Σελ. 5 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 4538
  1. #61
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    Σαν πας στη Καλαμάτα
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ποια εντολή έκανες capture? Ποιο πρόγραμμα?
    Με το webcam. Τα άλλα δε μου λειτούργησαν.

  2. #62
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Σκέφτομαι να στήσω έναν όσο γίνεται πιο φθηνό download server και ίσως το raspberry να είναι μια καλή ιδέα. Μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου θα μου βγει το πακέτο για το μηχανάκι, τροφοδοσία, ένα αξιοπρεπές κουτάκι για να μπει μέσα και μια (32-64 GB) SD card;

    Εγώ θα έλεγα 30 το raspberry, 7 τροφοδοσία, 40 SD, 10 κουτί, 10 μεταφορικά ~= 100 ευρώ
    Ξεχνάω κάτι; Τροφοδοτικά πουλάνε τα καταστήματα που πουλάνε και το raspberry αλλά δεν είδα κάτι στο θέμα του κουτιού. Εσείς τι κάνετε;

    Μια άλλη ιδέα είναι να του βάλω μικρότερη SD card και να βάλω εξωτερικό usb σκληρό αλλά δεν νομίζω να τον σηκώνει μια που ο μόνος που έχω και είναι διαθέσιμος τροφοδοτείται μέσω usb.

    Κατά τα άλλα οι διανομές linux που κυκλοφορούν γι'αυτό θεωρούνται "αξιόπιστες" και "σταθερές"; Μη στήσω server και είναι σαν γραβιέρα από τις τρύπες.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #63
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.002
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Με 120 ευρω εγω δοκιμασμενα τρεχω σερβερ σε beaglebone με debian + ενα 2.5'' δισκο απανω.

    Το raspi απο RS μου χε κοστισει 60 με ολα τα απαραιτητα εκτος απο κουτι.

  4. #64
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να στήσω έναν όσο γίνεται πιο φθηνό download server και ίσως το raspberry να είναι μια καλή ιδέα. Μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου θα μου βγει το πακέτο για το μηχανάκι, τροφοδοσία, ένα αξιοπρεπές κουτάκι για να μπει μέσα και μια (32-64 GB) SD card;

    Εγώ θα έλεγα 30 το raspberry, 7 τροφοδοσία, 40 SD, 10 κουτί, 10 μεταφορικά ~= 100 ευρώ
    Ξεχνάω κάτι; Τροφοδοτικά πουλάνε τα καταστήματα που πουλάνε και το raspberry αλλά δεν είδα κάτι στο θέμα του κουτιού. Εσείς τι κάνετε;

    Μια άλλη ιδέα είναι να του βάλω μικρότερη SD card και να βάλω εξωτερικό usb σκληρό αλλά δεν νομίζω να τον σηκώνει μια που ο μόνος που έχω και είναι διαθέσιμος τροφοδοτείται μέσω usb.

    Κατά τα άλλα οι διανομές linux που κυκλοφορούν γι'αυτό θεωρούνται "αξιόπιστες" και "σταθερές"; Μη στήσω server και είναι σαν γραβιέρα από τις τρύπες.
    Το μηχανάκι έκανε μαζί τα μεταφορικά, 42 ευρώπουλα περίπου (από Farnell).

    Αν έχεις φορτιστή κινητού (micro-USB με 700 mA), τότε είσαι κομπλέ. Αλλιώς υπολόγισε 7-10 ευρώ περίπου.

    Για κατεβαστήρι/file-server τη μεγάλη SD ξέχνα τη, δεν έχει νόημα. Πας σε usb σκληρό. Αφού τον έχεις, πρέπει να πάρεις ένα usb-hub με τροφοδοτικό. Κανά 15αράκι υπολόγισε.

    Εγώ πήρα με 4.5 ευρώ, μια 4 GB που είναι υπέρ-αρκετή για το Pi.

    Για θήκη, αν δεν θες να το έχεις χύμα και πιάνουν λίγο τα χέρια σου, μπορείς να φτιάξεις μια μόνος σου. Αλλιώς, ebay is your friend (10-30 ευρώ). 8-)

    Τέλος, οι διανομές που κυκλοφορούν είναι οι κλασικές (debian, fedora, arch, κτλ). Το πόσο αξιόπιστο και ασφαλές θα είναι το μηχανάκι, εξαρτάται από εσένα και το πόσο κατέχεις το σπορ.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  5. #65
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    Για μεταλλικο κουτί καμιά ιδέα?

  6. #66
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με 120€ φτιάγνεις server με atom/brazos.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  7. #67
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    και με 200 παίρνεις μεταχειρισμένο netbook με μια χαρά χαρακτηριστικά.
    π.χ. Acer Aspire One D270 25,7 cm (10,1 inches, matt) Netbook (Intel Atom N2600, 1,6GHz, 2GB RAM, 320GB HDD)

    Γραφικό περιβάλλον καταφέρνει να σηκώσει αξιοπρεπώς το raspberry ή σπάει νεύρα; Θα αντέξει κάποιου είδους remote desktop π.χ. No Machine;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #68
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μην περιμένεις και πάρα πολλά πράγματα...
    Σε πειράζει η κατανάλωση; Το μέγεθος;
    Κάτι άλλο ή απλώς θέλεις να το κάνεις γιατί έτσι
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  9. #69
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    βασικά ψάχνω μια αξιοπρεπή λύση από θέμα κατανάλωσης, θορύβου & μεγέθους για έναν server για torrent. Δε με ενδιαφέρει να έχει μεγάλο δίσκο μια που εκεί τα αρχεία θα μένουν μέχρι να κατεβούν και δεν κατεβάζω και πολύ. 20 GB είναι μια χαρά.

    Μέχρι τώρα βολευόμουν με ένα pc ενός φίλου και δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω πολλά. Από την άλλη υπάρχει ένας p4 & ένας core duo σε laptop που κάπου βρίσκονται αλλά ο p4 είναι καφρίλα να τον κάνω μηχάνημα που είναι αναμμένο 24/7 (κατανάλωση και θόρυβος) και το άλλο το laptop το ψιλολυπάμαι για 24/7 + ότι νομίζω ότι κάνει θόρυβο και θα είναι σε γραφείο που μπορεί να ενοχλεί.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #70
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν μου βρεις μια μητρική με ION/Zacate σου δίνω το dockstar μου
    Τρέχει Arch ARM και σερβίρει αυτή τη στιγμή μέσω dlna το breaking bad που κατέβασε μέσω
    transmission αυτόματα μόλις ανέβηκε στον tracker και το έχει ήδη seedαρει
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  11. #71
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραφικό περιβάλλον καταφέρνει να σηκώσει αξιοπρεπώς το raspberry ή σπάει νεύρα; Θα αντέξει κάποιου είδους remote desktop π.χ. No Machine;
    Μινιμαλιστικοί window manager σηκώνονται εύκολα (εννοείται ούτε λόγος για KDE & Gnome). Αλλά γιατί χρειάζεσαι γραφικό περιβάλλον σε server; SSH & άγιος ο Θεός.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  12. #72
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    κανένα πρόβλημα με ssh και εγώ το προτιμώ. Απλά αν υπάρχει και γραφικό περιβάλλον υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία σε θέμα εφαρμογών κλπ (μεγαλύτερη ποικιλία). Θυμάμαι ότι ενώ χρησιμοποιούσα τον κλασσικό command line bittorent client, είχα πρόβλημα με magnet links. Ίσως να υπάρχει και command line torrent client που τα υποστηρίζει, αλλά εγώ βολεύτηκα εύκολα με τον azureus.

    Δηλαδή, ναι, σε server μιλάμε για κονσόλα και ssh κυρίως. Θέλω όμως να υπάρχει και το γραφικό στην περίπτωση που χρειάζομαι κάποια εφαρμογή που θέλει x server. Οπότε μάλλον πρέπει να κοιτάξω κάτι σε atom μια που με 60-70 ευρώ παραπάνω από ότι θα δώσω σε raspberry pi παίρνω μηχάνημα που σηκώνει και kde άνετα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #73
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Και εγώ στο κανονικό μου pc, αν και είναι memory hog, vuze χρησιμοποιώ (με classic interface ).

    Ωστόσο, με transmission ή deluge (οι οποίοι άλλωστε χρησιμοποιούνται κατά κόρον σε seedboxes), κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου, όσον αφορά τα torrents. Τρέχουν μόνιμα σαν δαίμονες στο seedbox και απλά μπαίνεις με command-line, web-ui ή native-client όποτε θες από το κανονικό σου pc και κάνεις ότι θέλεις να κάνεις.

    Πάντως αν θες κάτι που να είναι μονίμως ανοιχτό, δύσκολα θα βρεις κάτι με λιγότερη κατανάλωση ρεύματος από το Pi.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  14. #74
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στον media server μου (headless) έχω στήσει flexget για το rss, rtorrent σε screen και rutorrent για web interface σε apache (γίνεται και με lighttpd).

    Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, ssh/web interface/phone app και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

    Θα τα μετέφερα στο rpi για 24/7 λειτουργία αλλά με χαλάει η χαμηλή ταχύτητα του usb δίσκου και το 100άρι ethernet όταν θα έπρεπε να αντιγράφω τα αρχεία στον server.
    Αν βέβαια δεν τα "κρατάς" και άρα δεν τα αντιγράφεις κάπου αλλού, τότε αξίζει να το βάλεις το rpi να κάνει και αυτή τη δουλειά (συν το media playback).

    Επίσης ότι από ότι έχω δει δεν υπάρχει ακόμα java για το rpi, ώστε να τρέχει και ο music server μου (www.subsonic.org), αν και τώρα τελευταία το ψήνω να τα ανεβάσω όλα στο google music.


    Για max 50e η λύση του Rpi είναι συγκριτικά περισσότερο cost effective, ενώ πας για χαλαρά σε διπλά/τριπλά χρήματα για οτιδήποτε άλλο.
    A very minor case of serious brain damage.

  15. #75
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Σας ευχαριστώ όλους. Τα rtorrent & rutorrent υποστηρίζουν σωστά τα magnet links;
    Το raspberry pi μπορεί να αποσταλεί σχετικά άμεσα ή πρέπει να περιμένω 1-2 μήνες όπως έχω δει να διαφημίζεται.

    - - - Updated - - -

    και κάτι ακόμα, πόσο χώρο θέλει για το λειτουργικό μαζί με τα παρελκόμενά του (cache etc) στην SD; 1-2 GB;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 5 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας