Σελ. 225 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 205215220223224225226227230235245 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.361-3.375 από 4538
  1. #3361
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω να ρωτησω για να παιζει με οποιαδηποτε IP που θα παιρνει το ρουτερ μου και για να εχω προσβαση απο οποιαδηποτε σημειο του πλανητη θα πρεπει να σεταρω dynamic DNS name server του τυπου dynu.com η DuckDNS;
    ναι. Γενικοτερα και οχι μονο ειδικα για την περιπτωση σου... αν δεν εχουμε στατικη ΙΡ τοτε παμε στη λυση του Ddns .
    The gr81 .

  2. #3362
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι. Γενικοτερα και οχι μονο ειδικα για την περιπτωση σου... αν δεν εχουμε στατικη ΙΡ τοτε παμε στη λυση του Ddns .
    Οκ οποτε το βραδυ που θα γυρισω απο δουλεια θα το ξανα σεταρω απο την αρχη με dynu.com
    Σε ευχαριστω

  3. #3363
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το freemyip.com και έχει update script για cron. Ούτε username/passwords ούτε τπτ.

  4. #3364
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Νικηφόρε. Εχθες το βραδυ ξεκινησα να στησω το piVPN ομως σε ενα σημειο Κόλλησα μιας και είδα στην κονσολα εγκαταστασης οτι χρειαζομαι για να λειτουργησει σωστα static IP , παρολο αυτα προχώρησα σε εγκατασταση επιλεγοντας την public IP της οτενετ που ειχε πάρει το το ρουτερ μου και αφου τα εφτιαξα ολα συνδεθηκα κανονικα μεσω openvpn και wifi στο iPhone.
    Στη συνεχεια εκανα restart το fritz και πηρε αλλη Public IP και απο εκει και περα εφαγα ακυρο μιας και η προηγουμενη IP που ειχα σεταρει ειχε αλλαξει, και θελω να ρωτησω για να παιζει με οποιαδηποτε IP που θα παιρνει το ρουτερ μου και για να εχω προσβαση απο οποιαδηποτε σημειο του πλανητη θα πρεπει να σεταρω dynamic DNS name server του τυπου dynu.com η DuckDNS;
    Καλησπερα, ναι πρεπει να χρησιμοποιησεις μια υπηρεσια DDNS. Εγω χρησιμοποιω εδω και χρονια το noip που εχει clients σε ολα τα μηχανηματα μου οποτε το εχω οπου με βολευει.
    Μετα το στησιμο του pivpn το εχω μεταφερει στο ιδιο το raspi, πριν το ειχα στο nas server.
    Υπαρχει και επισημο support :https://www.noip.com/support/knowled...-raspberry-pi/
    απλα με το noip μια φορα το μηνα ερχεται email και κανεις μια ανανεωση δωρεαν για να βλεπουν οτι το χρησιμοποιεις. ΔΕΝ χρειαζεται login, μια επιβεβαιωση μονο 5secs δουλεια για μενα.

  5. #3365
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, ναι πρεπει να χρησιμοποιησεις μια υπηρεσια DDNS. Εγω χρησιμοποιω εδω και χρονια το noip που εχει clients σε ολα τα μηχανηματα μου οποτε το εχω οπου με βολευει.
    Μετα το στησιμο του pivpn το εχω μεταφερει στο ιδιο το raspi, πριν το ειχα στο nas server.
    Υπαρχει και επισημο support :https://www.noip.com/support/knowled...-raspberry-pi/
    απλα με το noip μια φορα το μηνα ερχεται email και κανεις μια ανανεωση δωρεαν για να βλεπουν οτι το χρησιμοποιεις. ΔΕΝ χρειαζεται login, μια επιβεβαιωση μονο 5secs δουλεια για μενα.
    Ok Νικηφορε θα το κοιταξω και το το ΝΟΙP .Να ρωτησω και κατι αλλο . εχω συνδρομη στο NORDVPN 24μηνη για λόγους οτι χρειαζομαι αμερικανικη IP στο xbox για να παρακολουθω μεσω SmartDNS το Disney+. Μπορω να σεταρω αυτο το vpn στο Pi zero W και να δινω σε ολο το δικτυο μου;

  6. #3366
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok Νικηφορε θα το κοιταξω και το το ΝΟΙP .Να ρωτησω και κατι αλλο . εχω συνδρομη στο NORDVPN 24μηνη για λόγους οτι χρειαζομαι αμερικανικη IP στο xbox για να παρακολουθω μεσω SmartDNS το Disney+. Μπορω να σεταρω αυτο το vpn στο Pi zero W και να δινω σε ολο το δικτυο μου;
    για να το κανεις αυτο θες client vpn οχι server.
    Εγω το κανω αυτο ξεχωριστα σε οποιο μηχανημα με ενδιαφερει, δεν βλεπω τον λογο γιατι να το μοιραζονται ολα τα μηχανηματα.
    Αλλα καπως θα γινεται.

    Τι ειδους VPN χρησιμοποιει αυτο?

    Kαταρχην πιθανως ταυτοχρονα και τα 2 να μην γινονται δλδ καποιος client και server μαζι ή να εχει προβλημα το pihole αν εχεις καποιο vpn client να τρεχει.

    Τωρα για να κανεις την κινηση στο δικτυο σου να περναει μεσω του vpn client μαλλον θα πρεπει να παιξεις με routes, κανονικα θες ρουτερ να το κανεις, εγω τα κανω απο το mikrotik.
    Tωρα θεωρητικα μπορεις με routes απο την κονσολα του raspbian.
    Αλλα αν εχεις μαζι και vpn server και pihole θα γινουν ενα μπαχαλο.

    Αν το εχει δοκιμασει κανεις ας μας πει, να μην μιλαμε θεωρητικα.

  7. #3367
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να το κανεις αυτο θες client vpn οχι server.
    Εγω το κανω αυτο ξεχωριστα σε οποιο μηχανημα με ενδιαφερει, δεν βλεπω τον λογο γιατι να το μοιραζονται ολα τα μηχανηματα.
    Αλλα καπως θα γινεται.

    Τι ειδους VPN χρησιμοποιει αυτο?

    Kαταρχην πιθανως ταυτοχρονα και τα 2 να μην γινονται δλδ καποιος client και server μαζι ή να εχει προβλημα το pihole αν εχεις καποιο vpn client να τρεχει.

    Τωρα για να κανεις την κινηση στο δικτυο σου να περναει μεσω του vpn client μαλλον θα πρεπει να παιξεις με routes, κανονικα θες ρουτερ να το κανεις, εγω τα κανω απο το mikrotik.
    Tωρα θεωρητικα μπορεις με routes απο την κονσολα του raspbian.
    Αλλα αν εχεις μαζι και vpn server και pihole θα γινουν ενα μπαχαλο.

    Αν το εχει δοκιμασει κανεις ας μας πει, να μην μιλαμε θεωρητικα.
    Λοιπόν επειδη έστησα μια χαρα το PiHole + PiVPN και παιζουν μια χαρα στο Pi zero W θα το αφησω χωρις να το πειραξω και τα κανω μπάχαλο. τελικα απο DDNS Server εβαλα NOIP απλος σε 30 μερες γινεται expired οπως ειπες και εσυ αλλα λογικα θα μου στειλουν email οπως ειπες για να το ανανεωσω. ενα μειον ειναι οτι δεν εχει application για iOS -PadOS και πρεπει να το σεταρω μεσω openvpn App.
    Θα παραγγειλω ενα Pi4 μιας και στο site της NordVPN εχει οδηγιες για σεταρισμα σε raspberry οποτε θα δω εαν θα παιξει σε ολο το σπιτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 20-01-21 στις 17:36.

  8. #3368
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επειδη έστησα μια χαρα το PiHole + PiVPN και παιζουν μια χαρα στο Pi zero W θα το αφησω χωρις να το πειραξω και τα κανω μπάχαλο. τελικα απο DDNS Server εβαλα NOIP απλος σε 30 μερες γινεται expired οπως ειπες και εσυ αλλα λογικα θα μου στειλουν email οπως ειπες για να το ανανεωσω. ενα μειον ειναι οτι δεν εχει application για iOS -PadOS και πρεπει να το σεταρω μεσω openvpn App.
    Θα παραγγειλω ενα Pi4 μιας και στο site της NordVPN εχει οδηγιες για σεταρισμα σε raspberry οποτε θα δω εαν θα παιξει σε ολο το σπιτι.
    καλησπερα, τι να το κανεις το noip app για android/ios ?
    o client που υπαρχει για windows/linux ειναι για να κανει ανανεωση την ip μας σαν server δλδ, αντι να το εχουμε δηλωσει σε ενα ρουτερ πχ που το εχει στο μενου DDNS.
    Γιαυτο δεν υπαρχει για android/ios γιατι απλα δεν υπαρχει κανενας λογος, δεν θα εχουμε αυτα σαν server.
    To οpenvpn app ειναι για να συνδεθουμε στο vpn μας, δεν σεταρεις εκει το noip, απλα δηλωνεις το ονομα που εχεις αντι την ip σου. Eιναι ασχετο εντελως αυτο με το noip client, εννοω κανει αλλη δουλεια το καθενα.

    Που εχει οδηγιες γιατι δεν τις βρισκω? το βρηκα https://support.nordvpn.com/FAQ/Setu...spberry-Pi.htm βασικα ειναι οι ιδιες οδηγιες για το linux, λογικο αφου linux τρεχει στο raspi.

    Αληθεια το noip client για την ανανεωση της ip σε DDNS που το τρεχεις ? στο raspi?

    - - - Updated - - -

    Παντως δεν βλεπω τον λογο γιατι να εχεις ενα vpn για ολο το δικτυο σου μονιμα δλδ σε ολα σου τα μηχανηματα, εγω θα παρω καποια στιγμη αλλα θα εχω client μονο οπου χρειαζεται.
    Το vpn οσο καλο και να ειναι ακομα και συνδρομητικο δεν παυει σιγουρα να μειωνει τις επιδοσεις της γραμμης μας, δεν χρειαζεται παντου και παντα vpn.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 20-01-21 στις 22:16. Αιτία: link Nordvpn για raspi

  9. #3369
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, τι να το κανεις το noip app για android/ios ?
    o client που υπαρχει για windows/linux ειναι για να κανει ανανεωση την ip μας σαν server δλδ, αντι να το εχουμε δηλωσει σε ενα ρουτερ πχ που το εχει στο μενου DDNS.
    Γιαυτο δεν υπαρχει για android/ios γιατι απλα δεν υπαρχει κανενας λογος, δεν θα εχουμε αυτα σαν server.
    To οpenvpn app ειναι για να συνδεθουμε στο vpn μας, δεν σεταρεις εκει το noip, απλα δηλωνεις το ονομα που εχεις αντι την ip σου. Eιναι ασχετο εντελως αυτο με το noip client, εννοω κανει αλλη δουλεια το καθενα.

    Που εχει οδηγιες γιατι δεν τις βρισκω? το βρηκα https://support.nordvpn.com/FAQ/Setu...spberry-Pi.htm βασικα ειναι οι ιδιες οδηγιες για το linux, λογικο αφου linux τρεχει στο raspi.

    Αληθεια το noip client για την ανανεωση της ip σε DDNS που το τρεχεις ? στο raspi?

    - - - Updated - - -

    Παντως δεν βλεπω τον λογο γιατι να εχεις ενα vpn για ολο το δικτυο σου μονιμα δλδ σε ολα σου τα μηχανηματα, εγω θα παρω καποια στιγμη αλλα θα εχω client μονο οπου χρειαζεται.
    Το vpn οσο καλο και να ειναι ακομα και συνδρομητικο δεν παυει σιγουρα να μειωνει τις επιδοσεις της γραμμης μας, δεν χρειαζεται παντου και παντα vpn.
    Ο βασικός λόγος να περνάς τα πάντα μέσα από VPN είναι να μην έχει εικόνα της κίνησής σου ο πάροχός σου.
    Για τα υπόλοιπα μπορείς να το ανοίγεις κατά περίσταση...

  10. #3370
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, για το 1 θα σου πω που ξερω, και σε pi zero WH και τωρα πλεον σε raspi 1 model B 256 γιατι το pi zero το εχω για αυτοματισμους, τρεχω εδω και πολυ καιρο pihole, με pivpn και openvpn server και wireguard vpn server μαζι στο pivpn, καθως και noip 2 client και δουλευουν ολα 100% αψογα. ΚΑΝΕΝΑ προβλημα δεν θα εχεις. Οχι δεν χρειαζεται να παραγγειλεις αλλο!
    2. Web server στην ουσια ετσι και αλλιως τρεχει ενας τυπικος για να εχουμε το web interface στο pihole (Lighttpd). Μπορεις να κανεις δουλεια και με αυτον αντι τον apache αλλα το προβλημα ειναι με την πορτα οπως λεει απο κατω.

    https://rafaelc.org/tech/p/running-a...using-pi-hole/
    If you are running Pi Hole and want to deploy a web application to your Raspberry Pi, chances are that you’ll hit your head to the wall. That’s because Pi Hole installs and configures a web server (Lighttpd) for itself using port 80.

    - - - Updated - - -

    pihole with pivpn : https://sylvaindurand.org/installing...le-with-pivpn/

    Aπο καποια εκδοση και μετα του pivpn υποστηριζει και wireguard vpn, αν δεν εχεις καποιο αλλο να εχεις υποψην οτι ειναι καλυτερο απο το openvpn και ποιο γρηγορο και υπαρχουν clients για ολα τα λειτουργικα.
    Προσωπικα εμενα με το wireguard δεν μου περναει voip δικο μου απο την μια πλευρα, δλδ δεν ακουω ενω με ακουνε. Λυση δεν εχω βρει, ενω με openvpn servers δεν εχω θεμα απο πουθενα (pivpn, mikrotik OVPN και nas qnap openvpn), το λεω για να το εχεις υποψην, αν σου χρειαζεται να το τσεκαρεις.
    Στο Pi zero το Bandwidth που θα έχει στο vpn με encryption θα είναι πολύ μικρό.
    Το raspi b+ εχει καλύτερο επεξεργαστή, όποτε έχει και καλύτερες επιδόσεις εκεί.

    Το ότι είναι αργό δεν το λέω εγώ

    https://www.reddit.com/r/pivpn/comme...ero_give_same/

  11. #3371
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο βασικός λόγος να περνάς τα πάντα μέσα από VPN είναι να μην έχει εικόνα της κίνησής σου ο πάροχός σου.
    Για τα υπόλοιπα μπορείς να το ανοίγεις κατά περίσταση...
    ξερω γιατι το κανουμε, λεω οτι δεν χρειαζεται παντα, οι λογοι ειναι ευνοητοι νομιζω ποτε χρειαζεται και ποτε οχι. Δεν υπαρχει λογος να εχουμε μειωμενη την γραμμη μας μονιμα, γιατι οπως το λεει ο φιλος ποιο πανω θελει να εχει σε ολο του το δικτυο συνδρομητικο vpn γιαυτο το λεω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 20-01-21 στις 23:17. Αιτία: συμπληρωματα

  12. #3372
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, τι να το κανεις το noip app για android/ios ?
    o client που υπαρχει για windows/linux ειναι για να κανει ανανεωση την ip μας σαν server δλδ, αντι να το εχουμε δηλωσει σε ενα ρουτερ πχ που το εχει στο μενου DDNS.
    Γιαυτο δεν υπαρχει για android/ios γιατι απλα δεν υπαρχει κανενας λογος, δεν θα εχουμε αυτα σαν server.
    To οpenvpn app ειναι για να συνδεθουμε στο vpn μας, δεν σεταρεις εκει το noip, απλα δηλωνεις το ονομα που εχεις αντι την ip σου. Eιναι ασχετο εντελως αυτο με το noip client, εννοω κανει αλλη δουλεια το καθενα.

    Που εχει οδηγιες γιατι δεν τις βρισκω? το βρηκα https://support.nordvpn.com/FAQ/Setu...spberry-Pi.htm βασικα ειναι οι ιδιες οδηγιες για το linux, λογικο αφου linux τρεχει στο raspi.

    Αληθεια το noip client για την ανανεωση της ip σε DDNS που το τρεχεις ? στο raspi?

    - - - Updated - - -

    Παντως δεν βλεπω τον λογο γιατι να εχεις ενα vpn για ολο το δικτυο σου μονιμα δλδ σε ολα σου τα μηχανηματα, εγω θα παρω καποια στιγμη αλλα θα εχω client μονο οπου χρειαζεται.
    Το vpn οσο καλο και να ειναι ακομα και συνδρομητικο δεν παυει σιγουρα να μειωνει τις επιδοσεις της γραμμης μας, δεν χρειαζεται παντου και παντα vpn.
    Καλησπερα

    Στην δουλειά μου ολες οι συνδεσεις Μέσω Ethernet και WiFi παιρνούν από firewall και Proxy server , ότι VPN Client έχω δοκιμάσει δεν περνάει προς τα έξω παρά μόνο το ExpressVPN. Δοκίμασα να συνδεθώ μέσω OpenVPN με τα στοιχεία του Noip στο σπίτι μου και έφαγα άκυρο δεν συνδέεται γιαυτο και έλεγα μήπως υπήρχε application του NOIP για iOS μπας και περνούσε και μπορούσα να συνδεθώ στο σπίτι και όλο το 12ωρο που θα είμαι στην δουλειά να είμαι συνδεδεμένος μέσω του δικού μου VPN σέρβερ.

  13. #3373
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα

    Στην δουλειά μου ολες οι συνδεσεις Μέσω Ethernet και WiFi παιρνούν από firewall και Proxy server , ότι VPN Client έχω δοκιμάσει δεν περνάει προς τα έξω παρά μόνο το ExpressVPN. Δοκίμασα να συνδεθώ μέσω OpenVPN με τα στοιχεία του Noip στο σπίτι μου και έφαγα άκυρο δεν συνδέεται γιαυτο και έλεγα μήπως υπήρχε application του NOIP για iOS μπας και περνούσε και μπορούσα να συνδεθώ στο σπίτι και όλο το 12ωρο που θα είμαι στην δουλειά να είμαι συνδεδεμένος μέσω του δικού μου VPN σέρβερ.
    χρειάζεσαι κάποιας μορφής VPN που να χρησιμοποιεί ένα άλλο πρωτόκολλο ως carrier και το οποίο πρωτόκολλο να είναι κάτι που "περνά"
    πχ https
    δες πχ αυτό
    https://www.softether.org/

  14. #3374
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα

    Στην δουλειά μου ολες οι συνδεσεις Μέσω Ethernet και WiFi παιρνούν από firewall και Proxy server , ότι VPN Client έχω δοκιμάσει δεν περνάει προς τα έξω παρά μόνο το ExpressVPN. Δοκίμασα να συνδεθώ μέσω OpenVPN με τα στοιχεία του Noip στο σπίτι μου και έφαγα άκυρο δεν συνδέεται γιαυτο και έλεγα μήπως υπήρχε application του NOIP για iOS μπας και περνούσε και μπορούσα να συνδεθώ στο σπίτι και όλο το 12ωρο που θα είμαι στην δουλειά να είμαι συνδεδεμένος μέσω του δικού μου VPN σέρβερ.
    καλημερα, πρεπει να ειναι ολα στο ιδιο πρωτοκολλο κατι προφανως γινεται λαθος. Πχ το expressvpn τι πρωτοκολλο χρησιμοποιει ειναι openvpn ?
    Aλλα τωρα στην δουλεια σου που λες δεν μπορουμε να ξερουμε τι γινεται εκει περα, προφανως κοβονται και πορτες μπορει να εχει αλλες πορτες το express vpn.

    Eχεις μπερδευτει βλεπω. Το noip ειναι για το σπιτι σου μονο κανεις την dynamic ip σου σε ενα ονομα επειδη αλλαζει ωστε να μπορεις να σε βρεις στο ιντερνετ.
    Μετα για να συνδεθεις απεξω αφου εχεις στησει καποιο δικο σου vpn server πχ το openvpn στο pivpn πας στην εφαρμογη του openvpn client στο android/ios και σε σεταρεις με το ονομα noip και οτι αλλο εχεις βαλει απο ρυθμισεις και μπαινεις. Δεν εχει σχεση με nοip client σε φορητη συσκευη και να υπηρχε και δεν φταιει αυτο φυσικα οτι δεν υπαρχει.

    Για να δεις αν ειναι θεμα της δουλειας ή λαθος ρυθμισεις δοκιμασε με δεδομενα κινητης ΟΧΙ μεσα απο δικτυα της δουλειας σου.

    Και εγω που εχω Mikrotik router με καλοστημενο firewall οσο μπορω αν δεν ειχα βαλει κανονες ελευθερας δεν θα μου δουλευε απο εξω κανενα απο τα 4 vpn servers που εχω. Οποτε στην δουλεια σου ειναι προφανες οτι το exress vpn εχει κατι συγκεκριμενο και εχουν θεσει κανονες στο firewall να επιτρεπεται αυτο μονο.

    - - - Updated - - -

    Και το express vpn χρησιμοποιει το Openvpn πρωτοκολλο το θεμα ειναι τι ειναι, UDP? TCP? σε ποια πορτα? δεν ειναι ολοι οι servers το ιδιο!

  15. #3375
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    και η μαχη φουντωνει .....

    μακαρι να ηξερα τι σχεδιαζουν .

    raspberry-pi-pico


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  c5d5c1aa-7d42-4659-afa6-9fcb15d9d191_PICO+GREY+1.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  66,6 KB 
ID: 223634

    Για να δουμε τι αλλο εχουν στο μυαλο τους γιατι με 4 $ προτεινομενη τιμη... θα αλλαξουν πολλα απο αυτα που ξεραμε.
    The gr81 .

Σελ. 225 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 205215220223224225226227230235245 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας