Σελ. 198 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 178188193196197198199200203208218 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.956-2.970 από 4538
  1. #2956
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε παρατηρήσει ασυμβατότητες του pi 4 με usb δίσκους;

    Πήρα μια θήκη usb3 και του έβαλα μέσα έναν 500GB ssd δίσκο. Τον συνδέω σε μια μπλέ θύρα (usb3) του raspberry, και μου παρουσιάζει ένα πολύ περίεργο φαινόμενο. Κάποιες φορές που πάει να κάνει πρόσβαση στα αρχεία του δίσκου, αναβοσβήνει το led της θήκης σαν τρελό και μέχρι να ηρεμίσει περνάνε κάπου 20 με 30 δευτ. Όλο αυτό το διάστημα χάνω την επαφή μέσω δικτύου με την συσκευή. Τυχαία όμως ανακάλυψα, ότι αν παρεμβάλω μια από αυτές τις συσκευές που τεστάρουμε την usb σύνδεση και που μας δείχνει την τάση και το ρεύμα που τραβάει μια usb συσκευή, τότε δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα! Έτσι αναγκάζομαι προς το παρόν να την έχω μόνιμα συνδεμένη.
    Με τι τροφοδοτικο το εχεις? ακουγεται για προβλημα τροφοδοσιας.

    Αν εχεις βαλει τα κλασσικα τροφοδοτικα των τηλεφωνων αυτα ειναι 2Α . οποτε εκει ειναι το προβλημα.
    Επισης αν ειναι κακης ποιοτητας τοτε παλι εχεις προβλημα.

    Οπως σωστα ανεφερε ο @mitsakosGR μαλλον βοηθανε οι πυκνωτες του μετρητη.

    Μην το τρεχεις το ΡΙ στεγνο απο ρευμα. δεν θα δεις τι πραγματικα κανει.

    βαλε ενα τουλαχιστον 3Α τροφοδοτικο .
    The gr81 .

  2. #2957
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λάθος μου που δεν ανέφερα ότι τροφοδοτώ το pi 4 με το τροφοδοτικό της μαμάς του που είναι στα 3Α. Επίσης η συσκευή που είναι ανάμεσα στο raspberry και τον δίσκο, μου δείχνει τάση 5,15V που θεωρείτε ικανοποιητική. Όσο για το ρεύμα που τραβάει ο usb δίσκος, κυμαίνεται από τα 70mA όταν είναι σε ηρεμία ο ssd στα 220 με 280 όταν κάνει πρόσβαση για διάβασμα ή για γράψιμο. Το καλώδιο σύνδεσης του δίσκου έχει μισό μέτρο μήκος και είναι πολύ χοντρό. Δεν έχω δοκιμάσει να τον συνδέσω σε usb2 θύρα για να δω αν μου κάνει τα ίδια. Δικτυακά πάντως μου δίνει ο δίσκος ένα transfer rate στα 28MB/sec.

  3. #2958
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Καλησπερα

    Το παρόν δεν αναφέρεται σε καποιο μοντελο RaspberryPI αλλα σε software και δυνατες χρήσεις που έχω δει κατά καιρούς να συζητούνται εδώ, γι΄αυτό και ποστάρω εδώ.
    Αν υπάρχει πιο κατάλληλο section παρακαλώ να μεταφερθεί και συγνώμη για την ακαταστασία.

    Διαβάζοντας λοιπόν εδώ, μου είχε μπει η ιδέα να πειραματιστώ κι εγώ με κάποια λύση adblocking που να καλύπτει όλο το home δίκτυο (δηλαδή να αποφύγω plugins-addons σε κάθε συσκευή ξεχωριστά), ενώ ταυτόχρονα έψαχνα και μια λύση για ένα always on μηχανάκι που να κρατάει τη database για το home cinema (kodi εγκατεστημενο σε 2 tv boxes, 2-3 PCs/laptops, tablet, κλπ).
    Είχα δει ότι όλα αυτά μπαίνουν μια χαρά σε ένα sbc όπως το Pi, αλλά ταυτόχρονα διάβαζα και τις δυσκολίες λόγω ύπαρξης μόνο μιας LAN θύρας και τις διάφορες λύσεις (δεν τις προτιμούσα). Παράλληλα είχα βάλει απαράβατο όρο τη χαμηλή κατανάλωση. Οπότε κοίταγα λύσεις τύπου Odroid H2, BananaPi W2, ή άλλα mini-ITX based boards, αλλά αν βάλεις κουτιά, τροφοδοτικά, καρτούλες κλπ, πήγαινε πάνω από 200αρι εύκολα (συν τη βαβούρα να φτιάχνεις κάρτες κλπ κλπ).

    Πέτυχα όμως αυτό https://www.amazon.de/gp/product/B07...0?ie=UTF8&th=1

    σε προσφορά €178 τελική τιμή και το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη.Οπότε τώρα ρωτώ και ζητώ συμβουλές:
    - s/w για adblocking. Βλέπω για adguard, pihole και διάφορα
    - βλέπω και pfsense αλλά αυτό είναι firewall - μπορεί να χρησιμεύσει και ως adblocker?
    - προς το παρόν δεν ενδιαφέρομαι άμεσα για vpn αλλά ποτε δεν ξέρεις......

    Φαντάζομαι λοιπόν ότι πάω σε κάτι τύπου plain Ubuntu με τα κατάλληλα s/w, ή υπάρχει κάτι έτοιμο? Βλέπω ότι το Pfsense πχ είναι ουσιαστικά ένα έτοιμο customized FreeBSD οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να μπει και κάτι άλλο εκει πάνω (?).

    Στο μηχανάκι απλά θα πάρω ένα image όλο το δίσκο όπως είναι τώρα (W10 home) ώστε αν χρειαστεί να τον επαναφέρω (καμιά πρόταση για free imaging tool ?).

    Αυτά και ευχαριστώ :-)
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  4. #2959
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μηχανάκι απλά θα πάρω ένα image όλο το δίσκο όπως είναι τώρα (W10 home) ώστε αν χρειαστεί να τον επαναφέρω (καμιά πρόταση για free imaging tool ?).
    Clonezilla

    Νομίζω ανέβηκες πολύ σε κόστος. Κάποιος λόγος που ήθελες x86 αφού θα βάλεις linux;
    πχ είπες το H2 θα πήγαινε κάνα 200ρι αλλά για την χρήση που θες σου κάνει και το C4. Έχω το C2 εδώ και 4 χρόνια και δεν καταλαβαίνει τίποτα.
    Μόνο για την 2η LAN;

  5. #2960
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Ναι, απ' όσα διάβασα αποφάσισα ότι προτιμώ τη σιγουριά και την ευκολία/γρηγοράδα 2 κανονικών LAN παρά
    usb to Lan adapters ή πολύπλοκα settings, ή δεν ξέρω κι εγώ τι.

    Αν υπολογίσω ένα Pi με 4GB, κουτί, τροφοδοτικό, καρτούλες, έφτανε 100-120 ευρώ.
    BananaPi W2, γύρω στα 140-150 (με 2GB κι όλας)
    Odroid H2 (AN το βρεις), 120 μόνο το Board χωρίς μνήμες (DDR4, πανάκριβες)...
    εντάξει μπορείς να κάνεις παπάδες με το συγκεκριμένο αλλά θέλει πολλά λεφτά και ήδη έχω NAS, VMs, οπότε ήταν μάταιο

    Οπότε με 178 πήρα 6GB RAM, M.2 σκληρό με μια χαρά specs (για τη δουλειά που προορίζεται), 2 LANs και dual band wifi, χαμηλης κατανάλωσης CPU,
    κουτί και τροφοδοτικό, και μια άδεια W10 έτσι να βρίσκεται :-)
    Για μένα άξιζε ένα 50άρι παραπάνω απο ένα PI ή παρόμοιο, δεν υπάρχει σύγκριση.

    Ευχαριστώ για το Clonezilla, το είχα δει ήδη και το είχα στα υπ'όψη.
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  6. #2961
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ναι, το pfSense μπορείς να το ρυθμίσεις και ως adblocker με τις λίστες από pihole. Έχε όμως υπ' όψη σου ότι αυτό θα σου δουλέψει μόνο σε επίπεδο DNS. Όπως έχουμε γράψει επανειλημμένα στο φόρουμ για youtube τίποτα δε μπορεί να υπoκαταστήσει τα διάφορα browser adblocking plugins, ιδιαίτερα σε συσκευές όπως smartphones, apple tv, κτλ. adblocking σε επίπεδο DNS είναι σχεδόν άχρηστο. Σε αυτά τα λεφτά πάντως πήρα αυτό:

    https://www.aliexpress.com/item/3289...3da24c4d12t0ut

    Τρέχω pfSense και είμαι υπερευχαριστημένος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 05-07-20 στις 02:18.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #2962
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13;6847624[URL
    https://www.aliexpress.com/item/32893735378.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3da24c4d12t0ut[/URL]

    Τρέχω pfSense και είμαι υπερευχαριστημένος
    Σε αυτά τα χρήματα, γιατί να μην πας σε apu;

  8. #2963
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Eσεις να μείνετε με τα raspberry kai τα υπολοιπα embedded και mini pc.

    Eγώ έχω ήδη φύγει για refurbished dell latitude ή έστω thinkpad
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #2964
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το pfSense μπορείς να το ρυθμίσεις και ως adblocker με τις λίστες από pihole. Έχε όμως υπ' όψη σου ότι αυτό θα σου δουλέψει μόνο σε επίπεδο DNS. Όπως έχουμε γράψει επανειλημμένα στο φόρουμ για youtube τίποτα δε μπορεί να υπoκαταστήσει τα διάφορα browser adblocking plugins, ιδιαίτερα σε συσκευές όπως smartphones, apple tv, κτλ. adblocking σε επίπεδο DNS είναι σχεδόν άχρηστο. Σε αυτά τα λεφτά πάντως πήρα αυτό:

    https://www.aliexpress.com/item/3289...3da24c4d12t0ut

    Τρέχω pfSense και είμαι υπερευχαριστημένος
    Άρα για καλυτερο adblocking είναι προτιμότερη λύση κάτι σαν το adguard home?
    Youtube δεν πολυβλέπουμε (ως καθόλου δηλαδή) εκτός από τον μικρό με το tablet, οπότε δεν με πολυνοιάζει (προς το παρόν τουλάχιστον).

    Το μηχανάκι που δείχνεις (και παρόμοια) τα είχα δει κι εγώ, με παρόμοιο configuration με αυτό που πήρα (4GB αντί 6) το έχει €256, αρκετά ακριβότερο.
    ΟΚ έχει 4 LAN αλλά δεν τα χρειάζομαι.

    Να κάνω μια χαζή ερώτηση. Το μηχανάκι πρέπει να στηθεί δίπλα στο router ώστε να γίνουν οι πρέπουσες συνδέσεις, σωστά? Γιατί τα υπόλοιπα
    τα έχω σε άλλο σημείο (switch, NAS, κλπ κλπ), με μακρύ καλώδιο μεταξύ router και switch.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος isurfer : 05-07-20 στις 12:01.
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  10. #2965
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτά τα χρήματα, γιατί να μην πας σε apu;
    Στο κινεζοκουτάκι μεταξύ άλλων τρέχω και Snort, κτλ. Ήθελα κάτι σχετικά δυνατότερο που να υποστηρίζει περισσότερη μνήμη, να έχει 4x LAN ports (όχι τα χρησιμοποιώ όλα αυτή τη στιγμή) και να έρχεται έτοιμο με το κουτί του, το τροφοδοτικό του και τα όλα του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eσεις να μείνετε με τα raspberry kai τα υπολοιπα embedded και mini pc.

    Eγώ έχω ήδη φύγει για refurbished dell latitude ή έστω thinkpad
    Μπράβο σου και καλά κάνεις. Δεν έχουν όλοι όμως τις ίδιες ανάγκες. Σιγά τώρα για ένα σπιτικό pfSense ή ένα Kodi πχ να έχω ολόκληρο laptop. Άσε που προσωπικά έχω φτιάξει rack στο οποίο έχω βάλει πάνω όλα μου τα μαραφέτια (4U server καστομιά, UPS, switch, προ/τελικό ενισχυτή, κτλ). Ίσως να ανεβάσω φωτό κάποια στιγμή στο αντίστοιχο νήμα για σπιτικό server

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα για καλυτερο adblocking είναι προτιμότερη λύση κάτι σαν το adguard home?
    Youtube δεν πολυβλέπουμε (ως καθόλου δηλαδή) εκτός από τον μικρό με το tablet, οπότε δεν με πολυνοιάζει (προς το παρόν τουλάχιστον).

    Το μηχανάκι που δείχνεις (και παρόμοια) τα είχα δει κι εγώ, με παρόμοιο configuration με αυτό που πήρα (4GB αντί 6) το έχει €256, αρκετά ακριβότερο.
    ΟΚ έχει 4 LAN αλλά δεν τα χρειάζομαι.
    Είχα πάρει σκέτο το μηχανάκι χωρίς μνήμη (που είχα) και σκληρό (αστείο ποσό για ένα μικρό SSD sata σε miniPCIe θύρα). Αν δε χρειάζεσαι τα 4x LAN μια χαρά είναι και αυτό που πήρες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μια χαζή ερώτηση. Το μηχανάκι πρέπει να στηθεί δίπλα στο router ώστε να γίνουν οι πρέπουσες συνδέσεις, σωστά? Γιατί τα υπόλοιπα
    τα έχω σε άλλο σημείο (switch, NAS, κλπ κλπ), με μακρύ καλώδιο μεταξύ router και switch.
    Όπως θες τα βάζεις. Αν θυμάμαι καλά το Ethernet πάει μέχρι ~100 μέτρα. Στη δική μου περίπτωση τα έχω όλα στο rack που ανέφερα πριν.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #2966
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μπράβο σου και καλά κάνεις. Δεν έχουν όλοι όμως τις ίδιες ανάγκες. Σιγά τώρα για ένα σπιτικό pfSense ή ένα Kodi πχ να έχω ολόκληρο laptop. Άσε που προσωπικά έχω φτιάξει rack στο οποίο έχω βάλει πάνω όλα μου τα μαραφέτια (4U server καστομιά, UPS, switch, προ/τελικό ενισχυτή, κτλ). Ίσως να ανεβάσω φωτό κάποια στιγμή στο αντίστοιχο νήμα για σπιτικό server

    .
    Kι εγώ έχω στήσει raspberry για μικροανάγκες.
    Οταν όμως ο άλλος ξοδεύει 200 € για τέτοιες λύσεις, sorry προτιμάω τα laptops με πολύ λιγότερα προβλήματα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #2967
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kι εγώ έχω στήσει raspberry για μικροανάγκες.
    Οταν όμως ο άλλος ξοδεύει 200 € για τέτοιες λύσεις, sorry προτιμάω τα laptops με πολύ λιγότερα προβλήματα.
    Από καθαρή (και μόνο) περιέργεια, τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν σε ένα MiniPC/NUC και όχι σε ένα laptop?
    H μόνη διαφορά / bonus θα έλεγα είναι ότι στο laptop έχεις και οθόνη και πληκτρολόγιο, κάτι άλλο δεν βρίσκω σαν πλεονέκτημα.
    Βέβαια στο τέλος εξαρτάται από τις ανάγκες, το setup, και τις παραξενιές του καθενός.
    Εγώ έχω KVM switch στο σημείο που θα μπει οπότε οθόνη/KB δεν είναι πρόβλημα, και την παραξενιά μου (2 LAN) την είπα

    Έκανα και ένα proof of concept με ένα DELL Latitude E5400, παίζει non-stop με Ubuntu σαν εσωτερικό DNS και emby server εδώ και 2 μηνες.
    Απλά πέτυχα το μικρό με τα 2 LAN τώρα και άρχισα το διάβασμα (και τις ερωτήσεις)
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  13. #2968
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από καθαρή (και μόνο) περιέργεια, τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν σε ένα MiniPC/NUC και όχι σε ένα laptop?
    H μόνη διαφορά / bonus θα έλεγα είναι ότι στο laptop έχεις και οθόνη και πληκτρολόγιο, κάτι άλλο δεν βρίσκω σαν πλεονέκτημα.
    Βέβαια στο τέλος εξαρτάται από τις ανάγκες, το setup, και τις παραξενιές του καθενός.
    Εγώ έχω KVM switch στο σημείο που θα μπει οπότε οθόνη/KB δεν είναι πρόβλημα, και την παραξενιά μου (2 LAN) την είπα

    Έκανα και ένα proof of concept με ένα DELL Latitude E5400, παίζει non-stop με Ubuntu σαν εσωτερικό DNS και emby server εδώ και 2 μηνες.
    Απλά πέτυχα το μικρό με τα 2 LAN τώρα και άρχισα το διάβασμα (και τις ερωτήσεις)
    Ενα mini pc είναι αμφισβητούμενης ποιότητας, ενώ ένα επαγγελματικό style laptop έχει ποιότητα για πολλά χρόνια λειτουργίας 24/7
    Τα καινούργια mini pc έχουν ανεβασμένες τιμές σε αντίθεση με τα refurbished laptops που τους έχουνε ξεμείνεει

    Τίποτα άλλο

    Πόσα χρόνια τον έχεις τον Ε5400 ? Τον βρίσκεις τωρα με 150 €. Γιατί να πάω σε mini pc

    ΥΓ
    Μέσα στα άλλα έχω κι ένα dell E6230 με στικάκι τηλεόρασης για να γράφω εκπομπές και να τις προβάλλω στην τηλεόραση με hdmi ή στο κρεββάτι μου στο κινητό με samba μέσω lan.
    Παίζει και ότι άλλο θέλει σαν smart tv δουλεύοντας με wifi στα 5 γιατί αν και παλιό είχε κι απ αυτό

    Τον κλείνω μόνο τα καλοκαίρια που φεύγω, δεν έχει πρόβλημα με θερμοκρασίες
    linux mint 18.2

    Δεν με νοιάζει το μέγεθος της οθόνης. Συνήθως είναι κλειστή.
    Κι ένα πληκτρολόγιο που χαίρεσαι να γράφεις

    ΥΓ2
    Παίρνει και reader για πιστωτικές κάρτες, extra module. Δεν τούχω βάλει

    ΥΓ3
    Πριν πολλά χρόνια είχε γινει πανικός με ένα thinkpad που έφερε το makro σε φτηνή τιμή που πολλοί από το adslgr είχανε πάρει.
    Το αλαλιάσανε
    Μέχρι και cpu από ebay του αλλάζανε
    Δεν τα κάνεις αυτά σε mini pc

    https://www.adslgr.com/forum/threads...8C%CF%87%CE%B9!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 05-07-20 στις 17:50.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #2969
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Ναι, πιθανόν θα συμφωνήσω για την ποιότητα των επώνυμων laptops, ιδιαίτερα των παλιών.
    Το DELL το έχω σίγουρα 9 χρονια αλλά δεν του έκανα ποτέ βαριά χρήση.
    150 δεν έδινα με τίποτα γι΄ αυτό τώρα, με 180 πήρα σκάλες ανώτερο μηχάνημα.
    Ο καιρός θα δείξει.....

    Έχω κι ένα ACER Aspire του 2007, αυτό κι αν έχει βγει σκυλί.
    Μόνο η VGA πέθανε, αφού έκανα το κόλπo με τον φούρνο 2 φορές (όσοι δεν το ξέρετε googlaρετε αξίζει ), τελικά την άλλαξα.

    Τώρα ψάχνω τις διάφορες εναλλακτικές και συνδυασμούς για firewall/adblock κλπ κλπ
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  15. #2970
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα mini pc είναι αμφισβητούμενης ποιότητας, ενώ ένα επαγγελματικό style laptop έχει ποιότητα για πολλά χρόνια λειτουργίας 24/7
    Τα καινούργια mini pc έχουν ανεβασμένες τιμές σε αντίθεση με τα refurbished laptops που τους έχουνε ξεμείνεει
    FUD και υπερβολές Δηλαδή τί διαφορά έχει το multilayer PCB και τα διάφορα components του σε ένα τέτοιο μηχανάκι, raspberry pi ή κινητό με αυτό ενός laptop;; Μην τρελαθούμε τώρα, δε μηλάμε για βιομηχανική ή στρατιωτική χρήση. Για μηχανάκια που είναι αναλώσιμα μιλάμε (αναλώσιμα μια και η τεχνολογία τρέχει). Που ακόμα δηλαδή και για βιομηχανική χρήση για συγκεκριμένες δουλειές κάτι τέτοιο σε embedded θα βάλεις με μόνη διαφορά συγκεκριμένες προδιαγραφές ανάλογα το περιβάλλον (πχ θερμοκρασία, ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές, κτλ). Παρεμπιπτόντως στη δουλειά συνάδελφοι έχουν φτιάξει cluster με τέτοια NUC μηχανάκια που τα χρησιμοποιούν κάποιες από τις ομάδες των προγραμματιστών (η εταιρεία σχεδιάζει ολοκληρωμένα aka microchips )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ3
    Πριν πολλά χρόνια είχε γινει πανικός με ένα thinkpad που έφερε το makro σε φτηνή τιμή που πολλοί από το adslgr είχανε πάρει.
    Το αλαλιάσανε
    Μέχρι και cpu από ebay του αλλάζανε
    Δεν τα κάνεις αυτά σε mini pc

    https://www.adslgr.com/forum/threads...8C%CF%87%CE%B9!
    Ναι, ΟΚ και θα βάλω ένα τέτοιο λάπτοπ να τρέχει 24/7 για χρήση πχ pfSense ή τις αρχαιλογίες που έχω για τη μάνα μου και τα πεθερικά μου (κάτι ΙΒΜ/Lenovo T61);; Όταν με 4-6W TDP και με πολύ μικρότερο όγκο γίνεται δουλειά με μηχανάκια τύπου NUC;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 198 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 178188193196197198199200203208218 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας