Σελ. 261 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 241251256259260261262263266271281 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.901-3.915 από 4534
  1. #3901
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατήρησα οτι ο φάκελος του pihole είναι στο /home directory και οχι στο /etc αλλά λειτουργεί κανονικά.
    Δεν ξέρω πως έγινε αυτό αφού το guide της εγκατάστασης δεν παραπέμπει σε αυτό το directory.
    Και σε ένα vm μου έχω ένα δεύτερο pihole το έχει στο /etc.
    Μπορεί να μεταφερθεί στο /etc χωρίς να δημιουργήσει κάποιο θέμα και στήνω από την αρχή;
    Καμιά ιδέα για το αν γίνεται και πως;

  2. #3902
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Το pihole έχει backup : Settings -> Teleporter
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  3. #3903
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το pihole έχει backup : Settings -> Teleporter
    Εννοείς να το ξηλώσω, να το ξαναεγκαταστήσω και να του ρίξω τα settings;

    To unbound φαντάζομαι δεν επηρεάζεται αν γίνει αυτή η διαδικασία.

    Παρόλα αυτά, και για το learning της υπόθεσης, δε γίνεται να μεταφερθεί;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ganza : 21-03-22 στις 13:18.

  4. #3904
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    An update to Raspberry Pi OS Bullseye
    https://www.raspberrypi.com/news/ras...te-april-2022/

    the key difference being that when you were previously prompted for a new password, you are now prompted for a user name and a password.
    Μεγαλες αλλαγες...
    ديميتريس

  5. #3905
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχει δοκιμασει κανεις armbian σε rpi να μου πει εντυπωσεις?
    https://www.armbian.com/rpi4b/
    ديميتريس

  6. #3906
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Καλα, εχετε δεί τιμές του board τελευταία???
    Εντάξει, καταλαβαίνω την έλλειψη των ημιαγωγών, αλλά να ζητούνται 150-180 ευρώ για ένα rasberry pi, ξεπερνάει κάθε λογική, ουτέ σαν αστείο δεν στεκει....

  7. #3907
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, εγω θελω να παρω pi zero WH 2 που βρισκουμε???

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα, εχετε δεί τιμές του board τελευταία???
    Εντάξει, καταλαβαίνω την έλλειψη των ημιαγωγών, αλλά να ζητούνται 150-180 ευρώ για ένα rasberry pi, ξεπερνάει κάθε λογική, ουτέ σαν αστείο δεν στεκει....
    Ειδα το 4 μαλλον αυτες τις τιμες λες, οντως ειναι τρελες τιμες εκτος τοπου και χρονου!

    - - - Updated - - -

    Αληθεια υπαρχει κανεις που να εχει κανει reverse ssh tunneling με σκοπο να παρακαμψει το ΝΑΤ μιας συνδεσης καρτοκινητης?
    δλδ θελω να περασω πχ καμερες που χρειαζονται συγκεκριμενες πορτες.
    Γιατι εχω σκοπο να το δοκιμασω για του χρονου ομως που ληγει το συμβολαιο με adsl γραμμη.

  8. #3908
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Σε αυτές τις περιπτώσεις προτιμώ κάποιο vpn, πχ openvpn.
    H συσκευή που είναι πίσω από ΝΑΤ συνδέεται ως client σε κάποιο ovpn server (πχ ένα άλλο linuxbox ή rasberry ή κάποιο φθηνό mikrotik τύπου hapLite) που έχει public IP, διατηρώντας τη σύνδεση πάντα ενεργή. Από το server ή από το τοπικό δίκτυο του server μπορείς να έχεις πρόσβαση στην απομακρυσμένη συσκευή (ή όλο το remote δικτυο).
    To μειονέκτημα, αυτής της τεχνικής (ας τη πούμε reverse vpn) είναι ότι η διατήρηση της σύνδεσης απαιτεί την κατανάλωση ενός μικρού όγκου μονίμως, αλλά νομίζω ότι δεν είναι σημαντικός για τα σημερινά πακέτα mobile internet.
    Εγω συνήθως χρησιμοποιώ και από τις δυο μεριές κάποια συσκευή της mikrotik που με βολεύει (με GSM ή/και WIFI αναλόγως) και ετσι συνδέω το απομακρυσμένο δίκτυο με το τοπικό δίκτυο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 16-06-22 στις 22:01.

  9. #3909
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα, εχετε δεί τιμές του board τελευταία???
    Εντάξει, καταλαβαίνω την έλλειψη των ημιαγωγών, αλλά να ζητούνται 150-180 ευρώ για ένα rasberry pi, ξεπερνάει κάθε λογική, ουτέ σαν αστείο δεν στεκει....
    Εδώ και πολύ καιρό συμφέρει καλύτερα να πάρεις μεταχειρισμένο laptop ή micro pc/thin client με Celeron ή AMD Puma για να στήσεις homelab, παρά Raspberry.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  10. #3910
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτές τις περιπτώσεις προτιμώ κάποιο vpn, πχ openvpn.
    H συσκευή που είναι πίσω από ΝΑΤ συνδέεται ως client σε κάποιο ovpn server (πχ ένα άλλο linuxbox ή rasberry ή κάποιο φθηνό mikrotik τύπου hapLite) που έχει public IP, διατηρώντας τη σύνδεση πάντα ενεργή. Από το server ή από το τοπικό δίκτυο του server μπορείς να έχεις πρόσβαση στην απομακρυσμένη συσκευή (ή όλο το remote δικτυο).
    To μειονέκτημα, αυτής της τεχνικής (ας τη πούμε reverse vpn) είναι ότι η διατήρηση της σύνδεσης απαιτεί την κατανάλωση ενός μικρού όγκου μονίμως, αλλά νομίζω ότι δεν είναι σημαντικός για τα σημερινά πακέτα mobile internet.
    Εγω συνήθως χρησιμοποιώ και από τις δυο μεριές κάποια συσκευή της mikrotik που με βολεύει (με GSM ή/και WIFI αναλόγως) και ετσι συνδέω το απομακρυσμένο δίκτυο με το τοπικό δίκτυο.
    vpn δεν μπορει να παιξει εδω σαν server γιατι δεν μπορεις να ανοιξεις πορτες εφοσον εισαι πισω απο ΝΑΤ γιαυτο θελουμε το reverse ssh tunneling.
    Toν ορο reverse vpn δεν τον εχω ξανακουσει.
    Οπως εχω εγω το setup και απο τις δοκιμες μου δεν γινεται αλλιως θελω vpn servers και στις 2 πλευρες και η καθε μια συνδεεται με την αλλη ειναι πολυ πολυπλοκο γιατι εμπλεκεται και το awmn δεν μπορω να τα εξηγησω.
    Επισης εχω καμερες που στην ουσια ειναι server και πρεπει να εχω ανοιχτες καποιες πορτες vpn clients δεν δινουν λυση εδω.

    Δεν ξερω τωρα κατι πακετα που εχουν βγει οπως πχ της vodafone με τα 300gb τον μηνα και ρουτερ μαζι αν δινουν public ip.
    Eιχα παλιοτερα mobile internet (cosmote παγια συνδεση) με stick επανω σε mikrotik routerboard και ημουν μια χαρα, παντα ειχα public ip.

    Βεβαια εχω twin sim οποτε μπορω να κανω δοκιμες μου με το whats up οταν θα κοντευει ο καιρος για την ληξη του συμβολαιου και βλεπουμε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και πολύ καιρό συμφέρει καλύτερα να πάρεις μεταχειρισμένο laptop ή micro pc/thin client με Celeron ή AMD Puma για να στήσεις homelab, παρά Raspberry.
    νομιζω οι διαφορες ομως καταναλωσης ρευματος αλλα και χωρου ειναι τεραστιες.

  11. #3911
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    vpn δεν μπορει να παιξει εδω σαν server γιατι δεν μπορεις να ανοιξεις πορτες εφοσον εισαι πισω απο ΝΑΤ γιαυτο θελουμε το reverse ssh tunneling.
    Toν ορο reverse vpn δεν τον εχω ξανακουσει.
    Οπως εχω εγω το setup και απο τις δοκιμες μου δεν γινεται αλλιως θελω vpn servers και στις 2 πλευρες και η καθε μια συνδεεται με την αλλη ειναι πολυ πολυπλοκο γιατι εμπλεκεται και το awmn δεν μπορω να τα εξηγησω.
    Επισης εχω καμερες που στην ουσια ειναι server και πρεπει να εχω ανοιχτες καποιες πορτες vpn clients δεν δινουν λυση εδω.

    Δεν ξερω τωρα κατι πακετα που εχουν βγει οπως πχ της vodafone με τα 300gb τον μηνα και ρουτερ μαζι αν δινουν public ip.
    Eιχα παλιοτερα mobile internet (cosmote παγια συνδεση) με stick επανω σε mikrotik routerboard και ημουν μια χαρα, παντα ειχα public ip.

    Βεβαια εχω twin sim οποτε μπορω να κανω δοκιμες μου με το whats up οταν θα κοντευει ο καιρος για την ληξη του συμβολαιου και βλεπουμε

    - - - Updated - - -


    νομιζω οι διαφορες ομως καταναλωσης ρευματος αλλα και χωρου ειναι τεραστιες.
    Την ίδια διαδικασία περιγράφετε: Να ανοίγει το τούνελ (client) από την πλευρά που είναι πίσω από NAT, ώστε να μπει σε δίκτυο που βλέπει η απέναντι πλευρά.
    Είτε το κάνεις με ssh είτε απευθείας με VPN, η λογική είναι ίδια.

  12. #3912
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια διαδικασία περιγράφετε: Να ανοίγει το τούνελ (client) από την πλευρά που είναι πίσω από NAT, ώστε να μπει σε δίκτυο που βλέπει η απέναντι πλευρά.
    Είτε το κάνεις με ssh είτε απευθείας με VPN, η λογική είναι ίδια.
    Ακριβώς αυτό περιέγραψα..... το μηχάνημα που ειναι πίσω από NAT συνδέεται ως client και χτυπάει τον server που εχει public IP. H λογική είναι ίδια με το reverse-ssh μόνο που υποστηρίζεται εκτός από linux/rasberry και από mikrotik routers χαμηλού κόστους με δυνατότητες routing, masquarade κλπ. Πρακτικά δεν συνδέεις απλώς δυο μηχανήματα αλλά δύο δίκτυα. Η λογική επεκτείνεται σε περισσότερους από 1 clients, ενδεικτικά έχω ένα mikrotik σε στατική IP που εξυπηρετεί πάνω από 20 clients από remote sites (είτε με gsm, είτε με adsl κλπ) και πρακτικά μπαίνω σε οποιοδήποτε υπολογιστή ή συσκευή στα remote sites. To κράτημα της σύνδεσης vpn όταν είναι σε αδράνεια δεν καταναλώνει πάνω από μερικές δεκάδες ΜΒ τον μήνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 17-06-22 στις 00:46.

  13. #3913
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω οι διαφορες ομως καταναλωσης ρευματος αλλα και χωρου ειναι τεραστιες.
    Καθόλου.
    Οι Celeron N4000 και Puma έχουν 6W TDP.
    Έχεις δει πόσο μικρά είναι τα Micro PC και Thin Clients?
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  14. #3914
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αν δεν χρειάζονται τα Ι/Ο του rasberry τότε ένα μικρό board με Ν4000/Puma κάνει τη δουλειά. Αλλά ακόμα και αν χρειάζονται Ι/Ο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ενα arduino ως slave, μόνο για τα Ι/Ο, και το board να είναι ότι νάναι... (αρκεί να τρεχει linux).

  15. #3915
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια διαδικασία περιγράφετε: Να ανοίγει το τούνελ (client) από την πλευρά που είναι πίσω από NAT, ώστε να μπει σε δίκτυο που βλέπει η απέναντι πλευρά.
    Είτε το κάνεις με ssh είτε απευθείας με VPN, η λογική είναι ίδια.
    αν θες vpn server οπως εγω δεν παιζει αμα εισαι με NAT ip θελει public. Μονο client παιζει που δεν με καλυπτει.
    To ιδιο και αν εχεις μηχανηματα με καμερες πχ cctv dvr και φυσικα υπηρεσιες DDNS γιοκ.
    Δεν ρωτησα πως δουλευουν ολα αυτα, ρωτησα αν καποιος το εχει κανει για να παρακαμψει ΝΑΤ κινητης τηλεφωνιας πχ με καρτοκινητη συνδεση που δινουν ΜΟΝΟ ip πισω απο ΝΑΤ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    To κράτημα της σύνδεσης vpn όταν είναι σε αδράνεια δεν καταναλώνει πάνω από μερικές δεκάδες ΜΒ τον μήνα.
    Ειχα επι χρονια κινητη εκει περα αλλα με παγια συνδεση, το ξερω οτι δεν καταναλωνουν τιποτα, αλλα με καρτοκινητη εισαι πισω απο ΝΑΤ και οπως ειπα πορτες δεν ανοιγονται και DDNS υπηρεσιες πχ Mikrotik ip cloud, noip κτλ δεν παιζουν απλα.
    Σκεφτομαι καρτοκινητη γιατι βγαινει ΠΟΛΥ ποιο φτηνα απο παγιες συνδεσεις κινητης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων


    Καθόλου.
    Οι Celeron N4000 και Puma έχουν 6W TDP.
    Έχεις δει πόσο μικρά είναι τα Micro PC και Thin Clients?
    Σαν raspi δεν ειναι τιποτα, εγω μαλιστα που λεω για το pi zero 2. Δεν με ενδιαφερει το 4.

Σελ. 261 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 241251256259260261262263266271281 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας