Σελ. 247 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 227237242245246247248249252257267 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.691-3.705 από 4531
  1. #3691
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βγει desktop Mac με M1, τουλάχιστο 6C/12T (για να μην πω 8C/16T), τότε το συζητάμε.

    Μέχρι τότε, για σοβαρή desktop χρήση, τα Apple M1 ARM είναι απλά paper-products.
    Έχεις δίκιο. Desktop MAC με M1 δεν θα δούμε πότε...

    Θα δούμε όμως με M2.
    https://www.tomsguide.com/news/apple-m2-chip

  2. #3692
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο. Desktop MAC με M1 δεν θα δούμε πότε...

    Θα δούμε όμως με M2.
    https://www.tomsguide.com/news/apple-m2-chip
    Κανένα από αυτά δεν είναι desktop.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3693
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @WAntilles
    Ποση ισχυ χρειαζεσαι? Συμφωνα παντως με το passmark, η cpu του rpi4 εχει την μιση περιπου ισχυ ενος q6600 μετα τα πετσοκομματα λογω mitigations. Πριν θα ηταν στο 1/4 με 1/5.
    https://www.cpubenchmark.net/compare...600/4297vs1038
    Κατα τα αλλα, εχει κανονικα h264 (το 4 εχει και h265) ha decoding και υποστηριζεται απο αλλες διανομες, πχ arch, ubuntu σκετο και mate κλπ αν δεν σου αρεσει το raspbian που βασιζεται σε debian stable.
    ديميتريس

  4. #3694
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @WAntilles
    Ποση ισχυ χρειαζεσαι? Συμφωνα παντως με το passmark, η cpu του rpi4 εχει την μιση περιπου ισχυ ενος q6600 μετα τα πετσοκομματα λογω mitigations. Πριν θα ηταν στο 1/4 με 1/5.
    https://www.cpubenchmark.net/compare...600/4297vs1038
    Το πρόβλημα δεν είναι η CPU αλλά η απουσία υποστήριξης για την GPU.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα τα αλλα, εχει κανονικα h264 (το 4 εχει και h265) ha decoding και υποστηριζεται απο αλλες διανομες, πχ arch, ubuntu σκετο και mate κλπ αν δεν σου αρεσει το raspbian που βασιζεται σε debian stable.
    Πού τα βρήκες τα h264 και h265;

    Μιλάμε πάντα για διανομές αρχιτεκτονικής aarch64 (και όχι armv7 ή armv8).

    Παρακαλώ συγκεκριμένα πακέτα.

    Γιατί θα δεις ότι δεν υπάρχουν.

    Και δεν υπάρχουν γιατί δεν έχουν φτιάξει ακόμα τους kernel drivers της GPU για aarch64, εκεί στο Raspberry Pi Foundation που "σκοτώνονται" στη δουλειά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #3695
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βαλε το kodi, που κανει autodetect οτι θελει για ha decoding, και βαλτου να παιξει κατι σε h264/h265 να δεις οτι το παιζει με ha (πατας το o και λεει πανω αριστερα "decoder blablabla hardware"). Απο players δεν ξερω τι configuration θελει ο καθενας συγκεκριμενα. Θα το εκανα εγω στο δικο μου rpi3b+ (libreelec 9.2.6 με kodi 18.9) αλλα βαριεμαι να το στηνω.
    Επισης. εχω δει 1080p ταινια με 20Mb/s bitrate στο ZERO που εχει το 1/10ο τις ισχυος του rpi3.

    Επισης, αν θεωρεις οτι στο rpi foundation ξυνονται και δεν βγαζουν drivers κλπ, που να δεις τι χαλια εχουν αλλα arm socs που υποστηριζουν μια συγκεκριμενη εκδοση του πυρηνα μονο και θελουν και patches...
    Παραδειγμα εδω ενα tvbox με s905 cpu της amlogic που εχω. Παιζει νερακι ακομα και h265 10bit, αλλα η διανομη που τρεχω σε αυτο ειναι στον 3.14 γιατι μεχρι εκει υποστηριζει η amlogic. Arm64 (aarch64 για την ακριβεια).

    - - - Updated - - -

    Οριστε screenshot απο twitch stream στα 720p30 (~2,5Mb/s bitrate) στο 3b+. Φαινεται καθαρα οτι το παιζει με ha επειδη στη γραμμη decoder λεει "υλικο" στο τελος (κακη μεταφραση του "hardware", αλλιως θα ελεγε "λογισμικο") και τα 4 cores του ειναι στο 5% περιπου.

    - - - Updated - - -

    Να και επισημο documentation για το πως θα παιζεις τα βιντεο σου με ha
    https://www.raspberrypi.org/document...s/omxplayer.md
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails screenshot001.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 07-07-21 στις 12:46.
    ديميتريس

  6. #3696
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Τελείως άλλη περίπτωση το Pi4 με το Pi3.

    2. Το mmal είναι deprecated API και έχουν ανακοινώσει επίσημα ότι δεν θα αναπτυχθεί-υποστηριχθεί σε aarch64.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #3697
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βαλε τοτε kodi να δεις τι λεει εκει περα το rpi4. Ο φιλος μου με το rpi4 πεφτει λιγο μακρια για να τον επισκεφτω με τετοια ζεστη και να δω αυτο που λες.
    ديميتريس

  8. #3698
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Raspberry Pi 4A Could Skip USB 3, Have PCIe Port
    https://www.tomshardware.com/news/ra...sible-features

    Whaaat!
    ديميتريس

  9. #3699
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Έχω ένα Raspberry Pi 4 το οποίο το χρησιμοποιώ για self-hosted Bitwarden και pihole (αμφότερα μέσα από Docker), κάνοντας χρήση της SD card για την αποθήκευση των δεδομένων τους. Για το backup των δεδομένων αυτών έχω κάνει mount στο Pi ένα directory από ένα NAS και τα στέλνω εκεί με rsync (cronjob). Το mounting γίνεται μέσω SSHFS (στο boot, με εγγραφή στο fstab). Μέχρι στιγμής όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά.

    Το επόμενο project με το οποίο θέλω να ασχοληθώ είναι monitoring του εσωτερικού δικτύου, του router και του Pi (και ό,τι άλλο εμπνευστώ βλέποντας τα dashboards στο site του Grafana ή μαζεύοντας ιδέες από αλλού). Για αυτά σκέφτομαι να πάω προς Grafana, InfluxDB και Telegraf, τα οποία θα εγκατασταθούν στο Pi (πάλι μέσω Docker).

    Αυτό που με "τρομάζει" είναι η χρήση της SD card για την αποθήκευση των δεδομένων της βάσης του InfluxDB. Φοβάμαι ότι θα είναι πολλά τα transactions και η κάρτα δε θα περάσει καλά. Σκεφτόμουν να βάλω το persistent storage (Docker volume) της InfluxDB στο SSHFS mount που περιγράφω πιο πάνω. Θεωρείτε ότι αυτό μπορεί να δημιουργήσει θέμα στη λειτουργία του InfluxDB (ή σε κάτι άλλο);

    Το εσωτερικό δίκτυο είναι αξιόπιστο, το NAS και το Pi είναι συνδεμένα ενσύρματα, οι ταχύτητες είναι gigabit. Το εγχείρημα είναι για εκπαιδευτικούς λόγους και για το χόμπι μου (δηλαδή να μάθω τα εργαλεία και να φτιάξω χρωματιστά panels με λαμπάκια και γραφήματα που να χαίρομαι να τα δείχνω στη σύζυγο).
    Ανυπόγραφος

  10. #3700
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μια απορια που μου δημιουργηθηκε με τα παραπανω , αλλα και πανω σε καποιες σκεψεις που και εγω κανω για χρηση του Rπαει ως docker

    για το αν μπορει να στηθει με pxe boot


    υπαρχει αν δεν κανω λαθος , και η δυνατοτητα συνδεσης ssd δισκου μεσω usb αντι για sd καρτα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #3701
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα Raspberry Pi 4 το οποίο το χρησιμοποιώ για self-hosted Bitwarden και pihole (αμφότερα μέσα από Docker), κάνοντας χρήση της SD card για την αποθήκευση των δεδομένων τους. Για το backup των δεδομένων αυτών έχω κάνει mount στο Pi ένα directory από ένα NAS και τα στέλνω εκεί με rsync (cronjob). Το mounting γίνεται μέσω SSHFS (στο boot, με εγγραφή στο fstab). Μέχρι στιγμής όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά.

    Το επόμενο project με το οποίο θέλω να ασχοληθώ είναι monitoring του εσωτερικού δικτύου, του router και του Pi (και ό,τι άλλο εμπνευστώ βλέποντας τα dashboards στο site του Grafana ή μαζεύοντας ιδέες από αλλού). Για αυτά σκέφτομαι να πάω προς Grafana, InfluxDB και Telegraf, τα οποία θα εγκατασταθούν στο Pi (πάλι μέσω Docker).

    Αυτό που με "τρομάζει" είναι η χρήση της SD card για την αποθήκευση των δεδομένων της βάσης του InfluxDB. Φοβάμαι ότι θα είναι πολλά τα transactions και η κάρτα δε θα περάσει καλά. Σκεφτόμουν να βάλω το persistent storage (Docker volume) της InfluxDB στο SSHFS mount που περιγράφω πιο πάνω. Θεωρείτε ότι αυτό μπορεί να δημιουργήσει θέμα στη λειτουργία του InfluxDB (ή σε κάτι άλλο);

    Το εσωτερικό δίκτυο είναι αξιόπιστο, το NAS και το Pi είναι συνδεμένα ενσύρματα, οι ταχύτητες είναι gigabit. Το εγχείρημα είναι για εκπαιδευτικούς λόγους και για το χόμπι μου (δηλαδή να μάθω τα εργαλεία και να φτιάξω χρωματιστά panels με λαμπάκια και γραφήματα που να χαίρομαι να τα δείχνω στη σύζυγο).
    Δεν έχω εμπειρία από φιλοξενία InfluxDB στο δικτυακό δίσκο, αλλά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.
    Για το backup κρατάς και διαφορετικές εκδόσεις, ή γράφεις πάνω από το ίδιο;

  12. #3702
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω εμπειρία από φιλοξενία InfluxDB στο δικτυακό δίσκο, αλλά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.
    Θα το δοκιμάσω, ούτως ή άλλως κατά βάση για "παιχνίδι" θα είναι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το backup κρατάς και διαφορετικές εκδόσεις, ή γράφεις πάνω από το ίδιο;
    Δεν κάνω κάποιο versioning, γράφω πάνω στο παλιό. Τα πιο κρίσιμα δεδομένα από αυτά που γράφω είναι η βάση του Bitwarden, το οποίο έχει δικό του ιστορικό ενσωματωμένο.
    Ανυπόγραφος

  13. #3703
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Noobης στο Raspberry μιας και πριν κανα μηνα αγορασα το πρωτο μου στην εκδοση 4 με 4gb ram, για να στησω ενα συστημα παρακολουθησης χωρων με 4 καμερες που ισως αργοτερα γινουν 5 ή και 6.

    Μεχρι στιγμης, δουλευω την desktop εκδοση για να εγκληματιστω οσο γινεται στο περιβαλλον, εχω καταφερει να εχω συνεχη εικονα απο τις 4 ip καμερες και σε ενα μοτιβο 1 μεγαλο καδρο συν 3 μικρα. Ο κωδικας δουλευει μια χαρα αλλα εχω τα εξης 2 προβληματα:

    1) με τον παρακατω κωδικα οπως ειπα ολα ειναι οκ αλλα στη διαρκεια των 24 ωρων της ημερας που το συστημα μενει ανοικτο, η μια ή και μια δευτερη καμερα λογω κακης αποδοσης του wifi με το οποιο συνδεονται στο repeater απο εκει στο router και τελος στο Pi αρκετες φορες χανουν το σημα για καποια δευτερολεπτα και το παραθυρο τους κλεινει για να μην ξανα ανοιξει οπως υποτιθεται πως ο παρακατω κωδικας επιχειρει να επιδιορθωσει

    Κώδικας:
    #!/bin/bash
    ### BEGIN INIT INFO
    # Provides: omxplayer
    # Required-Start:
    # Required-Stop:
    # Default-Start: 2 3 4 5
    # Default-Stop: 0 1 6
    # Short-Description: Displays camera feeds for monitoring
    # Description:
    ### END INIT INFO
    
    # Camera Feeds & Positions
    screen -dmS camera1 sh -c '/usr/bin/omxplayer --avdict rtsp_transport:tcp --win "0 0 900 1023" rtsp://admin:pass@η ip της καμερας1 --live -n -1; exec bash'
    screen -dmS camera2 sh -c '/usr/bin/omxplayer --win "900 0 1279 341" rtsp://admin:pass@admin:pass@η ip της καμερας2 --live -n -1; exec bash'
    screen -dmS camera3 sh -c '/usr/bin/omxplayer --avdict rtsp_transport:tcp --win "900 342 1279 681" rtsp://admin:pass@admin:pass@η ip της καμερας3 --live -n -1; exec bash'
    screen -dmS camera1 sh -c '/usr/bin/omxplayer --win "900 684 1279 1023" rtsp://admin:pass@admin:pass@η ip της καμερας4/live; exec bash'
    
    # Camera Feed Names
    # (variable names from above, separated by a space)
    camera_feeds=(camera1 camera2 camera3 camera4)
    
    #---- There should be no need to edit anything below this line ----
    
    # Start displaying camera feeds
    case "$1" in
    start)
    for i in "${camera_feeds[@]}"
        do
            eval eval '$'$i
    done
    sleep 45
    for i in "${camera_feeds[@]}"
    do
        if !(screen -list | grep -q $i)
        then
            eval eval '$'$i
            echo "$i is now running"
        fi
    done
    echo "Camera Display Started"
    ;;
    
    # Stop displaying camera feeds
    stop)
        sudo killall omxplayer.bin
        echo "Camera Display Ended"
    ;;
    
    # Restart any camera feeds that have died
    repair)
    for i in "${camera_feeds[@]}"
    do
        if !(screen -list | grep -q $i)
        then
            eval eval '$'$i
            echo "$i is now running"
        fi
    done
    ;;
    
    *)
    echo "Usage: /etc/init.d/displaycameras {start|stop|repair}"
    exit 1
    
    ;;
    esac
    καποιος πιο σχετικος απο εμενα στον κωδικα και στα pi ( οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οι αλλοι δηλαδη ) βλεπετε καποιο λαθος ή μια αλλη λυση; Για παραδειγμα σκεφτομαι ενα loop που να τσεκαρει τακτικα αν καποιο παραθυρο εχει κλεισει;

    2) Εφτιαξα μια cron ρουτινα για να κλεινει το Pi καθε μερα μια συγκεκριμενη ωρα και να το ξαναεκκινει φορτωνοντας κατα την εκκινηση και το αρχειο που τρεχει τον παραπανω κωδικα. Κατι που ακομα δεν εχω δοκιμασει αν δουλευει στους ορισμενοους χρονους 6πμ κλεισιμο και 7πμ ανοιγμα, αλλα με χειροκινητο reboot to αρχειο δεν τρεχει. Υποθετω πως αυτο ειναι φυσιολογικο μιας και δεν το ζητω, αλλα μπορει καποιος να προτεινει τι μπορω να αλλαξω για να εχω στις 6:50πμ το κλεισιμο και στι; 7:00πμ την επανεκκινηση;

    Κώδικας:
    0 6 * * *  /etc/init.d/displaycameras stop
    0 7 * * * sudo reboot
    1-59/5 7-6 * * * /etc/init.d/displaycameras repair

  14. #3704
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στο "screen -dms " εχεις δυο φορες το camera1 ;
    (αντι για camera4 )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #3705
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο "screen -dms " εχεις δυο φορες το camera1 ;
    (αντι για camera4 )
    Ναι εχεις δικηο, αντεγραψα τον κωδικα απο τις προχειρες σημειωσεις μου και ειναι λαθος. Ο σωστος ειναι:

    Κώδικας:
    screen -dmS camera1 sh -c '/usr/bin/omxplayer --avdict rtsp_transport:tcp --win "0 0 900 1023" rtsp://admin:pass@η ip της καμερας1 --live -n -1; exec bash'
    screen -dmS camera2 sh -c '/usr/bin/omxplayer --win "900 0 1279 341" rtsp://admin:pass@admin:pass@η ip της καμερας2 --live -n -1; exec bash'
    screen -dmS camera3 sh -c '/usr/bin/omxplayer --avdict rtsp_transport:tcp --win "900 342 1279 681" rtsp://admin:pass@admin:pass@η ip της καμερας3 --live -n -1; exec bash'
    screen -dmS camera4 sh -c '/usr/bin/omxplayer --win "900 684 1279 1023" rtsp://admin:pass@admin:pass@η ip της καμερας4/live; exec bash'

Σελ. 247 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 227237242245246247248249252257267 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας