Σελ. 242 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 222232237240241242243244247252262 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.616-3.630 από 4538
  1. #3616
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ειναι αναλογα το μοντελο εδω λεει μονο AC https://www.e-nero.gr/datafiles//RB%...20LIGHT_70.pdf

    - - - Updated - - -

    Anyway το θεμα εδω ειναι για το raspi μην το σκισουμε στα ασχετα. το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ηλεκτροβανες με DC και AC οποτε παιρνεις οτι σε βολευει.
    Εγω οτι ειχα βαλει ηταν 12VDC με μικρη απαιτηση σε Αμπερς οποτε ειχα βαλει τροφοδοτικα cctv καμερων switching 12V-1A και ολα καλα. Και αλλο ενα ιδιο για το relay board.
    Το raspi εδινε μονο τα σηματα.
    Αν εχουμε relay board 5V μπορουμε να δωσουμε και το ρευμα απο το raspi γιαυτο αν σηκωνει το τροφοδοτικο μας, εμενα ηταν 12V και εδωσα απο εξω.
    Μπορει να παιξει και με ποιο μεγαλες τασεις αναλογα τα ρελε, λενε πανω Αμπερ και ταση.

  2. #3617
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτο ακριβως μου κολησε ΜΟΝΟ το wifi οχι το ιδιο το raspi.

    - - - Updated - - -



    σου εχω βαλει link απο το skroutz που τα πρωτα που δειχνει ειναι μετασχηματιστες 220 σε 24V!
    Eπισης σου εβαλα links που δειχνουν τις συνδεσεις που ρωτας τωρα.
    Τα εχεις δει ολα αυτα ?

    - - - Updated - - -



    Αυτη που εβαλε για παραδειγμα εδω https://www.allwater.gr/product/auto...v-1-choris-fc- δεν διευκρινιζει παντως αν ειναι AC, ή DC οποτε εγω απαντουσα βαση αυτης σαν DC.
    ΑC ομως 24V???? μου φαινεται πολυ παραξενο! θελω λιγο χρονο να το ψαξω γιατι ενδιαφερει και εμενα για ποτισμα αρδευσης.

    - - - Updated - - -

    Εδω λεει και VDC παντως....https://www.allwater.gr/product/auto...v-1-choris-fc-
    και το τεχνικο φυλάδιο https://www.e-nero.gr/datafiles//RAIN-RN150-en.pdf
    και ειναι της Rainbird, την δουλευω και στην δουλεια την εταιρεια αυτη σε πιστολια τεραστια πυροσβεσης...

    - - - Updated - - -

    Οπως βλεπω εχει και εκδοσεις σε DC οποτε απλα θα παρει σε DC.
    Το είχα γράψει αρκετές φορές ότι μιλάω για AC.

    Επίσης δεν ρωτάω την συνδεσμολογία-κύκλωμα. Αλλά το εξής: Το τροφοδοτικό/μετασχηματιστής ac-ac έχει 2 καλώδια. Άλλα 2 έχει και η βάνα. Παίζει ρόλο ποιο συνδέω με ποιο; Είναι δηλαδή κάποιο αρνητικό-θετικό; Υποθέτω πως όχι. Αν ναι, πως τα ξεχωρίζω; (δεδομένου ότι τα καλώδια των τροφοδοτικών που λίνκαρα είναι και τα 2 μαύρα).
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  3. #3618
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα γράψει αρκετές φορές ότι μιλάω για AC.

    Επίσης δεν ρωτάω την συνδεσμολογία-κύκλωμα. Αλλά το εξής: Το τροφοδοτικό/μετασχηματιστής ac-ac έχει 2 καλώδια. Άλλα 2 έχει και η βάνα. Παίζει ρόλο ποιο συνδέω με ποιο; Είναι δηλαδή κάποιο αρνητικό-θετικό; Υποθέτω πως όχι. Αν ναι, πως τα ξεχωρίζω; (δεδομένου ότι τα καλώδια των τροφοδοτικών που λίνκαρα είναι και τα 2 μαύρα).
    Αυτα που ρωτας πρεπει να στα πει καποιος που τις εχει δουλεψει να ξερει. Εγω οτι ξερω τα εγραψα.
    Δεν δινεις ομως και κανενα link να τα δουμε!
    Οι ηλεκτροβανες ειδα οτι εχει και σε DC υπαρχει καποιος λογος να τις θες AC να δυσκολευεις τα πραγματα?
    Αληθεια τι σωληνα θα εχεις πανω τι διαμετρο και τι τυπο?

  4. #3619
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα που ρωτας πρεπει να στα πει καποιος που τις εχει δουλεψει να ξερει. Εγω οτι ξερω τα εγραψα.
    Δεκτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δινεις ομως και κανενα link να τα δουμε!
    Έχω δώσει:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον η βασική μου ερώτηση είναι τόσο αυτονόητη για σας που ξέρετε που άθελα σας την προσπερνάτε επειδή νομίζετε ότι δεν ρωτάω κάτι τόσο απλό. Και όμως!

    Το βασικό ερώτημα είναι πως από τα 220VAC (πρίζα) παίρνω 24VAC(βάνα). Πώς λέγεται το μαραφέτι που κάνει την μετατροπή αυτή;
    Από το google μου έβγαζε συνέχεια τροφοδοτικά με έξοδο DC.
    Τελικά με διάφορους συνδυασμούς search keywords ξετρύπωσα αυτό και αυτό.
    Φαντάζομαι ότι κόβω το ανταπτοράκι και συνδέω τα καλώδια με αυτά της βάνας*. Νομίζω δεν παίζει ρόλο με ποιο καλώδιο τα συνδέω, έτσι;


    *εννοώ για την φάση της δοκιμής. Προτού παρεμβληθεί το relay.
    Ως προς:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ηλεκτροβανες ειδα οτι εχει και σε DC υπαρχει καποιος λογος να τις θες AC να δυσκολευεις τα πραγματα?
    Δεν ξέρω. Στο σκρουτζ οι πρώτες και φθηνές (δλδ <15€) φαίνεται να είναι AC.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αληθεια τι σωληνα θα εχεις πανω τι διαμετρο και τι τυπο?
    Δεν το έχω ψάξει μέχρι εκεί, αλλά ο κεντρικός σωλήνας του drip irrigation είναι κάτι σαν κι αυτό: https://www.allwater.gr/product/auto...eusis-f16-drip
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  5. #3620
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα γράψει αρκετές φορές ότι μιλάω για AC.

    Επίσης δεν ρωτάω την συνδεσμολογία-κύκλωμα. Αλλά το εξής: Το τροφοδοτικό/μετασχηματιστής ac-ac έχει 2 καλώδια. Άλλα 2 έχει και η βάνα. Παίζει ρόλο ποιο συνδέω με ποιο; Είναι δηλαδή κάποιο αρνητικό-θετικό; Υποθέτω πως όχι. Αν ναι, πως τα ξεχωρίζω; (δεδομένου ότι τα καλώδια των τροφοδοτικών που λίνκαρα είναι και τα 2 μαύρα).
    Αν είσαι σε ac τότε δεν έχει σημασία πως τα συνδέεις.
    Όπως είπαν, συνήθως οι ηλεκτροβανες ειναι Normally Closed (χωρις σήμα δεν περνάει νερό) ή Normally Open (χωρίς ρεύμα περνάει νερό). Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που απλά αλλάζουν κατάσταση. Εκεί πρέπει να δεις πόσο χρόνο θέλουν για να αλλάξουν κατάσταση, ώστε να δώσεις το αντίστοιχο σήμα.

    - - - Updated - - -

    Γενικά δεν θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάτι που δεν είναι Normally Closed, διότι έχει πολλά αρνητικά,στην προκειμένη περίπτωση.

    - - - Updated - - -

    Σημείωση για να μην υπάρξει μπέρδεμα αργότερα.
    Στις ηλεκτροβανες, όταν λέμε Normally Open εννοούμε ότι χωρίς σήμα περνάει το νερό.
    Στα ρελε και γενικά ηλεκτρικά κυκλώματα, όταν λέμε Normally Open εννοούμε ότι χωρίς σήμα δεν περνάει ρεύμα από το ρελε. Είναι ηλεκτρικά ανοιχτό, οπότε υπάρχει διακοπή.

  6. #3621
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι σε ac τότε δεν έχει σημασία πως τα συνδέεις.
    Όπως είπαν, συνήθως οι ηλεκτροβανες ειναι Normally Closed (χωρις σήμα δεν περνάει νερό) ή Normally Open (χωρίς ρεύμα περνάει νερό). Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που απλά αλλάζουν κατάσταση. Εκεί πρέπει να δεις πόσο χρόνο θέλουν για να αλλάξουν κατάσταση, ώστε να δώσεις το αντίστοιχο σήμα.

    - - - Updated - - -

    Γενικά δεν θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάτι που δεν είναι Normally Closed, διότι έχει πολλά αρνητικά,στην προκειμένη περίπτωση.

    - - - Updated - - -

    Σημείωση για να μην υπάρξει μπέρδεμα αργότερα.
    Στις ηλεκτροβανες, όταν λέμε Normally Open εννοούμε ότι χωρίς σήμα περνάει το νερό.
    Στα ρελε και γενικά ηλεκτρικά κυκλώματα, όταν λέμε Normally Open εννοούμε ότι χωρίς σήμα δεν περνάει ρεύμα από το ρελε. Είναι ηλεκτρικά ανοιχτό, οπότε υπάρχει διακοπή.
    Ναι βεβαίως. Τα έχω καταλάβει αυτά με το normally open/close.

    Αλλά δεν κάνω λάθος στο AC ρεύμα ένα από τα καλώδια είναι το ουδέτερο/neutral και το άλλο είναι το live. Κανονικά το live wire δεν πρέπει να βάλω να ελέγχεται από το ρελέ για μεγαλύτερη ασφάλεια;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  7. #3622
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Όποιος ασχολείται με ηλεκτρικό ρεύμα πρέπει να έχει γνώσεις αλλιώς
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  8. #3623
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βεβαίως. Τα έχω καταλάβει αυτά με το normally open/close.

    Αλλά δεν κάνω λάθος στο AC ρεύμα ένα από τα καλώδια είναι το ουδέτερο/neutral και το άλλο είναι το live. Κανονικά το live wire δεν πρέπει να βάλω να ελέγχεται από το ρελέ για μεγαλύτερη ασφάλεια;
    Αν το ρελέ το έχεις στα 230V τότε ναι. Αλλιώς, αν το έχεις μετά τον μετασχηματιστη, δεν έχει σημασία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος ασχολείται με ηλεκτρικό ρεύμα πρέπει να έχει γνώσεις αλλιώς
    Αυτόε ιναι το πιο σημαντικό. Για αυτό καλύτερα να μην δουλεύεις με AC, αλλά να βρεις αντίστοιχα DC, ώστε να υπάρχει ένα στάδιο απομόνωσης από το δίκτυο.

  9. #3624
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βεβαίως. Τα έχω καταλάβει αυτά με το normally open/close.

    Αλλά δεν κάνω λάθος στο AC ρεύμα ένα από τα καλώδια είναι το ουδέτερο/neutral και το άλλο είναι το live. Κανονικά το live wire δεν πρέπει να βάλω να ελέγχεται από το ρελέ για μεγαλύτερη ασφάλεια;
    Καλημερα, οι ηλεκτροβανες ολες ειτε ειναι νερου, πετρελαιου, υγραεριου, φυσικου αεριου κτλ εχει N.O και N.C, συνηθιζουμε να τα λεμε σε ηρεμια ανοιχτη και κλειστη Αυτο σημαινει τι κανει αν δεν εχει ρευμα. Πχ στο πετρελαιο ειναι κλειστη και οταν ζητηθει πετρελαιο δινει το σημα και ανοιγει.
    Αυτο ειναι γενικο.
    Στα relay boards που βαζουμε για raspi και αλλες συσκευες εχει διπλες συνδεσεις στο καθε ρελε, μπορει να το λεει ή να εχει σηματακια. Σε ορισμενα το λεει N.Ο και N.C αλλου το εχει με ηλεκτρολογικα σχηματα οπως καποια που εδειξα ποιο πριν.
    Αν το συνδεσεις λαθος εχει αλλη συμπεριφορα, δλδ αν η βανα θα μενει κλειστη η ανοιχτη αναλογα την συνδεση γιατι δουλευει αλλιως το ρελε.
    Εμεις ομως την παιρνουμε N.C ωστε να ειναι κλειστη αν δεν εχει ρευμα για οποιοδηποτε λογο.
    Το λεω αυτο για προσοχη στο relay board γιατι εκανα ποσες δοκιμες μεχρι να καταλαβω πως παιζει.
    Και εμενα εδω μεσα τοτε αλλοι μου τα εξηγουσαν αλλα ειναι παρα παρα πολλα ποστς πισω που να τα βρουμε τωρα.

    - - - Updated - - -

    Εδω πχ εχει σχεδιακια αλλα τα εξηγει με σχηματα για να καταλαβαινουμε τι λεμε : https://components101.com/asset/site...ule-Pinout.jpg
    oπως βλεπουμε καθε ρελε εχει 3 συνδεσεις για τον λόγο αυτο ακριβως.
    Το relay board εχει συνεχεια ρευμα οποτε μπορει να ελεγξει οτι εχουμε πανω αν θα παραμενει ανοιχτο και θα κλεινει με την εντολη, ή αν να ειναι κλειστο και θα ανοιγει με την εντολη αναλογα που εχουμε κανει την συνδεση επανω στο ρελε (N.O, N.C).
    Oποτε αυτο που εχουμε εμεις θα μεινει στο Ν.C πχ αν εχουμε διακοπη ρευματος ακομα και αν στο ρελε εχει συνδεθει σαν N.O.

    - - - Updated - - -

    Απο την στιγμη που ειδαμε οτι βγαινουν και σε DC, γιατι θες να μπλεξεις με AC δεν καταλαβαινω!
    Επισης μπορουν να χρησιμοποιηθουν αλλων ειδων ηλεκτρομαγνητικες οπως ορειχαλκινες της CEME που ειναι παρα πολυ καλες και εχει και 12V DC και βολευει πολυ περισσοτερο.

    - - - Updated - - -

    Αν θες ποιο φτηνες αλλα οχι καλη-γνωστη μαρκα πχ εδω πολλες επιλογες https://www.banggood.com/el/12-34-1-...SABEgImF_D_BwE
    και το υλικο κλασης καλυτερο ορειχαλκινο απο πλαστικο, παλι 12V DC, απο 1/4" που εχω εγω, μεχρι και 2" βαζεις οτι εξαρτημα θες μετα και πας σε οτι σωληνα θες.
    Το Φ16 ειναι ΠΟΛΥ μικρη διαμετρος για μεγαλες βανες στα 24 AC δεν βλεπω κανεναν απολυτως λογο.
    Πρεπει ΠΡΩΤΑ να ξερεις τι σωληνα θα βαλεις για να δεις τα υπολοιπα.

    - - - Updated - - -

    Εδω σε DC 24V https://www.banggood.com/1-or-2-3-or...r_warehouse=CN δες και τις φωτος απο εφαρμογες μετα.

  10. #3625
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμη που ειδαμε οτι βγαινουν και σε DC, γιατι θες να μπλεξεις με AC δεν καταλαβαινω!
    Επισης μπορουν να χρησιμοποιηθουν αλλων ειδων ηλεκτρομαγνητικες οπως ορειχαλκινες της CEME που ειναι παρα πολυ καλες και εχει και 12V DC και βολευει πολυ περισσοτερο.
    Γιατί μπορεί να έχει έτοιμες βάνες, από κάπου αλλού, και να θέλει να τις χρησιμοποιήσει. Δεν είναι λάθος να χρησιμοποιείς AC βάνες!!

  11. #3626
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    FritzBox 7590
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχουν επισης μετατροπεις απο ac σε dc step down converters λεγονται που μπορεις το ac να το κανεις dc

  12. #3627
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί μπορεί να έχει έτοιμες βάνες, από κάπου αλλού, και να θέλει να τις χρησιμοποιήσει. Δεν είναι λάθος να χρησιμοποιείς AC βάνες!!
    Δεν ειπα οτι ειναι λαθος, αν ηταν λαθος ΔΕΝ θα υπηρχαν τοτε! ουτε ειπε οτι εχει, εχει δειξει links για το πως θα ειναι, δες ποστ #3599 εδω τι λεει : https://www.adslgr.com/forum/threads...rry-Pi/page240 Αφου δεν ειπε οτι εχει και δειχνει links σημαινει οτι παει για αγορα ξεκαθαρα.
    Και λεω αφου υπαρχουν σε 12V DC γιατι να γινονται ποιο δυσκολα τα πραγματα, εκτος την δυσκολια ανεβαζει και το κοστος.
    Στα 12V μετασχηματιστες πχ εχουν παρα πολυ φτηνοτερα και κανουν και απο cctv καμερες που υπαρχουν να φαν και οι κοτες.
    Σωληνα λεει για πολυαιθυλενιου Φ16 που ειναι μια μικρη διαμετρο δεν υπαρχει λογος για μεγαλου μεγεθους ηλεκτρομαγνητικες, αναλογα και το μηκος αλλα σε μεγαλο μηκος θες κατι να "σπρωχνει" το νερο οχι απλα απο βρυση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν επισης μετατροπεις απο ac σε dc step down converters λεγονται που μπορεις το ac να το κανεις dc
    εχει πολλα τετοια στο banggood σε πολυ καλες τιμες.
    Αλλα αν ειναι να γινει αγορα στις ηλεκτρομαγνητικες παιρνεις απο την αρχη με το σωστο ρευμα και αποφευγεις τις μετατροπες τετοιου τυπου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορούμε να κάνουμε και ερωτήσεις hardware σε αυτό το thread;
    Επειδη εγω ειμαι ο πρωτος που σου εγραψα και ειπα οτι μπορεις να συμπληρωσω.
    το θεμα ειναι για το raspi, μπορουμε να πουμε για H/W σχετικα με αυτο ομως, μην επεκταθουμε πολυ σε ασχετα πραγματα.
    Εδω εχουμε πει για εντελως ασχετα πραγματα και ηλεκτρολογικα κυριως.
    Ουτε εχεις πει με ποιο μοντελο θα τα κανεις αυτα που θες, με τι προγραμματισμο στην python, εστω καποιο παραδειγμα ετοιμο οπως εδειξα εγω και το pi relay android app, με ποιον τροπο απο το raspi και γενικα σχετικα με το raspi πραγματα.
    Επισης δεν εχεις πει ποια θα ειναι η πηγη νερου, απο βρυση? γεωτρηση? δεξαμενη? απο που θα ερχεται το νερο ? γραφουμε ποσα πραγματα για ηλεκτρομαγνητικες και δεν ξερουμε απο που θα ερχεται το νερο και τι σωληνες θα εχουμε!!! αν και σε αυτα δεν πρεπει κανονικα να επεκταθουμε σε αυτο το θεμα για το raspi.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 20-04-21 στις 12:27. Αιτία: Συμπερασματα για το τοπικ

  13. #3628
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, οι ηλεκτροβανες ολες ειτε ειναι νερου, πετρελαιου, υγραεριου, φυσικου αεριου κτλ εχει N.O και N.C, συνηθιζουμε να τα λεμε σε ηρεμια ανοιχτη και κλειστη Αυτο σημαινει τι κανει αν δεν εχει ρευμα. Πχ στο πετρελαιο ειναι κλειστη και οταν ζητηθει πετρελαιο δινει το σημα και ανοιγει.
    Αυτο ειναι γενικο.
    Στα relay boards που βαζουμε για raspi και αλλες συσκευες εχει διπλες συνδεσεις στο καθε ρελε, μπορει να το λεει ή να εχει σηματακια. Σε ορισμενα το λεει N.Ο και N.C αλλου το εχει με ηλεκτρολογικα σχηματα οπως καποια που εδειξα ποιο πριν.
    Αν το συνδεσεις λαθος εχει αλλη συμπεριφορα, δλδ αν η βανα θα μενει κλειστη η ανοιχτη αναλογα την συνδεση γιατι δουλευει αλλιως το ρελε.
    Εμεις ομως την παιρνουμε N.C ωστε να ειναι κλειστη αν δεν εχει ρευμα για οποιοδηποτε λογο.
    Το λεω αυτο για προσοχη στο relay board γιατι εκανα ποσες δοκιμες μεχρι να καταλαβω πως παιζει.
    Και εμενα εδω μεσα τοτε αλλοι μου τα εξηγουσαν αλλα ειναι παρα παρα πολλα ποστς πισω που να τα βρουμε τωρα.

    - - - Updated - - -

    Εδω πχ εχει σχεδιακια αλλα τα εξηγει με σχηματα για να καταλαβαινουμε τι λεμε : https://components101.com/asset/site...ule-Pinout.jpg
    oπως βλεπουμε καθε ρελε εχει 3 συνδεσεις για τον λόγο αυτο ακριβως.
    Το relay board εχει συνεχεια ρευμα οποτε μπορει να ελεγξει οτι εχουμε πανω αν θα παραμενει ανοιχτο και θα κλεινει με την εντολη, ή αν να ειναι κλειστο και θα ανοιγει με την εντολη αναλογα που εχουμε κανει την συνδεση επανω στο ρελε (N.O, N.C).
    Oποτε αυτο που εχουμε εμεις θα μεινει στο Ν.C πχ αν εχουμε διακοπη ρευματος ακομα και αν στο ρελε εχει συνδεθει σαν N.O.
    Το ξέρω ότι τα γράφεις καλοπροαίρετα, αλλά όπως έγραψα αυτά τα γνωρίζω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπα οτι ειναι λαθος, αν ηταν λαθος ΔΕΝ θα υπηρχαν τοτε! ουτε ειπε οτι εχει, εχει δειξει links για το πως θα ειναι, δες ποστ #3599 εδω τι λεει : https://www.adslgr.com/forum/threads...rry-Pi/page240 Αφου δεν ειπε οτι εχει και δειχνει links σημαινει οτι παει για αγορα ξεκαθαρα.
    Και λεω αφου υπαρχουν σε 12V DC γιατι να γινονται ποιο δυσκολα τα πραγματα, εκτος την δυσκολια ανεβαζει και το κοστος.
    Στα 12V μετασχηματιστες πχ εχουν παρα πολυ φτηνοτερα και κανουν και απο cctv καμερες που υπαρχουν να φαν και οι κοτες.
    Σωληνα λεει για πολυαιθυλενιου Φ16 που ειναι μια μικρη διαμετρο δεν υπαρχει λογος για μεγαλου μεγεθους ηλεκτρομαγνητικες, αναλογα και το μηκος αλλα σε μεγαλο μηκος θες κατι να "σπρωχνει" το νερο οχι απλα απο βρυση.
    Είμαι ακόμα στο πολύ αρχικό στάδιο σχεδιασμού του συστήματος. Είναι περισσότερο ιδέα. Δεν έχω καθίσει ακόμα να κάνω διαστασολόγηση. Μια μυρωδιά πήρα κάνοντας μια πρόχειρη λίστα parts που χρειάζομαι για να διαπιστώσω κόστος στο περίπου και την ευκολία ή μη του interface μεταξύ τους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη εγω ειμαι ο πρωτος που σου εγραψα και ειπα οτι μπορεις να συμπληρωσω.
    το θεμα ειναι για το raspi, μπορουμε να πουμε για H/W σχετικα με αυτο ομως, μην επεκταθουμε πολυ σε ασχετα πραγματα.
    Εδω εχουμε πει για εντελως ασχετα πραγματα και ηλεκτρολογικα κυριως.
    Ουτε εχεις πει με ποιο μοντελο θα τα κανεις αυτα που θες, με τι προγραμματισμο στην python, εστω καποιο παραδειγμα ετοιμο οπως εδειξα εγω και το pi relay android app, με ποιον τροπο απο το raspi και γενικα σχετικα με το raspi πραγματα.
    Επισης δεν εχεις πει ποια θα ειναι η πηγη νερου, απο βρυση? γεωτρηση? δεξαμενη? απο που θα ερχεται το νερο ? γραφουμε ποσα πραγματα για ηλεκτρομαγνητικες και δεν ξερουμε απο που θα ερχεται το νερο και τι σωληνες θα εχουμε!!! αν και σε αυτα δεν πρεπει κανονικα να επεκταθουμε σε αυτο το θεμα για το raspi.

    Η αρχική μου απορία λύθηκε. Βρήκα ότι χρειάζομαι μετασχηματιστή 220VAC-24VAC. Δεν θα κουράσω με το λοιπό hardware. Και κατά πάσα πιθανότητα θα ανοίξω άλλο thread τις επόμενες μέρες το οποίο θα είναι αφιερωμένο στο όλο project (ερωτήσεις, διαστασολόγηση, οδηγίες κλπ).

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι κατέχω το software κομμάτι. Ο προγραμματισμός θα γίνει σε C++ και θα επικοινωνεί με mqtt για ενσωμάτωση με HomeAssistant.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  14. #3629
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    FritzBox 7590
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα και απο μενα επειδη ειμαι στην δαδικασια ενος ιδιου περιπου project αν δεν θες να το φτιαξεις ολο απο την αρχη υπαρχει το https://mudpi.app/
    ριχτου μια ματια αμα θες

  15. #3630
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω ότι τα γράφεις καλοπροαίρετα, αλλά όπως έγραψα αυτά τα γνωρίζω.



    Είμαι ακόμα στο πολύ αρχικό στάδιο σχεδιασμού του συστήματος. Είναι περισσότερο ιδέα. Δεν έχω καθίσει ακόμα να κάνω διαστασολόγηση. Μια μυρωδιά πήρα κάνοντας μια πρόχειρη λίστα parts που χρειάζομαι για να διαπιστώσω κόστος στο περίπου και την ευκολία ή μη του interface μεταξύ τους.





    Η αρχική μου απορία λύθηκε. Βρήκα ότι χρειάζομαι μετασχηματιστή 220VAC-24VAC. Δεν θα κουράσω με το λοιπό hardware. Και κατά πάσα πιθανότητα θα ανοίξω άλλο thread τις επόμενες μέρες το οποίο θα είναι αφιερωμένο στο όλο project (ερωτήσεις, διαστασολόγηση, οδηγίες κλπ).
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι κατέχω το software κομμάτι. Ο προγραμματισμός θα γίνει σε C++ και θα επικοινωνεί με mqtt για ενσωμάτωση με HomeAssistant.
    καλησπερα, μπραβο πολυ ωραια, εγω δεν ξερω απο αυτα, στο raspi τα κανω σε python που εχει και πολυ ετοιμο υλικο, μικρες παραμετροποιησεις μονο ξερω να κανω σε python.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και απο μενα επειδη ειμαι στην δαδικασια ενος ιδιου περιπου project αν δεν θες να το φτιαξεις ολο απο την αρχη υπαρχει το https://mudpi.app/
    ριχτου μια ματια αμα θες
    καλησπερα, ωραιο αυτο εδω περα ενδιαφερον και με καλη τιμη : https://mudpi.app/boards/raspberry-pi-controller-shield

    - - - Updated - - -

    και οδηγιες για raspi εχει εδω ωραια : https://mudpi.app/guides/1

Σελ. 242 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 222232237240241242243244247252262 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας