισμους εχω pi zero WH και εχει και wifi αλλα εχω παρει προγραμματιστη με μπαταρια πλεον και τα εβγαλα. Tο pi 1 model B 256 ειναι server πλεον. Θα δω αν κανω τιποτα στο εξοχικο καποια στιγμη αλλα εκει παιζουμε με 220V (αντλια γεωτρησης) και πολυ πραμα σε κολλεκτερ κτλ.

  7. #3607
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Τα στικάκια ναι μεν βολικά αλλά τα φοβάμαι για συνεχή λειτουργία. Ακόμα και σε οτιδήποτε άλλο όταν έχεις ασύρματο, δεν είναι κακή ιδέα να προγραμματίσεις ένα κλείσιμο / άνοιγμα του ασύρματου μια φορά την ημέρα καλού κακού (ifcfg-XXXX down; sleep 5; ifcfg-XXXX up )

  8. #3608
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου εβαλα ποσα πραγματα τι δεν απαντηθηκε? σε ολα σου εχω απαντησει!!!
    Τα σχεδια που εβαλα τα ειδες? τα Links τα ειδες?
    Ξαναδες τα ολα απο την αρχη και τα σχεδια και τα links, μην τα ξαναγραφω παλι!
    Για οτι ειπες για ολα σου εχω βαλει. Διαβασε τα ποστς μου.

    Μάλλον η βασική μου ερώτηση είναι τόσο αυτονόητη για σας που ξέρετε που άθελα σας την προσπερνάτε επειδή νομίζετε ότι δεν ρωτάω κάτι τόσο απλό. Και όμως!

    Το βασικό ερώτημα είναι πως από τα 220VAC (πρίζα) παίρνω 24VAC(βάνα). Πώς λέγεται το μαραφέτι που κάνει την μετατροπή αυτή;
    Από το google μου έβγαζε συνέχεια τροφοδοτικά με έξοδο DC.
    Τελικά με διάφορους συνδυασμούς search keywords ξετρύπωσα αυτό και αυτό.
    Φαντάζομαι ότι κόβω το ανταπτοράκι και συνδέω τα καλώδια με αυτά της βάνας*. Νομίζω δεν παίζει ρόλο με ποιο καλώδιο τα συνδέω, έτσι;


    *εννοώ για την φάση της δοκιμής. Προτού παρεμβληθεί το relay.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #3609
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον η βασική μου ερώτηση είναι τόσο αυτονόητη για σας που ξέρετε που άθελα σας την προσπερνάτε επειδή νομίζετε ότι δεν ρωτάω κάτι τόσο απλό. Και όμως!

    Το βασικό ερώτημα είναι πως από τα 220VAC (πρίζα) παίρνω 24VAC(βάνα). Πώς λέγεται το μαραφέτι που κάνει την μετατροπή αυτή;
    Από το google μου έβγαζε συνέχεια τροφοδοτικά με έξοδο DC.
    Τελικά με διάφορους συνδυασμούς search keywords ξετρύπωσα αυτό και αυτό.
    Φαντάζομαι ότι κόβω το ανταπτοράκι και συνδέω τα καλώδια με αυτά της βάνας*. Νομίζω δεν παίζει ρόλο με ποιο καλώδιο τα συνδέω, έτσι;


    *εννοώ για την φάση της δοκιμής. Προτού παρεμβληθεί το relay.
    Μετασχηματιστής!

  10. #3610
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετασχηματιστής!
    Τεχνικά μπορείς να είσαι σωστός, αλλά όταν κάνεις search σου βγάζει συνήθως κάτι άλλο παρεμφερές. Δες και τα link που έβαλα. Τροφοδοτικά τα λένε οι σελίδες αυτές. Οπότε όταν κάνεις search βρίσκεις ότι να ναι.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  11. #3611
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θεωρητικα , οποιον ac σε dc μετασχηματιστη των 24βολτ , αν παρεις τη πηνια μονο , δεν θα παραγουν 24 ac βολτ ; αντε και λιγο παραπανω ισως για τις απωλειες στις μετατροπες σε dc που προοριζοταν
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #3612
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρητικα , οποιον ac σε dc μετασχηματιστη των 24βολτ , αν παρεις τη πηνια μονο , δεν θα παραγουν 24 ac βολτ ; αντε και λιγο παραπανω ισως για τις απωλειες στις μετατροπες σε dc που προοριζοταν
    Υποθέτω εννοείς τροφοδοτικό και όχι μετασχηματιστη,οποτε εξαρτάται. Αν είναι παλαιάς τεχνολογίας, τότε ναι. Αν είναι σύγχρονος (switching) τότε σίγουρα όχι!

  13. #3613
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Σημειωτέον ότι ο φίλος ανέφερε 24V AC και όχι DC που συζητάτε τώρα. Μου φαίνεται λίγο περίεργο, αλλά καλό είναι να αποσαφηνιστεί πριν αγοράσει κάτι.

  14. #3614
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στικάκια ναι μεν βολικά αλλά τα φοβάμαι για συνεχή λειτουργία. Ακόμα και σε οτιδήποτε άλλο όταν έχεις ασύρματο, δεν είναι κακή ιδέα να προγραμματίσεις ένα κλείσιμο / άνοιγμα του ασύρματου μια φορά την ημέρα καλού κακού (ifcfg-XXXX down; sleep 5; ifcfg-XXXX up )
    Ναι αυτο ακριβως μου κολησε ΜΟΝΟ το wifi οχι το ιδιο το raspi.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον η βασική μου ερώτηση είναι τόσο αυτονόητη για σας που ξέρετε που άθελα σας την προσπερνάτε επειδή νομίζετε ότι δεν ρωτάω κάτι τόσο απλό. Και όμως!

    Το βασικό ερώτημα είναι πως από τα 220VAC (πρίζα) παίρνω 24VAC(βάνα). Πώς λέγεται το μαραφέτι που κάνει την μετατροπή αυτή;
    Από το google μου έβγαζε συνέχεια τροφοδοτικά με έξοδο DC.
    Τελικά με διάφορους συνδυασμούς search keywords ξετρύπωσα αυτό και αυτό.
    Φαντάζομαι ότι κόβω το ανταπτοράκι και συνδέω τα καλώδια με αυτά της βάνας*. Νομίζω δεν παίζει ρόλο με ποιο καλώδιο τα συνδέω, έτσι;


    *εννοώ για την φάση της δοκιμής. Προτού παρεμβληθεί το relay.
    σου εχω βαλει link απο το skroutz που τα πρωτα που δειχνει ειναι μετασχηματιστες 220 σε 24V!
    Eπισης σου εβαλα links που δειχνουν τις συνδεσεις που ρωτας τωρα.
    Τα εχεις δει ολα αυτα ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημειωτέον ότι ο φίλος ανέφερε 24V AC και όχι DC που συζητάτε τώρα. Μου φαίνεται λίγο περίεργο, αλλά καλό είναι να αποσαφηνιστεί πριν αγοράσει κάτι.
    Αυτη που εβαλε για παραδειγμα εδω https://www.allwater.gr/product/auto...v-1-choris-fc- δεν διευκρινιζει παντως αν ειναι AC, ή DC οποτε εγω απαντουσα βαση αυτης σαν DC.
    ΑC ομως 24V???? μου φαινεται πολυ παραξενο! θελω λιγο χρονο να το ψαξω γιατι ενδιαφερει και εμενα για ποτισμα αρδευσης.

    - - - Updated - - -

    Εδω λεει και VDC παντως....https://www.allwater.gr/product/auto...v-1-choris-fc-
    και το τεχνικο φυλάδιο https://www.e-nero.gr/datafiles//RAIN-RN150-en.pdf
    και ειναι της Rainbird, την δουλευω και στην δουλεια την εταιρεια αυτη σε πιστολια τεραστια πυροσβεσης...

    - - - Updated - - -

    Οπως βλεπω εχει και εκδοσεις σε DC οποτε απλα θα παρει σε DC.

  15. #3615
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Ο μετασχηματιστής μετατρέπει το δυναμικό (V) από AC σε AC
    Το τροφοδοτικό από AC σε DC
    Τα Ampere που χρειάζεσαι τα λέει η βάνα
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

Σελ. 241 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 221231236239240241242243246251261 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας