Σελ. 159 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 139149154157158159160161164169179 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.371-2.385 από 4538
  1. #2371
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @griniaris αν καταλαβαίνω καλά την ερώτηση.
    Technicolor - 192.168.1.*
    Καλώδιο Ethernet στο TpLink - 192.168.2.*
    Πως είναι δυνατόν το raspberry να οδηγεί στην κατάρρευση του Wifi του TpLink ?

  2. #2372
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν καταλαβαινω πως το εννοεις το "καταρευση" ... αλλα ολα εχουν μια λογικη εξηγηση.

    Καταρχην αν διαβασα καλα εχεις ενεργοποιημενο DHCP server στο PI ?
    Κλεισε τον DHCP στο TPLINK. Κανε μια επανεκινηση στις συσκευες σου και ξαναδοκιμασε. Λογικα θα παιξουν ολα.

    γραφεις για 192.168.1.xxx και 192.168.2.xxx . Το ΡΙ τι c-class εχει?
    The gr81 .

  3. #2373
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @griniaris
    Το pi δεν είναι DHCP server. Παίρνει dynamic IP. Όταν το συνδέω στο Ethernet port του tp-link παίρνει 192.168.2.xxx
    Όταν το συνδέω στο Technicolor δεν καταφέρνει να πάρει IP. Το δείχνει σαν unknown device με 0.0.0.0.0
    Στο tp-link, το raspberry δουλεύει μια χαρά αλλά το wifi του tp-link ανοιγοκλείνει κάθε 30 δευτερόλεπτα.
    Προτιμώ να το συνδέσω με καλώδιο στο tp-link παρά με wifi. Θέλω να του περασω pi hole το απόγευμα.

  4. #2374
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για βοηθήστε λίγο.
    Raspberry pi 4 model b 4GB.
    Χθες του πέρασα raspbian, dhcp, update to λειτουργικό. Όλα μια χαρά (το update του λειτουργικού πήρε πάνω από μια ώρα. Ελπίζω να παραλάβω σήμερα την "γρήγορη" την SD και να στρώσει κάπως η κατάσταση).
    Το συνδέω στο TP-Link router με καλώδιο 1Gb ethernet. Το raspberry δουλεύει μια χαρά, το wifi του AP ανοιγοκλείνει συνεχώς, κάνοντας προβληματική την ασύρματη σύνδεση.
    Βάζω το καλώδιο κατευθείαν πάνω στο Technicolοr της Forthnet στα 100 Μb, πέφτει τελείως η σύνδεση στο internet. Δεν υποστηρίζει 100 Mb ethernet ?
    Με μπερδεψες. Βρηκα οτι περασες DHCP .

    Διευκρινησε αυτο με το wifi. κλεινει??? σταματαει να εκπεμπει?
    The gr81 .

  5. #2375
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @griniaris, όντως σε μπέρδεψα, sorry. Άλλαξα και το αρχικό post.
    Εννοούσα dhcp client.
    Τo wifi του TP-Link μόλις συνδέσω καλωδιακά επάνω του το pi, αρχίζει να ανοιγοκλείνει η εκπομπή του Wifi κάθε 30 δευτερόλεπτα. Και τελικά σβήνει τελείως το wifi.

  6. #2376
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @griniaris, όντως σε μπέρδεψα, sorry. Άλλαξα και το αρχικό post.
    Εννοούσα dhcp client.
    Τo wifi του TP-Link μόλις συνδέσω καλωδιακά επάνω του το pi, αρχίζει να ανοιγοκλείνει η εκπομπή του Wifi κάθε 30 δευτερόλεπτα. Και τελικά σβήνει τελείως το wifi.
    1. update firmware tplink
    2. Σύνδεση άλλου υπολογιστή ενσύρματα με tplink. Kάνει τα ίδια ?
    3. Κλείσε το wifi στο pi
    3.5 Ρίξε και μια ματιά στο dmesg

    4. Μας λες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 04-12-19 στις 14:53.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #2377
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είπα να κάνω μια δοκιμή σε ένα Pi3B κάνοντας boot από ένα USB Flash, το DataTraveler2 της Kingston στα 16GB. Το αποτέλεσμα ήταν άκρως απογοητευτικό. Κάνοντας εγκατάσταση το τελευταίο raspbian lite και χωρίς να εγκαταστήσω κάτι άλλο, το βρήκα πολύ αργό στο boot αλλά και γενικά σε ότι έκανα μετά εγκατάσταση.

    Από την στιγμή που του έδωσα τάση, την πρώτη οθόνη στο monitor (αυτή με την εικόνα rainbow), μου την έδωσε στα 25 δευτ. ενώ για να μου δώσει το login έπρεπε να περάσουν 95 δευτ.. Αν δεν φταίει το φλασάκι έχω την εντύπωση πως τα πάντα είναι ποιο αργά σε σχέση με το να τρέχω το λειτουργικό από SD card. Όταν αργότερα πήγα να του κάνω upgrade, θα πρέπει να κράτησε πάνω από ώρα, αφού κάποιες στιγμές μου έδινε την εντύπωση πως έχει κολλήσει.

    Έχει κανείς άλλος εμπειρία με το λειτουργικό να τρέχει από USB device; Ξέρω πως το συγκεκριμένο raspberry έχει USB2, αλλά αξίζει να κάνω πείραμα με SSD δίσκο;

  8. #2378
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, κοιτα να δεις είναι αργα τα στικακια γενικα, δλδ εγω εχω έναν μετατροπεα από usb σε CF και ετρεχα linux διαφορες εκδοσεις επανω σε λαπτοπ και πηγαινε σχετικα γρηγορα, η καρτα ηταν 8GB 133X.
    Επειδή είναι usb 2 ο SSD δεν θα πεταει αλλα σιγουρα θα εχει αισθητη διαφορα από το στικακι.
    Για ποιο φτηνα μπορεις να παρεις καποιον ανταπτορα από usb σε ότι μνημη θες και να βαλεις καποια γρηγορη, παλι είναι πολύ καλυτερα από στικακι.
    Εχω δοκιμασει linux σε λαπτοπ παντα διαφορες διανομες σε διαφορα στικακια, δεν συγκρινονται με χρηση μιας γρηγορης μνημης πχ CF, microSD, SD κτλ σε ανταπτορα usb2. Σε raspi δεν εχω κανει τέτοιες δοκιμες δεν υπηρχε λογος, γιατι δεν βαζεις κανονικα μνημη πανω του?

    ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ ειναι ποιο αργο απο usb2 απο οτι οταν το τρεχεις απο την καρτα πανω στο raspi αυτο εννοειτε! και usb3 να ηταν παλι ποιο αργο θα ηταν!

  9. #2379
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα να κάνω μια δοκιμή σε ένα Pi3B κάνοντας boot από ένα USB Flash, το DataTraveler2 της Kingston στα 16GB. Το αποτέλεσμα ήταν άκρως απογοητευτικό. Κάνοντας εγκατάσταση το τελευταίο raspbian lite και χωρίς να εγκαταστήσω κάτι άλλο, το βρήκα πολύ αργό στο boot αλλά και γενικά σε ότι έκανα μετά εγκατάσταση.

    Από την στιγμή που του έδωσα τάση, την πρώτη οθόνη στο monitor (αυτή με την εικόνα rainbow), μου την έδωσε στα 25 δευτ. ενώ για να μου δώσει το login έπρεπε να περάσουν 95 δευτ.. Αν δεν φταίει το φλασάκι έχω την εντύπωση πως τα πάντα είναι ποιο αργά σε σχέση με το να τρέχω το λειτουργικό από SD card. Όταν αργότερα πήγα να του κάνω upgrade, θα πρέπει να κράτησε πάνω από ώρα, αφού κάποιες στιγμές μου έδινε την εντύπωση πως έχει κολλήσει.

    Έχει κανείς άλλος εμπειρία με το λειτουργικό να τρέχει από USB device; Ξέρω πως το συγκεκριμένο raspberry έχει USB2, αλλά αξίζει να κάνω πείραμα με SSD δίσκο;
    Δεν μπουτάρω από usb, αλλά
    Αυτά τα έχεις δεί/κάνει ?

    https://www.raspberrypi.org/document...otmodes/msd.md

    https://www.raspberrypi.org/forums/v...c.php?t=198258

    https://www.google.com/search?sxsrf=...73.kldx-D9o3cs
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #2380
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα να κάνω μια δοκιμή σε ένα Pi3B κάνοντας boot από ένα USB Flash, το DataTraveler2 της Kingston στα 16GB. Το αποτέλεσμα ήταν άκρως απογοητευτικό. Κάνοντας εγκατάσταση το τελευταίο raspbian lite και χωρίς να εγκαταστήσω κάτι άλλο, το βρήκα πολύ αργό στο boot αλλά και γενικά σε ότι έκανα μετά εγκατάσταση.

    Από την στιγμή που του έδωσα τάση, την πρώτη οθόνη στο monitor (αυτή με την εικόνα rainbow), μου την έδωσε στα 25 δευτ. ενώ για να μου δώσει το login έπρεπε να περάσουν 95 δευτ.. Αν δεν φταίει το φλασάκι έχω την εντύπωση πως τα πάντα είναι ποιο αργά σε σχέση με το να τρέχω το λειτουργικό από SD card. Όταν αργότερα πήγα να του κάνω upgrade, θα πρέπει να κράτησε πάνω από ώρα, αφού κάποιες στιγμές μου έδινε την εντύπωση πως έχει κολλήσει.

    Έχει κανείς άλλος εμπειρία με το λειτουργικό να τρέχει από USB device; Ξέρω πως το συγκεκριμένο raspberry έχει USB2, αλλά αξίζει να κάνω πείραμα με SSD δίσκο;
    O SSD δίσκος αξίζει, όχι μόνο για λόγους ταχύτητας, αλλά και για λόγους σταθερότητας (όπου "σταθερότητα" εννοώ ότι αποφεύγεις τα προβλήματα με το corruption που παρουσιάζουν οι flash μνήμες κάθε λίγο). Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει SSD, αλλά έτρεχα καιρό από HDD. Δεν το έκανα για την ταχύτητα, αλλά και πάλι δεν παρατήρησα να είναι πιο αργό από την SD, αν έπρεπε να πω θα έλεγα πιο γρήγορο.

    Είχα διαβάσει και άρθρα με σχετικές μετρήσεις και η σειρά ήταν USB Stick, SD, SSD. Δηλαδή το USB stick που δοκίμασες ήταν το πιο αργό από όλα και ο SSD ο πιο γρήγορος.
    Επιπλέον, το USB stick δεν προσφέρει και κάτι σε σχέση με την SD όσον αφορά τη σταθερότητα, οπότε δεν έχεις κανέναν λόγο να το προτιμήσεις (εκτός βέβαια ότι μπορεί να σου βρίσκεται κάποιο).

    Μόνο ένα "αρνητικό" είχε ο δίσκος, ότι επειδή κάνει λίγη ώρα το Pi να διαβάσει τα USB devices και να βρει από που να boot-άρει, ίσως το boot time να είναι λίγο πιο αργό σε σχέση με την SD. Αλλά όχι η ταχύτητα λειτουργίας μετά.

  11. #2381
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα να κάνω μια δοκιμή σε ένα Pi3B κάνοντας boot από ένα USB Flash, το DataTraveler2 της Kingston στα 16GB. Το αποτέλεσμα ήταν άκρως απογοητευτικό. Κάνοντας εγκατάσταση το τελευταίο raspbian lite και χωρίς να εγκαταστήσω κάτι άλλο, το βρήκα πολύ αργό στο boot αλλά και γενικά σε ότι έκανα μετά εγκατάσταση.

    Από την στιγμή που του έδωσα τάση, την πρώτη οθόνη στο monitor (αυτή με την εικόνα rainbow), μου την έδωσε στα 25 δευτ. ενώ για να μου δώσει το login έπρεπε να περάσουν 95 δευτ.. Αν δεν φταίει το φλασάκι έχω την εντύπωση πως τα πάντα είναι ποιο αργά σε σχέση με το να τρέχω το λειτουργικό από SD card. Όταν αργότερα πήγα να του κάνω upgrade, θα πρέπει να κράτησε πάνω από ώρα, αφού κάποιες στιγμές μου έδινε την εντύπωση πως έχει κολλήσει.

    Έχει κανείς άλλος εμπειρία με το λειτουργικό να τρέχει από USB device; Ξέρω πως το συγκεκριμένο raspberry έχει USB2, αλλά αξίζει να κάνω πείραμα με SSD δίσκο;
    Εχω freepbx σε Pi3 με usb . Η αρχικη εκινηση ειναι οντως αργη. 30-40 δευτερολεπτα μεχρι να ξεκινησει να δειχνει εικονα. Αλλα μετα παει το ιδιο γρηγορα οπως η SD.

    Δοκιμασε και με αλλο stick πρωτα. Κατα προτιμιση καινουριο ή σχετικα αχρησιμοποιητο.
    The gr81 .

  12. #2382
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    χρειαζεται ικανοποιητικο input/output operations per second στην sd ,για να πηγαινει γρηγορα η εκκινηση και οποια λειτουργια εξαρταται απο πολλα αρχεια , δεν ξερω και η αρχιτεκτονικη των επεξεργαστων του pi αν εχει αντικτυπο στον τροπο διαβασματος των συσκευων αποθηκευσης .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #2383
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχάς εννοείτε ότι διάβασα πρώτα από το επίσημο forum, το μπορώ να κάνω boot από usb device στο Pi3B, όπου προγραμμάτισα το συγκεκριμένο bit για να μπορέσει να δουλέψει αυτή η μέθοδος. Επίσης δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα από errors είτε στο reboot είτε στο shutdown. Το μόνο πρόβλημα που υπήρχε ήταν ως προς την ταχύτητα. Και μέχρι να ξεκινήσει αλλά και μετά κατά την διάρκεια της λειτουργίας. Κατέβασα μάλιστα και ένα benchmark script για να δω την ταχύτητα read/write, αλλά μετά από 40 λεπτά το σταμάτησα γιατί δεν έλεγε να ολοκληρώσει μία από τις μετρήσεις. Μάλιστα σε μία από τις προηγούμενες μετρήσεις που είχε προλάβει να κάνει, είδα το αστρονομικό νούμερο των 1,7MB/sec!

    Πιστεύω τελικά πως δεν αξίζει και τόσο στο συγκεκριμένο μηχανάκι να του βάλεις ssd δίσκο αλλά ούτε και flash. Όταν με το καλό λύσουν τα περισσότερα προβλήματα του Pi4 και αποφασίσουν να υποστηρίξουν boot από usb, σίγουρα θα αξίζει λόγω του USB3. Πάνω που ήμουν έτοιμος μόλις έρθει στην Ελληνική αγορά το Pi4/4GB, ξενέρωσα με τα πολλά προβλήματα που έχει. Μάλλον θα περιμένω να υπάρξει πιο σοβαρή υποστήριξη από την μαμά εταιρεία. Οπότε προς το παρόν στα 4 raspberry που έχω, θα τα συνεχίσω με SD κάρτα.

  14. #2384
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Μην περιμένεις να δεις ταχύτητα από ΑΡΜ usb3
    Oπως και στα modem/router είναι πάναργα.
    Οι λύσεις δίσκου για pi είναι για σταθερότητα, οι κάρτες χαλάνε
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #2385
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Εγώ αυτό που έχω κάνει στο Odroid μου (το οποίο έχει απλά μια 16ρα microSD) είναι να ελαχιστοποιήσω οτιδήποτε γράφει π.χ. system logs κλπ.
    Με αυτό τον τρόπο αντέχει χοντρικά 1 χρόνο συνεχούς λειτουργίας (κάποια μικρά writes δεν αποφεύγονται με τίποτα). Αν γίνει corrupt τότε κάνω επαναφορά μέσα σε λίγα λεπτά από το image.

Σελ. 159 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 139149154157158159160161164169179 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας