Σελ. 305 από 310 ΠρώτηΠρώτη ... 285295300303304305306307 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.561-4.575 από 4638
  1. #4561
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.967
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω πως στα τελευταία σας σχόλια αναφέρεστε στις SD και ήθελα να ρωτήσω αν το δικό μου ταπεινό setup με USB Sandisk να περιμένω να σκάσει όπου να ναι ή όχι; Το έχω εδώ και κάνα 4μηνο σε RPi 4 και τρέχει Home Assistant. Δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι τώρα πάντως. Περισσότερο ρωτάω γιατί βλέπω πως δεν το έχει αναφέρει κανείς το USB ως λύση.
    κανε backup τακτικά και θα εισαι ΟΚ. Η ποιότητα των usb, ειδικά των φθηνών, είναι ότι τυχει.... Τα πιό πολλά υλοποιούνται με scrap μνημες μεγαλύτερης χωρητικότητας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την cache του apt σε ramdisk, απο παντα, για αυτο το λογο. Αν κανω read only το system (το / φανταζομαι οτι εννοεις, που σε μενα περιλαμβανει τα παντα εκτος απο το /boot/firmware), πως θα ενημερωνω το συστημα?
    Μπορείς κατ' επιλογή να κανεις το συστημα rw, να κάνεις το update και να το ξαναγυρίσεις σε ro. Είχα βρει ενα script που δουλευε καλά σε debian και το χρησιμοποιούσα παντού, αργότερα εβαζα industrial καρτες και δεν πείραζα τίποτα.

  2. #4562
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.180
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω πως στα τελευταία σας σχόλια αναφέρεστε στις SD και ήθελα να ρωτήσω αν το δικό μου ταπεινό setup με USB Sandisk να περιμένω να σκάσει όπου να ναι ή όχι; Το έχω εδώ και κάνα 4μηνο σε RPi 4 και τρέχει Home Assistant. Δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι τώρα πάντως. Περισσότερο ρωτάω γιατί βλέπω πως δεν το έχει αναφέρει κανείς το USB ως λύση.
    Σε raspi δεν ειχα ποτε usbstick αλλα πανω κατω ισχυει οτι και στις καρτες μνημης microsd/sd, ειχα ομως σε λαπτοπ με debian stable netinstall και χαλασε καποια στιγμη.
    Και γενικα εχω χασει αρκετα usbstick, μολις χτες εχασα ενα που ηταν Adata και εβαζα μουσικη.
    Αν κανεις τακτικα backup ok, αλλα καποια στιγμη μπορει να σε αφησει ειναι και θεμα τυχης βεβαια.

  3. #4563
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.967
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Τελευταία ειναι τραγική η ποιότητα των usb, βεβαια και οι τιμές είναι πολύ χαμηλές, όμως μιλάμε για πολλά χάλια ακόμα και από επωνυμους κατασκευαστές. Για να καταλάβετε τι παίζει, ειχα πάρει ενα 16αρι, να μη πω τη μάρκα, το οποίο την δευτερη μέρα χάλασε, ουτε να το γεμίσω δεν πρόλαβα. Επειδή έκανε 3-4 ευρώ δεν εδωσα σημασια για να το γυρίσω πίσω. Αφου χάλασε εμφανιζόταν σαν μια περίεργη συσκευή, αφου το έψαξα λίγο, βρηκα ότι το ID αυτό αντιστοιχούσε σε ένα usb flash controller για τον οποίο βρήκα και λογισμικό.
    Με το λογισμικό του controller βρήκα ότι το usb flash αυτό δεν είχε 16GB αλλά ειχε πάνω του μια μνήμη των 128GB!!!! To λογισμικό ειχε διάφορες λειτουργίες και η βασική ήταν να σκανάρει την συνδεδεμένη μνήμη με σκοπό να βρεί 4,8,16,32 κλπ GB που λειτουργούν και μάλιστα με μεταβλητά επίπεδα τεστ (από απλό μέχρι απαιτητικό). Μετα την ολοκλήρωση της δοκιμής, το λογισμικό βάφτιζε το usb flash όπως ήθελες. Καταλαβαίνετε τι παίζει? Οι κατασκευαστές αγοράζουν scrap μνημες ότι ναναι και μετά ψάχνουν να δουν πόση μνημη δουλευει. Το συγκεκριμένο flash, δεν έβρισκε καθόλου διαθεσιμη μνήμη με hard έλεγχο, και με το απλό τεστ έβρισκε με το ζόρι, 16GB από τα 128!!!

  4. #4564
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Κατάλαβα, σαβούρες δλδ. Οπότε έχω έναν ssd που κάθεται. Με την πρώτη ευκαιρία θα του στήσω HA και θα κάνω restore το τελευταίο (από τα καθημερινά που κρατάω άλλωστε) backup. Ευχαριστώ πολύ πάντως γιατί νιώθω πως μου ανοίξατε λίγο παραπάνω τα μάτια σχετικά με τα USB sticks.

  5. #4565
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.967
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Δεν λέω ότι όλα είναι έτσι, αλλά το πιο πιθανό είναι να είναι θεμα τυχης. Φυσικά αν πληρώσεις τις ακριβές σειρές θα είναι καλύτερα, αλλά με 0.05-0.1 ευρω/GB μη περιμένεις πολλά

  6. #4566
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.180
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα, σαβούρες δλδ. Οπότε έχω έναν ssd που κάθεται. Με την πρώτη ευκαιρία θα του στήσω HA και θα κάνω restore το τελευταίο (από τα καθημερινά που κρατάω άλλωστε) backup. Ευχαριστώ πολύ πάντως γιατί νιώθω πως μου ανοίξατε λίγο παραπάνω τα μάτια σχετικά με τα USB sticks.
    Ειναι και θεμα τυχης αλλα γενικα δεν ειναι αξιοπιστα οπως SDD και εφοσον τρεχουμε υπηρεσιες καλο ειναι να εχουμε σκληρο ειτε ssd 2,5, ειτε Μ2.
    Και οι καρτες μνημης δεν ειναι αξιοπιστες ανα τα χρονια εχω χασει πολλες σε διαφορες μαρκες και απο κινητα και απο φωτογραφικες, μεχρι και sony memory stick (καρτα μνημης της Sony σε DSLR) μου κλαταρε!
    Σκληρος SSD 2,5 κανενας.
    Οπως ειπα και ποιο πριν το ποιο αξιοπιστο για μενα ειναι καρτες μνημης CF απο τα φορητα μεσα (μνημες και στικακια).

    - - - Updated - - -

    https://www.skroutz.gr/s/337527/Tran...Flash-8GB.html
    εκανα λαθος πριν 133Χ οχι 233Χ και αυτη ειναι που εχω απειρα χρονια με παρα πολλα λειτουργικα! και ειναι ΤΕΡΑΣ αξιοπιστιας. ΦΤΟΥΥΥΥ μην την ματιασω....
    Ειναι ποιο ακριβες αλλα αξιζουν κιολας!!!

    Aνταπτορας σε usb κατι σαν αυτο https://www.temu.com/ul/kuiper/un9.h...CABEgJXN_D_BwE

  7. #4567
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.699
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    υπηρχε μια σειρα απο usb sticks εκει στα 8 -16 (3 τετοια εχω εγω ) της kingston , τα data traveler , απο τα πρωτα usb 3 που ειχανε βγει αν θυμαμαι καλα , με αλουμινενιο καλυμα , τα οποια βγηκαν ολα για πεταμα σχεδον αμεσως .
    κιτρινη καρτουλα στην kingston απο τοτε
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #4568
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.715
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σημερα που ελειπα γραψατε 5 σελιδες για τις καρτες και τα στικακια?

    Για τα στικακια της kingston. Εχω αυτο εδω απο το 2014 (δωρο απο φιλο) και γενικα ειμαι ικανοποιημενος με την αποδοση του ακομα και σημερα που το εχω με ventoy και 2-3 iso. Το ιδιο, και αγορασμενο επισης το 2014 (δωρο απο μενα), αλλα σε χρυσαφι εχει μια φιλη μου και ακομα δουλευει, αλλα εκεινη το εχει για να βαζει κανενα παιδικο ή καμια ταινια και να τα βλεπει στην τηλεοραση, οποτε μικροτερη καταπονηση. Αυτη ηταν η προβληματικη σειρα?
    https://www.skroutz.gr/s/393838/King...ick-Asimi.html

    Εχω επισης ενα των 4gb που το πηρα οταν πρωτοβγηκανε τα w7 το 2009 και τωρα στα γεραματα του οντως βγαζει corrupted καποια μεγαλα αρχεια, γιαυτο το εχω μονο για μικρα και για απλες μεταφορες, αντε και για καμια ταινια στην tv.

    Για τα στικακια της sandisk. Εχω το προηγουμενο cruser fit που ηταν σε usb2, σε 8αρι και 16αρι. Στο 16αρι εχω persistent installation le 9.2 x64 απο το 2018, ενω στο 8αρι εχω persistent installation le 10 απο το 2021. Πριν απο αυτο του ειχα persistent installation openelec 5 x86 με kodi 14, αρα ~2015 ως το 2018, για ενα νετμπουκ. Κανενα απο τα 2 δεν εινια στα καλυτερα του μετα απο τοσα χρονια, αλλα δουλευουν χωρις να εχω δει καπου data corruption.

    Για τις καρτες μνημης. Την επομενη φορα θα προτιμηθει kingston industrial, ευχαριστω για το tip. Η συγκεκριμενη kingston βεβαια ηταν στο σετακι "rpi3b plus + original case + original τροφοδοτικο + 32αρα καρτα" που πηρα απο το eshop το 2019 (για δωρο γαμου σε ενα φιλο).
    Και εχει ταλαιπωρηθει πολυ γιατι το 2022 της περασα ΟΛΕΣ τις nightly του le 11 απο τα τελη Μαϊου ως τις αρχες Σεπτεμβριου. Μιλαμε για 100-150mb γραψιμο καθε μερα μεσω ενημερωσης και 90-100 ενημερωσεις συνολικα! Ηλπιζα τοτε πως σε καποια nightly θα διορθωναν το χαλι με το ασυρματο, μιας και τοτε τους ηρθε να αντικαταστησουν το wpa-supplicant με τον iwd. Τελικα δεν το διορθωσανε ποτε, γιαυτο τα παρατησα το Σεπτεμβριο του 2022. Ακομα και σημερα επιμενουν στον προβληματικο συνδυσμο iwd + connman, αλλα λενε πως στο le 12 τα πραγματα ειναι καλυτερα. Τεσταρω το le 12 εδω και λιγες μερες, και δεν θα ελεγα οτι πλεον εχει φτιαχτει...
    ديميتريس

  9. #4569
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.000
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εδω και ενα παραδειγμα με minimal writes.
    https://docs.raspap.com/minwrite/

  10. #4570
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.180
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, ασχετο αλλα τον ματιαξα τελικα τον xeams mail server, χρειαστηκε να κανω μια επανεκκινηση γιατι καταφερα και κολλησα το γραφικο περιβαλλον! και ειχα περασει και updates χτες και σημερα βουαλα....

    Κώδικας:
    sudo /etc/init.d/xeams start  (ετσι ξεκιναει) και απο κατω οταν παω να ανοιξω το administrator panel τιποτα λευκη σελιδα, η java τα επαιξε!!!
    
    WARNING: An illegal reflective access operation has occurred
    WARNING: Illegal reflective access by org.apache.catalina.loader.WebappClassLoaderBase$1 (file:/opt/Xeams/lib/Xeams.jar) to method java.lang.ClassLoader.registerAsParallelCapable()
    WARNING: Please consider reporting this to the maintainers of org.apache.catalina.loader.WebappClassLoaderBase$1
    WARNING: Use --illegal-access=warn to enable warnings of further illegal reflective access operations
    WARNING: All illegal access operations will be denied in a future release
    Ρωτησα chat gpt που εχω σχετικα καθημερινες συζητησεις για python κυριως, τωρα πρωτη φορα ετυχε και java αλλα δεν βγαζω ακρη, ουτε σε google, ουτε xeams forum, κανεις καμια ιδεα? ΑΝ λεω εγω τωρα....
    θα δοκιμασω και αντιγραφη τον φακελο στο /opt απο το nas αλλα θα παρει πολυυυυυυ χρονο γιατι ειναι huge!

    - - - Updated - - -

    java -version
    openjdk version "11.0.23" 2024-04-16
    OpenJDK Runtime Environment (build 11.0.23+9-post-Raspbian-1deb11u1)
    OpenJDK Server VM (build 11.0.23+9-post-Raspbian-1deb11u1, mixed mode)

  11. #4571
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.715
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κανε αυτο που λεει εδω για debug μπας και βρεις κατι πιο χρησιμο
    https://www.xeams.com/troubleshootinstallation.htm
    ديميتريس

  12. #4572
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.180
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το εχω δει απο την αρχη αυτο δεν βγαζει κατι αλλο εκτος απο αυτα που εδειξα και δεν βγαινει ακρη.
    Εχω βαλει να αντιγραψω το backup αλλα θα τελειωσει αυριο ειναι παρα πολλα gb και με gigabit ethernet καληνυχτα απλα και δεν εσβησα τον παλιο φακελο απλα τον εκανα rename, ας ελπισουμε να μην βρω αυριο γεματο τον σκληρο και δεν γινει δουλεια.

  13. #4573
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    334
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    @jim_p τρέξε ενα
    Κώδικας:
    usb-devices | grep 'Product=\|MxPwr'
    Δεν πας να έχεις το καλύτερο official τροφοδοτικό για το pi ? 1.2A δίνει στο USB στο σύνολο και μετά το κλείνει

    Καλά τα λέει o Minas καλύτερα USB SATA SSD, θα πεθάνει η SDCARD (παθών) το μονο που σε σώζει ειναι να γυρίσει σε read only (εαν ειναι καμια επώνυμη) να πάρεις τα data σου

  14. #4574
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.967
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Σε επαγγελματικά στησίματα debian, κυρίως για embedded, σε οποιαδήποτε πλατφόρμα, κάποια raspberry, καποια olimex, και πολλά vscom , πάντα προσπαθούσα να βάζω industrial μνήμες, που κάποτε ήταν πολύ ακριβές (70+ ευρώ τα 2GB), τωρα με 10-15 ευρώ τα 8GB είναι τσάμπα. Εxω χρησιμοποιήσει kingston, adata και sandisk αναλογα με το τι ήταν διαθέσιμο κάθε φορά. Δεν εχει χαλάσει καμμία, όσες φορές είτε από βιασύνη, είτε από έλλειψη διαθεσιμότητας έβαλα κοινή κάρτα σχεδόν πάντα χάλασε, αλλες φορές γρήγορα και άλλες φορες έκανε χρόνια. Στην αρχή που δεν είχα πολύ εμπιστοσύνη ακόμα και στις industrial, εκοβα διάφορες λειτουργίες για να μειώσω τα writes, σιγά σιγά αφηνα το debian όπως είναι. Τι να συζητάμε, οι Kingstone έχουν 1500+TBW διαρκεια ζωής, πολύ μεγαλύτερη από SSD πολλαπλάσιας χωρητικότητας.
    Τα USB flash εχω την εντύπωση ότι ήταν πολύ καλύτερα παλαιώτερα, τώρα ο ακραίος ανταγωνισμός στις τιμές που φτάνει να παίρνεις 128GB με 8 ευρώ, και τις μικρές χωρητικότητες με 3-4 ευρώ έχουν γίνει για τα μπάζα, και από πλευράς ποιότητας και από πλευράς ταχύτητας. Βέβαια πάλι μπορείς να πληρώσεις καλές εκδόσεις όπως η Sandisk Extreme Pro. Είναι καλύτερα αντι για usb flash να πάρεις έναν αναγνώστη sd με τη μορφή stick , και να βάλεις μια ποιοτική κάρτα, πιο σίγουρο ειναι.
    Επίσης μια άλλη δυνατότητα που αξίζει τον κόπο για μεγάλες χωρητικότητες είναι μια θηκη USB-nvme με έναν κανονικό SSD, έχει μικρό μέγεθος και χαμηλή κατανάλωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 08-05-24 στις 21:47.

  15. #4575
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.180
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, αυτο το openmediavault το εχει δοκιμασει κανεις? οπως διαβαζω ειναι οντως ΜΟΝΟ για εγκατασταση χωρις γραφικο περιβαλλον? γιατι εγω θελω να εχω.

    Τελικα οι αντιγραφες μεσω ftp με το backup ακομα!!! πολυ bad idea ηταν επρεπε να βρω μονο οτι φακελοι χρειαζονται. Τα emails εχουν πολυ ογκο.

Σελ. 305 από 310 ΠρώτηΠρώτη ... 285295300303304305306307 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας